روش تهیه کرم اصلاح

کرم اصلاح ماده‌ای است که برای سهولت در از بین بردن موها روی پوست استفاده می‌شود. کرم اصلاح باعث نرم و مرطوب شدن پوست و مو می‌شود، بنابراین اصلاح راحت‌تر شده و به صاف شدن پوست کمک می‌کند.

مزایای استفاده از کرم اصلاح، به جای صابون، روغن یا فقط آب، بسیار است. اصلاح با یک صابون مدرن تقریباً اصلاح با کرم است اما همه مزایای آن را ندارد: صابون تنها یکی از عناصر بسیاری در یک ترکیب اصلاح مدرن است.

مواد اولیه مورد استفاد برای تهیه کرم اصلاح صورت و بدن

هدف از هر نوع آماده‌سازی اصلاح، مرطوب کردن و نرم کردن موهای تراشیده شده، تقویت اثر تیغ و ایجاد یک فیلم باقی‌مانده برای تسکین پوست است. این فیلم باید از pH مناسب برخوردار باشد: نه بیش از حد قلیایی و نه بیش از حد اسیدی، باید با سطح pH پوست مطابقت داشته باشد.

بسیاری از تولیدکنندگان معتقدند که دستورالعمل‌های تهیه کرم اصلاح به خوبی از اسرار محافظت شده برخوردار است. با این حال، پنهان‌کاری بیشتر حول مقادیر استفاده از مواد استاندارد و انتخاب جایگزین برای چند ماده متغیر است.

طبق قانون، به جز عطرها، مواد مورد استفاده روی ظرف محصول ذکر شده است. دستورالعمل های واقعی به راحتی در کتاب‌های شیمی صنعتی موجود در بسیاری از کتابخانه ها یافت می شوند.

به عنوان نمونه یک دستورالعمل استاندارد به صورت زیر می باشد:

مواد مور نیاز در صد مورد استفاده در فرمولاسیون
اسید استئاریک 8.2 درصد
تری اتانول آمین 3.7 درصد
لانولین 5 درصد
گلیسیرین 2 درصد
پلی سوربات 60 6 درصد
آب 79.6 درصد

دو ماده اصلی موجود در این فرمول در بسیاری از فرمولاسیون‌های امروزی رایج است. اسید استئاریک یکی از مواد اصلی در ساخت صابون است و تری اتانول آمین یک سورفکتانت یا یک ماده فعال سطح است که کار صابون را انجام می‌دهد، البته بسیار بهتر ازصابون عمل می‌کند.

جهت استعلام قیمت مواد اولیه اصلاح

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

در حالی که یک انتهای یک مولکول سورفکتانت باعث جذب کثیفی و چربی می‌شود، سر دیگر آن آب را به خود جلب می‌کند. لانولین و پلی سوربات 60 هر دو امولسیون‌کننده هستند که آب را به پوست نگه می‌دارند، در حالی که گلیسیرین، یک حلال و نرم‌کننده، پوست را نرم و لطیف می کند.

جایگزین‌های رایج برای مواد سوم، چهارم و پنجم ذکر شده در بالا شامل لوریت 23 و سدیم لوریل سولفات (SLS) (هر دو عامل لجن‌زنی و کف‌کننده)، واکس‌ها، کوکامیدها (پاک‌کننده و کمک‌کننده کف) و مشتقات لانولین (امولسیون کننده ها) هستند. بیشتر مواد به صورت پودر می باشند، اگرچه لانولین، مشتقات لانولین و کوکامیدها مایعات هستند.

تفاوت بین یک مارک کرم اصلاح با مقدار دیگر در تنظیم نسبت مواد و روش فرآوری (مدت زمان طولانی تر یا کوتاهتر گرم شدن، ذخیره‌سازی محصول نهایی و غیره) و انتخاب مواد مانند امولسیون‌کننده‌ها یا عطرها است. همچنین انتخاب پیشرانه آئروسل مهم است. برخی از مخلوط‌ها حاوی بیش از یک پیشرانه هستند. رایج‌ترین آن‌ها بوتان، ایزوبوتان و پروپان هستند. اگرچه طیف وسیعی از انتخاب برای مواد کاملاً شناخته شده است.

فرآیند ساخت کرم اصلاح صورت و بدن

تولید مدرن کرم اصلاح روشی کاملاً کنترل شده است. اگرچه در مقیاس بزرگ انجام شده است، اما تولید آن شبیه یک روش آزمایشگاهی است که فقط شامل مقادیر کمی از مواد تشکیل‌دهنده است. دو مرحله اصلی برای فرآیند تولید وجود دارد.

1_ مرحله اول

بخش‌های چرب یا روغنی فرمول – اسید استئاریک، لانولین و توئین 60 – در ظرف درپوش‌دار تا دمای تقریباً 179 تا 188 درجه فارنهایت (80 تا 85 درجه سانتی‌گراد) گرم می‌شوند. این ظرف که می‌تواند شبیه دیگ دوبل است: یک ظرف که در داخل ظرف دیگر قرار می‌گیرد، با گردش بخار از داخل ظرف خارجی گرم می‌شود. درون ظرف داخلی تیغه‌هایی وجود دارد که با گرم شدن روغن‌ها می‌چرخند.

پس از صاف شدن گروه اول مواد در مدت زمان تقریباً 40 دقیقه، بخار از محفظه خارجی کتری آزاد می‌شود و اجازه داده می‌شود تا مخلوط سرد شود.

روش تهیه کرم اصلاح

2-مرحله دوم

تولید زمانی شروع می‌شود که مخلوط تا حدود 152 درجه فارنهایت (65 درجه سانتی‌گراد) سرد شود. بیشتر مواد باقی‌مانده شامل آب، گلیسیرین و تری اتانول آمین – اکنون اضافه شده و تقریباً 40 دقیقه مخلوط شدن ادامه می‌یابد.

وقتی این مخلوط به دمای 125 تا 134 درجه فارنهایت (50 تا 55 درجه سانتی‌گراد) رسید، می‌توان اسانس یا رایحه‌های دیگری به آن افزود. از آنجا که عطرها عمدتاً از روغن‌های بسیار فرار تشکیل شده‌اند، در صورت گرم بودن مخلوط، اگر آنها اضافه شوند، تبخیر می‌شوند.

این مخلوط که هنوز همزده می‌شود، را کم کم سرد کرده، تا زمانی که به دمای 89 درجه فارنهایت (30 درجه سانتی‌گراد) برسد.

بسته‌بندی

اگر این مخلوط خاص برای بسته‌بندی تیوپ در نظر گرفته شده باشد، اکنون در یک تیوپ قرار می‌گیرد و درپوش آن نصب می‌شود. محصول آماده حمل و نقل و ذخیره‌سازی در قفسه فروشگاه است.

هنگامی که محصول مورد نظر به صورت اسپری آئروسل است، کرم اصلاح در یک قوطی باز ریخته می‌شود. بعد یک سوپاپ و یک پوشش روی قوطی نصب شده و تحت فشار به سمت پایین شکل می‌گیرند. سپس پیشرانه از طریق دریچه به داخل قوطی وارد می‌شود. اکثر داروهای اصلاح کننده بین چهار تا پنج درصد ماده محرکه دارند.

مقدار بیشتری باعث خارج شدن کرم اصلاح از قوطی و غیر قابل استفاده شدن آن می‌شود. مقدار کمی از مواد برای از بین بردن فشار اضافی عمداً آزاد می‌شود (خالص می‌شود) و قوطی در آب آزمایش می‌شود تا از محکم بودن دریچه اطمینان حاصل شود. قوطی اکنون آماده حمل است.

کنترل کیفیت

صابون‌ها، کرم‌های اصلاح و لوسیون‌های امروزی همه تحت کنترل دقیق کیفیت تولید می‌شوند و توسط آژانس های مختلف از جمله سازمان غذا و دارو (FDA) تنظیم می‌شوند. برخی از ایالت‌ها آژانس‌های نظارتی خاص خود را دارند، اگرچه آژانس‌های دولتی بیشتر از ایمنی محصول به نگرانی‌های زیست محیطی توجه می‌کنند.

دسته‌های کرم اصلاح هم در محل تولید و هم در آزمایشگاه مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. ظروف جداگانه آماده‌سازی اصلاح به گونه‌ای کدگذاری شده‌اند که تولید کننده دقیقاً بداند که از هر دسته قوطی یا تیوپ خاصی تهیه شده است و می تواند تاریخچه توزیع آن را شناسایی کند.

یک تولید کننده کرم اصلاح باید مطمئن باشد که هر دسته از استانداردهای کیفیت برخوردار است. از جمله مواردی که برای آن‌ها آزمایش شده است می توان به مقدار pH (اسیدیته یا قلیایی بودن محصول)، ارتفاع کف هنگام پاشش و میزان جذب آن اشاره کرد (کف را روی یک قطعه کاغذ اسپری کنید – چه مدت طول می‌کشد تا ته آن کاغذ رطوبت را نشان دهد).

کیفیت آب نیز باید با دقت بررسی شود. اکثر تولیدکنندگان با قرار دادن آب در معرض اشعه ماورا بنفش یا استفاده از آب مقطر از خالص بودن آب مورد استفاده خود اطمینان حاصل می‌کنند. وجود یک میکروبیولوژیست در محل برای آزمایش آب و محصول نهایی در صنعت رایج است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست