مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی ممکن است بی‌ضرر به نظر برسد. دقیقاً اینطور نیست. متأسفانه، مایع ظرفشویی می‌تواند مواد شیمیایی بالقوه خطرناکی داشته باشد که ممکن است برای سلامتی انسان و به عنوان آلوده‌کننده‌های محیط زیست خطراتی ایجاد کند.

مایع ظرفشویی چیست؟  چه موادی در مایع ظرفشویی یا صابون ماشین ظرفشویی شما وجود دارد؟

حتی اگر بسیاری از مایع‌های ظرفشویی مارک‌دار، لیست مواد تشکیل‌دهنده خود را به راحتی در دسترس قرار می‌دهند، افراد زیادی تفاوت بین SD الکل 3-A، تری کلوسان و… را نمی‌دانند.  آن‌ها نشان نمی‌دهند که آیا مواد واقعاً سمی هستند یا بی‌ضرر . بنابراین کدام یک از این مواد به طور بالقوه مضر هستند؟ کدام یک از آن‌ها بی‌خطر هستند؟ بدون کدام یک از آن‌ها می‌توانید ظرف خود را بشوئید؟

مواد مؤثره در مایع ظرفشویی

اگرچه برخی از مواد تشکیل‌دهنده از مارکی به مارک دیگری تغییر خواهد کرد، اما تمام مواد مایع ظرفشویی از ماده فعال ثابتی ساخته می‌شوند. این مواد باکتری‌ها، کپک و قارچ‌ها را از بین می‌برند اما به طور معمول کمتر از 2 درصد مایع موجود در بطری را تشکیل می‌دهد.

انواع مواد تشکیل‌دهنده

انواع مواد تشکیل‌دهنده مایع ظرفشویی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: مواد فعال و مواد غیرفعال. مواد موثره موادی هستند که در واقع کاری را انجام می‌دهند که محصول برای انجام آن در نظر گرفته شده است. در مایع ظرفشویی، ماده موثره همان چیزی است که باعث از بین رفتن باکتری‌های موجود در ظروف کثیف شما می‌شود. برخی از نمونه‌های مواد غیرفعال در مایع ظرفشویی شامل مواد رنگی، مواد شیمیایی معطر و موادی هستند که بافت محصول را تغییر می‌دهند.

تری کلوسان
تری کلوسان

عناصر فعال

تری کلوسان ماده مؤثری در مایع ظرفشویی (و همچنین صابون‌های ضد باکتری دستی) است. هدف اصلی تری کلوسان جلوگیری از رشد باکتری‌ها، کپک و قارچ است. تری کلوسان در  مایع‌ ظرفشویی و صابونی دستی تا غلظت‌های 2 درصد وجود دارد. با این حال، به طور قابل توجهی کلوسان کمتری در این محصولات استفاده می‌شود. با وجود این درصد نسبتاً کم از ترکیب کلی مواد شوینده، تری کلوسان تنها ماده فعال در بیشتر شوینده‌های شستشوی ظرف است.

عناصر غیرفعال

طیف گسترده‌ای از مواد غیرفعال در مایع ظرفشویی استفاده می‌شود. آب متداول‌ترین این مواد غیرفعال است. تمام مواد شوینده مایع ظرفشویی، صرف نظر از مارک، درصد بالایی از آب را در ترکیب خود دارند. سایر مواد رایج شامل رنگ‌های رنگ‌آمیزی، مواد معطر، مواد نگهدارنده، کلرید سدیم (برای کمک به کنترل ضخامت مواد شوینده)، اکسید لورآمیدوپروپیل آمین (به عنوان ماده کف‌کننده) و SD الکل 3-A برای کنترل ضخامت و شفافیت است.

همچنین ممکن است کف ایجاد کنند. برخی از محصولات ظرفشویی حاوی فسفات هستند. فسفات باعث تمیزتر شدن ظروف می‌شود اما همچنین می‌تواند باعث شکوفایی مضر جلبک شود زیرا فاضلاب به محیط طبیعی برمی‌گردد. به همین دلیل، در بسیاری از مکان‌ها به عنوان جز ممنوع است. عوامل ضخیم کننده و تثبیت کننده دیگری نیز وجود دارد. سایر مواد ممکن است شامل سورفاکتانت‌ها، هیدروتروپ، نمک‌ها، مواد نگهدارنده باشد. سورفاکتانت‌ها چربی و ذرات غذا را گیر می‌اندازند.

کاربرد تری کلوسان
کاربرد تری کلوسان

سایر کاربردهای تری کلوسان

تری کلوسان علاوه بر اینکه ماده موثره در چندین نوع صابون است، در موارد زیادی کاربرد دارد. این ماده به عنوان اصلی‌ترین ماده فعال در خمیردندان‌ها، به عنوان یک ماده جزئی در دهان شویه‌ها و به عنوان یک ماده جزئی در مواد آرایشی و در تعداد دیگری از مواد تمیز کننده استفاده می‌شود. از تری کلوسان همچنین در ساخت منسوجاتی مانند جوراب و لباس‌های ورزشی و پلاستیک مانند تخته‌های برش و ظروف آشپزخانه استفاده می‌شود.

مواد اساسی موجود در مایع ظرفشویی و عوارض جانبی احتمالی

برخی از مواد اساسی موجود در مایع ظرفشویی شامل مواد فعال کننده، مواد نگهدارنده، مواد معطر، رنگ و همچنین مواد فعال یا غیرفعال است. لیست خاصی از برخی از مواد شیمیایی مضر و عوارض جانبی احتمالی آن‌ها (طبق EWG) در زیر آمده است:

  • کوکامید DEA

شامل عوارض سرطان و سمیت در آب است.

  • دی ام دی ام هیدانتوین

عوارض آن شامل ترشح ترکیبات شیمیایی (در این حالت فرمالدئید) و تحریک پوست، چشم‌ها یا ریه‌ها است.

اتانول آمین
اتانول آمین

نگرانی‌ها شامل اثرات تنفسی، اثرات عمومی سیستمیک/اندام، سمیت مزمن آبزی، اثرات بر روی سیستم عصبی، تحریک پوست/ آلرژی/ آسیب است.

  • فرمالدئید

نگرانی‌ها شامل سرطان، اثرات عمومی سیستمیک، اثرات تنفسی، تحریک پوست، آلرژی، آسیب، سمیت حاد آبزیان است.

  • رایحه

عطرهای مصنوعی می‌توانند حاوی صدها، حتی هزاران ماده شیمیایی از جمله فتالات باشند. از آنجا که رایحه‌ها به عنوان یک راز تجاری محافظت می‌شوند، لازم نیست که مواد کامل در برچسب ذکر شود. رایحه‌ها دلیل اصلی بروز واکنش‌های آلرژیک هستند. فتالات به نوبه خود می‌تواند بر میزان استروژن و تستوسترون تأثیر منفی بگذارد.

  • متیل ایزوتیازولین:

ایزوتیازولین: نگرانی‌ها شامل واکنش‌های آلرژیک و تحریک پوست است و همچنین ممکن است سمیت عصبی نیز داشته باشد.

  • پروپیلن گلیکول

نگرانی‌ها شامل ناهنجاری‌های کبدی و آسیب کلیه است. اگرچه این ماده برای ضد یخ رادیاتور اتومبیل شما استفاده می‌شود، همچنین می‌توانید آن را در مایع ظرفشویی، مرطوب‌کننده‌ها، ضدعفونی‌کننده‌های دست، محصولات کودک، نرم‌کننده‌ها و شامپوها پیدا کنید. برگه‌های MSD به کاربران هشدار می‌دهند از تماس این ترکیب با پوست خودداری کنند، با این حال در بسیاری از مواد آرایشی باقی‌ مانده است.

  • سدیم بورات

نگرانی‌ها شامل اثرات رشدی، غدد درون ریز ، تولید مثل، تحریک پوست، آلرژی، آسیب و اثرات تنفسی است.

نگرانی‌ها در مورد سدیم دودسیل بنزن سولفونات شامل سوزش پوست است.

نگرانی‌ها در مورد سدیم زایلن سولفونات شامل سوزش چشم، پوست و دستگاه تنفسی است.

  • سولفوریک اسید

نگرانی‌ها شامل سرطان، اثرات تنفسی، تحریک پوست، آلرژی و آسیب است.

  • تری کلوسان

نگرانی‌ها شامل سمیت مزمن برای آبزیان، سمیت حاد برای آبزیان، سمیت زیست محیطی عمومی، اثرات رشدی، غدد درون‌ریز، تولید مثل، سرطان، اثرات سیستم ایمنی بدن، اثرات سیستم گردش خون، ارگان‌ها، اثرات سیستم عصبی، تحریک پوست، آلرژی، آسیب، هضم غذا، اثرات سیستم، آسیب به بینایی است.

برخی مطالعات بر روی انسان همچنین نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض تری کلوسان ممکن است اثرات منفی بر باروری، رشد جنین و میزان آسم داشته باشد. باکتری‌هایی که در معرض تری کلوسان قرار دارند نیز می‌توانند در برابر آن مقاوم شوند، این مسئله نگرانی در مورد نقش تری کلوسان در مقاومت آنتی‌بیوتیکی را ایجاد کرده است.

با توجه به این نگرانی ها، محققان خواستار تحقیق بیشتر در مورد تریکلوزان و اثرات آن شده‌اند. در سال 2010، FDA ایالات متحده نگرانی‌های سلامتی در مورد تری کلوسان، یک ماده ضد باکتری را که در برخی مایع ظرفشویی‌ها استفاده می‌شود، مطرح کرد. تری کلوسان مشکلاتی را در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب ایجاد می‌کند، به موجب آن می‌تواند برخی از میکروب‌های پردازش لجن را خراب کند و در برخی دیگر مقاومت دارویی ایجاد کند.

مایع ظرفشویی
مایع ظرفشویی

بنابراین دفعه دیگر که به دنبال مایع ظرفشویی و مواد شوینده هستید، نسبت به مواد موجود در بطری‌ها بسیار احتیاط کنید. چند نکته که برای انتخاب مطمئن‌ترین مایع ظرفشویی توصیه می‌کنیم، تحقیق در مورد شرکتی است که قصد دارید محصولات را از آن بخرید. بدانید که برخی اصطلاحات در واقع مبهم هستند (مانند استفاده از کلمه طبیعی در برچسب آن‌ها لزوماً به معنای این نیست که محصول کاملاً طبیعی ساخته شده است). به دنبال مواد ارگانیک بگردید و اگر همه موارد دیگر به شکست منجر شد، تهیه مایع ظرفشویی خانگی خود را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست