فروش اترهای گلیکول

گلیکول اترها مایعاتی بی‌رنگ با بوی کم هستند. دارای دو گروه عاملی الکلی و اتری هستند و از رایج‌­ترین حلال­‌های آبی در صنعت پتروشیمی هستند. از اواسط دهه 1990، گلیکول اترها در فرانسه تحت بررسی دقیق دانشمندان و نیز در کانون توجه رسانه‌های ملی قرار گرفتند. سوء تفاهم‌ها و درک ضعیف از علم منجر به بروز سردرگمی، گزارش نادرست و پیشنهادات غیر واقعی می‌شود.

گلیکول اترها از جمله موادی هستند که بسیار مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و بیشتر آن­‌ها می‌­توانند با اطمینان برای کاربردهای مصرفی و صنعتی استفاده شوند. تعداد کمی از آن­‌ها به عنوان مواد سمی طبقه‌بندی می‌­شوند و احتیاط‌­ در مصرف آن­‌ها لازم است.

این مقاله به سه موضوع اصلی زیر می‌پردازد:

 • مزایای منحصر به فردی که گلیکول اترها ارائه می­‌دهند و اهمیت آن­‌ها در بازار حلال‌­ها
 • نحوه تغییر الگوی مصرف
 • کاربرد اترهای گلیکول در زمینه­‌های مصرفی و صنعتی

تولید گلیکول اترها:

تولیدکنندگان گلیکول اترها در ایالات متحده توسط هیئت‌­های اتر گلیکول (GEP) از شورای شیمی آمریکا (ACC) و در اروپا توسط گروه کاری گلیکول اتر (GEWG) از گروه تولیدکنندگان حلال­‌های اکسیژنه به عنوان نماینده هستند و اهداف زیر را دارند:

 • توسعه یک رویکرد هماهنگ در مورد مسائل بهداشتی، ایمنی، زیست‌­محیطی و مسائل فنی
 • ارائه راهنمایی به صنایع در رابطه با مسئولیت مراقبت و نظارت محصول
 • نظارت بر تدوین مقررات بر مبنای ملی و بین­‌المللی
 • ارائه پیشنهاداتی برای پروژه‌­هایی در زمینه‌­های سم‌­شناسی و زیست­‌محیطی، به ویژه برای پر کردن خلا موجود در دانش فعلی
 • پیوند با انجمن­‌های صنعتی و ارگان‌­های علمی علاقه‌­مند به این محصولات
 • پیوند با نهادهای علمی اروپایی و ملی درگیر در حمایت از سلامت، محیط زیست و کارگران
 • تسهیل در اجرای قوانین مربوط به حلال­‌ها در بین تولیدکنندگان و کاربران پایین دست برای اطمینان از استفاده ایمن از این محصولات

نقش گلیکول اترها به عنوان حلال:

حلال‌­ها موادی اساسی هستند که در تولید تعداد زیادی از محصولات مورد استفاده قرار می­‌گیرند. بیشتر محصولات در دنیای مدرن با کمک حلال­‌ها در یک یا چند مرحله پردازش شده‌اند.

از حلال‌ها در موارد زیر استفاده می‌کنند:

 • انحلال
 • تعلیق
 • عصاره‌­گیری
 • خشک‌کردن و سنتز 

ویژگی‌­های حلال‌ها

 • قدرت حلالیت
 • میزان تبخیر
 • رنگ
 • بو
 • ویسکوزیته
 • حلالیت
 • PH و کشش سطحی 

هر حلال را می‌توان با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن تعریف کرد. یک مجموعه از خصوصیات، منجر به ویژگی‌های خاص عملکردی خواهند شد. به عنوان مثال، حلال‌­های هیدروکربن به روغن‌ها تمایل دارند و از کربن و هیدروژن و یک مولکول قطبی ساخته شده‌اند. آن‌ها به طورکلی زنجیره‌های خطی یا شاخه‌ای آلیفاتیک یا حلقه‌های آروماتیک یا آلیسیکلیک (حلقه‌ای-آلیفاتیک) را شامل می‌شوند.

حلال­‌های اکسیژنه شامل اکسیژن اضافی دیگری به شکل الکل­‌ها، استر، اترها و یا کتون­‌ها هستند، قطبیت را به مولکول‌ها القا می‌کنند و از این رو ویژگی­‌های مختلفی را ارائه می‌دهند. گروه عاملی، قطبیت، پارامترهای فیزیکی و شیمیایی منجر به بروز ترکیبی از ویژگی­‌ها می‌شوند که خصوصیات سم‌شناسی را نیز تعیین می‌کنند. این ویژگی­‌ها نیز برای هر نوع حلال خاص است.

در گذشته، حلال­‌ها بیشتر با توجه به ویژگی­‌های فنی و تکنیکی انتخاب می­‌شدند و توجه کمی به اثرات آن­‌ها روی سلامت و محیط زیست می­‌شد. افزایش آگاهی در حیطه سلامت و محیط زیست باعث تغییر معیارهای انتخاب حلال­‌ها شده است.

ساختار گلیکول اترها:

گلیکول اترها به دلیل ساختار آمفیفیلیک، توانایی اتصال به آب و روغن را دارند. قسمت انتهایی آن به آب متصل می‌شود (قسمت آب­‌دوست) و یک انتهای آن به روغن‌ها متصل می‌شود (قسمت چربی‌­دوست). گلیکول اترها از دهه 1930 شناخته شده‌اند، اما از دهه 1970 به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته‌­اند. آن­‌ها عمدتاً در پوشش‌های سطحی بخصوص در فرمولاسیون­‌های مبتنی بر آب مورد استفاده قرار می‌گیرند كه فقط به مقدار کمی از آن برای رسیدن به اثرات مورد نظر نیاز است. آن‌­ها زیست‌­تخریب‌پذیر هستند، توانایی تبخیر و اشتعال کمتری نسبت به حلال‌های رایج دارند.

گلیکول اترها از ترکیب اتیلن یا پروپیلن اکسید با الکل ساخته می‌شوند. انتخاب الکل همراه با این واقعیت است که چندین بخش اکسیدی می‌­تواند منجر به بروز تعداد بسیار زیادی از پیوندها و ترکیبات شود. این ترکیبات خانواده‌های مختلف اترهای گلیکول را ایجاد می‌کنند. در یک خانواده، واکنش‌های پی در پی با همان الکل و همان اکسید، اترهای مونو، دی یا تری گلیکول ایجاد می‌کند. این ثابت می‌کند که چرا بیش از 40 اتر گلیکول مختلف وجود دارد، اگرچه همه آن‌­ها از نظر تجاری مهم نیستند. این خانواده‌ها در شکل زیر نشان داده شده‌اند.

خانواده های اترگلیکول

تولید با استفاده از یک الکل و یک اکسید منجر به بروز واکنش‌های متعدد می‌شود. بدین ترتیب، بطور خودکار خانواده‌ای از گلیکول اترها تولید می‌شود. تولید یکی از اعضای این خانواده به تنهایی و بدون تولید همه آن­‌ها امکان‌پذیر نیست. گلیکول اترها با واکنش بین اکسید و الکل تحت فشار و دمای معین و در حضور کاتالیزور تولید می‌شوند. خانواده گلیکول اترها در تقطیر مداوم از هم جدا می‌شوند که در شکل زیر به صورت نمودار نشان داده شده است.

اترهای گلیکول

خانواده گلیکول اترها:

هر گلیکول اتر یک مولکول متفاوت است بنابراین خصوصیات فنی، عملکرد و مشخصات سمیت مختلف دارد، اگرچه در یک خانواده معین گرایشات و تمایلات متفاوتی دیده می‌شود. جزئیات بیشتر مربوط به هر خانواده در ادامه آورده شده است.

 • سری E (الکل + اتیلن اکسید)
 1. خانواده متیل (متانول + اتیلن اکسید)

میزان استفاده سالانه این محصولات از 140.000 تن در سال در دهه 1970 به 40.000 تن در سال 2000 کاهش یافته است. مونو اتیلن گلیکول متیل اتر (EGME، که در گروه ترکیبات سمی طبقه‌بندی می‌شود) در درجه اول در فرآیندها به عنوان یک حلال واسطه استفاده می‌شود. حلال دی­‌اتیلن گلیکول متیل اتر (DEGME که در گروه ترکیبات مضر طبقه‌بندی می‌­شود) اکنون در درجه اول به عنوان یک افزودنی ضدیخ برای سوخت جت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نهایت تری­‌اتیلن گلیکول متیل اتر TEGME در مایعات هیدرولیک استفاده می‌شود.

 1. خانواده اتیل (اتانول + اتیلن اکسید)

میزان مصرف سالانه این محصولات هم از 90.000 تن در دهه 1970 به 12.000 تن در سال 2000 کاهش یافته است. اتیلن گلیکول اتیل اتر EGEE (در گروه ترکیبات سمی طبقه‌بندی می‌شود) تقریباً اکنون فقط در زمینه داروسازی به عنوان یک حلال عصاره‌­گیری به عنوان واسطه یا به عنوان افزودنی در پلیمریزاسیون استفاده می­‌شود. دی­‌اتیلن گلیکول اتیل اتر DEGEE (در گروه خطرناک­‌ها طبقه‌بندی نمی‌شود) در پوشش‌های اختصاصی و در مواد با وزن مولکولی بالاتر در مایعات هیدرولیکی استفاده می‌شود.

EGME و EGEE مقدار 18.000 تن در اروپا موجودی دارند که این مقدار کمتر از 5٪ مقدار کل اترهای گلیکول موجود در بازار است. هزاران تن در فرانسه، تقریباً به طور انحصاری در زمینه ساخت داروها و واسطه­‌ها، فروخته می‌شود. آن­‌ها هرگز در کالاهای مصرفی مورد استفاده قرار نمی­‌گیرند و محدود به کاربردهای صنعتی هستند.

 1. خانواده بوتیل (بوتانول + اتیلن اکسید)

استفاده از سری بوتیل از دهه 1970 از 145.000 تن در سال به 175.000 تن در سال 2002 افزایش یافته است. عمدتاً در رنگ‌های با پایه آب استفاده می‌شوند و به دلیل جایگزینی محصولات مبتنی بر حلال­‌های رایج به دلایل زیست‌محیطی و بهداشتی، شاهد رشد پایدار بوده‌­اند.

همچنین در جوهر، لاک­‌ها و مواد شوینده و انواع کاربردهای جزئی استفاده می­‌شوند. مجدداً، مولکول‌­های با وزن مولکولی بالاتر نیز در مایعات هیدرولیک کاربرد دارند. تغییر در بازار گلیکول اترها در شکل زیر نشان داده شده است.

نوسان در بازار اترهای گلیکول

 • سری P (الکل + پروپیلن اکسید)

استفاده از پروپیلن گلیکول متیل اتر PGME، از 5.000 تن در دهه 1970 به 195.000 تن رسیده که افزایش چشم‌گیری داشته است. این به این دلیل است که از آن به عنوان جایگزینی برای اترهای اتیلن گلیکول سمی یعنی EGME و EGEE به ویژه در کاربردهای مصرفی استفاده شده است. ترکیبی از اتانول یا پروپانول و پروپیلن اکسید کمتر دیده می‌شود اگرچه پروپیلن گلیکول اتیل و اترهای پروپیل و بوتیل شامل PGEE ،PGPE و PGBE در جوهرها و مواد شوینده استفاده می‌­شوند.

کاربردهای گلیکول اترها

DPGME- PGME(A)- DEGEE- DEGBE(A)- EGBE(A) لاک‌­ها، رنگ­‌ها، جوهر، چسب­‌ها و رنگ‌دانه‌ها
PGBE- PGME(A)- DEGBE- EGBE- DEGME- DPGME شوینده‌­ها
DPGME- TPGME- EGPhE- DEGBE مواد آرایشی
PGME- DEGEE- EGEE واسطه‌­ها/سنتزی
TEGBE- DEGBE روغن تراش و برش
EGME- DEGBE- EGEE- EGBE مواد شیمیایی زراعی
DEGME سوخت جت

خطر سرطان‌­زایی:

خوشبختانه هیچ اطلاعاتی در مورد اثرات سرطان­‌زایی گلیکول اترها در انسان در دسترس نیست. یک مطالعه حیوانی، عدم افزایش شیوع تومور در موش‌هایی که در معرض 2-اتوکسی اتانول از طریق گاواژ قرار گرفته بودند (قرار دادن مواد شیمیایی در معده) را گزارش نمود.

یک مطالعه حیوانی دیگر، فئوکروموسیتوما در غدد آدرنال موش­‌های ماده، همانژیوسارکوم کبد در موش‌­های نر و پاپیلوم یا کارسینوم سلول سنگ‌فرشی پیش­‌معده در موش­‌های ماده که به صورت استنشاقی در معرض 2-بوتوکسی اتانول قرار گرفتند را گزارش داد. سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا (EPA)، اترهای گلیکول را در گروه ترکیبات سرطان‌زا طبقه‌بندی نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست