خوراکی و غذامقالات آموزشی

قوام دهنده شیر

استابلایزر مخصوص شیرهای طعم‌دار  و جهت غلیظ کردن انواع شیرهای طعم‌دار کاربرد دارد و با سلیقه مصرف‌کننده ایرانی و شرایط تولید شیرهای طعم دار در ایران طراحی شده است. در ادامه به قوام دهنده شیر می‌پردازیم.

مواد قوام دهنده شیر

شیر تنها ماده شناخته شده در طبیعت است که می‌تواند نیاز بدن را به طور کامل و متعادل تأمین کند. ترکیبات عمده شیر را آب، چربی، پروتئین، لاکتوز (قند شیر)، ویتامین‌ها و مواد معدنی تشکیل می‌دهند.

به علت هضم آسان، این ماده همواره در رژیم تغذیه‌ای بیماران قرار داشته و مصرف آن در برنامه غذایی روزانه بیشتر افراد جامعه توصیه می‌شود و از آن جا که عده زیادی نسبت به بو ومزه شیر حساسیت دارند می توان با استفاده از طعم‌دهنده‌های مختلف مثل کاکائو، موز و نارگیل آن را به همه نوع سلیقه‌ای عرضه کرد و باعث بالاتر رفتن مصرف شیر در افراد شد.

شیر کاکائو، یکی از محصولات مرکب فرآورده‌های شیری است که از مخلوط شکر، شیر، کاکائو، امولسیفایر و پایدار کننده و قوام دهنده شیر تهیه می‌شود.شیرکاکائو نوشیدنی با ارزش و مطلوب کودکان است. در یک تحقیق مشخص شد که ۹۱ درصد کودکان ۸ تا ۱۳ ساله شیر کاکائو را دوست دارند و ۵۷ درصد کودکان شیر کاکائو را به شیر سفید ترجیح می دهند.

قوام دهنده شیر

کاراگینان

کاراگینان که در برخی از منابع با عنوان کاراجینان شناخته می‌شود، یک افزودنی بسیار متداول در صنایع غذایی می ‌باشد و از جلبک دریایی قرمز که به نام خزه ایرلندی معروف است، استخراج می‌شود.

کاراگینان ارزش غذایی ندارد و از طعم خاصی نیز برخوردار نیست و به عنوان حجم‌دهنده، قوام دهنده شیر، تثبیت‌کننده، استارتر و امولسیفایر به صورت بسیار گسترده در فرآوری مواد غذایی کاربرد دارد.این افزودنی به منظور تثبیت اندازه کریستال‌های یخ در انواع بستنی‌ها و قوام دهنده شیر نیز استفاده می‌شود.

کاربرد کاراگینان

  • بهبود بافت در محصولات لبنی مانند بستنی، ماست، شیرهای طعم‌ دار، شیرکاکائو ، شیرسویا، خامه، شکلات صبحانه، پودینگ کودکان، پنیر کتاژ، پنیرهای فرآوری شده، پنیرهای قطعه‌ای و…
  • قوام ‌دهنده شیر و در دسرها مانند دسرهای آماده (که ادعا می‌شود بر پایه شیر می‌باشد)، پودر دسر، کرم کارامل، ژله آماده، پودر ژله، پودینگ و…
  • افزایش تردی فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس، کالباس، مارتادلا، پیتزای منجمد و…
  • قوام ‌دهنده شیر و در محصولات رژیمی کم ‌چرب و کم ‌نمک به منظور ایجاد حس دهانی چربی در دهان.
  • تثبیت‌کننده در ماءالشعیر.

استابلایزر به عنوان قوام دهنده شیر 

  • استابیلایزر در صنایع غذایی اساساً ترکیباتی برای افزایش و قوام دهنده شیر، پایداری محصول، افزایش کیفیت، کاهش قیمت تمام شده محصول می‌باشد و ترکیبات استابلایزر برای هر محصول غذایی متفاوت است.
  • استابلایزر مواد غذایی یک تثبیت کننده افزودنی به مواد غذایی است که برای حفظ ساختار آن کمک می‌کند. مثلا در سس سالاد برای جلوگیری از جدا شدن آب از روغن و حفظ ساختار اولیه آن استفاده می‌شود.
  • و یا جلوگیری از تشکیل بلورهای یخ در محصولات منجمد مانند بستنی و جلوگیری از ته نشین شده میوه در محصولاتی مانند مربا و ماست و ژله.
  • هیدروکلوئیدها رایج‌ترین موادی است که  به عنوان تثبیت‌کننده و قوام دهنده شیر یا استابلایزر مواد غذایی استفاده می‌شود.

قوام دهنده شیر

استارتر

در قلب عمل آوری فرآورده شیر می‌باشد. بجه ز شیرهای پروبیوتیک خاص قسمت اعظم عمل‌آوری فرآورده شیر تخمیری است. تخمیر یک پروسه بیولوژیکی است و عامل آن میکروارگانیسم ها هستند.

تهیه قوام دهنده شیر

استابلایزر متناسب با سلیقه مصرف‌کننده ایرانی و شرایط تولید شیر کاکائو در ایران طراحی شده است. ابتدا با اتصال به ذرات کاکائو و تغییر در حجم و بار الکتریکی آن ها موجب تعادل سیستم شده و کمک به پایداری کلوئید حاصل از رسوب ذرات جلوگیری می‌کند و با ایجاد شبکه کلوئیدی قوی با بالا بردن قوام و ویسکوزیته شیر کاکائو بافت بسیار مناسبی تولید می‌کند که در احساس طعم عالی و حس چربی بسیار موفق عمل می‌کند.

کاراگینان به دو صورت مجاز و غیرمجاز وجود دارد. تفاوت این دو نوع کاراگینان در وزن مولکولی آن‌ها می‌باشد. کاراگینان تخفیف یافته، سبک‌تر می‌‌باشد که مصرف آن ممنوع می‌‌باشد و غیرمجاز می‌‌باشد.

تحقیقات اخیر نشان می‌‌دهد نوع غیر تخفیف یافته که مجاز می‌باشد نیز برای بدن مضر می‌باشد؛ اما چون کاراگینان در فرآیند تولید بسیاری از فرآورده‌های صنعتی مانند شیرسویا جایگزین دیگری ندارد پس تولیدکننده مجبور است از آن استفاده نماید.

کاراگینان نیز مانند بسیاری از مواد مضر دیگر مانند روغن‌های ترانس، شیرین‌‌کنند‌ه‌ای مصنوعی و رنگ‌های افزودنی از لیست سازمان غذا و دارو حذف نشده است. ولی حقیقت این است که تمام این مواد برای سلامتی نامناسب هستند و بالاخص در مقادیر زیاد بیماری‌زا می‌باشند.

شما می‌توانید برای تهیه این قوام دهنده ها به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دلشاد دست مرد

دکتری شیمی دانشگاه صنعتی شریف - فعال در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید