سورفکتانت در مواد شوینده

کاربرد سورفکتانت در مواد شوینده چیست؟

مواد شوینده معمولاً ترکیبات شیمیایی با قدرت پاک‌کنندگی صابون هستند اما در آب سخت محلول هستند. آن‌ها بیشتر برای نظافت خانگی و لباسشویی و ظروف شویی صنعتی استفاده می‌شوند.

سورفکتانت‌ها از جمله ضروری‌ترین و مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده در شوینده‌های لباسشویی، مواد شوینده ظرفشویی، محصولات پاک‌کننده، لوازم آرایشی و بهداشتی مو و محصولات مراقبت شخصی هستند که کاربردهای اصلی این ترکیبات را نشان می‌دهند.

مواد شوینده و محصولات مراقبت شخصی تقریباً 60 درصد از همه سورفکتانت‌ها را استفاده می‌کنند. این ترکیبات به دلیل فعالیت سطحی، بر روی موجودات آبزی فعالیت سمی متمایزی دارند. وظیفه آن‌ها این است که آلودگی (روغن، چربی، گرد و غبار، ذرات…) را از سطوح جامد حذف کرده و آن را در محلول شستشو به حالت تعلیق درآورده و از قرارگیری مجدد روی لباس جلوگیری می‌کند.

پیشنهاد میکنیم مقاله : سورفکتانت چیست و انواع سورفکتانت کدام اند را مطالعه کنید

ماده شوینده اساساً توسط دو عامل اداره می‌شود: حلالیت سورفکتانت‌ها و غلظت بحرانی میسل آن‌ها (CMC). انتخاب یک سورفکتانت برای محصول شستشو به عوامل متعددی مانند دمای شستشو، نوع نساجی، سطح کف مورد نظر، سازنده مورد استفاده (فسفات یا غیر فسفات)، فرم محصول (مایع، معمولی، پودر غلیظ) و فرآیند بستگی دارد. علاوه بر این، سورفکتانت‌ها باید به طور فزاینده‌ای الزامات سخت‌گیرانه‌تری را در رابطه با سازگاری با محیط زیست (تجزیه‌پذیری بیولوژیکی و سمیت محیطی) برآورده کنند.

سورفکتانت‌ها

سورفکتانت‌ها یکی از ترکیبات مختلفی هستند که مواد شوینده را تشکیل می‌دهند. آن‌ها برای از بین بردن آلودگی از پوست، لباس و لوازم خانگی به ویژه در آشپزخانه و حمام اضافه می‌شوند. آن‌ها همچنین در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. اصطلاح سورفکتانت از کلمات عامل فعال سطحی گرفته شده است.

سورفکتانت‌ها با شکستن ارتباط بین آب و روغن و/یا آلودگی عمل می‌کنند. آن‌ها همچنین این روغن‌ها و کثیفی ها را در حالت تعلیق نگه می دارند و بنابراین اجازه حذف آن‌ها را می‌دهند. آن‌ها قادرند به این طریق عمل کنند زیرا شامل هر دو گروه آب دوست (آب دوست) مانند آنیون اسیدی، (CO2– یا SO3-) و گروه مانند زنجیره آلکیل می‌باشد. مولکول‌های آب تمایل به تجمع در نزدیکی قسمت اول و مولکول‌های مواد نامحلول در آب در نزدیکی دومی جمع می‌شوند.

صابون‌ها اولین سورفکتانت‌ها بودند و از چربی‌هایی که به آن‌ها گلیسیرید می‌گویند بدست می‌آیند زیرا استرهایی هستند که از الکل سه هیدریک، پروپان-1،2،3-تریول (گلیسرول)، با کربوکسیلیک اسیدهای زنجیره بلند (اسیدهای چرب) تشکیل شده‌اند.

گلیسیریدها با حرارت دادن با محلول هیدروکسید سدیم هیدرولیز می‌شوند تا صابون‌ها، نمک‌های سدیم اسیدها و پروپان -1،2،3-تریول تشکیل شوند. این فرآیند به عنوان صابونی شدن شناخته می‌شود.

گلیسیریدهای مورد استفاده برای ساخت سورفکتانت‌ها حاوی اسیدهای کربوکسیلیک اشباع و غیر اشباع هستند که دارای تعداد زوج اتم کربن هستند، به طور کلی در محدوده 12-20، به عنوان مثال، اکتادکانوئیک اسید (استئاریک اسید) که دارای فرمول مولکولی CH3 (CH2) 16CO2H می‌باشد.

سورفکتانت‌های مصنوعی یک مزیت بسیار مهم نسبت به صابون‌ها دارند. از آنجا که صابون‌ها نمک‌های کلسیم و منیزیم نامحلول را با یون‌های کلسیم و منیزیم در آب سخت و در رس‌هایی که در خاک وجود دارد تشکیل می‌دهند ، بسیاری از صابون‌ها هدر می روند و یک کف نامحلول تشکیل می‌دهند.

با این حال، هنگام استفاده از سورفکتانت مصنوعی از این امر اجتناب می‌شود. به عنوان مثال، در سورفکتانت‌های آنیونی، گروه کربوکسیلات موجود در صابون با یک گروه سولفونات یا سولفات به عنوان جزء آب دوست جایگزین می‌شود. نمک‌های کلسیم و منیزیم مربوطه نسبت به نمک‌های کلسیم و منیزیم اسیدهای کربوکسیلیک در آب محلول‌تر هستند.

انواع سورفکتانت‌ها

سورفکتانت‌ها بر اساس ماهیت “گروه سر” آب دوست طبقه‌بندی می‌شوند:

  • کاتیونیک آنیونیک
  • غیر یونیک
  • آمفوتریک

سورفکتانت‌های آنیونی

در این سورفکتانت‌ها گروه آب دوستی بار منفی دارد. آن‌ها پرکاربردترین نوع سورفکتانت‌ها برای شستشو، مایعات ظرفشویی و شامپوها هستند. آن‌ها به ویژه در نگه داشتن خاک، پس از جدا شدن، از پارچه‌ها خوب عمل می‌کنند.

از چهار سورفکتانت آنیونی استفاده می‌شود:

الف) آلکیل بنزن سولفونات

ب) آلکیل سولفات‌ها

ج) سولفات‌های آلکیل اتر

د) صابون

الف) آلکیل بنزن سولفونات

رایج‌ترین سورفکتانت‌های آنیونی مصنوعی بر اساس سولفونات‌های آلکیل بنزن زنجیره مستقیم است. بنزن، در مقدار کمی، در حضور کاتالیزور اسید، معمولاً زئولیت جامد (تبادل یونی)، کلرید آلومینیوم (AlCl3) یا هیدروفلوریک اسید (HF)، با یک آلکن یا کلروآلکان مخلوط می‌شود تا یک آلکیل بنزن تولید کند. (گاهی اوقات آلکیلات شوینده نامیده می‌شود).

مثلاً:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

بسته به مواد اولیه و کاتالیزور مورد استفاده، آلکیل بنزن به طور متوسط از نظر جرم مولکولی متغیر است و اغلب مخلوطی است که در آن طول زنجیره جانبی آلکیل بین 10 تا 14 اتم کربن متغیر است. از نظر تاریخی این شاخه‌ها در زنجیرهای جانبی قرار داشتند و در نتیجه بسیار کند تجزیه می‌شوند و منجر به کف شدن در رودخانه‌ها و کارخانه‌های فاضلاب می‌شوند. طبق قانون، امروزه در اکثر کشورها، سورفاکتانت باید دارای زنجیرهای جانبی باشد که منشعب نشده‌اند بنابراین سریعتر تجزیه می‌شوند.

آلکیلات با استفاده از مخلوط‌تری اکسید هوا/گوگرد سولفون می‌شود و اسید سولفونیک حاصله سپس با محلول آبی هیدروکسید سدیم (اغلب درجا) خنثی می‌شود، به عنوان مثال:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

آلکن‌های زنجیره ای مستقیم برای فرآیند فوق را می توان از اتن با استفاده از کاتالیزور زیگلر (تری اتیل آلومینیوم) تولید کرد. آلومینیوم تری اتیل با اتن در حدود 400 K و 100 اتمسفر واکنش می‌دهد و آلکیل‌های آلومینیومی را ایجاد می‌کند، به عنوان مثال:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

هنگامی که بیش از حد اتن گرم می‌شود، آلکن‌های زنجیره‌ای مستقیم، با پیوند دوگانه در انتهای زنجیره، تولید می‌شوند:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

سپس این مخلوط با تقطیر به بخش‌هایی تقسیم می‌شود، کسری از آلکن‌ها حاوی 10 تا 14 اتم کربن برای ساخت سورفاکتانت استفاده می‌شود.

این مواد همراه با سایر سورفکتانت‌ها در پودرها و شوینده‌های مایع لباسشویی استفاده می‌شود.

(ب) آلکیل سولفات‌ها
سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

بسیاری از محصولات شوینده، به ویژه مایعات، حاوی سورفکتانت‌های آنیونی مصنوعی دیگر مانند سولفات آلکیل، استرهای الکل‌های خطی (C10-C18) و اسید سولفوریک هستند. آلکیل سولفات همچنین در محصولات مراقبت شخصی مانند خمیر دندان استفاده می‌شود و با تصفیه الکل با تری اکسید گوگرد تولید می‌شود. سپس محصول با محلول آبی هیدروکسید سدیم خنثی می‌شود تا سدیم آلکیل سولفات تشکیل شود:

الکلها یا از اسیدهای کربوکسیلیک که از روغن‌ها بدست می‌آیند، به طور طبیعی، به عنوان مثال از روغن هسته خرما یا روغن نارگیل، یا به طور متناوب از آلکن‌های زنجیره بلند، تولید شده از اتن، تولید می‌شوند.

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

دو فرآیند برای ساختن الکل‌ها از اتن وجود دارد. همانطور که در بالا توضیح داده شد، آلومینیوم تری اتیل با اتن واکنش می‌دهد تا ترکیباتی مانند:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

جایی که a ،b ،c زوج‌های 2 تا 12 هستند به جای گرم کردن با اتن اضافی برای تولید a-alken ها، آلکیل آلومینیوم با اکسیژن و سپس آب تصفیه می‌شود تا الکل‌های زنجیره بلند تولید کند:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

متناوباً، از فرآیند متفاوتی برای ساختن الکل‌ها از اتن استفاده می‌شود که به SHOP (فرآیند بالاتر الفین شل) معروف است. در مرحله اول، اتن، تحت فشار حدود 100 اتمسفر، به یک حلال (معمولاً دیول، مانند بوتان -1،4-دیول) حاوی یک نمک نیکل در 400K منتقل می‌شود و مخلوطی از a-alken ها را تولید می‌کند. که با تقطیر جزء به جزء جدا می‌شوند. حدود 30 درصد در محدوده C10-C14 قرار دارند.

این‌ها با مونوکسید کربن و هیدروژن (هیدروفرمیلاسیون) واکنش داده و آلدئیدهای راست زنجیر تولید می‌کنند که در کاهش الکل ایجاد می‌کنند. مثلا:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

این امکان وجود دارد که سایر کسرهای a-alken (C4-C10 و C14-C40) را به کسر مطلوب‌تر C10-C14 تبدیل کنیم.

ج) آلکیل اتر سولفات‌ها

انواع بیشتری از سولفات‌های آلکیل اتر سدیم (تگزاپن) از سولفات‌های آلکیل ساده استفاده می‌شوند.

در تولید SLES، آلکیل الکل اولیه (از منبع مصنوعی یا طبیعی و معمولاً ترکیبی از دودکانول) ابتدا با 1 تا 3 معادل مولی اپوکسی اتان (همانطور که در زیر برای تولید سورفکتانت‌های غیر یونی شرح داده شده است) اتوکسیله می‌شود. سپس این محصول با استفاده از تری اکسید گوگرد سولفاته شده و با قلیایی خنثی می‌شود تا سولفات آلکیل اتر تشکیل شود:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

این مواد برای بسیاری از کاربردها (مایعات ظرفشویی، ژل دوش، شامپو و غیره) توسط فرمول‌های محصول ترجیح داده می‌شوند، زیرا برای پوست ملایم‌تر از آلکیل سولفات‌ها هستند. آن‌ها همچنین فوم کمتری تولید می‌کنند که در فرمولاسیون محصولات ماشین لباسشویی مزیت محسوب می‌شود.

(د) صابون

صابون‌ها شوینده‌های آنیونی هستند:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

سورفکتانت‌های کاتیونی

با استفاده از این سورفکتانت‌ها، سر آب دوستی دارای بار مثبت است. اگرچه آن‌ها در مقادیر بسیار کمتری نسبت به آنیونیک‌ها تولید می‌شوند، اما انواع مختلفی دارند که هر کدام به منظور خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

الف) سیستم های چهارگانه مونو آلکیل

ساده‌ترین سیستم چهارگانه یون آمونیوم است:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

یک سیستم نیتروژن آلکیل نوع چهارم دارای گروه‌های آلکیل متصل به اتم نیتروژن است. یک مثال این است:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

از آن‌ها به عنوان نرم‌کننده پارچه با سورفکتانت‌های آنیونی استفاده می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند تا سطح بین خاک/لکه و آب را خراب کنند.

(ب) Esterquats

سورفکتانت‌های اسید چرب مستقیماً کواترنیزه شده که در بالا توضیح داده شد، برای کاربردهای لباسشویی با ساختارهای پیچیده‌تری جایگزین شده است که در آن‌ها ارتباط استری بین زنجیره‌های آلکیل و سر چهارگانه وجود دارد، زیرا این مواد زیست‌تخریب‌پذیرتر و کمتر سمی هستند. آن‌ها به عنوان esterquats شناخته می‌شوند.

یک مثال این است:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

Esterquats ویژگی‌های نرم‌کننده پارچه را به مواد شوینده می‌دهد.

سورفکتانت‌های غیر یونی

این سورفکتانت‌ها بار الکتریکی ندارند و اغلب همراه با سورفکتانت‌های آنیونی استفاده می‌شوند. مزیت این است که آن‌ها با یون‌های کلسیم و منیزیم در آب سخت تعامل ندارند.

آن‌ها تقریبا 50 % از تولید سورفاکتانت (بدون صابون) را تشکیل می‌دهند. گروه عمده غیر یونیک‌ها اتوکسیلات‌ها هستند که با تراکم الکل‌های زنجیره بلند با اپوکسی اتان (اتیلن اکسید) برای تشکیل اترها ساخته می‌شوند، به عنوان مثال:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

الکل زنجیره بلند می‌تواند از منبع مصنوعی یا طبیعی باشد.

اگرچه آن‌ها یک گروه یونی را به عنوان جزء آب دوست خود ندارند، اما با وجود تعدادی اتم اکسیژن در یک قسمت از مولکول که قادر به ایجاد پیوندهای هیدروژنی با مولکول‌های آب هستند، به آن‌ها ویژگی‌های آب دوستی اعطا می‌شود.

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

با افزایش دمای محلول سورفاکتانت پیوندهای هیدروژنی بتدریج می‌شکنند و باعث خروج سورفاکتانت از محلول می‌شوند. این نقطه معمولاً به عنوان نقطه ابر نامیده می‌شود و برای هر سورفکتانت غیر یونی مشخص است.

غير يونيک‌ها در غلظت‌های مشابه فعالتر از امولسیفایرهای سطحی‌تر و بهتر از آنيونيک‌ها هستند. آن‌ها در آب گرم کمتر از آنیونیک‌ها محلول هستند و کف کمتری تولید می‌کنند. آن‌ها همچنین در از بین بردن آلودگی های چرب و ارگانیک مؤثرتر از آنیونیک‌ها هستند.

بسته به نوع فیبر، آن‌ها می‌توانند در محلول سرد فعال باشند و بنابراین در کشورهایی که فاقد آب گرم هستند و در کشورهای توسعه یافته که تمایل به کاهش دمای شستشو یا صرفه جویی در انرژی دارند، یا به دلیل نوع پارچه ای که شسته می‌شود، مفید هستند.

غیر یونیک‌ها در شوینده‌های شستشوی پارچه (چه پودر و چه مایعات)، در پاک‌کننده‌های سطح سخت و بسیاری از فرآیندهای صنعتی مانند پلیمریزاسیون امولسیونی و فرمول‌های شیمیایی استفاده می‌شوند.

سورفکتانت‌های آمفوتریک

سورفکتانت‌های آمفوتریک به این دلیل نامیده می‌شوند که سر گروه دارای بار مثبت و منفی است. طیف وسیعی از روش‌ها برای تولید چنین موادی استفاده می‌شود که تقریباً همه آن‌ها حاوی یون آمونیوم چهارگانه(کاتیون) هستند.

گروه دارای بار منفی می‌تواند کربوکسیلات، CO2-، سولفات، OSO3– یا سولفونات، SO3– باشد. یکی از این گروه‌های پر کاربرد، آلکیل بتائین‌ها هستند که دارای گروه کربوکسیل هستند. کربوکسیلیک اسید با زنجیره بلند با یک دی آمین واکنش داده و یک آمین نوع سوم تشکیل می‌دهد. در واکنش بیشتر با کلرواتانوات سدیم، یک نمک چهارم تشکیل می‌شود:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

بتائین‌ها ترکیبات خنثی با گروه کاتیونی و آنیونی هستند که در مجاورت یکدیگر نیستند.

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

سورفکتانت آمفوتریک بسیار ملایم بوده و در شامپوها و سایر لوازم آرایشی استفاده می‌شود. گفته می‌شود که آن‌ها PH متعادل هستند.

برنامه‌های کاربردی سورفکتانت‌ها

مواد شوینده لباسشویی

مواد شوینده از مواد زیادی تشکیل شده است که برخی از آن‌ها سورفاکتانت هستند. نمونه‌ای از مخلوط ترکیبات موجود در مواد شوینده در جدول زیر نشان داده شده است. در این فرمول هفت سورفاکتانت، دو مورد آنیونی، سه مورد غیر یونی و دو نوع صابون وجود دارد. با این حال، مواد دیگری نیز وجود دارد که هر کدام عملکردهای خاصی دارند:

عوامل حجیم‌کننده مانند سولفات سدیم و آب.

برخی از مواد شوینده به مواد ضد جوش احتیاج دارند، به عنوان مثال سیلیکات آلومینیوم، که پودر را خشک و بدون جریان نگه می‌دارد. سازندگان بافت، معمولاً آلومینوسیلیکات سدیم، نوعی زئولیت، یون‌های کلسیم و منیزیم را حذف کرده و از از دست رفتن سورفاکتانت از طریق تشکیل کف جلوگیری می‌کنند.

لکه‌ها را می‌توان با عوامل اکسید کننده مانند سدیم پربورات (NaBO3.4H2O) و سدیم پرکربنات (2Na2CO3.3H2O2) سفید کرد که با آب گرم واکنش داده و پراکسید هیدروژن ایجاد می‌کند که به نوبه خود با لکه و آلودگی واکنش نشان می‌دهد:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

با این حال، فعال‌کننده‌های سفید کننده برای شستشو در دمای پایین مورد نیاز است. سدیم پربورات و سدیم پر کربنات، هیدروژن پراکسید را در آب سرد آزاد نمی‌کند. یک ترکیب برای واکنش با آن‌ها اضافه می‌شود تا یک پراکسی کربوکسیلیک اسید، RCO3H، آزاد شود که لکه‌ها را به راحتی اکسید می‌کند. متداول ترین فعال‌کننده‌ها عبارتند از:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

با نام TAED شناخته می‌شود و با عامل اکسید کننده واکنش می‌دهد و پراکسی تانوئیک اسید را تشکیل می‌دهد:

سورفکتانت در مواد شوینده
سورفکتانت در مواد شوینده

سایر ترکیبات موجود در مواد شوینده

سایر ترکیباتی که می‌توان به مواد شوینده اضافه کرد عبارتند از:

عوامل بافر: برای حفظ pH در مقدار مناسب

سازه‌ها: برای شکل دادن به پارچه در حال شستشو

جداکننده‌ها: با یون‌های فلزی آزاد واکنش نشان می‌دهند که در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی را در ظاهر یا تشکیل کف ایجاد کنند

روشن‌کننده‌های نوری: اپتیکال برایتنر برای روشن‌تر و سفیدتر نشان دادن پارچه‌ها کاربرد دارند

عوامل ضد کف:

آنزیم‌ها: برای از بین بردن لکه‌های خاص: پروتئاز (برای حذف پروتئین‌ها)، آمیلاز (برای حذف نشاسته‌ها) ، لیپازها (برای حذف چربی‌ها)

عطر:

عوامل ضد تغییر مکان: برای جلوگیری از تجمع مجدد خاک بر روی پارچه‌ها

عامل نرم‌کننده پوست: برای حفظ سلامت پوست

نرم‌کننده‌ها: برای کمک به نرم نگه داشتن لباس‌ها

امولسیفایر: برای حفظ مایعات غیر قابل تجمع به عنوان امولسیون

رنگ‌آمیزی

نکات مورد توجه هنگام استفاده از شوینده‌ها

مایع لباسشویی اتوماتیک داخلی با استفاده از مخلوطی از سورفکتانت‌های آنیونی، غیر یونی و صابونی و سایر مواد کاربردی دیگر فرموله شده است. سیستم‌های سفیدکننده با دمای بالاتر آب سازگار نیستند و نمی توانند از درجه حرارت بالاتر از 315 K استفاده کنند.

برای شستشوی با دست (که برای پارچه‌های ظریف مانند پشم یا ابریشم استفاده می‌شود)، تثبیت‌کننده‌های فوم برای نگهداری کف در نظر گرفته شده است. مشتری مقدار کف تولید شده را با عمل تمیز کردن مواد شوینده برابر می‌داند. برای مقدار فوم تولید شده برای هر یک از سورفکتانت‌ها به شرح زیر است:

آنیونیک> صابون> غیر یونیک> کاتیونیک

پودرها و قرص‌های ماشین ظرفشویی

محصولات مورد استفاده در ماشین‌های ظرفشویی معمولاً پودر هستند و حاوی مواد سازنده (90-95%)، سورفاکتانت غیر یونی (1-5%)، مواد سفید کننده با فعال‌کننده و آنزیم‌ها هستند. آن‌ها با کربنات سدیم و سیلیکات سدیم فرموله شده‌اند تا محیطی بسیار قلیایی ایجاد کنند که به تغییر رنگ (تجزیه) چربی‌ها و پروتئین‌های باقی‌مانده روی لباس و ظروف مورد استفاده کمک می‌کند.

شوینده‌های مایع

این فرمول‌ها بین 13 تا 40 درصد سورفکتانت‌ها را شامل می‌شوند که عمدتاً سولفات‌های آلکیل اتر هستند اما شامل غیر یونیک‌ها و آمفوتریک‌ها (بتائین‌ها) نیز می‌شوند.

شامپو و ژل دوش

اینها معمولاً بر اساس سولفات‌های آلکیل اتر هستند و معمولاً حاوی مقادیر کمی از سورفکتانت‌های دیگر (بیشتر آمفوتریک‌ها) هستند که به محافظت از پوست در برابر سوزش و همچنین حالت دادن به موها کمک می‌کند.

نرم‌کننده مو و نرم‌کننده پارچه

این محصولات با استفاده از سورفکتانت‌های کاتیونی (گاهی اوقات با مقدار کمی سورفکتانت غیر یونی ترکیب می‌شوند) فرموله شده‌اند. این‌ها محصولات پاک‌کننده نیستند و سورفکتانت کاتیونی بر روی موها یا سطح الیاف پنبه با بار منفی قرار می‌گیرد، بنابراین مزیت روان‌کاری را به همراه دارد.

ملاحظات زیست محیطی

در اروپای غربی همه اجزای سورفکتانت مواد شوینده داخلی باید زیست‌تخریب‌پذیر باشند. این الزام ناشی از این واقعیت است که آنیونیک‌های اصلی آلکیل بنزن سولفونات بر اساس آلکن‌های شاخه دار بوده و این‌ها در برابر تخریب توسط باکتری‌ها در کارهای تصفیه فاضلاب مقاوم بوده و باعث می‌شود بسیاری از رودخانه‌ها از کف رنج ببرند.

همچنین این ترس وجود دارد که سورفکتانت‌ها در آب آشامیدنی “بازیافت” شوند. نگرانی‌های مشابهی در مورد اتانسیل‌های نونیل فنل بیان شد و بنابراین در دهه 1980 صنعت به سمت آلکیل بنزن سولفونات خطی و اتوکسیلات الکل به عنوان ترکیبات اصلی فرمولاسیون آن‌ها حرکت کرد. تصفیه مؤثر فاضلاب این اطمینان را می‌دهد که اجزای شوینده که بخشی از آب پساب خانگی هستند بدون تصفیه در رودخانه ها و مسیرهای آب تخلیه نمی‌شوند.

توسعه پودرها و مایعات فشرده و بسته‌های قابل پر شدن برای کاهش ضایعات بسته‌بندی طراحی شده است.طراحی مجدد ماشین های لباسشویی و محصولات شوینده لباس (از جمله افزودن فعال‌کننده‌های سفید کننده و آنزیم‌ها برای اطمینان از حذف خوب لکه در دمای پایین) با کاهش گرمایش آب و استفاده از چرخه‌های کوتاه شستشو موجب صرفه‌جویی در انرژی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست