فرمولاسیون آرایشی بهداشتیفرمولاسیون

شامپوها چگونه ساخته می شوند؟

در این مجموعه فرمولاسیون لوازم آرایشی، انواع مختلف فرمول‌های آرایشی و بهداشتی و مراقبت‌های شخصی را مرور خواهیم کرد و مواد اولیه موجود در آن‌ها و نحوه تولید آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

از آنجا که ما سال‌های زیادی را به عنوان فرمول‌نویس محصولات مراقبت از مو گذرانده‌ایم، ساده‌ترین فرمول آرایشی بهداشتی شامپوها هستند.

شامپو چیست؟

شامپوها دارای فرمولاسیون تمیزکننده‌ای هستند که عمدتاً از مواد شیمیایی به نام سورفکتانت ساخته شده‌اند و توانایی محاصره مواد روغنی روی سطوح را دارند که باعث می‌شود با آب شسته شوند. در حالی که انواع مختلفی از شامپوها وجود دارد و با شرایط مختلف به بازار عرضه می‌شوند.

شامپوها به طور معمول، نوعی از محصولات آرایشی هستند که برای تمیز کردن موها و باقی ماندن آن‌ها در حالت کنترل‌پذیرتر طراحی شده‌اند. ساده‌ترین نوع فرمولاسیون لوازم آرایشی هستند، و اگر تازه شروع به ساخت لوازم آرایشی می‌کنید، این ماده راه‌حل‌های خوبی برای شروع است.

انواع شامپوها

تعداد محدودی از انواع شامپو به بازار عرضه شده است، اگرچه نام‌های مختلفی دارند. به طور کلی، این شامپوها شامل شامپوهای معمولی، نرم‌کننده، کودک، دو در یک و سایر  هستند. تقریباً همه مارک‌ها دارای خط شامپوی معمولی هستند. جالب است بدانید که فرمول تولی شامپوی معمولی در اکثر برندها یکی هست.

حجم‌دهنده و مرطوب‌کننده

اکثر مارک‌های شامپو نیز شامپوی حجم‌دهنده را دارند، و این‌ها محصولاتی هستند که باعث افزایش حجم موهای شما می‌شوند.

بعد، محصولات مرطوب‌کننده هستند. این موارد همچنین با نام‌هایی مانند ترمیم‌کننده، احیا کننده شناخته می‌شوند و موارد خاص مانند خشکی مو را برطرف می‌کنند. این محصولات به گونه ای طراحی شده‌اند که حالت‌دهی بهتری را به موهای شما می‌رسانند و باعث می‌شوند موها نرم‌تر و رفتار کنترل‌تری داشته باشند.

شکستگی مو برای بسیاری از افراد مشکل بزرگی است، بنابراین شرکت‌ها شامپوهای تقویت‌کننده را طراحی کرده‌اند. این محصولات بسیار شبیه محصولات مرطوب‌کننده هستند و بیشتر آن‌ها فقط نوعی ترفند برای بازاریابی هستند. اما برخی آزمایش‌ها نشان می‌دهد که سیستم‌های مو، شامل شامپو و نرم‌کننده، می‌توانند به جلوگیری از شکستگی مو کمک کنند، بنابراین شرکت‌ها آن‌ها را به عنوان محصولات تقویت‌کننده می‌فروشند.

سپس شامپوهای دو در یک وجود دارد. و دو در یک مخفف شامپو به علاوه نرم‌کننده است. اینها مانند شامپوهای مرطوب‌کننده هستند اما تهویه مطبوع آن‌ها بسیار بیشتر است. آن‌ها شامپوهای مرطوب‌کننده بسیار بهتر از حتی شامپوهای مرطوب‌کننده هستند. در اصل، آن‌ها برای جایگزینی شامپو به علاوه نرم کننده طراحی شده‌اند، بنابراین بیشترین بازدهی را از شامپوی دو در یک دریافت می‌کنید.

فروش انواع <a data-ail=سورفکتانت" width="594" height="352" srcset="https://irchem.ir/wp-content/uploads/2019/11/Surfactants-1.jpg 751w, https://irchem.ir/wp-content/uploads/2019/11/Surfactants-1-300x178.jpg 300w, https://irchem.ir/wp-content/uploads/2019/11/Surfactants-1-350x207.jpg 350w, https://irchem.ir/wp-content/uploads/2019/11/Surfactants-1-280x166.jpg 280w" sizes="(max-width: 594px) 100vw, 594px" title="شامپوها چگونه ساخته می شوند؟">

شامپو برای انواع موها

شامپوهایی که مخصوص افرادی که موهای فر دارند طراحی شده است. افراد دارای موی مجعد احتمالاً می‌توانند از شامپوهای مرطوب‌کننده استفاده کنند زیرا به طور کلی، تفاوت زیادی بین شامپوهای موی فر و مرطوب‌کننده وجود ندارد. اما غالباً مصرف‌کنندگانی که موهای غیرمعمولی دارند دوست دارند محصول خاصی برای خود تهیه کنند. این باعث می‌شود احساس اهمیت و خاصیت بیشتری داشته باشند.

محصولاتی هم داریم که برای موهای رنگ شده طراحی شده‌اند. این‌ها در اصل فرمول‌های شامپوی مرطوب‌کننده هستند اما به طور خاص برای افرادی که موهای خود را رنگ می‌کنند، هستند.

و برای افرادی که می‌خواهند رنگ موهای خود را افزایش دهند، می‌توانید یک شامپوی تقویت‌کننده رنگ تهیه کنید که از لحاظ تئوری رنگ را روی موها تثبیت می‌کند. روش انجام این کار این است که رنگ اضافی در شامپوها وجود دارد. بنابراین، وقتی مردم از آن استفاده می‌کنند، رنگ روی موها پخش می‌شود و رنگ موها تغییر می‌کند.

آخرین گروه شامل شامپوهای کودک می‌شود که شامپوهای فوق‌العاده ملایم هستند. این‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بدون سوزش چشم قادر به استفاده از آن‌ها روی پوست حساس نوزادان هستند. آن‌ها معمولاً تمیز هم نمی‌کنند.

شامپوهای طبیعی

همچنین شامپوهایی وجود دارند که گفته می‌شود طبیعی هستند. این‌ها شامپوهایی هستند که به طور خاص برای جلوگیری از مواد شیمیایی مضر یا چیزهایی ساخته شده‌اند که به عقیده مردم نباید روی پوست آن‌ها گذاشته شود. شامپوهای مصنوعی شامل ترکیباتی مانند سولفات‌ها، پارابن‌ها و فرمالدئید وسایر مواد شوینده و نگهدارنده هستند. البته شواهد محدودی وجود دارد که این ترکیبات برای مردم مضر است، با این حال، مصرف‌کنندگان معتقدند شامپوهای طبیعی برای آن‌ها مفیدتر هستند.

شامپوهای دارویی

همچنین شامپوهای ویژه‌ای شامل محصولات ضد شوره، ضد شپش و درمان ریزش مو وجود دارد، همه این‌ها شامپوهایی هستند که از فن‌آوری‌های خاصی برای حل برخی از مشکلات بسیار خاص استفاده می‌کنند.

شامپوهای مخصوص

همچنین تعدادی شامپوی مخصوص نیز در بازار موجود است. شامپوهای پودری هستند که در اصل قوطی‌های آئروسل پودر تحت فشار هستند. شما پودر را به موهای خود اسپری می‌کنید، به صورت پودر خشک بیرون می آید و سپس آن را شانه می‌کنید. این پودر برای جذب روغن‌هایی که در موهای شما وجود دارد طراحی شده است و از این طریق می‌توانید موهای خود را تا حدی تمیز کنید بدون اینکه حالت خود را خراب کنید.

شامپوی بدون شستشو نیز وجود دارد، که کف‌کننده است و کف را به دست خود پمپ می‌کنید، آن را روی موهای خود ریخته و سپس کف را پاک می‌کنید. این برای افرادی مفید است که به آب زیادی دسترسی ندارند.

در آخر، برخی از افراد شامپوی همه‌کاره را بازاریابی می‌کنند. این شامپو در واقع نرم‌کننده مو است که برای جایگزینی شامپوها طراحی شده است. این‌ها واقعاً محصولات حاشیه‌ای هستند، اما مردم از آن‌ها به عنوان شامپو استفاده می‌کنند.

مواد اولیه شامپو

مواد اولیه شامپو

وقتی فرمول تولید شامپو را شروع می‌کنید ابتدا می‌فهمید که چه ویژگی‌هایی را می‌خواهید. این موارد شامل مواردی از قبیل ضخامت، رنگ و رایحه آن می‌باشد. همچنین شامل مواردی از قبیل عملکرد خوب در تمیزکنندگی، کف‌کنندگی می‌باشد. غالباً آزمایش مصرف‌کننده برای کمک به تعیین این خصوصیات استفاده می‌شود.

مواد اصلی موجود در فرمولاسیون شامپو به شرح زیر است:

آب: ماده اصلی در همه شامپوها، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از کل ترکیبات را تشکیل می‌دهد. این ماده به رقیق‌سازی مواد شوینده کمک می‌کند، پخش فرمول را آسان‌تر کرده و تحریک را کاهش می‌دهد. همچنین فرمول را ارزان نگه می‌دارد.

مواد شوینده بعدی فراوان‌ترین مواد تشکیل‌دهنده یک شامپو: این سورفکتانت‌ها مواد پاک‌کننده اولیه هستند و حدود ۱۰٪ – ۱۵٪ از فرمول را تشکیل می‌دهند. آن‌ها از اسیدهای چرب طبیعی شامل اسید چرب نارگیل یا مشتقات نفتی به دست می آیند. شوینده های اولیه متداول شامل آمونیوم لوریل سولفات، سدیم لوریل سولفات و سدیم لوریت سولفات هستند. برای شامپوهای طبیعی شرکت‌ها از موادی مانند دسیل گلوکوزید و لوریل گلوکوزید استفاده کرده‌اند.

تقویت‌کننده فوم: انواع دیگری از سورفکتانت‌ها برای بهبود خصوصیات کف کننده فرمولاسیون به شامپوها اضافه می‌شوند. مصرف‌کنندگان یک کف خامه‌ای خوب را دوست دارند حتی اگر در میزان کارایی محصول تأثیر نگذارد. ترکیبات تقویت‌کننده کف، معمولاً بتائین ها یا آلکانول آمیدها، به افزایش مقدار کف و اندازه حباب‌ها کمک می‌کنند. مانند مواد شوینده اولیه، این مواد نیز از اسیدهای چرب گرفته شده‌اند و دارای ویژگی‌های محلول در آب و محلول در روغن هستند. مواد معمول شامل لورامید DEA یا کوکو آمیدو پروپیل بتائین است. آن‌ها حدود ۵-۱۰٪ از کل فرمول را تشکیل می‌دهند.

غلیظ‌کننده‌ها: تا حدی مواد شوینده ثانویه فرمولاسیون شامپو را ضخیم‌تر می‌کند. افزودن نمک به سادگی می‌تواند ضخامت شامپو را نیز افزایش دهد. با این حال، از مواد دیگری نیز برای افزایش ویسکوزیته استفاده می شود مانند کربوکسی متیل سلولز که یک پلیمر سلولزی است یا کربومر که یک پلیمر مصنوعی است.

عوامل تهویه: برخی مواد به شامپوها اضافه می‌شوند تا اثر سخت مواد فعال کننده سطح را جبران کنند. عوامل تهویه یا مواد مرطوب کننده معمول شامل پلیمرها، سیلیکون‌ها و عوامل کواترنر هستند. این مواد پس از شستشو بر روی سطح مو باقی‌مانده و خصوصیاتی مانند احساس نرمی، قابلیت شکنندگی و بار ساکن را تغییر می‌دهند. به شامپوهایی که به طور خاص از حالت‌دهنده استفاده می‌کنند، شامپوهای ۲ در ۱ گفته می‌شود زیرا موها را در همان مرحله تمیز و نرم می کنند. نمونه‌هایی از عوامل تهویه شامل  پلی‌کواترنیوم ۱۰، گوار هیدروکسی پروپیل تریمونیوم کلرید که پلیمرها هستند، دایمتیکون ۱۰۰ و سایر دایمتیکون‌ها و سیکلوپنتاسیلوکسان که سیلیکون هستند و کواترنیوم ۸۰، یک عامل رباعی هستند.

مواد نگهدارنده: هر فرمولی که حاوی آب باشد، احتمال آلودگی باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها را دارد. به همین دلیل مواد محافظتی برای جلوگیری از چنین رشدی اضافه می‌شود. دو نوع از متداول‌ترین مواد نگهدارنده که در شامپوها استفاده می‌شوند شامل: دی ام دی ام هیدانتوین (DMDM ​​Hydantoin) و متیل پارابن هستند. برای شامپوهای طبیعی از موادی مانند بنزوات سدیم، بنزیل الکل و فنوکسی اتانول استفاده می‌شود.

مواد دیگر نیز می‌توانند در ترکیبات در شامپوها گنجانده شوند. رنگ برای تغییر رنگ، رایحه‌های خوشبوکننده برای تغییر بو، مواد تنظیم‌کننده pH، عوامل کی لیت و غیره. این شامل مواردی مانند ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و عصاره های گیاهی است که به طور معمول انتظار نمی‌رود تأثیری در عملکرد محصول نهایی داشته باشند. شامپوهای دارویی مانند شامپوهای ضد شوره شامل یک ماده فعال دارویی مانند روی پیریتیون هستند.

فرآیند تولید شامپو

فرآیند تولید را می‌توان به دو مرحله تقسیم کرد. ابتدا یک دسته بزرگ از شامپو تولید می‌شود و سپس دسته داخل بسته‌بندی پر می‌شود.

ترکیب: فرآیند تولید محصولات آرایشی و بهداشتی در مقیاس بزرگ ترکیب نامیده می‌شود. تمام مواد تشکیل‌دهنده در مخازن بزرگ و فولاد ضد زنگ (۳۰۰۰ گالن یا بیشتر) توسط کارگران اضافه شده و با هم مخلوط می‌شوند. مواد اولیه که معمولاً در گالن یا کیسه‌های ۲۵ کیلویی تهیه می‌شوند، در مخزن دسته ریخته و کاملاً مخلوط می‌شوند. ترتیب و دما توسط شیمی‌دان فرمول تعیین می‌شود. برخی از مواد مانند آب یا مواد شوینده اولیه که عمده محصول را تشکیل می‌دهند، مستقیماً به داخل مخزن دسته‌ای پمپ و اندازه‌گیری می‌شوند. از رابط رایانه اغلب برای کنترل سرعت و دمای اختلاط استفاده می‌شود. بسته به اندازه و نوع شامپو، ساخت یک دسته ۳۰۰۰ تایی ممکن است از ۱ تا ۴ ساعت یا بیشتر طول بکشد.

بررسی کنترل کیفیت. پس از تکمیل یک دسته، برای تأیید به بخش کنترل کیفیت ارسال می‌شود. در اینجا آن‌ها آن را براساس مواردی مانند pH مناسب، ویسکوزیته، رنگ، بو و سایر معیارهای مشخص شده آزمایش می‌کنند. پس از تأیید توسط بخش کنترل کیفیت، از مخزن دسته اصلی به یک مخزن نگهداری ارسال می شود که در آنجا می‌توان آن را ذخیره کرد تا خطوط پر شود. از مخزن نگهدارنده، شامپو به درون پرکننده‌ای قرار می‌گیرد که روی خط پر کردن قرار گرفته است.

پر کردن. خط پر کردن فقط یک تسمه نقاله بلند است. در ابتدای خط پر کردن، بطری‌های خالی درون قیف قرار می گیرند. بطری‌ها بطور فیزیکی توسط دستگاه قرار می‌گیرند تا زمانی که به حالت ایستاده و درست قرار بگیرند. آن‌ها در امتداد نوار نقاله به سمت چرخ پر کننده‌ای که شامپو را نگه دارد حرکت می‌کنند.

چرخ پر کننده از یک سری پر کننده پیستون تشکیل شده است که کالیبره می‌شود تا دقیقاً مقدار صحیح شامپو را به بطری‌ها برساند. همانطور که بطری‌ها از طریق این قسمت از خط پر کننده حرکت می‌کنند، به طور خودکار با شامپو پر می‌شوند.

از اینجا بطری‌ها به دستگاه دربندی که در آن سر می‌گذارند منتقل می‌شوند. بسته به سرعت خط پر کردن نیز می‌تواند توسط کارگران انجام شود. بعد، برچسب‌ها زده می‌شوند، سپس بطری‌ها به دستگاه مرتب‌سازی منتقل می‌شوند که آن‌ها را درون جعبه‌ها قرار می‌دهد. کل این فرآیند می‌تواند چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد. این فقط به پیشرفته بودن فرآیند پر کردن بستگی دارد.

منبع:

  • chemistscorner

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام
    من می خوام یک فرمول شامپو درست کنم که با سدیم لوریل سولفات ، بتائین و یک نرم کننده اساسی تولید شده است. من آن را به آرایشگرها می فروشم ، بنابراین مهمترین مسئله بو و کف است.

    آیا می توانید یک نرم کننده عالی در کنار Sles و Betaine استفاده کنید؟ با توجه به هزینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید