خرید آنزیم‌ پروتئاز

خرید آنزیم پروتئاز

شرکت پیشگامان شیمی با بهره‌گیری از سال‌ها تجربه در واردات مواد اولیه نان و شیرینی، آنواع آنزیم‌ها بخصوص آنزیم پروتئاز را از کشور آلمان وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید آنزیم پروتئاز با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آنزیم پروتئاز به طور خاص، به تجزیه و هضم پروتئین کمک می‌کنند. آنها در بدن و همچنین در برخی از غذاها و مکمل‌های غذایی یافت می‌شوند. آنزیم‌ها واکنش‌های روزانه بی‌شماری را در بدن تسهیل می‌کنند تا شما را زنده و شکوفا کنند. آن‌ها عملکردهای زیادی را انجام می‌دهند، از جمله کمک به تجزیه غذا برای مصرف انرژی. مکمل‌های آنزیمی پروتئاز به دلیل دارا بودن بسیاری از مزایای سلامتی، اخیراً به محبوبیت رسیده‌اند.

خرید آنزیم‌ پروتئاز
خرید آنزیم‌ پروتئاز

آنزیم پروتئاز چیست؟

آنزیم‌های پروتئاز برای بسیاری از فرآیندهای مهم بدن ضروری هستند. آن‌ها همچنین پپتیداز، پروتئولیتیک یا پروتئیناز نامیده می‌شوند. در بدن انسان، آن‌ها توسط لوزالمعده و معده تولید می‌شوند. در حالی که آنزیم‌های پروتئاز معمولاً به دلیل نقش خود در هضم پروتئین رژیم غذایی شناخته می‌شوند، آن‌ها بسیاری از کارهای مهم دیگر را نیز انجام می‌دهند.

به عنوان مثال، آن‌ها برای تقسیم سلولی، لخته شدن خون، عملکرد ایمنی و بازیافت پروتئین از جمله سایر فرآیندهای حیاتی، ضروری هستند. مانند انسان، گیاهان نیز در طول چرخه زندگی خود به آنزیم‌های پروتئاز وابسته هستند. این آنزیم‌ها نه تنها برای رشد و نمو مناسب گیاهان ضروری هستند، بلکه با عمل به عنوان مکانیزم دفاعی در برابر آفات مانند حشرات به حفظ سلامت آنها نیز کمک می‌کنند.

جالب اینجاست که افراد می‌توانند از خوردن آنزیم پروتئاز گیاهی بهره‌مند شوند. در نتیجه، مکمل‌های آنزیمی پروتئاز ممکن است حاوی آنزیم‌های گیاهی و حیوانی باشند.

منابع آنزیم پروتئاز

سه آنزیم اصلی پروتئاز که به طور طبیعی در سیستم گوارشی شما تولید می‌شوند، پپسین، تریپسین و کیموتریپسین هستند. بدن شما آن‌ها را برای کمک به تجزیه پروتئین‌های غذایی مانند گوشت، تخم‌مرغ و ماهی به قطعات کوچکتر به نام اسیدهای آمینه تولید می‌کند. این موارد می‌توانند به درستی جذب و هضم شوند. آنزیم‌های پروتئاز را می‌توان به طور طبیعی در غذاهای خاص یافت و به صورت مکمل نیز موجود است.

خرید آنزیم‌ پروتئاز

منابع غذایی آنزیم پروتئاز

دو مورد از بهترین منابع غذایی آنزیم پروتئاز، پاپایا و آناناس هستند. پاپایا حاوی آنزیمی به نام پاپائین است که به آن پروتئیناز پاپایا نیز می‌گویند. پاپائین در برگ‌ها، ریشه‌ها و میوه‌های گیاه پاپایا یافت می‌شود. پاپائین یک آنزیم پروتئاز قدرتمند است. در واقع هزاران سال است که به دلیل قابلیت تجزیه پروتئین به عنوان نرم‌کننده گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در همین حال، آناناس حاوی یک آنزیم پروتئاز قدرتمند به نام بروملین است. بروملین در میوه، پوست و آب شیرین گیاه آناناس یافت می‌شود و قرن‌ها توسط مردم بومی آمریکای مرکزی و جنوبی به عنوان یک درمان طبیعی برای تعدادی از بیماری‌ها استفاده شده است. می‌توانید به ترتیب با خوردن پاپایای خام و آناناس، پاپائین و بروملین دریافت کنید. همچنین می‌توانید این آنزیم‌های پروتئاز را به صورت مکمل غلیظ خریداری کنید. اگرچه آناناس و پاپایا متداول‌ترین منبع آنزیم پروتئاز هستند، اما سایر منابع غذایی عبارتند از:

  • کیوی
  • زنجبیل
  • مارچوبه
  • کلم ترش
  • کیمچی
  • ماست
  • کفیر

مکمل‌های آنزیم پروتئاز

مکمل‌های آنزیم پروتئاز به صورت کپسول، کلاهک ژل، جویدنی، پودر و قرص موجود است. برخی از مکمل‌ها حاوی یک نوع آنزیم پروتئاز و برخی دیگر حاوی ترکیبی از آنزیم‌ها هستند. بروملین، پاپائین، پانکراتین، تریپسین و کیموتریپسین آنزیم‌های پروتئاز هستند که معمولاً به ترکیبات مکمل پروتئاز اضافه می‌شوند.

تولیدکنندگان آنزیم پروتئاز را هم از منابع گیاهی و هم از حیوانات به دست می‌آورند. به عنوان مثال، تریپسین و کیموتریپسین حاصل از خوک‌ها و گاوها از رایج‌ترین آنزیم‌های پروتئاز حیوانی هستند که به عنوان مکمل مخلوط اضافه می‌شوند، در حالی که پاپائین و بروملین از میوه می‌آیند.

هنگام خرید مکمل‌های آنزیم پروتئاز، به دنبال اطلاعات مربوط به قدرت آن باشید. برخی از مارک‌ها فقط وزن هر آنزیم را بر حسب میلی‌گرم ذکر می‌کنند که این امر قدرت را به خریدار اطلاع نمی‌دهد. میزان قدرت پیشنهادی به آنزیم بستگی دارد. با این حال، مارک‌های معتبر واحدهای فعالیت را لیست می‌کنند و شما می‌توانید واحدهای فعالیت را برای یک آنزیم خاص بین مارک‌ها مقایسه کنید.

مزایای بالقوه آنزیم پروتئاز

مصرف مکمل‌های آنزیم پروتئاز با تعدادی از فواید سلامتی مرتبط است.

ممکن است هضم را بهبود بخشد.

یکی از رایج‌ترین موارد استفاده برای آنزیم پروتئاز، بهبود هضم و جذب پروتئین در رژیم غذایی است. درمان جایگزینی آنزیم لوزالمعده (PERT) اغلب در درمان نارسایی لوزالمعده، فیبروز کیستیک، انواع خاصی از سرطان‌ها مانند لوزالمعده، سرطان روده بزرگ و معده یا بعد از جراحی معده یا پانکراس استفاده می‌شود.

مصرف مکمل‌های آنزیمی پروتئولیتیک به کسانی که کمبود یا فقدان این آنزیم‌ها را دارند به درستی تجزیه و هضم پروتئین رژیم غذایی را انجام می‌دهد. هم غذاها و هم مکمل‌های حاوی آنزیم پروتئاز می‌توانند به هضم پروتئین کمک کنند. چندین مطالعه بر روی حیوانات نشان داده است که عصاره کیوی به بهبود تجزیه و هضم پروتئین‌ها، به ویژه گوشت‌ها، شیر، پنیر، ماهی و تخم‌مرغ کمک می‌کند.

مطالعه دیگر نشان داد که وقتی افراد مبتلا به سوء هاضمه مکمل حاوی آنزیم پروتئاز مصرف می‌کنند، بهبود قابل توجهی در نفخ شکم، درد شکم، آروغ زدن، سوزش معده و از دست دادن اشتها را تجربه می‌کنند.

خرید آنزیم‌ پروتئاز
خرید آنزیم‌ پروتئاز

ممکن است التهاب را کاهش دهد.

چندین مطالعه نشان داده است که آنزیم پروتئاز در کاهش التهاب و علائم مربوط به شرایط التهابی موثر است. یک مطالعه نشان داد که تزریق آنزیم‌های پروتئاز کیموتریپسین، تریپسین و سراتیوپپتیداز به موش‌های صحرایی بیشتر از آسپرین باعث کاهش التهاب می‌شود.

ثابت شده است که انواع خاصی از این آنزیم‌ها برای درمان آرتروز بی‌خطر و موثر هستند. بررسی 10 مطالعه نشان داد که آنزیم پروتئاز بروملین در کاهش علائم درد، تورم و سفتی مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز مؤثر است. مطالعه دیگر نشان داد که یک مکمل حاوی بروملین و تریپسین به اندازه داروهای ضد التهاب سنتی در کاهش درد مربوط به آرتروز مؤثر است. بروملین همچنین در کاهش التهاب و تسکین علائم در افراد مبتلا به سینوزیت موثر است، بیماری که باعث التهاب مجاری بینی می‌شود.

ممکن است باعث بهبودی و بازیابی سریع شود.

مصرف مکمل‌های آنزیم پروتئاز ممکن است روشی مؤثر در بهبود زخم باشد. به عنوان مثال، مطالعات حیوانی نشان داده است که هر دو پاپائین و بروملین باعث سرعت بهبود زخم  می‌شوند و رشد مستقیم بافت جدید را هنگامی که مستقیماً روی پوست قرار می‌گیرد تسریع می‌کنند.

علاوه بر این، مشخص شده است که آنزیم پروتئاز باعث کاهش زمان بهبودی پس از جراحی می‌شود. یک مطالعه بر روی 24 نفری که به تازگی تحت عمل جراحی دندان قرار گرفته‌اند، نشان داد که مصرف مکمل حاوی 5 میلی‌گرم آنزیم پروتئاز سرراپتاز باعث کاهش تورم و شدت درد می‌شود. برخی مطالعات نشان داده‌اند که درمان بعد از عمل با بروملین می‌تواند به کاهش تورم و کبودی پس از جراحی زیبایی کمک کند.

ممکن است به سندرم روده تحریک‌پذیر و بیماری التهابی روده کمک کند.

چندین مطالعه نشان داده است که آنزیم‌های پروتئاز ممکن است علائم رایج مربوط به سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) مانند نفخ، گاز، یبوست و درد شکم را کاهش دهند. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی 126 فرد مبتلا به IBS نشان داد که یک مکمل حاوی پاپائین منجر به بهبود قابل توجهی در یبوست، نفخ و حرکات روده‌ای دردناک می‌شود.

مطالعه دیگری که شامل 90 نفر مبتلا به IBS بود نشان داد که یک مکمل آنزیم گوارشی شامل آنزیم پروتئاز علائم مانند نفخ، گاز و درد شکم را بهبود می‌بخشد. بعلاوه، نشان داده شده است که بروملین در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده، از جمله کولیت اولسراتیو و بیماری کرون، التهاب را کاهش می‌دهد.

ممکن است درد عضلات را کاهش دهد.

تاخیر در درد عضلات می‌تواند تا سه روز پس از تمرین رخ دهد. آنزیم پروتئاز ممکن است به کاهش درد عضلات و تسریع در بهبود عضلات پس از یک تمرین شدید کمک کنند. در یک مطالعه در مردان، یک ترکیب آنزیم پروتئاز حاوی بروملین و کورکومین در مقایسه با دارونما، حساسیت و درد عضلانی پس از تمرین را به طور قابل توجهی کاهش داد.

مطالعه دیگری نشان داد افرادی که مکمل حاوی تریپسین، بروملین، پاپائین و کیموتریپسین را قبل و بعد از دویدن در سراشیبی مصرف می‌کردند، نسبت به افرادی که از دارونما استفاده می‌کردند، درد عضلانی را کاهش داده و بهبود سریع عضلات را تجربه می‌کنند.

برخی از آنزیم‌های پروتئاز ممکن است دارای خواص مبارزه با سرطان باشند. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانات نشان داده است که برخی از آنزیم‌های پروتئاز ممکن است به مبارزه با سلول‌های سرطانی کمک کنند. یک مطالعه آزمیشگاهی نشان داد که بروملین رشد را مهار می‌کند و باعث مرگ سرطان معده انسان و سلول‌های سرطانی روده بزرگ می‌شود.

یک مطالعه مشابه نشان داد که بروملین استخراج شده از ساقه آناناس بر روی سلول‌های سرطانی روده بزرگ اثرات ضد سرطانی دارد. این پیشنهاد نشان داد که هر دو ماده بروملین و غذاهای حاوی بروملین مانند آناناس ممکن است به جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمک کنند.

مطالعه اخیر نشان داده است که بروملین و پاپائین رشد را متوقف کرده و باعث مرگ سلول در سلول‌های سرطانی مجرای صفراوی انسان می‌شوند. اگرچه این نتایج امیدوار کننده است، اما برای بررسی کارایی و ایمنی آنزیم پروتئاز در درمان برخی از سرطان‌ها، مطالعات انسانی لازم است.

نحوه استفاده از آنزیم پروتئاز

بسته به اهداف خود از بسیاری از روش‌ها می‌توانید از آنزیم پروتئاز استفاده کنید. اگر می‌خواهید مصرف این آنزیم‌های چشم‌گیر را به طور طبیعی افزایش دهید، بر غذاهای غنی از آنزیم پروتئاز به رژیم غذایی خود تمرکز کنید. پاپایا، آناناس، کیوی و غذاهای تخمیر شده همه منابع بسیار خوبی هستند.

اگر از مکمل آنزیم پروتئاز استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها را از مارک معتبری خریداری کنید. قدرت هر آنزیم در واحدهای فعالیت، نه فقط وزن، باید به وضوح روی برچسب ذکر شود. مکمل‌های آنزیمی پروتئاز بیشماری در دسترس است که هر کدام ترکیبات آنزیمی مختلفی دارند. همیشه قبل از شروع هر رژیم مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

خطرات و عوارض جانبی بالقوه

آنزیم پروتئاز به طور کلی ایمن در نظر گرفته می‌شود اما می‌تواند در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کنند. ممکن است مشکلات گوارشی مانند اسهال، حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنید، به خصوص اگر دوزهای بسیار بالایی مصرف کنید. اگرچه مکمل‌ها به احتمال زیاد عوارض جانبی ایجاد می‌کنند، اما مصرف مقادیر زیادی میوه با آنزیم پروتئاز نیز می‌تواند باعث ناراحتی گوارشی شود.

واکنش‌های آلرژیک نیز می‌تواند رخ دهد. به عنوان مثال، افرادی که به آناناس حساسیت دارند نیز ممکن است به بروملین حساسیت داشته باشند و بلع آن می‌تواند واکنش‌های جانبی مانند بثورات پوستی ایجاد کند. علاوه بر این، آنزیم‌های پروتئولیتیک مانند بروملین و پاپائین ممکن است در داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین تداخل ایجاد کنند.  پاپائین همچنین می‌تواند غلظت خون آنتی‌بیوتیک‌های خاص را افزایش دهد. بنابراین، مهم است که قبل از مصرف آنزیم پروتئاز با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست