اولئورزین چیست؟

اگر دستی در صنایع عطرسازی یا مواد غذایی داشته باشید، حتماً نام اولئورزین را شنیده و سوال اولئورزین چیست؟ را از خود پرسیده‌اید. این ماده از اهمیت فوق‌العاده‌‌ای برخوردار است. بنابراین برای شناخت این محصول با پیشگامان شیمی همراه باشید.

روند خرید اولئورزین کمی سخت است. چرا که این محصول به دلیل کاربردهای نظامی و ضد شورشی که دارد، با دقت فراوانی عرضه و توزیع می‌شود. اما پیشگامان شیمی این محصول را در گرید خوراکی به شما عزیزان عرضه می‌کند.

پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌های وارد کننده و فعال در فروش مواد شیمیایی مواد اولیه صنایع مختلف است که در ایران فعالیت می‌کند. این شرکت با سال‌ها تجربه مواد اولیه بسیاری را در اختیار تولید کنندگان گرامی قرار می‌دهد.

جهت استعلام قیمت انواع اولئورزین 

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲تماس با پیشگامان شیمی

شما عزیزان می‌توانید برای دریافت مشاوره در باب اولئورزین و خرید این محصول با کارشناسان ما تماس بگیرید. کارشناسان مجرب پیشگامان شیمی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستند.

اولئورزین چیست و در آشپزی چه می‌کند؟

این محصول شباهت بسیاری به اسانس‌ها دارد. به طوری که در بسیاری از موارد با آن‌ها جا به جا گرفته می‌شود. با این حال یک محصول کاملاً جداگانه است که در شرایط متفاوتی به دست می‌آید.

اولئورزین یکی از محصولاتی است که نیمه جامد می‌باشند. قسمتی از این محصول چرب یا رزین مانند است. قسمت دیگر نیز همان اسانسی است که شما به آن نیاز دارید. با این حال قسمت چرب نیز طعم خوبی دارد.

روش‌های بسیاری برای استخراج اسانس‌ها وجود دارد. اما روشی که اولئورزین از حلال اصلی گرفته می‌شود، روش تبخیری می‌باشد. در این روش ترکیبات سنگین‌تری به دست می‌آید.

حال که دانستید اولئورزین چیست بهتر است به سراغ استخراج آن و تفاوت استخراج اسانس‌ها با این محصول برویم. به طور کلی روند استخراج این محصولات با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارد. روش استخراج اسانس‌ها تقطیر است. تقطیر با آب و بخار معمول‌ترین تقطیرهایی است که با استفاده از آن‌ها اسانس به دست می‌آید. با این حال تقطیر با آب گرم و سرد و بخار سرد و گرم متفاوت است.

استخراج اولئورزین تنها به روش تبخیر به دست می‌آید. از این رو ماده‌‌ای که در نهایت باقی می‌ماند، کمی سنگین‌تر و مقاوم‌تر از روش تقطیر یا همان اسانس‌ها می‌باشد. به یاد داشته باشید که اولئورزین‌ها در انواع مختلف تولید می‌شوند. بنابراین طبیعی است که در صنایع مختلف به کار گرفته شوند. گرید غذایی این محصول طیف گسترده‌‌ای دارد.

آشپزی با اولئورزین

اولئورزین‌های آشپزی نیز شامل دسته‌بندی‌های گوناگون می‌شوند. اما دسته بندی ادویه‌ها از دیگران پربار‌تر است. همچنین می‌توان از این محصولات به عنوان داروهای خانگی و خوراکی استفاده کرد. برای مثال در صورتی که با خوردن گل گاوزبان مشکل دارید، می‌توانید اولئورزین این محصول را در ترکیب با مواد دیگری امتحان کنید. طعم بهتری خواهد یافت!

اما بسیاری از اولئورزین‌ها نیز در تهیه محصولاتی مانند کیک‌ها استفاده می‌شوند. با این وجود بهتر است برای کیک‌ها و محصولات این چنینی از اسانس‌ها استفاده شود. چرا که ترکیب کردن اسانس‌ها ساده‌تر می‌باشد. هند و چین دو تولید کننده بزرگ اولئورزین در دنیا به شما می‌روند. از این رو می‌توانید اطمینان داشته باشید که گیاهان بسیاری اولئورزین دارند.

با این حال تولید کنندگان محصولات حیوانات و غذای حیوانی باید در نظر داشته باشند که نمی‌توانند از این محصول استفاده کنند. چرا که مقاله اولئورزین چیست پیشگامان شیمی به شما هشدار می‌دهد که می‌تواند برای حیوانات خانگی سمی باشد.

هر نوع اولئورزین در آشپزی خواص خاص خود را داشته و از محصولات متنوعی به دست می‌آید. اما نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که استفاده از اولئورزین‌های تقلبی می‌تواند کشنده باشد.

اگر بخواهیم نوع تقلبی این محصولات را از نوع اصلی آن‌ها جدا کنیم، باید به نوع شیشه نگهداری و عطر و طعم محصول توجه داشته باشید. برای مثال اولئورزین‌هایی که در بطری‌های شفاف نگهداری می‌شوند، تقلبی هستند.

بهترین اولئورزین‌ها آن‌هایی هستند که در بطری‌های شیشه‌‌ای یا پلاستیک‌های خاص نگهداری می‌شوند. این محصولات به نور فرابنفش حساس هستند. بنابراین بطری‌های آن‌ها کهربایی یا آبی تیره است.

اولئورزین چیست؟ و انواع آن

گیاهان بسیاری هستند که اولئورزین دارند. از جمله این گیاهان می‌توان به زنجبیل اشاره کرد. این محصول در میان آسیایی‌ها به خصوص خاورمیانه از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. اولئورزین زنجبیل یکی از محصولاتی است که بیشتر به عنوان ادویه به کار گرفته می‌شود. اما در بسیاری از موارد مشاهده شده است که از این محصول به عنوان درمان‌های خانگی نیز استفاده کرده اند.

این محصول متعلق به خانواده Zingiber officinale Roscoe می‌باشد. اما فراموش نکنید که ما انواع مختلفی از زنجبیل داریم که در مناطق مختلف رشد می‌کنند. از همین رو انواع مختلف و با خواص متفاوتی از اولئورزین زنجبیل نیز داریم. معمولاً اولئورزین‌ها به سادگی در آب و روغن محلول می‌شوند. اما با افزودن مقداری الکل می‌توانید آن را به صورت محلول در الکل نیز در بیاورید.

اگر بدانید اولئورزین چیست و سپس به سراغ اولئورزین زنجبیل آمده باشید، می‌دانید محصولات به دست آمده به روش استخراج اولئورزین دارای عطر زیادی هستند. اولئورزین زنجبیل نیز دارای رایحه‌‌ای طراوت بخش و زیاد است که می‌تواند احساس خفگی ایجاد کند. اولئورزین فلفل سیاه یکی دیگر از انواع اولئورزین می‌باشد. این محصول بیشتر به عنوان ادویه استفاده می‌شود. اما اگر کاربردهای دارویی آن را بدانید، نمی‌توانید از آن چشم پوشی کنید!

اولئورزین فلفل سیاه متعلق به خانواده Piperaceae است. از این محصول در صنایع عطرسازی نیز استفاده می‌شود. چرا که همانند دیگر اولئورزین‌ها دارای عطری بسیار زیاد کمی گرم و دلپذیر است. از نظر ظاهری اکثر اولئورزین‌ها دارای رنگ‌های تیره هستند. اولئورزین فلفل سیاه نیز به همین نسبت مایعی چسبناک و به رنگ سبز تیره است. البته اولئورزین‌های این محصول می‌توانند کمی روشن‌تر شده و به رنگ زیتونی برسند.
تعدادی از انواع اولئورزین‌های دیگر را در ادامه آورده‌ایم:

  • اولئورزین فلفل سفید
  • اولئورزین فلفل سبز
  • اولئورزین جوز هندی
  • اولئورزین نعنا
  • اولئورزین خردل
  • اولئورزین سیر
  • اولئورزین شنبلیله
  • اولئورزین پاپریکا
  • و…

اولئورزین چیست؟ و از کجا می‌توان آن را تهیه کرد؟

روش‌های مختلفی برای تهیه این محصول وجود دارد. البته در صورتی که بدانید از کدام گرید آن تمایل دارید استفاده کنید. چرا که اولئورزین‌ها در انواع مختلف تولید و عرضه می‌شوند. برای مثال برخی اولئورزین‌ها در نوع نظامی و برای کاربردهای ضد شورشی استفاده می‌شود. این در حالی است که اولئورزینی که در صنایع آرایشی و بهداشتی به کار گرفته می‌شود، به منظور تولید لاک است.

اولئورزین‌های خوراکی و دارویی نیز وجود دارند. البته اولئورزین‌های خوراکی خواص بسیاری دارند که موجب پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها می‌شوند.

شما عزیزان می‌توانید انواع اولئورزین موردنیاز خود را با یک تماس تهیه کنید. کافی است بدانید از کدام شرکت این محصولات را خریداری کنید.

اولئورزین چیست؟ و چه کاربردهایی دارد را در این مقاله پیشگامان شیمی برسی کردیم. امیدواریم اطلاعات کافی درباره این مواد را به شما عزیزان ارائه کرده باشیم. برای خرید این محصول کافی است با شماره تلفن‌های ما تماس بگیرید. همچنین در صورتی که اطلاعات بیشتری از این ماده دارید، می‌توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع : Oleoresin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست