اطلاعات عمومیمقالات آموزشی

انواع سیمان و کاربرد آن

سیمان گردی نرم، جاذب آب و ماده‌ای چسبنده است که قابلیت چسباندن ذرات به یک دیگر را شامل می‌شود و در نتیجه جسم یکنواختی به وجود می‌آید. در ادامه به انواع سیمان و کاربرد آن می‌پردازیم.

سیمان

ذرات تشکیل شده سیمان از ترکیب مصالح آهکی، رس، سیلیس و اکسیدهای معدنی در دمای هزار و چهارصد تا هزار و پانصد درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در مجاورت با هوا و همچنین در زیر آب به تدریج سخت می‌شود و دارای مقاومت بالایی است به طوری که در زمانی حدود بیست و هشت روز که در زیر آب باشد دارای مقاومتی حداقل دویست و پنجاه کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع می‌گردد. در این مقاله به انواع سیمان و کاربرد آن می‌پردازیم.

انواع سیمان و کاربرد آن

استخراج مواد اولیه

جهت استخراج سنگ آهن معمولا از عملیات آتش‌بازی استفاده می‌شود. به این صورت که با استفاده از مواد منفجره قسمت‌های مورد نظر از کوه را منفجر می‌کنند و سنگ آهک را به صورت قطعات سنگی درشت به دست می‌آورند.

در استخراج خاک رس نیز به دلیل سختی نسبتاً پایین معادن آن، معمولا از بیل مکانیکی، بیل‌های پر قدرت و بیل‌های کششی استفاده می‌شود. بعد از استخراج این مواد آن‌ها را به وسیله واگن، تسمه نقاله یا کامیون‌های ویژه حمل به کارخانه منتقل می‌کنند.

سلامت سیمان

سلامت سیمان به توانایی خمیر سیمان سخت شده برای حفظ حجم خود بستگی دارد. عدم سلامت سیمان یعنی انبساط و تغییر حجم غیر عادی آن که در اثر واکنش‌های اکسید کلسیم آزاد، اکسید منیزیم و سولفات‌های کلسیم اتفاق می‌افتد.

اگر سیمان در مرحله تولید بیش از اندازه حرارت ببیند و در درجه حرارت بسیار بالا پخته شود سلامت آن به خطر می‌افتد. این مسئله برای این حائز اهمیت است که بتنی که در قالب ریخته می‌شود معمولاً قیود تکیه گاهی اش محدود بوده و چنان چه انبساط خمیر سیمان رخ بدهد باعث ترک، خرابی و حتی منهدم شدن بتن خواهد شد.

انتقال سیمان

فاسد شدن سیمان در اثر رطوبت را هیدراته شدن و در اثر جذب را کربناته شدن می‌گویند. در صورت انتقال انواع سیمان از کارخانه به کارگاه به صورت کیسه‌ای، حتما سطوح بارگیر تریلی یا برزنت باید با پلاستیک پوشاننده شود. هنگام انتقال و تخلیه کیسه‌ها از پاره شدن آن جلوگیری شود. کیسه‌های منتقل شده به کارگاه باید در انبارهای سر پوشیده نگهداری شوند و روی آن ها روکش پلاستیکی قرار دهند.

بیش از مقدار مورد نیاز ملات درست نشود. حداکثر تا دوازده عدد کیسه سیمان روی یک دیگر قرار نگیرد. در ادامه به انواع سیمان و کاربرد آن در ساختمان‌سازی می‌پردازیم.

انواع سیمان و کاربرد آن

انواع سیمان (انواع سیمان و کاربرد آن)

سیمان‌ها به دو نوع پرتلند و غیر پرتلند تقسیم می‌شوند. انواع سیمان و کاربرد آن باعث ساخته شدن چندین مدل سیمان شده است. که در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیمان‌های غیر پرتلند که در گذشته شامل گچ، آهک و قیر بوده و امروزه از مواد پلیمری به عنوان سیمان غیر پرتلند یاد می‌شود.

سیمان پرتلند نوع یک

همان سیمان معمولی است و در مواردی به کار می‌رود که هیچ‌گونه خواص ویژه‌ای نسبت به سیمان‌های دیگر ندارد.

سیمان پرتلند نوع دو

به نام سیمان اصلاح شده هم شناخته می‌شود. می‌توان از این نوع سیمان در بتن‌ریزی‌های حجیم و بتن ریزی در هوای گرم بهره برد. این نوع از سیمان یکی از پرکاربردترین انواع آن است چرا که در پی‌چینی، دیوار چینی و کاشی‌کاری از آن استفاده می‌شود. همچنین در ساخت قطعاتی مانند بلوک سیمانی، کپل‌، جدول و انواع تیر برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیمان پرتلند نوع سه

که با نام سیمان زودگیر یا زود سخت شونده شناخته می‌شود در مواقعی که مقاومت‌های بالا در زمانی کوتاه مد نظر است کاربرد دارد. زمانی که کار بهره برداری باید زودتر از موعد انجام شود این سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیمان در شرایط آب و هوایی سرد نیز سریعاً به عمل می‌آید. این سیمان در ساعات اولیه مصرف حرارت قابل توجهی را آزاد می‌کند و باعث گرم شدن بتن می‌شود برای همین باید در زمان بهره‌وری آن ضد یخ کرد.

سیمان پرتلند نوع چهار

این مدل از سیمان کند گیر بوده و حرارت کمتری را تولید می‌کند. در مکان‌هایی که شدت و مقدار حرارت بسیار اهمیت دارد کاربرد دارد. بتنی که با این سیمان ساخته می‌شود دیرتر می‌گیرد. در ساختمان‌های حجیم بتنی کاربرد فراوان دارد.

سیمان پرتلند نوع پنج

با نام سیمان ضد سولفات شناخته شده است. هنگامی که محیط سازه بتنی در معرض سولفاته شدن شدید است از این نوع سیمان استفاده می‌شود. سیمان گروت از آب، سیمان، ماسه و افزودنی‌های دیگر تشکیل شده است. برای پر کردن فضاهای خالی، ترک‌های بزرگ و جلوگیری از لایه لایه شدن از سیمان گروت استفاده می‌شود.

خرید سیمان

قبل از عملیات ساخت و ساز و برای خرید سیمان‌ها باید به انواع سیمان و کاربرد آن توجه داشت. رنگ سیمان باید خاکستری با سایه سبز روشن باشد. نباید تکه‌های سخت داخل خود داشته باشد. در هنگام خرید به تاریخ تولید سیمان دقت کنید. سیمان باید نرم و ریز باشد. به دمای آن توجه کنید سیمان  با کیفیت سیمانی است که سرد باشد.نکته مهمی که در تشخیص سیمان با کیفیت می‌تواند کمک‌کننده باشد بوی سیمان است. سیمان ناخالص با ترکیب مقداری آب بوی خاک می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید