فروش انواع ماده فعال سطحی

سورفکتانت چیست؟

سورفکتانت­‌ها متنوع‌ترین محصولات در صنعت شیمیایی هستند و ترکیباتی هستند که باعث کاهش کشش سطحی بین دو مایع، بین یک گاز و یک مایع یا بین یک مایع و یک جامد می‌شوند. اصطلاح سورفکتانـت از کلمه عامل فعال سطحی آمده است.آن‌­ها مولکول‌­هایی آمفیفیلیک (ترکیباتی هستند که دارای دو سر آب‌­دوست و آب­‌گریز می­ باشند) هستند و بنابراین در سطح بین هوا و آب جذب می‌شوند. در این حالت، آن‌ها خود را طوری تراز می‌کنند که قسمت آب‌­گریز در هوا و قسمت آب‌­دوست در آب باشد. این امر باعث کاهش کشش سطحی می‌شود.

کاربرد سورفکتانت ها

سورفکتانـت‌ها ممکن است به عنوان:

  • مواد شوینده
  • مواد مرطوب‌کننده
  • امولسیفایرها
  • مواد کف‌کننده
  • پخش‌کننده‌­ها

عمل کنند. همانطور که گفته شد، سورفکتانـت­‌ها مولکول­های آمفیفیلیکی هستند که دارای قسمت­‌های آب‌­گریز و آب‌­دوست هستند. دم آب­‌گریز یک هیدروکربن، فلوئوروکربن یا سیلوکسان است.

سورفکتانت های غیر یونی

سورفکتانت های غیر یونی خنثی هستند، هیچ‌گونه بار در انتهای آب دوست ندارند. سورفکتانت های غیر یونی در امولسیون روغن‌ها بسیار خوب عمل می‌کنند و در حذف خاک‌های آلی بهتر از سورفاکتانت های آنیونی هستند. این دو غالباً برای ایجاد پاک‌کننده‌های چند منظوره استفاده می‌شوند که نه تنها می‌توانند ذرات خاک را بلند کرده و معلق کنند ، بلکه خاک‌های روغنی را امولسیون می‌کنند.

سورفکتانت های غیر یونی خاص می توانند غیر کف‌کننده یا کم کف کنند. این باعث می‌شود آن‌ها به عنوان عنصری در شوینده‌های کم کف‌کننده انتخاب خوبی شوند.پلی اکسی اتیلن دارای زنجیره بلند و توزیع وزن مولکولی یکنواخت است. گروه لیپوفیلیک دارای زنجیره بلند و همچنین دارای زنجیره شاخه‌ای است. وجود کوپلیمر پلی اکسی اتیلن پلی اکسی پروپیلن هر دو تأثیر بسزایی در کف شدن سورفاکتانت های غیر یونی دارد.

اهمیت سورفکتانت طبیعی

روند رو به افزایش در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی، استفاده از عصاره‌های گیاهی طبیعی یا ترکیبات مشتق شده از گیاهان، به عنوان جایگزینی برای کاربرد مواد شیمیایی است. گیاهان توانایی ترکیب طیفی تقریباً بی‌حد و حصر از مواد را دارند.تقریباً 250،000-500،000 گونه گیاه در زمین وجود دارد. درصد نسبتاً کمی (1 تا 10 درصد) از این مواد به عنوان غذا توسط انسان و گونه‌های جانوری مصرف می‌شود. ممکن است تعداد بیشتری برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار گیرد.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سورفکتانت طبیعی کلیک کنید

کاربرد سورفکتانت در مواد شوینده چیست؟

مواد شوینده معمولاً ترکیبات شیمیایی با قدرت پاک‌کنندگی صابون هستند اما در آب سخت محلول هستند. آن‌ها بیشتر برای نظافت خانگی و لباسشویی و ظروف شویی صنعتی استفاده می‌شوند.سورفکتانت‌ها از جمله ضروری‌ترین و مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده در شوینده‌های لباسشویی، مواد شوینده ظرفشویی، محصولات پاک‌کننده، لوازم آرایشی و بهداشتی مو و محصولات مراقبت شخصی هستند که کاربردهای اصلی این ترکیبات را نشان می‌دهند. برای دریافت مشاوره در زمینه سورفکتانت در مواد شوینده و تولید محصولات وابسته با کارشناسان ما تماس بگیرید

انواع سورفکتانت در صنایع غذایی

سورفکتانت در صنایع غذایی ، سورفکتانت‌ها یک دسته بسیار بزرگ هستند که شامل چندین نوع خاص هستند که بسیاری از آن‌ها به طور طبیعی مشتق شده‌اند. به عنوان مثال، لسیتین به طور طبیعی در بافت‌های گیاهی و جانوری، از جمله تخم مرغ وجود دارد و به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از رایج‌ترین امولسیفایرها در نظر گرفته می‌شود. به طور مشابه، اسیدهای چرب و انواع خاصی از کلسترول سورفکتانت مؤثر هستند. 

طبقه‌ بندی سورفکتانت ها

سورفکتانـت‌ها معمولاً بر اساس سر قطبی (آب‌­دوست) طبقه‌بندی می‌شوند زیرا دم­‌های آب‌­گریز اغلب شبیه هم هستند. اگر گروه سر هیچ‌گونه باری نداشته باشد، سورفکتانت غیریونی نامیده می‌شود. اگر گروه سر دارای بار منفی یا مثبت باشد، به ترتیب آنیونی یا کاتیونی نامیده می‌شود. اگر شامل هر دو گروه مثبت و منفی باشد، به آن سورفکتانت، زویتریون گفته می‌شود.

پرکاربردترین‌ها در صنعت

سورفکتانـت‌های آنیونی و غیریونی تقریباً پر کاربردترین انواع سورفکتانـت­‌ها در صنعت هستند. سورفکتانـت آنیونی به ویژه در مواد پاک‌کننده مانند مواد شوینده لباس و شامپوها استفاده می‌شوند.از طرف دیگر سورفکتانـت‌های غیریونی اغلب به عنوان مواد مرطوب‌کننده و در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.هر دو سورفکتانت‌­های کاتیونی و زویتریونی(آمفوتریک) بیشتر برای کاربردهای خاص هستند زیرا از نظر اقتصادی گران­‌تر هستند.

نوع سورفکتانت مثال کاربرد
آنیونی آلکیل سولفات­‌ها- صابون­‌ها- تگزاپون– گلوکونات‌­ها- سولفونات­‌ها مورد استفاده در 50% محصولات صنعتی- شوینده‌­های لباس- مایع ظرفشویی- شامپوها
کاتیونی نمک‌های آمونیوم چهارتایی معمولاً همراه با سورفکتانت های غیریونی استفاده می­‌شوند- نرم‌کننده‌های لباس- افزودنی­‌های ضداستاتیک
غیریونی پلی‌اکسی‌اتیلن (توئین‌ها) – اسپن‌ها- ترجیتول- اتوکسیلات‌ها- آلکوکسیلات‌ها- کوکامیدها مورد استفاده در 45% محصولات صنعتی- مواد مرطوب‌کننده- مواد غذایی
زویتریونی (آمفوتریک) آمفواستات­‌ها- بتائین­‌ها- آمینواکسیدها به دلیل گران بودن در موارد خاص مثل محصولات آرایشی استفاده می‌شوند

سورفکتانت ها یکی از بیش­ترین محصولات شیمیایی هستند که روزانه در مقادیر زیادی مصرف می‌شوند.با توجه به گرایش به حفاظت بیشتر از محیط زیست، نیاز مبرم به سورفکتانـت­‌های با کارایی بالا وجود دارد که تجزیه‌پذیر و زیست سازگار هستند. سورفکتانـت­‌های زیست سازگار جدیدی که از اسیدهای آمینه تولید شده‌اند، توسعه یافته‌­اند.

در میان آن­‌ها، سورفکتانـت­‌های مشتق شده از آرژنین یک کلاس جدید را تشکیل می‌دهند که به دلیل خصوصیات چند منظوره می‌توانند به عنوان جایگزینی برای سورفکتانـت‌­های کاتیونی معمولی در نظر گرفته شوند.تجدیدپذیر بودن مواد اولیه مورد استفاده در سنتز آن‌­ها باعث می‌شود که آن‌­ها را سورفکتانـت‌های سبز بنامند.

کاربرد سورفکتانت­‌های آرژنین

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که سورفکتانت­‌های آرژنین به عنوان نگه‌دارنده‌های نرمی در فرمولاسیون­‌های آرایشی، غذایی و دارویی و همچنین ابزاری برای تحقیقات بنیادی هستند.

انواع سورفکتانت

گلیسیریدهای مورد استفاده در ساخت سورفکتانت‌­ها حاوی اسیدهای کربوکسیلیک اشباع‌شده و اشباع‌نشده هستند که دارای تعداد یکنواخت اتم کربن (در محدوده 12-20) هستند، به عنوان مثال اسید اکتادکانوئیک (اسید استئاریک).

سورفکتانت های مصنوعی

سورفکتانت­ های مصنوعی یک مزیت بسیار مهم نسبت به صابون‌ها دارند. از آنجا که صابون­‌ها از نمک‌­های کلسیم و منیزیم نامحلول تشکیل می­‌شوند، بیشتر صابون‌ها به عنوان یک پسماند نامحلول هدر می‌روند. با این حال، با استفاده از یک سورفکتانت مصنوعی از این امر جلوگیری می‌شود. به عنوان مثال، در سورفکتانـت­‌های آنیونی، گروه کربوکسیلات موجود در صابون توسط یک گروه سولفونات یا سولفات به عنوان جزء آب‌گریز جایگزین می‌شود. نمک‌های کلسیم و منیزیم مربوطه در مقایسه با نمک‌های کلسیم و منیزیم اسیدهای کربوکسیلیک در آب محلول‌تر هستند.

کاربرد سورفکتانت ها در بدن

بدن انسان برای اهداف مختلف انواع مختلف سورفکتانـت را در قسمت­‌ها یا اندام‌­های مختلف تولید می‌کند. سورفکتانـت ریوی به منظور تسهیل تنفس از طریق افزایش ظرفیت کلی ریه‌ها تولید می‌شود.در سندرم پریشانی تنفسی (RDS) جایگزینی سورفکتانـت به درمان بیماران کمک می‌کند تا با استفاده از اشکال دارویی سورفکتانـت‌ها تنفس طبیعی داشته باشند.یک نمونه از سورفکتانـت­‌های دارویی ریوی (Survanta (Beractant یا شکل عمومی آن Beraksurf است که به ترتیب توسط Abbvie و Tekzima تولید شده‌­اند.

فروش سورفکتانت ها

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز شما را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست