شامپوها چگونه ساخته می شوند

تصور زندگی بدون شامپوها سخت و گاهی غیرممکن است. مواد شوینده ای که شاید در دو دهه گذشته هیچکس با آن ها آشنایی نداشت؛ امروزه عضو مهم زندگی ما به شمار می روند. پس پرسیدن سوال شامپو چگونه ساخته می شود؟؛ ضروری به نظر می رسد. از مهم ترین موادی که در شامپوها به کار گرفته می شوند؛ سورفکتانت ها و آب هستند. اما در ادامه این مقاله به مواد گوناگونی اشاره می شود که هر کدام کاربرد متفاوتی به محصول شما اضافه می کنند.

نحوه استفاده از مواد اولیه، کیفیت و مقدار آن ها نیز از دیگر مواردی هستند که می توانند روی کیفیت محصول شما تاثیر گذار باشد. از این رو می توانید با اعتماد به بهترین توزیع کننده مواد اولیه شیمیایی (پیشگامان شیمی) بهترین ها را خریداری کنید. کافی است با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید تا بهترین مواد اولیه مناسب هر نوع شامپو را شناخته و خرید کنید. این مجموعه آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد.

شامپو چیست؟

شامپوها محصولاتی دارای فرمولاسیون تمیزکننده‌ هستند که عمدتاً از مواد شیمیایی به نام سورفکتانت ساخته شده‌اند. این محصولات توانایی محاصره مواد روغنی روی سطوح را دارند که باعث می‌شود با آب شسته شوند. اما این مواد فورمول های مختلفی دارند که باعث تنوع آن ها در بازار شده است. شامپوها به طور معمول، نوعی از محصولات آرایشی هستند که برای تمیز کردن موها و باقی ماندن آن‌ها در حالت کنترل‌پذیرتر طراحی شده‌اند. آن ها ساده‌ترین نوع فرمولاسیون لوازم آرایشی هستند. بنابراین اگر تازه شروع به ساخت لوازم آرایشی می‌کنید؛ این ماده راه‌حل‌های خوبی برای شروع است.

تعداد محدودی از انواع شامپو به بازار عرضه شده است، اگرچه نام‌های مختلفی دارند. به طور کلی، این شامپوها شامل شامپوهای معمولی، نرم‌کننده، کودک، دو در یک و سایر  هستند. تقریباً همه مارک‌ها دارای خط شامپوی معمولی هستند. جالب است بدانید که فرمول تولید شامپوی معمولی در اکثر برندها یکی هست.

شست و شوی سر
شست و شوی سر

شامپوهای حجم‌دهنده و مرطوب‌کننده

به طور کلی اکثر شامپوها قابلیت حجم دهندگی دارند. بعد، محصولات مرطوب‌کننده هستند. این موارد همچنین با نام‌هایی مانند ترمیم‌کننده، احیا کننده شناخته می‌شوند. اما پاسخ شامپو چگونه ساخته می شود؟ برای آن ها تقریباً یکسان است. آن ها موارد خاص مانند خشکی مو را برطرف می‌کنند. این محصولات به گونه ای طراحی شده‌اند که حالت‌دهی بهتری را به موهای شما می‌رسانند و باعث می‌شوند موها نرم‌تر و رفتار کنترل‌تری داشته باشند.

شکستگی مو برای بسیاری از افراد مشکل بزرگی است. بنابراین شرکت‌ها شامپوهای تقویت‌کننده را طراحی کرده‌اند. این محصولات بسیار شبیه محصولات مرطوب‌کننده هستند و بیشتر آن‌ها فقط نوعی ترفند برای بازاریابی هستند. اما برخی آزمایش‌ها نشان می‌دهد که سیستم‌های مو، شامل شامپو و نرم‌کننده، می‌توانند به جلوگیری از شکستگی مو کمک کنند. بنابراین شرکت‌ها آن‌ها را به عنوان محصولات تقویت‌کننده می‌فروشند.

سپس شامپوهای دو در یک وجود دارد. و دو در یک مخفف شامپو به علاوه نرم‌کننده است. اینها مانند شامپوهای مرطوب‌کننده هستند اما تهویه مطبوع آن‌ها بسیار بیشتر است. در اصل، آن‌ها برای جایگزینی شامپو به علاوه نرم کننده طراحی شده‌اند. بنابراین بیشترین بازدهی را از شامپوی دو در یک دریافت می‌کنید.

فروش انواع ماده فعال سطحی

تولید شامپو مناسب هر نوع مو

شامپوهایی مخصوص افرادی که موهای فر دارند طراحی شده اند. افراد دارای موی مجعد احتمالاً می‌توانند از شامپوهای مرطوب‌کننده استفاده کنند زیرا به طور کلی، تفاوت زیادی بین شامپوهای موی فر و مرطوب‌کننده وجود ندارد. اما غالباً مصرف‌كنندگانی كه موهای غیرمعمولی دارند دوست دارند محصول خاصی برای خود تهیه كنند. این باعث می‌شود احساس اهمیت و خاصیت بیشتری داشته باشند. محصولاتی هم داریم که برای موهای رنگ شده طراحی شده‌اند. این‌ها در اصل فرمول‌های شامپوی مرطوب‌کننده هستند اما به طور خاص برای افرادی که موهای خود را رنگ می‌کنند، به کار برده می شوند.

و برای افرادی که می‌خواهند رنگ موهای خود را افزایش دهند، می‌توانید یک شامپوی تقویت‌کننده رنگ تهیه کنید. این شامپوها از لحاظ تئوری رنگ را روی موها تثبیت می‌کند. در این شامپوها مقداری رنگ اضافی وجود دارد. بنابراین، وقتی مردم از آن استفاده می‌کنند، رنگ روی موها پخش شده تغییر می‌کند.آخرین گروه شامل شامپوهای کودک می‌شود که شامپوهای فوق‌العاده ملایم هستند. این‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بدون سوزش چشم قادر به استفاده از آن‌ها روی پوست حساس نوزادان هستند. آن‌ها معمولاً زیاد هم تمیز  نمی‌كنند.

شامپوهای طبیعی

همچنین شامپوهایی وجود دارند که گفته می‌شود طبیعی هستند. این‌ها شامپوهایی هستند که به طور خاص برای جلوگیری از مواد شیمیایی مضر یا چیزهایی ساخته شده‌اند که به عقیده مردم نباید روی پوست آن‌ها گذاشته شود. شامپوهای مصنوعی شامل ترکیباتی مانند سولفات‌ها، پارابن‌ها و فرمالدئید وسایر مواد شوینده و نگهدارنده هستند. البته شواهد محدودی وجود دارد که این ترکیبات برای مردم مضر است. با این حال، مصرف‌کنندگان معتقدند شامپوهای طبیعی برای آن‌ها مفیدتر هستند.

شامپوهای دارویی

همچنین شامپوهای ویژه‌ای شامل محصولات ضد شوره، ضد شپش و درمان ریزش مو وجود دارد، همه این‌ها شامپوهایی هستند که از فن‌آوری‌های خاصی برای حل برخی از مشکلات بسیار خاص استفاده می‌کنند.

شامپو پودری چگونه ساخته می شود؟

همچنین تعدادی شامپوی مخصوص نیز در بازار موجود است. شامپوهای پودری هستند که در اصل قوطی‌های آئروسل پودر تحت فشار هستند. شما پودر را به موهای خود اسپری می‌کنید. مواد این شامپوها به صورت پودر خشک بیرون می آیند و سپس آن را شانه می‌کنید. این پودر برای جذب روغن‌هایی که در موهای شما وجود دارد طراحی شده است. از این طریق می‌توانید موهای خود را تا حدی تمیز کنید بدون اینکه حالت آن ها را خراب کنید.

قوطی‌های آئروسل
قوطی‌های آئروسل

شامپوی بدون شستشو نیز وجود دارد، که کف‌کننده است. شما کف را به دست خود پمپ می‌کنید؛ آن را روی موهای خود ریخته و سپس کف را پاک می‌کنید. این برای افرادی مفید است که به آب زیادی دسترسی ندارند. با این حال در داروخانه ها می توان این نوع شامپو را خریداری کرد. در آخر، برخی شامپوی همه‌کاره را بازاریابی می‌کنند. این شامپو در واقع نرم‌کننده مو است. این‌ها واقعاً محصولات حاشیه‌ای هستند، اما مردم از آن‌ها به عنوان شامپو استفاده می‌کنند.

مواد اوليه شامپو

مواد اولیه هر نوع شامپو 

وقتی فرمول تولید شامپو را شروع می‌کنید ابتدا باید بدانید چه ویژگی‌هایی را می‌خواهید. این موارد شامل مواردی از قبیل ضخامت، رنگ و رایحه آن می‌باشد. همچنین شامل مواردی از قبیل عملکرد خوب در تمیزکنندگی، کف‌کنندگیو… است. غالباً آزمایش مصرف‌کننده برای کمک به تعیین این خصوصیات استفاده می‌شود. آب ماده اصلی در همه شامپوها، حدود 70 تا 80 درصد از کل ترکیبات را تشکیل می‌دهد. این ماده به رقیق‌سازی مواد شوینده کمک می‌کند؛ پخش فرمول را آسان‌تر کرده و تحریک را کاهش می‌دهد. همچنین فرمول را ارزان نگه می‌دارد.

 این سورفکتانت‌ها مواد پاک‌کننده اولیه هستند که موجب پاک کنندگی شامپو می شوند. آن ها حدود 10٪ – 15٪ از فرمول را تشکیل می‌دهند. آن‌ها از اسیدهای چرب طبیعی شامل اسید چرب نارگیل یا مشتقات نفتی به دست می آیند. شوینده های اولیه متداول شامل آمونیوم لوریل سولفات، سدیم لوریل سولفات و سدیم لوریت سولفات هستند. برای شامپوهای طبیعی شرکت‌ها از موادی مانند دسیل گلوکوزید و لوریل گلوکوزید استفاده می کنند.

تقویت‌کننده فوم انواع دیگری از سورفکتانت‌ها هستند که برای بهبود خصوصیات کف کننده فرمولاسیون به شامپوها اضافه می‌شوند. مصرف‌کنندگان یک کف خامه‌ای خوب را دوست دارند حتی اگر در میزان کارایی محصول تأثیر نگذارد. ترکیبات تقویت‌کننده کف، معمولاً بتائین ها یا آلکانول آمیدها، به افزایش مقدار کف و اندازه حباب‌ها کمک می‌کنند. مانند مواد شوینده اولیه، این مواد نیز از اسیدهای چرب گرفته شده‌اند. آن ها دارای ویژگی‌های محلول در آب و محلول در روغن هستند. مواد معمول شامل لورامید DEA یا کوکو آمیدو پروپیل بتائین است. آن‌ها حدود 5-10٪ از کل فرمول را تشکیل می‌دهند.

غلیظ‌کننده‌ها تا حدی مواد شوینده ثانویه فرمولاسیون شامپو را ضخیم‌تر می‌کند. افزودن نمک به سادگی می‌تواند ضخامت شامپو را نیز افزایش دهد. با این حال، از مواد دیگری نیز برای افزایش ویسکوزیته استفاده می شود. از جمله این مواد می توان به سدیم کربوکسی متیل سلولز که یک پلیمر سلولزی است یا کربومر که یک پلیمر مصنوعی است اشاره کرد.

 برخی مواد به شامپوها اضافه می‌شوند تا اثر سخت مواد فعال کننده سطح را جبران کنند. عوامل تهویه یا مواد مرطوب کننده معمول شامل پلیمرها، سیلیکون‌ها و عوامل کواترنر هستند. این مواد پس از شستشو بر روی سطح مو باقی‌مانده و خصوصیاتی مانند احساس نرمی، قابلیت شکنندگی و بار ساکن را تغییر می‌دهند. به شامپوهایی که به طور خاص از حالت‌دهنده استفاده می‌کنند؛ شامپوهای 2 در 1 گفته می‌شود. زیرا موها را در همان مرحله تمیز و نرم می کنند. نمونه‌هایی از عوامل تهویه شامل  پلی‌کواترنیوم 10، گوار هیدروکسی پروپیل تریمونیوم کلرید که پلیمرها هستند.

هر فرمولی که حاوی آب باشد، احتمال آلودگی باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها را نیز دارد. به همین دلیل مواد محافظتی برای جلوگیری از چنین رشدی اضافه می‌شوند. دو نوع از متداول‌ترین مواد نگهدارنده که در شامپوها استفاده می‌شوند شامل دی ام دی ام هیدانتوین (DMDM ​​Hydantoin) و متیل پارابن هستند. برای شامپوهای طبیعی از موادی مانند بنزوات سدیم، بنزیل الکل و فنوکسی اتانول استفاده می‌شود.

انواع بسته بندی شامپو
انواع بسته بندی شامپو

مواد دیگر نیز می‌توانند در ترکیبات در شامپوها گنجانده شوند. رنگ برای تغییر رنگ، رایحه‌های خوشبوکننده برای تغییر بو، مواد تنظیم‌کننده pH، عوامل کی لیت و… این شامل مواردی مانند ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و عصاره‌های گیاهی است که به طور معمول انتظار نمی‌رود تأثیری در عملکرد محصول نهایی داشته باشند. شامپوهای دارویی مانند شامپوهای ضد شوره شامل یک ماده فعال دارویی مانند روی پیریتیون هستند.

شامپو چگونه ساخته می شود؟ + تولید با بهترین کیفیت

 فرآیند تولید محصولات آرایشی و بهداشتی در مقیاس بزرگ ترکیب نامیده می‌شود. تمام مواد تشکیل‌دهنده در مخازن بزرگ و فولاد ضد زنگ (۳۰۰۰ گالن یا بیشتر) توسط کارگران اضافه شده و با هم مخلوط می‌شوند. مواد اولیه که معمولاً در گالن یا کیسه‌های ۲۵ کیلویی تهیه می‌شوند؛ در مخزن دسته ریخته و کاملاً مخلوط می‌شوند.ترتیب و دما توسط شیمی‌دان فرمول تعیین می‌شود. برخی از مواد مانند آب یا مواد شوینده اولیه که عمده محصول را تشکیل می‌دهند؛ مستقیماً به داخل مخزن دسته‌ای پمپ و اندازه‌گیری می‌شوند. از رابط رایانه اغلب برای کنترل سرعت و دمای اختلاط استفاده می‌شود. بسته به اندازه و نوع شامپو، ساخت یک دسته ۳۰۰۰ تایی ممکن است از ۱ تا ۴ ساعت یا بیشتر طول بکشد.

 پس از تکمیل یک دسته، برای تأیید به بخش کنترل کیفیت ارسال می‌شود. در اینجا آن‌ها آن را براساس مواردی مانند pH مناسب، ویسکوزیته، رنگ، بو و سایر معیارهای مشخص شده آزمایش می‌کنند. پس از تأیید توسط بخش کنترل کیفیت، از مخزن دسته اصلی به یک مخزن نگهداری ارسال می‌شود. در آنجا می‌توان آن را ذخیره کرد تا خطوط پر شود. از مخزن نگهدارنده، شامپو به درون پرکننده‌ای قرار می‌گیرد که روی خط پر کردن قرار گرفته است.

خط پر کردن فقط یک تسمه نقاله بلند است. در ابتدای خط پر کردن، بطری‌های خالی درون قیف قرار می‌گیرند. بطری‌ها بطور فیزیکی توسط دستگاه قرار می‌گیرند تا زمانی که به حالت ایستاده و درست قرار بگیرند. آن‌ها در امتداد نوار نقاله به سمت چرخ پر کننده‌ای که شامپو را نگه دارد حرکت می‌کنند.چرخ پر کننده از یک سری پر کننده پیستون تشکیل شده است. آن‌ها کالیبره می‌شوند تا دقیقاً مقدار صحیح شامپو را به بطری‌ها برساند. همانطور که بطری‌ها از طریق این قسمت از خط پر کننده حرکت می‌کنند؛ به طور خودکار با شامپو پر می‌شوند.

از اینجا بطری‌ها به دستگاه دربندی که در آن درب می‌گذارند منتقل می‌شوند. بعد، برچسب‌ها زده می‌شوند. سپس بطری‌ها به دستگاه مرتب‌سازی منتقل می‌شوند. این دستگاه آن‌ها را درون جعبه‌ها قرار می‌دهد. کل این فرآیند می‌تواند چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد. این فقط به پیشرفته بودن فرآیند پر کردن بستگی دارد.

خرید مواد اولیه تولید شامپو

یک فروشنده یا تولید کننده باید بداند شامپو چگونه ساخته می شود؟ تنها در این صورت است که می‌تواند بهترین مواد اولیه تولید شامپو را خریداری کند. خرید مواد اولیه تولید شامپو از پیشگامان شیمی بهترین انتخاب است. چرا که شما با خرید از این مجموعه می‌توانید علاوه بر دریافت بهترین قیمت، با کیفیت‌ترین محصول را تهیه کنید. همچنین می‌توانید از کارشناسان این مجموعه به طور رایگان مشاوره بگیرید.

بیشتر بخوانید: فرمولاسیون اسپری ضد پیری مو

سوالات متداول

شامپو چیست؟

شامپوها محصولاتی هستند که به منظور پاک کردن موها از آن ها استفاده می شود. این مواد توانایی محاصره مواد روغنی روی سطوح را دارند که باعث می‌شود با آب شسته شوند.

مواد خام مورد استفاده در شامپوها چیست؟

مواد اولیه بسیاری در تولید شامپوها به کار گرفته می شوند. از جمله این مواد می توان به آب، انواع سورفکتانت ها، غلیظ کننده ها، فعال کننده ها و… اشاره کرد.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • فرید رضایی

    سلام
    من می خوام یک فرمول شامپو درست کنم که با سدیم لوریل سولفات ، بتائین و یک نرم کننده اساسی تولید شده است. من آن را به آرایشگرها می فروشم ، بنابراین مهمترین مسئله بو و کف است.

    آیا می توانید یک نرم کننده عالی در کنار Sles و Betaine استفاده کنید؟ با توجه به هزینه

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست