انواع سيمان و كاربرد آن

سیمان گردی نرم، جاذب آب و ماده‌ای چسبنده است كه قابلیت چسباندن ذرات به یك دیگر را شامل می‌شود و در نتیجه جسم یكنواختی به وجود می‌آید. در ادامه به انواع سیمان و كاربرد آن می‌پردازیم.

سیمان

ذرات تشكیل شده سیمان از تركیب مصالح آهكی، رس، سیلیس و اكسیدهای معدنی در دمای هزار و چهارصد تا هزار و پانصد درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در مجاورت با هوا و همچنین در زیر آب به تدریج سخت می‌شود و دارای مقاومت بالایی است به طوری كه در زمانی حدود بیست و هشت روز كه زیر آب باشد دارای مقاومتی حداقل دویست و پنجاه كیلوگرم بر سانتی‌متر مربع می‌گردد. در این مقاله به انواع سیمان و كاربرد آن می‌پردازیم.

انواع سيمان و كاربرد آن

استخراج مواد اولیه

جهت استخراج سنگ آهن معمولا از عملیات آتش‌بازی استفاده می‌شود. به این صورت كه با استفاده از مواد منفجره قسمت‌های مورد نظر از كوه را منفجر می‌كنند و سنگ آهك را به صورت قطعات سنگی درشت به دست می‌آورند.

در استخراج خاك رس نیز به دلیل سختی نسبتاً پایین معادن آن، معمولا از بیل مكانیكی، بیل‌های پر قدرت و بیل‌های كششی استفاده می‌شود. بعد از استخراج این مواد آن‌ها را به وسیله واگن، تسمه نقاله یا كامیون‌های ویژه حمل به كارخانه منتقل می‌كنند.

سلامت سیمان

سلامت سیمان به توانایی خمیر سیمان سخت شده برای حفظ حجم خود بستگی دارد. عدم سلامت سیمان یعنی انبساط و تغییر حجم غیر عادی آن كه در اثر واكنش‌های اكسید كلسیم آزاد، اكسید منیزیم و سولفات‌های كلسیم اتفاق می‌افتد.

اگر سیمان در مرحله تولید بیش از اندازه حرارت ببیند و در درجه حرارت بسیار بالا پخته شود سلامت آن به خطر می‌افتد. این مسئله برای این حائز اهمیت است كه بتنی كه در قالب ریخته می‌شود معمولاً قیود تكیه‌گاهی‌اش محدود بوده و چنانچه انبساط خمیر سیمان رخ بدهد باعث ترك، خرابی و حتی منهدم شدن بتن خواهد شد.

انتقال سیمان

فاسد شدن سیمان در اثر رطوبت را هیدراته شدن و در اثر جذب را كربناته شدن می‌گویند. در صورت انتقال انواع سیمان از كارخانه به كارگاه به صورت كیسه‌ای، حتما سطوح بارگیر تریلی یا برزنت باید با پلاستیك پوشانده شود. هنگام انتقال و تخلیه كیسه‌ها باید از پاره شدن آن جلوگیری شود. كیسه‌های منتقل شده به كارگاه باید در انبارهای سر پوشیده نگهداری شوند و روی آنها روكش پلاستیكی قرار دهند.

بیش از مقدار مورد نیاز ملات درست نشود. حداكثر تا دوازده عدد كیسه سیمان روی یك دیگر قرار نگیرد. در ادامه به انواع سیمان و كاربرد آن در ساختمان‌سازی می‌پردازیم.

انواع سيمان و كاربرد آن

انواع سیمان (انواع سیمان و كاربرد آن)

سیمان‌ها به دو نوع پرتلند و غیر پرتلند تقسیم می‌شوند. انواع سیمان و كاربرد آن باعث ساخته شدن چندین نوع سیمان شده است. كه در مكان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیمان‌های غیر پرتلند كه در گذشته شامل گچ، آهك و قیر بوده و امروزه از مواد پلیمری به عنوان سیمان غیر پرتلند یاد می‌شود.

سیمان پرتلند نوع یك

همان سیمان معمولی است و در مواردی به كار می‌رود كه هیچ‌گونه خواص ویژه‌ای نسبت به سیمان‌های دیگر ندارد.

سیمان پرتلند نوع دو

به نام سیمان اصلاح شده هم شناخته می‌شود. می‌توان از این نوع سیمان در بتن‌ریزی‌های حجیم و بتن ریزی در هوای گرم بهره برد. این نوع از سیمان یكی از پركاربردترین انواع آن است چرا كه در پی‌چینی، دیوار چینی و كاشی‌كاری از آن استفاده می‌شود. همچنین در ساخت قطعاتی مانند بلوك سیمانی، كپل‌، جدول و انواع تیر برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیمان پرتلند نوع سه

كه با نام سیمان زودگیر یا زود سخت شونده شناخته می‌شود در مواقعی كه مقاومت‌های بالا در زمانی كوتاه مد نظر است كاربرد دارد. زمانی كه كار بهره برداری باید زودتر از موعد انجام شود این سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیمان در شرایط آب و هوایی سرد نیز سریعاً به عمل می‌آید. این سیمان در ساعات اولیه مصرف حرارت قابل توجهی را آزاد می‌كند و باعث گرم شدن بتن می‌شود برای همین باید در زمان بهره‌وری آن ضد یخ كرد.

سیمان پرتلند نوع چهار

این مدل از سیمان كند گیر بوده و حرارت كمتری را تولید می‌كند. در مكان‌هایی كه شدت و مقدار حرارت بسیار اهمیت دارد كاربرد دارد. بتنی كه با این سیمان ساخته می‌شود دیرتر می‌گیرد. در ساختمان‌های حجیم بتنی كاربرد فراوان دارد.

سیمان پرتلند نوع پنج

با نام سیمان ضد سولفات شناخته شده است. هنگامی كه محیط سازه بتنی در معرض سولفاته شدن شدید است از این نوع سیمان استفاده می‌شود. سیمان گروت از آب، سیمان، ماسه و افزودنی‌های دیگر تشكیل شده است. برای پر كردن فضاهای خالی، ترك‌های بزرگ و جلوگیری از لایه لایه شدن از سیمان گروت استفاده می‌شود.

خرید سیمان

قبل از عملیات ساخت و ساز و برای خرید سیمان‌ها باید به انواع سیمان و كاربرد آن توجه داشت. رنگ سیمان باید خاكستری با سایه سبز روشن باشد. نباید تكه‌های سخت داخل خود داشته باشد. در هنگام خرید به تاریخ تولید سیمان دقت كنید.

سیمان باید نرم و ریز باشد. به دمای آن توجه كنید. نكته مهمی كه در تشخیص سیمان با كیفیت می‌تواند كمك‌كننده باشد بوی سیمان است. سیمان ناخالص با تركیب مقداری آب بوی خاك می‌دهد.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • آموزش اجرای ساختمان

    سایت بسیار خوبی دارید تشکر

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست