انواع سيمان و كاربرد آن

سيمان گردي نرم، جاذب آب و ماده‌اي چسبنده است كه قابليت چسباندن ذرات به يك ديگر را شامل مي‌شود و در نتيجه جسم يكنواختي به وجود مي‌آيد. در ادامه به انواع سيمان و كاربرد آن مي‌پردازيم.

سيمان

ذرات تشكيل شده سيمان از تركيب مصالح آهكي، رس، سيليس و اكسيدهاي معدني در دماي هزار و چهارصد تا هزار و پانصد درجه سانتي‌گراد مي‌باشد. در مجاورت با هوا و همچنين در زير آب به تدريج سخت مي‌شود و داراي مقاومت بالايي است به طوري كه در زماني حدود بيست و هشت روز كه در زير آب باشد داراي مقاومتي حداقل دويست و پنجاه كيلوگرم بر سانتي‌متر مربع مي‌گردد. در اين مقاله به انواع سيمان و كاربرد آن مي‌پردازيم.

انواع سيمان و كاربرد آن

استخراج مواد اوليه

جهت استخراج سنگ آهن معمولا از عمليات آتش‌بازي استفاده مي‌شود. به اين صورت كه با استفاده از مواد منفجره قسمت‌هاي مورد نظر از كوه را منفجر مي‌كنند و سنگ آهك را به صورت قطعات سنگي درشت به دست مي‌آورند.

در استخراج خاك رس نيز به دليل سختي نسبتاً پايين معادن آن، معمولا از بيل مكانيكي، بيل‌هاي پر قدرت و بيل‌هاي كششي استفاده مي‌شود. بعد از استخراج اين مواد آن‌ها را به وسيله واگن، تسمه نقاله يا كاميون‌هاي ويژه حمل به كارخانه منتقل مي‌كنند.

سلامت سيمان

سلامت سيمان به توانايي خمير سيمان سخت شده براي حفظ حجم خود بستگي دارد. عدم سلامت سيمان يعني انبساط و تغيير حجم غير عادي آن كه در اثر واكنش‌هاي اكسيد كلسيم آزاد، اكسيد منيزيم و سولفات‌هاي كلسيم اتفاق مي‌افتد.

اگر سيمان در مرحله توليد بيش از اندازه حرارت ببيند و در درجه حرارت بسيار بالا پخته شود سلامت آن به خطر مي‌افتد. اين مسئله براي اين حائز اهميت است كه بتني كه در قالب ريخته مي‌شود معمولاً قيود تكيه گاهي اش محدود بوده و چنان چه انبساط خمير سيمان رخ بدهد باعث ترك، خرابي و حتي منهدم شدن بتن خواهد شد.

انتقال سيمان

فاسد شدن سيمان در اثر رطوبت را هيدراته شدن و در اثر جذب را كربناته شدن مي‌گويند. در صورت انتقال انواع سيمان از كارخانه به كارگاه به صورت كيسه‌اي، حتما سطوح بارگير تريلي يا برزنت بايد با پلاستيك پوشاننده شود. هنگام انتقال و تخليه كيسه‌ها از پاره شدن آن جلوگيري شود. كيسه‌هاي منتقل شده به كارگاه بايد در انبارهاي سر پوشيده نگهداري شوند و روي آن ها روكش پلاستيكي قرار دهند.

بيش از مقدار مورد نياز ملات درست نشود. حداكثر تا دوازده عدد كيسه سيمان روي يك ديگر قرار نگيرد. در ادامه به انواع سيمان و كاربرد آن در ساختمان‌سازي مي‌پردازيم.

انواع سيمان و كاربرد آن

انواع سيمان (انواع سيمان و كاربرد آن)

سيمان‌ها به دو نوع پرتلند و غير پرتلند تقسيم مي‌شوند. انواع سيمان و كاربرد آن باعث ساخته شدن چندين مدل سيمان شده است. كه در مكان هاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرد. سيمان‌هاي غير پرتلند كه در گذشته شامل گچ، آهك و قير بوده و امروزه از مواد پليمري به عنوان سيمان غير پرتلند ياد مي‌شود.

سيمان پرتلند نوع يك

همان سيمان معمولي است و در مواردي به كار مي‌رود كه هيچ‌گونه خواص ويژه‌اي نسبت به سيمان‌هاي ديگر ندارد.

سيمان پرتلند نوع دو

به نام سيمان اصلاح شده هم شناخته مي‌شود. مي‌توان از اين نوع سيمان در بتن‌ريزي‌هاي حجيم و بتن ريزي در هواي گرم بهره برد. اين نوع از سيمان يكي از پركاربردترين انواع آن است چرا كه در پي‌چيني، ديوار چيني و كاشي‌كاري از آن استفاده مي‌شود. همچنين در ساخت قطعاتي مانند بلوك سيماني، كپل‌، جدول و انواع تير برق مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

سيمان پرتلند نوع سه

كه با نام سيمان زودگير يا زود سخت شونده شناخته مي‌شود در مواقعي كه مقاومت‌هاي بالا در زماني كوتاه مد نظر است كاربرد دارد. زماني كه كار بهره برداري بايد زودتر از موعد انجام شود اين سيمان مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين سيمان در شرايط آب و هوايي سرد نيز سريعاً به عمل مي‌آيد. اين سيمان در ساعات اوليه مصرف حرارت قابل توجهي را آزاد مي‌كند و باعث گرم شدن بتن مي‌شود براي همين بايد در زمان بهره‌وري آن ضد يخ كرد.

سيمان پرتلند نوع چهار

اين مدل از سيمان كند گير بوده و حرارت كمتري را توليد مي‌كند. در مكان‌هايي كه شدت و مقدار حرارت بسيار اهميت دارد كاربرد دارد. بتني كه با اين سيمان ساخته مي‌شود ديرتر مي‌گيرد. در ساختمان‌هاي حجيم بتني كاربرد فراوان دارد.

سيمان پرتلند نوع پنج

با نام سيمان ضد سولفات شناخته شده است. هنگامي كه محيط سازه بتني در معرض سولفاته شدن شديد است از اين نوع سيمان استفاده مي‌شود. سيمان گروت از آب، سيمان، ماسه و افزودني‌هاي ديگر تشكيل شده است. براي پر كردن فضاهاي خالي، ترك‌هاي بزرگ و جلوگيري از لايه لايه شدن از سيمان گروت استفاده مي‌شود.

خريد سيمان

قبل از عمليات ساخت و ساز و براي خريد سيمان‌ها بايد به انواع سيمان و كاربرد آن توجه داشت. رنگ سيمان بايد خاكستري با سايه سبز روشن باشد. نبايد تكه‌هاي سخت داخل خود داشته باشد. در هنگام خريد به تاريخ توليد سيمان دقت كنيد. سيمان بايد نرم و ريز باشد. به دماي آن توجه كنيد سيمان  با كيفيت سيماني است كه سرد باشد.نكته مهمي كه در تشخيص سيمان با كيفيت مي‌تواند كمك‌كننده باشد بوي سيمان است. سيمان ناخالص با تركيب مقداري آب بوي خاك مي‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست