شوینده ملایم دست

شوینده های دست

شستن دست‌ها همیشه یک قسمت اساسی برای سالم ماندن بوده است، و اگرچه یک ضد عفونی بر پایه الکل می‌تواند روش خوبی برای تمیز کردن دستان شما هنگام کار باشد، اما هیچ‌چیز بر اثر شوینده دست و آب غلبه نمی‌کند.

معمولاً اشاره به هر نوع شستشوی دست به عنوان “صابون” است، اما بیشتر پاک‌کننده‌های مایع کف دست صابون واقعی نیستند. صابون واقعی از چربی‌های صابونی تهیه می‌شود، در حالی که بیشتر شوینده‌های دست از مواد فعال‌کننده سطح ساخته می‌شود.

یکی از بزرگترین مزایای شوینده‌های دست مایع با سورفکتانت، خاصیت اسیدی بودن آن برخلاف صابون است. پوست ما اسیدی است و PH آن در حدود 5 است و استفاده از پاک‌کننده‌های کمی اسیدی می‌تواند به حفظ یکپارچگی سد پوست کمک کند – خصوصاً اگر دستان خود را برای حداقل بیست ثانیه چند بار در روز می‌شوید.

آیا پاک‌کننده‌های دستی بدون سدیم لوریل سولفات وجود دارد؟

سدیم لوریل سولفات یک سورفکتانت یا عامل فعال سطحی رایج در محصولات مراقبت‌های شخصی و محصولات تمیز کننده خانگی است که از دهه 1930 استفاده می‌شود. با تجزیه و از بین بردن رسوبات چربی و روغن، این ماده به خاصیت کف و پاک‌کنندگی محصول کمک می‌کند.

به عقیده برخی سدیم لوریل سولفات برای محصولات مراقبت از پوست بسیار سخت است. تعداد زیادی سورفکتانت ملایم وجود دارد که در پاک‌کننده‌های طبیعی دست استفاده می‌شود. آن‌ها بیشتر از روغن نارگیل یا نخل و گلوکز گرفته می‌شوند و برخی از انواع رایج آن شامل دسیل گلوکوزید، کوکو گلوکوزید و کوکامیدو پروپیل بتائین است.

آیا پاک‌کننده‌های فاقد سورفکتانت کار می‌کنند؟

سورفکتانت‌ها مواد کف‌کننده و پاک‌کننده‌ای هستند که در محصولات مراقبت شخصی شایع هستند. آن‌ها می‌توانند از نفت یا به طور طبیعی مشتق شوند.

نقش آن‌ها چیزی بیش از کف‌کنندگی می‌باشد زیرا نقش اصلی آن‌ها بلند کردن، حذف و پراکندگی روغن‌ها و چربی‌ها است. برخی از سورفکتانت‌های طبیعی در واقع کف زیادی ندارند، اما هنوز پاک‌کننده روغن اضافی پوست هستند. سورفکتانت‌ها عمدتاً در شوینده‌های دست و محصولات پاک‌کننده حمام و جایی که مصرف‌کنندگان دنبال خاصیت کف‌کنندگی بیشتر هستند، استفاده می‌شوند.

با این حال، محصولات طبیعی غیر کف‌کننده با استفاده از روغن‌های گیاهی و آب مانند پاک‌کننده‌های صورت و امولسیون‌های روغن می‌توانند ذرات آلودگی محلول در روغن را بدون کمک مواد سورفکتانت حذف کنند.

مواد لازم برای تهیه شوینده ملایم دست

ما ترکیبی از سه سورفکتانت طبیعی و ملایم را برای این فرمول شستشوی دست انتخاب کرده ایم. همه آن ها مایع هستند، بنابراین ترکیب آن‌ها در فرمولاسیون بسیار آسان است.

دسیل گلوکوزید غیر یونی و کوکو گلوکزید قسمت عمده‌ای از حباب‌ها را فراهم می‌کنند.

دسیل گلوکوزید به طور خاص کف متراکم زیبایی را ایجاد می‌کند. سومین سورفکتانت، کوکامیدوپروپیل بتائین، که آمفوتریک است، به تقویت حباب‌ها کمک می‌کند و فرمولاسیون نهایی را ملایم‌تر می‌کند، بنابراین برای پوست راحت‌تر است.

کوکو گلوکوزید بخشی از یک ماده ترکیبی است که شامل گلیسیریل اولئات نیز می‌باشد. گلیسیریل اولئات که از گلیسیرین و اسید اولئیک ساخته شده است، به عنوان یک ماده چربی‌ساز مجدد عمل می‌کند تا شستشوی دست باعث نشود که پوست بیش از حد شسته و خشک شود.

برای خروج آسان مایه شوینده دست از داخل ظرف دارای پمپ، ترکیبی از صمغ عربی و صمغ زانتان استفاده می‌شود.

صمغ عربی کمک می‌کند تا قوام ناخوشایندی را که هنگام استفاده زانتان گام به عنوان تنها صمغ در فرمولاسیون دارد، تعدیل کند.

در صورت عدم دسترسی به این صمغ‌ها می‌توانید سایر صمغ‌ها را امتحان کنید، اما بخاطر داشته باشید که همه صمغ ها با تمام مواد فعال‌کننده سطح و همه روغن‌های اساسی فرمولاسیون پایدار ایجاد نمی‌کنند، بنابراین قبل از تولید در مقیاس بزرگ، حتماً مقادیر کوچک را آزمایش کنید.

بنزوات سدیم
خرید بنزوات سدیم خوراکی

فرمولاسیون شوینده ملایم دست

این فرمولاسیون به هیچگونه حرارتی احتیاج ندارد، اما به مدتی زمان نیاز دارد تا مخلوط صمغ عربی و صمغ زانتان هیدراته شود و ماده نگهدارنده Geogard™ Ultra (مخلوط گلوکونولاکتون و بنزوات سدیم) به طور کامل حل شود.

توصیه می‌کنیم قبل از بسته‌بندی و استفاده از شوینده دست آن را بعد از ظهر یا عصر درست کنید، آن را بپوشانید تا یک شب بماند و استراحت کند.

مواد تشکیل‌دهنده شوینده ملایم دست

وزن (گرم) عناصر فاز
3.00 گرم Solagum ™ AX A
40.00 گرم گلیسیرین گیاهی A
3.00 پوند Geogard™ Ultra A
12.00 گرم دسیل گلوكوزید B
10.00 گرم کوکو گلوکوزید، گلیسیریل اولئات B
20.00 گرم کوکامیدو پروپیل بتائین B
2.00 گرم عصاره گل همیشه بهار مایع محلول در آب B
0.22 گرم اسانس اسطوخودوس B
0.14 گرم اسانس شمعدانی B
0.04 گرم اسانس یلانگ یلانگ B
109.6 گرم آب مقطر C
در صورت لزوم محلول٪10 ال آرژنین برای بالا بردن PH pH

INCI

Solagum ™ AX: صمغ عربی و صمغ زانتان

Geogard Ultra: گلوکونولاکتون (و) سدیم بنزوات

عصاره گل همیشه بهار مایع محلول در آب: عصاره گل Aqua (و) گلیسیرین (و) گل همیشه بهار، سدیم بنزوات، سوربات پتاسیم، اسید سیتریک.

فروش سوربات پتاسیم
خرید سوربات پتاسیم رشته ای غذایی

روش ساخت شوینده ملایم دست

  1. فاز A

فاز A را با هم مخلوط کنید تا کاملاً خرد شود و پودرها کاملاً پراکنده شوند.

  1. فاز B

فاز B را در یک ظرف دوم ترکیب کنید و به آرامی هم بزنید تا ترکیب شود.

  1. ترکیب کنید

فازهای A و B را با هم مخلوط کنید و به آرامی هم بزنید.

  1. فاز C را اضافه کنید

فاز C را به آرامی به ظرف حاوی فازهای A + B اضافه کنید. ریختن آب در کنار لیوان یا پشت قاشقی که در نزدیکی سطح فازهای A + B قرار دارد مفید است و به آرامی هم بزنید تا بدون تشکیل کف زیاد ترکیب شود.

  1. بگذارید تا هیدراته شود و غلیظ شود

مخلوط را بپوشانید و بگذارید تا آب بگیرد و یک شب حل شود. با هیدراته شدن Solagum ™ AX، شستشوی دست غلیظ می شود و Geogard Ultra حل می‌شود.

  1. pH را بررسی و تنظیم کنید

PH را در صورت لزوم بررسی و تنظیم کنید. PH مورد هدف برای این فرمول‌بندی 5/4 و 5 است.

  1. بطری

شوینده دست را در بطری دارای پمپ بالای بسته‌بندی کرده و برچسب‌گذاری کنید. همانطور که از هر صابون مایع دستی استفاده می‌کنید از این محصول استفاده کنید.

فروش مواد اولیه شوینده اصفهان

نکات مورد توجه

در صورت تغییر هر چیزی ممکن است ژل شکسته شود، اگرچه روغن‌های اساسی، سورفکتانت‌ها و ماده ژل‌کننده به احتمال زیاد کاندیدای ایجاد این مسئله هستند.

اگر این اتفاق بیفتد، شما باید تحقیق و آزمایشات خود را انجام دهید تا مشکل را حل کنید. ما توصیه می‌کنیم روغن‌های اساسی را به عنوان اولین قدم برای حل این مشکل حذف کنید.

INCI برای عصاره گل همیشه بهار مایع محلول در آب دقیقاً مطابقت ندارد. فقط مطمئن باشید هر آنچه استفاده می‌کنید محلول در آب است و 1٪ در محدوده مصرف توصیه شده است.

منبع:

  • formulabotanica.com

(جهت خرید و فروش مواد اولیه شوینده ملایم دست با کارشناسان ما تماس بگیرید.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست