پوليش ماشين

مواد تشکیل‌دهنده پولیش ماشین

پولیش اتومیل سطوح رنگ شده ماشین براق و تمیز می‌کند و باعث ایجاد یک لایه محافظ می‌شود. طیف گسترده‌ای از پولیش‌های اتومبیل در بازار موجود است.

این محصول به سه شکل مختلف یعنی خمیر، مایع و اسپری فرموله می‌شود. پولیش اتومبیل مدرن اغلب حاوی حداقل برخی از مواد زیر است:

سیلیکون‌ها

سیلیکون‌ها و مشتقات آن‌ها عملکرد عالی در فرمول‌های پولیشی دارند. از پلی دی متیل سیلوکسان‌ها و مشتقات مختلف آلی آن در این کاربرد استفاده می‌شود. به عنوان یک قاعده کلی، مایعات با ویسکوزیته بالاتر براقیت و دوام بیشتری می‌دهند اما پردازش آن‌ها دشوار است و به سختی قابل تخلیه و ریزش هستند.

فرمولاسیون و کاربرد مایعات با ویسکوزیته پایین راحت‌تر است. ترکیب امولسیون در فرمول بسیار آسان است. سیلیکون‌های دارای گروه عاملی آمین به طور گسترده‌ای برای دوام آنها و مقاومت در برابر شوینده استفاده می‌شوند. از رزین‌های سیلیکونی نیز می‌توان برای دوام آن‌ها نیز استفاده کرد. بنابراین به طور کلی، سیلیکون‌ها قابلیت دفع و محافظت از آب و همچنین براقیت و دوام را فراهم می‌کنند.

حلال‌های شیمیایی

وظیفه اصلی حلال‌های شیمیایی در محصولات پولیش اتومبیل تمیز کردن آلودگی سطح، چربی و جرم و آماده‌سازی سطح برای پرداخت است. آن‌ها همچنین به عنوان ناقل موم، سیلیکون و سایر مواد فعال روی سطح عمل می‌کنند.

حلال‌ها باید با دقت انتخاب شوند زیرا حلال‌های با مقدار KB زیاد می‌توانند به سطوح رنگ شده آسیب برسانند. معمولاً یک حلال با مقدار کمتر از 40 KB توصیه می‌شود. حلال‌های رایج عبارتند از: روح سفید، نفت سفید بی‌بو، نفت سفید معطر و نفتای VM&P.

واکس‌ها

از واکس‌ها به منظور کنترل ویسکوزیته فرمول، ایجاد سختی و مقداری براقیت در فیلم، بهبود امولسیون و پایداری امولسیون، کنترل جریان، بهبود کدری، تهیه روغن و افزایش دوام استفاده می‌شود.واکس‌های رایج شامل کارنوبا واکس، پارافین و میکرو کریستالین وکس است. ترکیبی از دو یا چند موم چندین ویژگی دلخواه را به فرمول نهایی می‌دهد.

فرمولاسیون پولیش ماشین

امولسیون‌کننده

برای تولید امولسیون‌های روغن در آب یا آب در روغن می‌توان از طیف گسترده‌ای از امولسیون‌کننده‌ها استفاده کرد. استرهای سوربیتان (شامل سوربیتان مونو اولئات، سوربیتان مونو استئارات، سوربیتان مونو لائورات)، الکل‌های آلکوکسیل شده، الکوکسیلات پلی دی متیل سیلوکسان‌ها و صابون‌های اسید چرب می‌توانند به عنوان امولسیون‌کننده استفاده شوند.

تعدادی از سورفکتانت‌ها دیگر از جمله آمفوتریک‌ها، سولفات‌های آلکیل، آلکانول آمیدها و آمین‌های چرب اتوکسیله نیز می‌توانند به عنوان امولسیون‌کننده استفاده شوند. از اسید اولئیک و اسید استئاریک نیز استفاده می‌شود.

ساینده‌های متداول

خاک رس‌های دارای دانه‌های ریز و محصولات خاک دیاتومه در محصولات پولیش برای از بین بردن فیلم‌های سخت و قیر از سطح ماشین استفاده می‌شود.ساینده‌ها خراش‌های سطح و نقص‌های جزئی را از بین می‌برند و سطح را صاف می‌کنند.

انتخاب ساینده بستگی به نوع سطح پولیش دارد. اتومبیل‌های جدید با پوشش روشن به طور کلی به ساینده ملایم با اندازه ذرات بسیار ریز نیاز دارند. ساینده‌های با اندازه ذرات بزرگ تر ممکن است برای اتومبیل های قدیمی مناسب تر باشند.

غلیظ کننده

بسته به مقدار و ترکیب فاز روغن در یک امولسیون روغن در آب، ممکن است یک ماده غلیظکننده مورد نیاز باشد یا نباشد. اگر مقدار فاز روغن قابل توجه باشد و حاوی مقدار زیادی واکس باشد، ممکن است فرمول به مواد غلیظکننده دیگری احتیاج نداشته باشد.

اگر فرمول آن رقیق باشد، نمی‌تواند مواد ساینده را در حالت تعلیق نگه دارد. در چنین مواردی ممکن است از غلیظکننده فاز آب استفاده شود. غلیظکننده‌های متداول شامل کارباپول، صمغ‌های سلولزی (شامل hpmc ،hec ،cmc) و سیلیکات آلومینیوم است.

انواع محصولات پولیش ماشین

  • مایع پولیش ماشین با براقیت بالا و مقاوم در برابر شوینده

٪ وزنی مواد تشکیل‌دهنده
5.8 پارافین
32.1

وایت اسپریت بدون بو1

3.5 پلی دی متیل سیلوکسان
4.7 دایمتیکون 350
1.7 اسید اولئیک
0.9 مورفولین
10.0 سیلیکات آلومینیوم بی آب
41.3 آب
به مقدار کافی نگهدارنده، اسانس، رنگ

1- وایت اسپریت (white Spirit) ماده‌ای است که از تقطیر مواد نفتی به وجود می‌آید که بعنوان تینر رنگ و حلالی ملایم از آن استفاده می‌شود. مانند حلال 402 و 403

  • خمیر پولیش ماشین با براقیت بالا و مقاومت در برابر شوینده
٪ وزنی مواد تشکیل‌دهنده
4.8 پارافین
2.0 موم کارناوبا
34.4 وایت اسپریت (حلال 402 یا 403)
3.5 پلی دی متیل سیلوکسان
4.3 دایمتیکون 350
1.8 دایمتیکون 100000
1.6 اسید استئاریک
0.9 مورفولین
10.0 سیلیکات آلومینیوم بی آب
0.2 کربومر
36.5 آب
به مقدار کافی نگهدارنده، عطر، رنگ.
  •  اسپری مایع و پولیش پاک‌کننده برای اتومبیل‌های دارای پوشش روشن جدید
٪ وزنی مواد تشکیل‌دهنده
10.0 سیلیکون امولشن
90.0 آب
به مقدار کافی نگهدارنده ، عطر ، رنگ

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست