خواص آزلائیک اسید

درباره آزلائیک اسید

آزلائیک اسید یکی از عناصر مراقبت از پوست است که در وبلاگ‌های مراقبت از پوست و بررسی محصولات بسیار گسترده شده است. با این حال، در جریان اصلی آن ماده‌ای نیست که خصوص شناخته شده باشد.

اسید آزلائیک که از گندم و جو گرفته شده است، در انواع مختلفی از برنامه‌های مراقبت از پوست، از جمله محصولاتی که برای درمان آکنه، روشن‌سازی رنگدانه هایپر و رنگ‌آمیزی و تقویت ترمیم پوست به بازار عرضه می‌شود، استفاده شده است.

اسید آزلائیک یک اسید دی کربوکسیلیک است که به لایه‌برداری پوست کمک می‌کند، سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و باعث گردش سلول‌های پوستی می‌شود. همچنین ممکن است دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی باشد که ممکن است توانایی آن را در بهبود ظاهر پوست تقویت کند.

خواص آزلائیک اسید چیست؟

از آزلائیک اسید معمولاً با غلظت بالا در تجویز آکنه و محصولات روزاسه استفاده می‌شود. مکانیسم اصلی عملکرد آن توانایی آن در لایه‌برداری و افزایش گردش سلول‌های پوستی در نظر گرفته می‌شود، که به کاهش تجمع سلول‌های پوستی کمک می‌کند که اغلب با شکستگی همراه است و ظاهری یکنواخت به پوست می‌دهد.

  • لایه‌برداری

خرید آزلائیک اسید ممکن است به لایه‌برداری سلول‌های مرده پوست که اغلب با تیرگی پوست و مسدود شدن منافذ پوستی مرتبط هستند، کمک کند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که لایه‌برداری ممکن است به پوست در بهبود توانایی خود در آبرسانی مؤثر و عملکرد صحیح کمک کند.

  • ضد التهاب

تصور می‌شود که آزلائیک اسید باعث کاهش التهاب می‌شود که می‌تواند برای افرادی که آکنه یا روزاسه شدید دارند بسیار مفید باشد. اسید آزلائیک اغلب توسط متخصصین پوست برای تسکین پوست تحریک شده و عصبانیت استفاده می‌شود. با این حال، این یک اندازه مناسب نیست و شما باید با متخصص پوست خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا به شما کمک می‌کند یا نه.

  • پوست‌های رنگدانه‌دار

یکی دیگر از کاربردهای آزلائیک اسید روشن شدن لکه‌های تیره صورت، گردن، دست‌ها و سایر قسمت‌های بدن است که دارای هایپرپیگمانتاسیون هستند. این مسائل معمولاً به دلیل آسیب خورشید رخ می‌دهد، که باعث می‌شود رنگدانه ملانین به لکه‌هایی با اندازه‌های مختلف تبدیل شود. مشخص شده است که آزلائیک اسید به رنگدانه‌های بعد از التهاب کمک می‌کند، به رنگدانه‌هایی که پس از شکستن پشت شما باقی‌مانده است فکر کنید.

با این حال، اگر به دنبال درمان هایپرپیگمنتیشن به تنهایی هستید، احتمالاً گزینه‌های بهتری وجود دارد. اسید آزلائیک در درجه اول برای لایه‌برداری استفاده می‌شود و کاهش رنگدانه‌های قابل مشاهده یک اثر ثانویه است.

  • آسیب پوست

همچنین تصور می‌شود که آزلائیک اسید به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی خود آسیب کلی پوست را برطرف می‌کند. اسید آزلائیک به عنوان یک آنتی‌اکسیدان به کاهش تعداد رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. رادیکال‌های آزاد در اثر عواملی مانند آفتاب، سیگار کشیدن و رژیم غذایی، آسیب رساندن به سلول‌های پوست و کلاژن ایجاد می‌شوند.

تصور می‌شود که رادیکال‌های آزاد عامل اصلی برخی از فرآیندهای پیری هستند. آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند اسید آزلائیک ممکن است به کاهش رادیکال‌های آزاد و به حداقل رساندن آسیب ناشی از این عوامل کمک کنند. علاوه بر اسید آزلائیک، سایر آنتی‌اکسیدان‌ها شامل موادی مانند ویتامین C و E، چای سبز، لیکوپن و نیاسین آمید هستند.

  • آکنه روزاسه

تحقیقات نشان داده است که اسید آزلائیک همچنین می‌تواند در بهبود ظاهر روزاسه مفید باشد. از طریق لایه‌برداری، سلول‌های پوستی مرده کمتری وجود دارند که در منافذ مسدود شده و باعث التهاب می‌شوند. همچنین گزینه مناسبی برای روزاسه محسوب می‌شود زیرا نسبت به گزینه‌های دیگر مانند BHA ها ملایم و تحریک‌کننده کمتری است.

چرا آزلائیک اسید زیر رادار است؟

بنابراین اگر آزلائیک اسید می تواند برای انواع نگرانی‌های پوستی بسیار مثر باشد، چرا افراد بیشتری از آن اطلاع ندارند. چرا اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک و بنزوئیل پراکسید نام خانگی دارند، در حالی که این ماده بسیار مبهم است؟

یکی از دلایلی که اسید آزلئیک بیشتر مورد بحث قرار نمی‌گیرد را می توان به غلظت‌های مؤثر نسبت داد. به عنوان مثال، اگرچه اسید آزلائیک تجویز شده به دلیل غلظت زیاد این ماده شیمیایی می‌تواند نتایج معنی‌داری را نشان دهد، اما محصولات مراقبت از پوست ممکن است به اندازه کافی قوی نباشند تا بتوانند به سرعت نتایج قابل مشاهده را ایجاد کنند. و از آنجا که مصرف‌کننده معمولی وقت (یا بعضاً وقت) برای مراجعه به پزشک برای نسخه پزشک ندارد، اسید آزلائیک همچنان مبهم است.

دلیل دیگر عدم توجه بیشتر این ماده شیمیایی را می‌توان به تصویر آن به عنوان جک تمام معاملات نسبت داد. وقتی یک ماده شیمیایی نوعی نوید در رفع انواع نگرانی های پوستی را نشان می‌دهد، گاهی اوقات توسط کارشناسان مراقبت از پوست می‌تواند بسیار گسترده باشد. از این رو، به جای پیشنهاد کرم آزلائیک اسید، بسیاری از پزشکان و متخصصان ممکن است مواد تشکیل‌دهنده بیشتری را هدف قرار دهند، مانند رتینول یا هیدروکینون.

عوارض جانبی اسید آزلائیک چیست؟

عوارض جانبی احتمالی کرم آزلائیک اسید به غلظت کرم بستگی دارد. در مقایسه با کرم‌های تجویز قوی‌تر، بدون نسخه، محصولات کمتر ممکن است واکنش نامطلوبی ایجاد کنند.

برخی از عوارض جانبی اسید آزلائیک شامل احساس سوزش و سوزش روی پوست است. قرمزی و خشکی پوست نیز از عوارض جانبی احتمالی است که باید از نزدیک کنترل شود. واکنش آلرژیک، مانند دشواری در تنفس یا کهیر، نیز ممکن است با این ماده تشکیل‌دهنده باشد.

کسانی که قصد استفاده طولانی مدت از کرم‌هایی با این ماده را دارند باید در مورد عوارض جانبی مانند تحریک، التهاب و خشکی هوشیار باشند.

برای کاهش احتمال بروز عوارض جانبی جدی، توصیه می‌شود از محصولات آزلائیک اسید تحت راهنمایی یک متخصص پوست یا پزشک مراقبت‌های اولیه استفاده کنید.

آیا آزلائیک اسید گیاهی است؟

اسید آزلائیک یک اسید طبیعی است که از گندم، جو و چاودار گرفته می‌شود. اسید آزلائیک از هیچ‌گونه ماده جانبی جانوری یا حیوانی حاصل نمی‌شود.

اگر به دنبال یک محصول وگان هستید، مطمئن شوید که سایر مواد را دو بار بررسی کنید و مطمئن شوید که این برند عاری از ظلم است.

آیا آزلائیک اسید گلوتن فاقد است؟

در حالی که آزلائیک اسید از مواد فاقد گلوتن تولید می‌شود، مقدار گلوتن موجود احتمالاً برای کسانی که به گلوتن حساس هستند یا سلیاک هستند مشکلی ایجاد نمی‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد که گلوتن حاوی فرآورده‌های بدن فقط هنگام مصرف مقادیر زیادی از محصول، مشکلی برای مبتلایان به بیماری سلیاک ایجاد می‌کند. از آنجا که بیماری سلیاک و عدم تحمل گلوتن، هر دو از بیماری‌های روده‌ای هستند و برای این که صدمه‌ای به بدن وارد کند، لازم است محصول حاوی گلوتن مصرف شود.

هیچ مدرکی مبنی بر جذب گلوتن از طریق پوست، ایجاد واکنش یا افزایش مارکرهای التهابی در خون وجود ندارد. برخی از افراد مبتلا به بیماری سلیاک ممکن است نوعی درماتیت را تجربه کنند که ناشی از مصرف گلوتن است تا قرار گرفتن در معرض موضعی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست