امولسیفایر کیک

امولسیفایر کیک چیست؟

یک امولسیفایر کیک قوی یک ترکیب امولسیفایر هوشمند است که امکان پخت کیک با مقادیر کمتری از چربی‌های اشباع را ایجاد می‌کند و در عین حال در لیست کوتاه‌تر از مواد تشکیل‌دهنده قرار می‌گیرد. امولسیفایر کیک می‌تواند تولید تقریباً انواع کیک‌ها را توسط مهندسی دستور کار تسهیل کند و منجر به کیک‌های با کیفیت بالا حتی با هزینه بهتر در محاسبات استفاده شود.

یک امولسیفایر کیک فعال، مبتنی بر استرهای پلی‌گلیسرول مخصوص و مونو و دی‌گلیسیریدهای منتخب است که برای عملکرد مطلوب در سیستم‌های کیک بهینه شده‌اند. امولسیفایر کیک در میان گروهی از مواد افزودنی است که تولیدکنندگان مواد غذایی به مجموعه‌ای از محصولات پیش بسته شده اضافه می‌کنند. امولسیفایرهای رایج در پخت کیک عبارتند از:

 • لسیتین سویا
 • مونو دی گلیسیرید
 • PGMS
 • پودر زرده تخم مرغ
 • خردل و،
 • گلیسیرین
  این چهار نمونه از امولسیفایرهای طبیعی برای پخت کیک هستند.

لسیتین مایع سویا

یکی از امولسیفایرهای کیک رایج شما ممکن است لسیتین باشد. لسیتین مشتق شده از سویا، موجود در روغن نباتی با پایه سویا، یک امولسیون‌کننده طبیعی است که باعث مرطوب شدن و بهبود بافت کلی کیک‌ها و کالاهای پخته می‌شود. لسیتین از آن جهت منحصر به فرد است که حاوی موادی هیدروفیل و لیپوفیلیک است که به طور همزمان در هر دو فاز چربی و آب معلق است. توانایی لسیتین در همجوشی یکنواخت چربی و ترکیبات آب از خصوصیات امولسیون‌کننده آن است. از آنجا که خمیر کیک یک مخلوط روغن در آب است، هر خمیر کیک که به آن لسیتین اضافه شود از مزایای عملکرد لسیتین برخوردار است.

عملکرد امولسیفایر کیک:

امولسیفایرها عملکردهای مختلفی را انجام می‌دهند. فعل و انفعالات شیمیایی و واکنش آن‌ها به تجزیه چربی در ذرات کوچک‌تر، پوشاندن ذرات چربی برای جلوگیری از جمع‌شدن آن‌ها، امکان توزیع یک‌نواخت این ذرات در یک ماده دیگر و کمک به تقویت ثبات چربی، آب و پروتئین کمک می‌کند.

لسیتین، مشتق از سویا، موجود در روغن نباتی مبتنی بر سویا، یک امولسیون‌کننده طبیعی است که باعث تقویت و بهبود بافت کلی کیک‌ها و کالاهای پخته می‌شود. لسیتین از این نظر منحصر به فرد است که حاوی موادی است که به صورت هیدروفیل و لیپوفیلیک هستند و به طور مساوی در هر دو چربی و آب به طور هم‌زمان معلق هستند. توانایی لسیتین در هم‌جوشی چربی و ترکیب چربی آب، خاصیت امولسیون‌کننده آن است.

خرید امولسیفایر کیک
خرید امولسیفایر کیک

خواص امولسیونی 

ماست و خامه ترش خریداری شده در فروشگاه حاوی امولسیون‌کننده‌های مصنوعی است. می‌توان با افزودن آن‌ها به مایه کیک، از خواص امولسیون در این غذاها “وام” گرفت. کلوچه‌ها و کیک‌هایی با ماست یا خامه ترش اضافه شده به دلیل چربی اضافه شده، امولسیفایرهای استفاده شده در این محصولات و توانایی آن‌ها در ایجاد قوام خامه‌ای‌تر است. 

عملکردی فراتر از امولسیون

در حالی که امولسیون‌کننده‌ها مخلوط کردن آب و چربی را امکان پذیر می‌کنند، عملکرد و مزایای آن‌ها در برنامه‌های نانوایی بسته به محصول بیشتر می‌شود. “در یک فرمول نان، مقدار مناسبی آب وجود دارد، اما چربی زیادی ندارد، بنابراین نیاز به جمع کردن این دو وجود دارد. با این حال، امولسیون‌کننده‌ها هنوز به مجموعه آب و چربی نشاسته کمک می‌کنند تا حجم نان و قابلیت تولید ماشینی را افزایش دهد.”

در نتیجه، امولسیون‌کننده‌ها در عملکرد اصلی خود کار زیادی ندارند، اما این بدان معنا نیست که آن‌ها هیچ چیزی را به فرمولاسیون نان نمی‌رسانند. آن‌ها می‌توانند به عنوان نرم‌کننده‌های خمیر عمل کنند و ثبات خمیر را برای پردازش بهبود می‌بخشند.

طبق گفته محققان: “تصور می‌شود برخی از امولسیون‌کننده‌های شیمیایی مانند استرهای اسید دی استیل تارتاریک اسیدهای چرب (DATEM) با پروتئین گندم و نشاسته در سیستم خمیر ترکیب می‌شوند.” “این واکنش برای تقویت شبکه نشاسته گلوتن برای بهبود ثبات خمیر در هنگام تصحیح و همچنین تولید محصولات پخته شده با افزایش حجم، بهبود تقارن خارجی و ساختار بهتر ذرات درونی عمل خواهد کرد.”

کیک‌های کره‌ای حاوی مقدار زیادی آب و چربی هستند که باید در یک خمیر مخلوط شوند. این امر باعث می شود امولسیون‌کننده‌ها به یک ضرورت تبدیل شوند. “امولسیون‌کننده‌های کیک به دلیل تأثیر متقابل پیچیده بین موادی مانند تخم مرغ، روغن، کاکائو، شکر، آرد و غیره، مواد تشکیل‌دهنده مهمی هستند.”

این مواد باعث پایداری و یکنواختی خمیر می‌شوند و به هوادهی یکنواخت و احتباس آب کمک می‌کنند. “امولسیون‌کننده‌های کیک به گونه‌ای فرموله شده‌اند که یک خمیر از طریق مخلوط کردن و پخت از ثبات کافی برخوردار باشد تا اطمینان حاصل شود که امولسیون خمیر در نتیجه یک ساختار یکنواخت فومدار سلول،  یک کیک ایجاد می کند.”

امولسیفایر کیک

کارکردهای اصلی امولسیفایرها در پخت کیک عبارت‌اند از:

 • بهینه‌سازی توزیع روغن در پراکندگی آب و تثبیت امولسیون حاصل از آن
 • بهینه‌سازی توزیع هوا و تثبیت کف
 • بهینه‌سازی ویژگی‌های داخلی
 • بهبود ماندگاری
 • استفاده بهینه از روغن‌های مایع

انواع امولسیفایر کیک:

خرید امولسیفایر کیک
خرید امولسیفایر کیک

1. امولسیفایر کیک مونوگلیسیریدها

اسیدهای چرب اشباع شده با زنجیر طولانی بهترین توانایی کمپلکس نشاسته را دارند. برای افزایش ماندگاری کالاهای پخته شده، گلیسیریل مونو استئارات (GMS) یکی از بهترین گزینه‌ها برای کمپلکس نشاسته و در نتیجه ماندگاری آن است. مونوگلیسیریدها چند شکلی هستند زیرا می‌توانند در 4 شکل کریستالی وجود داشته باشند: آلفا، آلفا پرایم، بتا و بتا پرایم.

 • امولسیفایر کیک فرم کریستال بتا

مونو دی گلیسیرید پودر شده در شکل کریستالی بتا وجود دارد و بسیار پایدار و دارای عملکرد متوسط است. کریستال بتا در دمای پایین سخت‌ترین و پایدارترین است. مولکول‌های امولسیفایر بلوری با زنجیره‌های هیدروکربن در لایه‌های موازی متراکم جهت گیری می‌شوند. هنگامی که در حضور آب گرم می‌شود، هیدروکربن‌ها از حالت جامد به حالت مایع تبدیل می‌شوند و آب در بین گروه‌های قطبی دو لایه قرار می‌گیرد. با خنک‌سازی، زنجیره‌های هیدروکربن متبلور می‌شوند، و یک ساختار ساندویچی از سورفاکتانت متناوب و لایه‌های آبی ایجاد می‌شود.

 • امولسیفایر کیک فاز ژل کریستالی

فرم آلفا کریستال (غیرمرتبط با اصطلاح آلفا مونوگلیسیرید)

شکل کریستال آلفا بسیار مفیدتر از کریستال بتا شناخته شده است. با این حال، ژل آلفا ناپایدار است و تمایل دارد دوباره به شکل کریستالی بتا برگردد. شکل کریستالی آلفا مایع از شکل متبلور بتا سفت و سخت انعطاف‌پذیرتر است و در چرخه‌های گرمایش به راحتی مرتب می‌شود.

بنابراین، امولسیفایرهای کریستالی آلفا قادر به تشکیل فیلم‌های انعطاف‌پذیر و محافظت‌کننده‌تر در اطراف فاز پراکنده، روغن، هوا یا آب هستند و امولسیون را حفظ می‌کنند. یک روش سنتی برای استفاده بهینه از مونوگلیسیریدها از طریق هیدراتاسیون بوده است. چنین هیدرات‌های GMS به تهویه و امولسیون کمک می‌کند. با این حال، با افزایش سن، این هیدرات‌های مونوگلیسیرید از عملکرد کمتری برخوردار بودند.

اما از آنجا که این فرم کریستال ناپایدار است، پس از ذخیره‌سازی به حالت کریستالی بتا با ثبات‌تر تغییر می‌کند که از کارآیی کمتری برخوردار است. روش معمول بهبود عملکرد امولسیفایرهای پودری از طریق هیدراتاسیون، روشی بسیار نادرست در تشکیل فرم بلوری آلفا نسبتاً ناپایدار اما کاربردی است.

2. امولسیفایر کریستالی آلفا در کیک:

یک کلاس از امولسیفایرها وجود دارد که به عنوان آلفا شناخته می‌شوند که در صورت آب‌رسانی به فرم بلور آلفا تبدیل می‌شوند. برخی از نمونه‌های امولسیفایرهای آلفا شامل PGMS، پلی‌گلیسرول استرها، SSL و DATEM هستند.

جهت استعلام

قیمت انواع امولسیفایر کیک

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

هدف از امولسیفایر کیک یک فوم / امولسیون پیچیده است.

 • کیفیت کیک بستگی به هوادهی و تعداد و اندازه بهینه حباب‌هایی دارد که بافت را تعیین می‌کنند.
 • امولسیفایرهای بلوری آلفا از نظر پتانسیل هوادهی خود در مخلوط کردن تک و یا دو مرحله‌ای برجسته هستند. پایداری حباب‌ها و انبساط یکنواخت هنگام پخت به بهینه‌سازی حجم کمک می‌کند. 
 • پایداری حباب‌ها و انبساط یکنواخت در حین پخت به بهینه‌سازی حجم کمک می‌کند. حفظ ثبات امولسیون و گرانروی خمیر در طی فرآیند پخت توسط ژل‌های امولسیفایر آلفا پایدار مناسب بهبود می‌یابد.
 • ماندگاری کیک تحت تأثیر چرخه بیات است. ماندگاری هر دو نه تنها به اثر تجزیه‌ای نشاسته، بلکه به احتباس رطوبت و ویژگی‌های داخلی مطلوب نیز بستگی دارد.

3. پروپیلن گلیکول مونوسترات (PGMS OR PGME) PGMS:

رایج‌ترین امولسیفایر مورد استفاده در پخت کیک برای کمک به هوادهی و ماندگاری است. پروپیلن گلیکول مونواستئارات (PGMS) نوعی از مونو استر پروپیلن گلیکول است (PGME یک کلاس کامل از مواد شیمیایی است).

این امولسیفایر استر است که در آن پروپیلن گلیکول با یک اسید چرب ترکیب می‌شود. محصول حاصل شده از هر دو مونو و دی‌استرها تشکیل شده است. جزء مونوستر (به عنوان مثال PGMS) یک امولسیفایر تمایل به آلفا به خصوص به عنوان یک امولسیفایر هوادهی در ترکیب با مونوگلیسیریدها کاربردی است.

فروش انواع امولسیفایر کیک:

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

سوالات متداول

امولسیفایر کیک چیست؟

امولسیفایرهای ژل کیک اتصال آب و چربی را آسان می کنند: امولسیفایرهای ژل کیک نوعی ماده هستند که می توانید از آنها در تولید کیک برای چسباندن آب و چربی (روغن) به یکدیگر استفاده کنید. به عبارت دیگر، آنها با امولسیون کردن دو مایع نامحلول مخالف و تثبیت مخلوط کیک برای محصول نهایی بهتر عمل می کنند.

جایگزین امولسیفایر کیک چیست؟

یک جایگزین امولسیفایر، تقویت‌کننده خمیر یا نرم‌کننده خمیر است که معمولاً از آنزیم‌ها، پروتئین‌های گیاهی و/یا هیدروکلوئیدها منشأ می‌گیرد. آنها را می توان به طور جزئی یا کامل برای جایگزینی امولسیفایرهای سنتی استفاده کرد. نمونه هایی از جایگزین های امولسیفایر عبارتند از: ترانس گلوتامیناز.

امولسیفایرهای خوب برای پخت چیست؟

امولسیفایرهای آزمایش شده و قابل اعتماد مانند DATEM، سدیم استئاروئیل لاکتیلات (SSL) و مونو و دی گلیسیریدها می توانند توسط نانوایان، برای بهبود تحمل فرآیند سیستم خمیر، ویژگی های خارجی و داخلی نان پخته شده استفاده می شوند.

چرا از امولسیفایر در کیک استفاده می شود؟

سه عملکرد اصلی عبارتند از: (1) کمک به مخلوط کردن و امولسیون کردن مواد، (2) افزایش خواص کوتاه کننده، و (3) تعامل مفید با اجزای آرد و سایر مواد در مخلوط.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست