تفاوت بین اسیدهای چرب و گلیسرول چیست؟

تعریف اسیدهای چرب و گلیسرول

گلیسرول یا گلیسیرین کربوهیدراتی است که می‌تواند در بدن از گلوکز ساخته شود و از طریق رژیم غذایی به عنوان یک افزودنی غذایی به‌دست آید. همچنین به طور طبیعی در تری‌گلیسیریدها (TGs) و فسفولیپیدها (PLs) وجود دارد. گلیسرول کاربردهای زیادی در تولید مواد غذایی به عنوان شیرین‌کننده، ضخیم‌کننده، حلال و نگهدارنده دارد.

اسیدهای چرب که نوعی چربی هستند نیز می‌توانند در بدن ساخته شده و از طریق رژیم غذایی در TG و PLS به‌دست آیند. اسیدهای چرب انرژی بیشتری را در هر گرم تأمین می‌کنند و نسبت به گلیسرول در سلامت انسان نقش تاثیرگذار‌تری دارند.

تفاوت بین اسیدهای چرب و گلیسرول چیست؟

تری‌گلیسیریدها و فسفولیپیدها:

در TGs و PLs، عملکرد گلیسرول به عنوان ستون فقرات است که اسیدهای چرب به آن متصل می‌شوند. ستون فقرات گلیسرول مانند درخت کریسمس است که دارای سه اتاق تزئینات است. اسیدهای چرب مانند انواع مختلفی از “زیور آلات” هستند که می‌توانند روی “درخت” گلیسرول آویزان شوند.

تری‌گلیسیریدها حاوی سه تزئین اسید‌چرب هستند و فسفولیپید حاوی دو اسید چرب و یک گروه فسفات است. تزئینات اسیدهای چرب که تزئین‌کننده گلیسرول یک TG یا PL هستند، خصوصیات بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیولوژیکی آن را تعیین می‌کنند. بر خلاف اسیدهای چرب، تنها یک نوع گلیسرول وجود دارد و از اهمیت کمتری در خواص TG و PL برخوردار است.

ساختار و عملکرد بیولوژیکی:

گلیسرول یک مولکول ساده سه کربن است و یک گروه هیدروکسیل روی هر کربن وجود دارد. بر خلاف گلیسرول، اسیدهای چرب مولکول‌های پیچیده‌ای هستند که طول آن‌ها بین چهار تا 28 کربن است و می‌توانند یک یا چند پیوند مضاعف داشته‌باشند. یک اسید‌چرب با یک پیوند مضاعف به صورت غیر اشباع نامیده می‌شود.

بیش از یک باند مضاعف، یک اسید چرب اشباع‌نشده را تشکیل می‌دهد. کارشناسان معتقدند که وجود پیوندهای مضاعف در یک اسید چرب، تأثیراتی بر فعالیت بیولوژیکی آن و تأثیر آن بر سلامت انسان دارد. فقط یک ساختار گلیسرول وجود دارد و تأثیر کمتری در سلامت انسان نسبت به اسیدهای چرب دارد.

برخی از اسیدهای چرب ضروری هستند:

بیشتر اسیدهای چرب را می‌توان در بدن ساخت. با این حال، دو اسید چرب ضروری به نام اسید لینولئیک و اسید آلفا‌ لینولنیک وجود دارد که نمی‌توانند در بدن ساخته شوند و باید از رژیم غذایی دریافت شوند. منابع خوب اسیدهای چرب ضروری، کتان، ماهی و گردو هستند.

اهمیت بیولوژیکی اسیدهای چرب و گلیسرول:

گلیسرول می‌تواند به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرد. برخلاف گلیسرول، اسیدهای چرب، به دلیل داشتن مقدار زیادی انرژی، از منابع مهم سوخت هستند. به عنوان بخشی از PL در غشای سلولی، مهمترین نقش بیولوژیکی گلیسرول در حفظ ساختار بدنی سلول است.

اسیدهای چرب نیز در حفظ ساختار غشای سلولی نقش دارند اما نقش بیشتری در عملکرد سلول و سیگنالینگ دارند. برخلاف گلیسرول، اسیدهای چرب “سیالیت” غشای سلولی را تغییر می‌دهند. نوع اسیدهای چرب که یک غشای سلولی را تشکیل می‌دهند، حرکت یون‌ها را در داخل و خارج از سلول تغییر می‌دهد. ایمنی، التهاب و شناخت به اسیدهای چرب متکی است تا بعنوان مولکول‌های سیگنال‌دهنده بین سلول‌ها عمل کنند.

 

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست