مایع لباسشویی

مواد تشکیل‌دهنده مایع لباسشویی

یک جزء اصلی مایع لباسشویی بر اساس مواد فعال کننده سطح است که خاک را از پارچه پاک می‌کند و آن را تمیز می‌کند. ترکیبی از سورفکتانت‌ها آنیونی و غیر یونی معمولاً برای عملکرد بهینه استفاده می‌شود.به طور کلی، آنیونیک برای حذف ذرات خاک و غیر یونیک برای حذف خاک چرب مفید است.

بنابراین، یک فرمول مواد شوینده مایع لباسشویی می‌تواند به همان سادگی و مقرون به صرفه باشد که مثلاً محلول سورفکتانت 5٪ فعال در آب با مواد نگهدارنده باشد.

از اینجا می‌توان این فرمول اساسی را به هر سطح دلخواه ارتقا داد تا عملکرد را افزایش دهد. برخی از افزودنی‌های رایج عبارتند از:

مواد فعال‌کننده سطح: سختی یون‌ها را بردارید تا ماده فعال‌کننده سطح بتواند کاملاً کاربردی باشد. سیترات سدیم، ادتا 4 سدیم و پلیمرهای اکریلیک معمولاً در مواد شوینده مایع لباسشویی استفاده می‌شوند.

عوامل ضد رسوب: ذرات خاک را به صورت معلق در مایع شستشو نگه می‌دارد تا دوباره روی پارچه رسوب نکنند. از انواع پلیمرها برای این منظور می‌توان استفاده کرد.

بازدارنده های انتقال رنگ: به جلوگیری از بیرون آمدن رنگ از یک پارچه و رسوب آن روی پارچه دیگر کمک می‌کند. PVP K 30، Chromabond S-100،Chromabond S-400،

پلیمر آزاد کننده خاک: پلیمرهای آزاد کننده خاک مانعی برای پارچه ایجاد می‌کنند که در حین شستشو، همراه با خاک برداشته می‌شود. Sorez 100 (پلی اتیلن گلیکول پلی استر کوپلیمر)، Repel-O-Tex SRP-6 (پلی اتیلن گلیکول پلی استر) و Texcare SRN 170.

فروش اپتیکال برایتنر (OB)
قیمت اپتیکال برایتنر

اپتیکال برایتنر: با جذب نور ماورا UV بنفش نامرئی و دادن فلورسانس آبی “سفیدی” لباس را بهبود ببخشید.

آنزیم ها: برای از بین بردن لکه‌های سخت، رنگ و مراقبت از پارچه. آنزیم‌ها با تجزیه آن‌ها به اجزای کوچکتر و به راحتی قابل جدا شدن، به از بین بردن لکه‌ها و خاک‌هایی مانند خون، علف و گیاه کمک می‌کنند.

آنزیم لیپاز (0.2٪) چربی و روغن را از بین می‌برد. سلولاز (0.1٪) سفید و روشن می‌شود. آنزیم آمیلاز (0.5٪) ذرات دارای پایه نشاسته را از بین می‌برد. و آنزیم پروتئاز (0.6٪) لکه‌های پروتئین را از بین می‌برد.

برای تثبیت آنزیم‌ها، pH باید 9-7 باشد. محتوای آب (کمتر از 60٪)، کلرید کلسیم (0.2٪)، سدیم تترا بورات (1-2٪)، پروپیلن گلیکول (5-10٪)، سدیم فرمات  (1-2٪)، سیترات سدیم (3-5٪) ) و مونو اتانول آمین (1٪).

کنترل pH: اسید سیتریک یا مونو اتانول آمین را اضافه کنید تا PH به حد مطلوب برسد.

کنترل ویسکوزیته: با افزودن پروپیلن گلیکول، سدیم زایلن سولفونات، پلیمرها ویسکوزیته را به میزان مطلوب کاهش دهید.

کنترل کف: صابون و سیلیکون کف‌گیری بیش از حد را کنترل می‌کند.

مواد نگهدارنده: کنترل میکروبی.

عطر و رنگ: بو و ظاهر.

فروش انواع سورفکتانت
قیمت سورفکتانت

فرمولاسیون اقتصادی مایع لباسشویی

چنین فرمولی مخلوطی از سورفکتانت‌ها، غلیظ‌کننده‌ها، سازنده‌ها و مواد نگهدارنده با هزینه کم است.بنابراین اگر 2.5٪  دودسیل بنزن سولفونیک اسید (DDBSA) را مصرف کنیم و آن را با حدود 0.65٪ 50٪ سود سوز آور در آب تا pH 8-10 خنثی کنیم و سپس 1٪ کوکامید DEA و 1٪ سدیم سیترات و یک رنگ و ماده نگهدارنده مناسب اضافه کنید و این فرمول اقتصاد ما، یا بهتر بگوییم فوق اقتصادی خواهد بود.

در دمای 70 درجه فارنهایت، این فرمول PH حدود 9.0 و گرانروی حدود 100 cp خواهد داشت.ممکن است فکر کند، “این فرمول فوق اقتصادی بسیاری از مواد ذکر شده در بالا را ندارد.”

خوب، این چیزی است که شما با کمتر از 3000 تومان در هر کیلو دریافت می‌کنید. این فرمول کف می کند و برخی از پارچه‌ها را تمیز می‌کند، اما البته به عنوان یک ماده شوینده ممتاز برای لباسشویی عمل نمی‌کند.کمی بیشتر از جیب خود خرج کنید و ما می توانیم حداقل برخی از مواد اولیه دیگر را به این فرمول اساسی فوق اقتصادی اضافه کنیم.

چگونه از فرمول فوق اقتصادی که در بالا ذکر کردیم به فرمول اقتصادی برسیم؟

7/86 درصد آب، 1.3 درصد هیدروکسید سدیم (50 درصد) اضافه کنید و شروع به مخلوط کردن کنید.5٪ DDBSA را اضافه کنید. خوب مخلوط کنید تا خنثی شود.

3٪ الکل اتوکسیلات و 1٪ هرکدام از لورامین اکسید، کوکامید DEA، تتراسدیم EDTA و یک ترکیبپلیمر اکریلات اصلاح شده آبگریز اضافه کنید.خوب مخلوط کنید و pH را با DDBSA یا سدیم هیدروکسید روی 9-10 تنظیم کنید. مواد نگهدارنده، رنگ و اسانس اضافه کنید.

خوب مخلوط کنید تا یک مخلوط صاف و همگن بدست آید. این فرمول در دمای 25 درجه سانتی‌گراد دارای حدود 9٪ مواد جامد با pH 9-10 و گرانروی 500-1000 cp است.

فرمولاسیون مایع لباسشویی میان‌رده

مواد شوینده مایع لباسشویی فوق اقتصادی و اقتصادی را می‌توان به عنوان محصولات با ارزش تجاری طبقه‌بندی کرد.نیازی به گفتن نیست که هزینه این ماده شوینده بیشتر از مواد شوینده اقتصادی است. سطح جامد از 15-25 متفاوت خواهد بود.

تفاوت های کمی این فرمول میان رده با فرمول های اقتصادی به شرح زیر است:

فرمول‌های درجه متوسط ​​حاوی سورفاکتانت‌ها، سازنده‌ها، مواد ضد رسوب، اپتیکال برایتنر و اجزای جزئی مانند مواد نگهدارنده، عطر و رنگ هستند.

از ترکیبی از آلکیل بنزن سولفونات و لوریل اتر سولفات به عنوان بخشی از قسمت سورفکتانت آنیونی فرمول استفاده خواهیم کرد. برای بخش غیر یونی، ما هنوز از یک اتوکسیلات الکل استفاده خواهیم کرد. برای سازندگان و مواد ضد رسوب، سدیم سیترات و پلی اکریلات اضافه خواهیم کرد. ما همچنین یک روشن کننده نوری اضافه خواهیم کرد.

72.31٪ آب در مخزن اختلاط اضافه کرده و شروع به مخلوط کردن می‌کنیم.

5.04٪ هیدروکسید سدیم (محلول 50٪) و به دنبال آن 6.6٪ DDBSA اضافه کنید. خوب مخلوط کنید تا کاملا خنثی شود و به pH 7-9 برسد.

5٪ SLES را اضافه کنید خوب مخلوط کنید تا یک محلول شفاف و یکدست ایجاد شود.

2٪ سدیم سیترات و 1٪ پلی اکریلات  و به دنبال آن 5٪ اتوکسیلات الکل اضافه کنید. مخلوط کردن را ادامه دهید. 0.05٪ روشن‌کننده نوری اضافه کنید. خوب مخلوط کنید و و اجزای جزئی مانند مواد نگهدارنده، عطر و رنگ را با هم زدن مداوم اضافه کنید.

این فرمول می‌تواند برای دستیابی به ویژگی‌های مختلف موقعیت‌یابی و عملکرد محصول اصلاح شود. اگر دوست دارید آن را یک فرمول غالباً طبیعی بدانید، LAS را با سدیم لوریل سولفات جایگزین کنید.

اتوکسیلات الکل را با یک الکل اتوکسیلات مشتق شده از مواد طبیعی مانند Tomadol L-124 جایگزین کنید. اگر می‌خواهید فرمول را به فرمول متوسط بهبالا ارتقا دهید، یک بازدارنده انتقال رنگ و یک پلیمر آزاد کننده ذرات خاک مانند 0.25٪ PVP K-30 (ISP) و 0.4٪ Texcare SRN 240 (Clariant) اضافه کنید.

فرمول‌های برتر مایع لباسشویی

اکنون ما در مورد ساخت فرمولی با 30-40 درص جامدات حاوی تمام مواد ذکر شده در ابتدای این مقاله صحبت می‌کنیم. در اینجا ما از ترکیبی از سه سورفکتانت آنیونی، دو ماده غیر یونیک و یک اکسید آمین استفاده خواهیم کرد.برای بخش سازنده ما با سدیم سیترات خواهیم ماند.

ما از PVP NO (Chromabond S-400 — ISP) و Texcare SRN 170 برای مهار انتقال رنگ، آزاد سازی خاک و اثرات ضد رسوب استفاده خواهیم کرد. همچنین اجازه دهید مقداری اسید اولئیک برای کنترل خاک اضافه کنیم.برای اپتیکال برایتنر، از Tinopal CBX (BASF) استفاده می کنیم و برای تنظیم pH، ما با اسید سیتریک و مونو اتانول آمین همکاری خواهیم کرد.

برای کنترل و اتصال ویسکوزیته، از پروپیلن گلیکول و دی‌سولفونات‌های سدیم دی فنیل اکسید سدیم استفاده کنید.دی‌سولفونات‌ها سورفاکتانت های آنیونی عالی و همچنین هیدروتروپ‌ها و کوپلرها هستند. بیشتر سورفاکتانت ها ویسکوزیته فرمول را افزایش می‌دهند و حتی ممکن است باعث ژل شدن شوند.

دی سولفونات‌ها همچنین در سفید کننده کلر، پراکسید، مواد قلیایی و اسیدها پایدار هستند. به همین دلیل است که می‌توان از آنها در طیف گسترده‌ای از پاک‌کننده‌های نظافت خانگی، صنعتی و سازمانی استفاده کرد.آنزیم‌ها را فراموش نکنید. آن‌ها عملکردهای مختلفی را در انواع مختلف آلودگی از جمله چربی و پروتئین ارائه می‌دهند.

آنزیم‌ها همچنین به سفیدتر و روشن‌تر نشان دادن لباس کمک می‌کنند.آنزیم‌ها تا حدی مواد ظریفی هستند و باید با کمی TLC درمان شوند. این شامل مخلوط کردن آهسته هنگام پردازش دسته‌ای، جلوگیری از دمای گرم، استفاده از آب کمتر و مواد فعال بیشتر و در آخر افزودن تثبیت‌کننده‌های آنزیمی به فرمول است.

تثبیت‌کننده‌های آنزیمی شامل پروپیلن گلیکول، مونو اتانول آمین، کلرید کلسیم، بوراکس، سدیم سیترات و سدیم فرمات است. آنزیم‌های استفاده شده در فرمولاسیون برتر در ادامه مقاله آورده شده است.

تهیه فرمولاسیون مایع لباسشویی ممتاز 3X

برای قسمت سورفاکتانت فرمول، ما به یک ترکیب کاملاً متعادل نیاز داریم که بتواند انواع مختلف ذرات آلوده را تمیز کند. پیشنهاد می‌شود از ترکیبی از آلکیل بنزن سولفونات خطی خنثی شده با هیدروکسید پتاسیم، دی فنیل اتر دی سولفونات (Pilot’s Calfax DBA-70 خنثی شده با هیدروکسید پتاسیم، آلکیل اتر سولفات، الکل اتوکسیلات و آمین اکسید استفاده کنید.

اجازه دهید از برخی سازنده‌ها مانند سدیم سیترات نیز استفاده کنیم. برای انتشار ذرات آلوده، ضد رسوب و مهار انتقال رنگ ما از ترکیبی از PVPNO (Chromabond S-400 ISP) و یک کوپلیمر پلی استر اصلاح شده (Sorez 100 ISP) استفاده خواهیم کرد.از مقداری ضد کف کف سیلیکونی برای کنترل کف استفاده می‌شود، چیزی مانند آنتی‌فوم Dow Corning’s 1520.

برای آنزیم‌ها، ما با لیپاز، پروتئاز، آمیلاز  و سلولاز همراه خواهیم بود.بقیه مواد ذکر شده در زیر به عنوان تثبیت‌کننده آنزیم، اصلاح‌کننده ویسکوزیته، عوامل کنترل کف و بافرهای pH عمل می‌کنند. این‌ها شامل کلرید کلسیم، فرمات سدیم، پروپیلن گلیکول، بوراکس، مونو اتانول آمین و اولئات پتاسیم است.

(جهت خرید مواد اولیه مایع لباسشویی با کارشناسان ما تماس بگیرید.)

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مهسا بغلانی

  منظور از محلول ۵۰درصد سود چیه
  چه میزان سود را به آب اضافه کنم.نمیشه سود رو در آب مخزن اضافه کرد ،بدون محلول سازی

  پاسخ
 • بهناز اسدی

  جهت فرمولاسیون مایع لباسشویی از ترکیبات زیر استفاده می کنم.
  نونیل فنول، تگزاپون، اسید سولفونیک، بتایین، و تری اتانول آمین
  به محض اینکه ماده hec را به ترکیب اضافه می کنم محصولم دوفاز میشه
  مشکل کجاست

  پاسخ
  • دکتر محمد رضا سلیمی

   احتمالا دلیل ایجاد دو فاز در مایع شما، افزودن مقدار زیادی از HEC به ترکیب شما است. برای حل این مشکل می‌توانید سطح فعال را با اضافه کردن ترکیبات جایگزینی مانند سدیم لوریل سولفات، سدیم لاوریل اتر سولفات و یا سدیم دو دسیل سولفوسوکسی بتاین کاهش دهید. همچنین، می‌توانید از انواع دیگری از پلیمرهای آب‌ریز استفاده کنید که با ترکیب شما سازگاری بهتری دارند. برای بررسی دقیق‌تر دلیل ایجاد دو فاز در مایع شما، نیاز به اطلاعات بیشتر از ترکیبات و شرایط فرآیند دارید.
   در ضمن
   میزان مناسب HEC برای فرمولاسیون مایع لباسشویی، به عوامل مختلفی مانند نوع دیگر ترکیبات، غلظت، pH و دما بستگی دارد. در هر صورت، معمولاً میزان HEC بین 0.5 تا 2 درصد وزنی از فرمولاسیون استفاده می‌شود. با افزایش میزان HEC، ویسکوزیته و پایداری مایع شما افزایش می‌یابد، اما نباید مقدار آن را به اندازه‌ای بیش از حد افزایش داد که باعث ایجاد دو فاز شود.

   پاسخ
  • مهسا بغلانی

   سلام.من در تولید مایع لباسشویی از اسید اولویئک استفاده می‌کنم.ولی موقع خنثی شدن با سود ،شفاف نمیشه.دلیلش چی می‌تونه باشه

   پاسخ
   • دکتر محمد رضا سلیمی

    سلام. استفاده از اسید اولئیک در تولید مایع لباسشویی معمولاً برای ایجاد خاصیت آنتی باکتریال و همچنین کاهش pH محلول استفاده می‌شود. با افزودن سود به محلول اسیدی، اسید خنثی می‌شود و pH محلول افزایش می‌یابد. اگر شفافیت مایع لباسشویی پس از خنثی شدن با سود به حد قابل قبولی نرسیده است، ممکن است دلیل آن افزایش pH بیش از حد مجاز باشد. همچنین ممکن است دلیل آن ترکیبی از عوامل دیگر مانند رسوبات، ترکیبات ناخالصی و یا دیگر آلودگی‌ها باشد. برای رفع این مشکل، می‌توانید مقدار سود را افزایش دهید و یا از یک ماده خنثی‌کننده دیگر استفاده کنید. همچنین می‌توانید با افزودن مواد افزاینده شفافیت، مانند مواد روان‌کننده و یا پلیمرهای شفاف‌کننده، به شفافیت مایع لباسشویی کمک کنید.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست