مواد نگه دارنده گوشت

در زمان‌های قدیم که یخچالی برای نگه داری مواد ‌غذایی وجود نداشت، مردم برای جلوگیری از فاسد شدن مواد‌غذایی به خصوص گوشت از روش‌هایی مثل دودی کردن و نمک سود کردن استفاده می‌کردند.در ادامه این مقاله به مواد نگه دارنده گوشت می‌پردازیم.

افزودنی

مواد نگه دارنده گوشت که به مواد‌غذایی اضافه می‌شوند چهار هدف مهم را دنبال می‌کنند: اول، تثبیت رنگ گوشت؛ دوم، دادن طعم مناسب به گوشت؛ سوم، حفظ مواد مغذی و بافت گوشت و دلیل چهارم که برای ما بسیار مهم است جلوگیری از رشد میکروب‌ها.این مواد اصولاً از تغییرات نا‌مطلوب مواد غذایی جلوگیری نموده و قادر به خنثی كردن حالت اسیدی مواد غذایی فاسد شده هستند.

به عبارت دیگر، هر ماده شیمیایی كه دارای خاصیت ضدعفونی‌كننده بوده و بتواند دگرگونی‌های نا‌مطلوب مواد‌غذایی را مخفی و یا خنثی نماید، ماده‌ نگهدارنده محسوب می‌شود.

البته دوز بالای این مواد نگه دارنده ‌گوشت می‌تواند به تنهایی تهدیدی برای سلامت انسان‌ها باشد؛ مثل سدیم ساخارین (Saccharin) ‌نوعی شیرین‌كننده‌ مصنوعی است كه به میزان زیاد استفاده می‌شود و ‌به راحتی می‌توانید نام آن را در لیست مواد به كار رفته در كاغذ بسته‌بندی تنقلات شیرین نظیر آدامس و شكلات و حتی مرباهای بدون قند ببینید.

که تحقیقات مختلف، سرطان‌زایی آن را در مقادیر بالا اثبات کرده است. با این حال این واقعیت را نباید فراموش كرد كه بدون وجود مواد افزودنی این همه تنوع محصولات غذایی را ممكن نیست.لذا وجود مواد نگهدارنده گوشت امری است اجتناب‌ناپذیر و از طرف دیگر باید در جهت پیدا کردن نگه‌دارنده‌ای با ضررهای کمتر تلاش کرد و البته در مصرف غذاهای صنعتی دقت لازم را داشت؛‌

به عنوان نمونه سرطان‌زا بودن ساخارین در مقادیر بالا امری اثبات شده است، پس اگر نمی‌توانید خوردن تنقلاتی مانند آدامس و شكلات را فراموش‌كنید،‌ حداقل می‌توانید با یك محاسبه‌ ساده از مصرف افراطی این مواد پرهیز نمایید.

امروزه نیز از سیر در ساخت سوسیس و کالباس، به دلیل طعم مطلوب و داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی استفاده می‌‏شود. خاصیت آنتی‌باکتریال این گیاه دارویی می‌تواند به کاهش بار میکروبی و یا توقف رشد میکروب‌های گوشت و مواد نگه دارنده گوشت نیز کمک کند.

در استفاده از گیاهان دارویی و ادویه‌جات به یک نکته‌ بسیار مهم باید توجه کرد، این که ممکن است خود این مواد به دلیل شرایط نامناسب کشت و برداشت و در طول فرآیند تولید و بسته‏‌بندی به بعضی میکروب‌‌ها آلوده باشند.

برای مثال اسپور باکتری‏‌های باسیلوس (Bacillus) و کلستریدیوم (Clostridium) که عامل آلودگی و فساد موادغذایی هستند، در ادویه‌های با شرایط نامناسب به میزان زیاد وجود دارد.برای جلوگیری از این مشکل ادویه‌ها را با استفاده از اشعه گاما و گاز اتیلن اکسید‌ میکروب‌‏‌زدایی کرده در بسته‌بندی‌های مناسب به بازار عرضه می‌كنند.

مواد نگه دارنده گوشت

فسفات در گوشت

فرآورده‌های گوشتی یکی از مهم‌ترین شکل‌های غذا برای انسان در سراسر دنیاست. لازم به توضیح نمی‌باشد که کیفیت و مواد نگه دارنده گوشت، عامل بسیار مهم و اساسی در کل این موضوع است.برای اطلاع از اثرگذاری فسفات در روند نگه‌داری خواص و مواد نگه دارنده گوشت به طور خلاصه به معرفی خصوصیات گوشت می‌پردازیم.

خصوصیات زیر در گوشت بسیار مؤثر می‌باشد:

۱- رنگ

۲- بافت: تردی و الاستیسیته

۳- طعم: بو و مزه

تمام این خصوصیات باعث می‌شود که گوشت مطبوع ذائقه باشد.عوامل مذکور فاکتورهای معروفی است که روی ذائقه اثر می‌گذارد بعضی قابل کنترل می‌باشد و بعضی قابل کنترل نیست. در هر صورت تأثیر این فاکتورها می‌تواند با استفاده از فسفات‌ها به حداقل برسد که در نهایت باعث افزایش طعم مطلوب در گوشت می‌شود.

پلی‌فسفات‌ها از فاسد شدن و اکسید شدن چربی‌ها جلوگیری می‌کنند که در صورت عدم مصرف به تضعیف طعم گوشت‌های فرآوری‌شده منتهی می‌شود.پلی‌فسفات‌ها هم چنین به عنوان جلوگیری‌کننده از فساد میکروبیولوژیکی در گوشت‌های فرآوری‌شده استفاده می‌شود و نهایتاً باعث افزایش ماندگاری کالا و ثبات کیفیت در طولانی مدت خواهد شد.

ترکیبات نمک‌های فسفات که جهت فرآورده‌های گوشتی اعم از گوشت دام، طیور و آبزیان (ماهی و میگو) بسیار متنوع است و معمولا تأمین‌کنندگان این نوع نمک‌ها بر اساس نیاز مشتریان و مواد اولیه مورد مصرف آن‌ها نمک‌های فسفات فرموله شده طراحی و تولید می‌کنند.

مواد نگه دارنده گوشت

تهیه مواد نگه دارنده گوشت

زمانی که فسفات‌ها با نمک برای حل کردن میوزین اضافه می‌شوند به صورت ژل اتصال‌دهنده عمل می‌کنند. بعد از پخت، گوشت فرآوری شده می‌تواند به قطعه‌های بزرگ بریده شوند، این خاصیت که برای فرآوری محصولات گوشتی مانند فرانکفورتر، سوسیس، سالامی و سایر کالباس‌ها بسیار قابل اهمیت می‌باشد.

نگهداری رطوبت بسیار مهم است در حالی که از دست دادن رطوبت می‌تواند هم از نظر اقتصادی زیان‌آور باشد و همچنین در طعم لذیذ گوشت‌های فرآوری شده تاثیرگذار باشد.PH در تعیین ظرفیت نگهداری آب در گوشت و توانایی مواد نگه‌دارنده گوشت برای حفظ آب در طول مدت پروسه‌های تولیدی از جمله برش، دما دادن، خرد کردن یا پرس کردن بسیار مهم است.

شما برای تهیه مواد نگه دارنده گوشت می‌توانید به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شما مي‌توانيد بهترين مواد در هر زمينه‌اي را كه مي‌خواهيد از اين شركت تهيه كنيد. موادي كه توسط اين تيم تأمين مي‌شود در تمامي زمينه‌هاي پزشكي و دارويي، صنعتي و… است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست