جایگزین پودر کاکائو در کیک

یکی از اصلی‌ترین طعم‌های کیک که به نظرتان می‌رسد را نام ببرید! بدون شک بسیاری از شما کیک‌های کاکائویی را در ذهن خود مجسم کردید. با این حال در بسیاری از موارد لازم است از جایگزین پودر کاکائو در کیک استفاده کنید!

کیک‌های کاکائویی از بزرگ و کوچک طرفداران بسیاری دارند. با این حال در بسیاری از زمان‌ها ممکن است کاکائو به دلیل مشکلات مختلف در دسترس نباشد. بسیاری از تولید کنندگان نیز برای کاهش هزینه‌ها قصد جایگزین کردن کاکائو دارند. برای همه بهتر است این مقاله را با ما دنبال کنند.

پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌هایی است که سالیان سال است در حوزه واردات و فروش مواد اولیه شیمیایی به تولید کنندگان صنایع دارویی، غذایی و آرایشی فعالیت دارد. این شرکت در این حوزه نام آشنا به شمار می‌رود. از این رو می‌توانید به آن اعتماد کرده و مواد موردنیاز خود را خریداری کنید.

پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌های عرضه عمده این مواد می‌باشد. اما در صورتی که تولید کننده از ماده‌‌ای که خریداری می‌کند اطلاعات کافی نداشته باشد، مسلم است که حتی اگر بهترین و با کیفیت‌ترین محصول را به وی ارائه کنید، بازهم نمی‌تواند تشخیص دهد. پیشگامان شیمی این مشکل را نیز با ارائه مقالات خود حل کرده است.

بهترین جایگزین پودر کاکائو در کیک

بهترین جایگزین برای پودر کاکائو همان شکلات‌هایی است که همیشه مورد استفاده عموم بوده اند. با این حال برخی از شکلات‌ها از دیگران راحت‌تر جایگزین می‌شوند. برای اینکه بدانید بهترین جایگزین واقعاً شکلات است، بهتر است ابتدا بدانیم کاکائو چیست؟ بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پودر کاکائو چیست؟

درخت کاکائو یکی از انواع درخت‌هایی است که بیشتر در آمریکای جنوبی و آفریقا رشد می‌کند. این درخت‌ها تقریباً اکثر کاکائو موجود در بازار را تعمین می‌کنند. دانه‌های این درخت زمانی که چیده می‌شوند به کارخانه‌ها برده می‌شوند تا روغن آن‌ها گرفته شود. از باقی مانده این روغن، محصولی نیمه خشک به دست می‌آید که آن را آسیاب می‌کنند. این محصول همان پودر کاکائو است که امروز قصد داریم جایگزین پودر کاکائو در کیک را به شما معرفی کنیم.

در واقع می‌توان گفت پودر کاکائو همان کاکائو است که روغن آن گرفته شده است. از این رو طعم شکلات (کاکائو روغن‌گیری نشده) با طعم پودر کاکائو شباهت‌های بسیاری دارد.

نکته مهمی که درباره پودر کاکائو باید به یاد داشته باشید این است که به خودی خود چربی زیادی ندارد. اما ممکن است زمانی که در ترکیب قرار می‌گیرد اوضاع کمی متفاوت شود. در فروشگاه‌های کاکائو که قدم می‌زنید ممکن است با دو نوع مختلف از پودر کاکائو مواجه شوید و ندانید کدام مناسب شماست. پودر کاکائو دارای دو نوع عمده پودر کاکائو طبیعی و پودر کاکائو هلندی است.

اگر قرار بود بتوانید پودر کاکائو را به همین سادگی از یک کارخانه تهیه کنید تمام دنیا در تلاش بودند تا چنین کارخانه‌هایی تاسیس کنند! در کارخانه‌ها فرآیندهای بیشتری روی انواع پودر کاکائو صورت می‌دهند.

تفاوت در انواع پودر کاکائو

این فرآیند‌ها می‌توانند روی ساختار کاکائو تاثیر بگذارند. شاید به همین دلیل است که باید به دنبال جایگزین پودر کاکائو در کیک بود! پودر کاکائو طبیعی همان پودر کاکائویی است که کمترین پردازش روی آن صورت گرفته است. پودر کاکائو طبیعی دارای کمترین پردازش است. از این رو بیشترین میزان شیرینی در این پودر کاکائو دیده می‌شود. همچنین میزان PH آن کاملاً طبیعی و معمولی می‌باشد.

این در حالی است که روی کاکائو هلندی پردازش‌های بیشتری صورت می‌دهند. در این کاکائو‌ها با تغییر PH طعمی قوی‌تر پیدا می‌کند. همچنین میزان تلخی آن قابل تنظیم‌تر است. پودری که پردازش کمتری روی آن صورت گرفته است (پودر کاکائو طبیعی) اسیدی‌تر بوده و با جوش شیرین واکنش می‌دهد. این بدان معنی است که پف بیشتری در کیک خواهید داشت.

پودر کاکائو هلندی واکنش بهتری با بکینگ پودر دارد. البته این بدان معنی نیست که یکی پف بسیاری دارد و دیگری در کف ظرف دیده می‌شود. بلکه مقادیر مناسب از هر کدام می‌تواند بهترین بافت را به شما هدیه کند. برای اینکه بهترین جایگزین پودر کاکائو در کیک را انتخاب کنید باید در نظر داشته باشید که تمام انواع پودرهای کاکائو طعم قوی دارند. بنابراین باید ماده‌‌ای را انتخاب کنید که به همان قدرت و صلابت باشد.

جانشین پودر کاکائو

شکلات تخته‌‌ای

این نوع از شکلات را می‌توانید در طعم‌های مختلف پیدا کنید. اما بهترین انتخاب برای کار ما شکلات شیری و شکلات تیره هستند. البته این دو شکلات بهتر است در ترکیب با یکدیگر و زمانی که گرم شده‌‌اند استفاده شوند.

برای اینکه بهترین جایگزین پودر کاکائو در کیک را به دست آورید باید کمی آزمون وخطا صورت دهید. به این شکل می‌توانید بهترین طعم موردنظر خودتان را بیابید. نسبت‌ها را جا به جا کنید و از شیرینی پزی لذت ببرید. یکی از بهترین کارها برای قدرت دهی بیشتر به شکلات تخته‌‌ای افزودن مقداری قهوه است. قهوه و شکلات رابطه خوبی با یکدیگر دارند اما قهوه می‌تواند روی طعم شکلات تاثیرگذار باشد. از این رو با احتیاط پیش روید.

اگر به صورت خانگی از این ماده استفاده می‌کنید می‌توانید شکلات‌ها را خرد کنید. سپس آن را به کمک لوازم مختلف همچون ماکروویو ذوب کنید. فراموش نکنید شکلات سوخته بسیار بدمزه و تلخ می‌شود! بهتر است به ازای هر قاشق پودر کاکائو که از دستور حذف می‌کنید یک قاشق از این ترکیب معجزه آسا اضافه کنید. اما توجه داشته باشید که باید میزان روغن و شکر را کمی تغییر دهید تا دستور آنطور که می‌خواهید شود.

شکلات چیپسی جایگزین پودر کاکائو در کیک

این نوع از شکلات‌ها بیشتر طراحی شده‌‌اند تا ظاهر کیک‌های شما را زیبا‌تر کنند. از این رو در برابر دما کمی مقاومت دارند که با شکستن این مقاومت جایگزین پودر کاکائو می‌شوند. انواع مختلف شکلات چیپسی با اندازه‌های مختلف در بازار هستند. اگر دانه‌های آن‌ها بزرگ است بهتر است ابتدا با وردنه و سپس با آسیاب آن‌ها را خرد کنید تا ساده‌تر ذوب شوند.

در دستور بهتر است هر سه قاشق غذاخوری از پودر کاکائو را با ۲/۱ فنجان از شکلات چیپسی جایگزین کنید. در این شکلات‌ها تغییر خاصی نیاز نیست در کلیت دستور تهیه کیک خود بدهید.

هات چاکلت‌ها بهترین جایگزین پودر کاکائو در کیک

ترکیب اصلی هات چاکلت یا همان شکلات داغ شامل پودر شیر، پودر کاکائو و مقداری شکر است. از این رو یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی است که به دنبال حداقلی‌ترین طعم در کیک خود هستند.

البته باید دقت داشت که در این محصول از شکر استفاده شده است. بنابراین شاید بهتر باشد که مقدار شکر و مواد قندی که در دستور تهیه است را دوباره تنظیم کنید. یک یا دو قاشق پودر قهوه فوری یکی از بهترین ایده‌ها برای افزایش قدرت طعم هات چاکلت در کیک می‌باشد. مقدار جایگزینی نیز حدود دو برابر است. یعنی اگر یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو در دستور دارید، دو قاشق غذاخوری هات چاکلت اضافه کنید.

پودر خرنوب

یکی دیگر از گزینه‌های نه چندان عالی جایگزین پودر کاکائو در کیک پودر خرنوب می‌باشد. این ماده شباهت بسیاری به کاکائو دارد. اما در کیک نیاز به نسبت بالایی از خرنوب دارید. جالب‌ترین نکته درباره پودر خرنوب این است که این ماده به طور طبیعی فاقد کافئین است. بنابراین افرادی که زمان مصرف کاکائو دچار سردرد می‌شوند، بهتر است به جای کاکائو از این ماده استفاده کنند.

درباره نسبت اضافه کردن این ماده بهتر است خودتان تمام تست‌ها را انجام دهید. توصیه می‌شود با چشیدن خمیر کیک از میزان خرنوبی که می‌تواند شما را راضی کند اطمینان یابید.

پودر خرنوب
کدام جایگزین پودر کاکائو در کیک بهتر است؟

جایگزین پودر کاکائو در کیک ممکن است به دلائل مختلفی نیازتان شود. با این حال پیشگامان شیمی آماده است تا انواع پودر کاکائو و جایگزین‌های آن را با بهترین قیمت به شما عرضه کند. شما چطور؟ تا به حال از کدام مواد به جای پودر کاکائو استفاده کرده و راضی بودید؟ با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست