مواد شیمیایی خورنده

مواد شیمیایی خورنده از جمله موادی هستند که در حین واکنش شیمیایی خود، به ماده مقابل آسیب جبران ناپذیر می زنند. این مواد به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. البته نکته مهم هنگام استفاده از این مواد این است که بتوانید آن ها را کنترل کنید. در غیر اینصورت نه تنها برای شما مفید نیستند؛ بلکه مضر هم خواهند بود. از این رو اینکه بدانید از کدام ماده و به چه اندازه استفاده کنید؛ بسیار مهم است.

پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت های ارائه دهنده این مواد به صورت عمده در ایران است. چرا بهترین است؟ چون شما را با انواع مواد خورنده، منظور از گاز خورنده چیست؟، تاثیر مواد شیمیایی خورنده، نحوه حفاظت در برابر این مواد و چرایی استفاده از آن ها آشنا می کند. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه بمانید.

کدام مواد خورنده اند؟

دو ماده شیمیایی زمانی که با یکدیگر واکنش می دهند چند چیز ارائه می کنند که ناشی از تغییر شیمیایی در ساختار هر دو آن ها می باشد. ماده نهایی مورد استفاده قرار می گیرد. در این میان انرژی تلف شده ای نیز داریم.

مواد شیمیایی خورنده
مواد شیمیایی خورنده

حال مواد خورنده موادی هستند که هنگام انجام این واکنش، نوعی آسیب جبران ناپذیر به ماده یا مواد دیگر موجود در ترکیب می زنند. به نوعی که حتی ممکن است ماده را به طور کامل از بین ببرد یا موجب فرسایش آن شود.

کلمه خورنده شامل طیف گسترده ای از مواد شیمیایی می شود که می توانند ساختار ماده دیگری را در خود حل کنند. البته ذکر این نکته نیز خارج از لطف نیست که این مواد می توانند در دسته های مختلف بازها، اسیدها، اکسنده ها قرار گیرند.

این مواد تنها به مواد شیمیایی دیگر آسیب نمی زنند. بلکه در صورتی که پوست شما به عنوان یک بافت زنده در تماس با آن ها باشد؛ دچار سوختگی با مواد شیمیایی می شوید که بسیار دردناک است.

منظور از گاز خورنده چیست؟

در طبیعت و یا در میان دست سازه های انسان گازهایی هستند که می توانند آسیب زا باشند. این گازها با دیگر مواد موجود در مکان ترکیب شده و می توانند خورنده باشند.

البته گازهای خورنده نسبت به مواد خورنده کمی خطرناک تر و حساس تر هستند. چرا که این گازها می توانند حتی موجب فلج یا مرگ شوند. بنابراین در صورتی که مشاوران پیشگامان شیمی محصول شما را یک گاز خورنده ارزیابی کرده اند؛ بهتر است بیشتر مراقبت کنید.

این گازها روی بافت زنده در دراز مدت نیز تاثیر محسوسی دارند. به این معنی که استنشاق مقدار کم آن ها در مدت مدید می تواند مشکلات تنفسی برای شما به همراه داشته باشد.

از دیگر ویژگی هایی که اکثر مواد شیمیایی خورنده به خصوص گازهای خورنده دارند؛ می توان به سمی، قابل اشتعال و یا اکسید کننده بودن آن ها اشاره کرد. این گازها نیز یک لیست بلند بالا از مواد شیمیایی هستند.

انواع گاز خورنده

کلراید هیدروژن یکی از گازهای خورنده خطرناک است که با فورمول (HCL) شناخته می شود. این گاز معمولاً برای تولید هیدروکلریک اسید مورد استفاده قرار می گیرد. البته برای پرز زدایی از پنبه نیز انتخاب خوبی است. به شرطی که به خوبی کنترل شود.

سولفور دی اکسید با فورمول (SO۲) یکی از گازهایی است که با کمال تعجب در صنایع خوراکی کاربرد دارد. این گاز در صورتی که به صورت کنترل شده مورد استفاده قرار گیرد؛ یکی از بهترین انتخاب ها برای تولید اسید سیتریک است. همچنین می تواند ظاهر میوه ها را آراسته نگه دارد.

نیتریک اکسید (NO) سومین ماده شیمیایی خورنده گازی است که به شما عزیزان معرفی می کنیم. این ماده یکی از محبوب ترین مکمل های ورزشکاری امروز به شمار می رود. همچنین در داروها به منظور کنترل قند خون مورد استفاده قرار می گیرد.

هیدروژن سولفید (H۲S) یکی دیگر از گازهای خطرناک است که حتی در صنعت نیز کمتر دیده می شود. این گاز در صورت استنشاق می تواند به سرعت فشار خون را افزایش دهد.

فرمالدئید (CH۲O) گازی است که عموماً با نام متانال خوانده می شود. این گاز برای نگهداری نمونه های آزمایشگاهی، صنایع تولید پلیمر، ضدعفونی کننده ها، تولید رزین فرمالین، تولید اسفنج و…. مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در تولید کلید و پریزها نیز موثر واقع شده است.

تاثیر مواد شیمیایی خورنده

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام استفاده از مواد شیمیایی خورنده باید مدنظر داشت؛ زمان تاثیر این مواد می باشد. در صورتی که این مواد را روی هر ماده ای بریزید؛ زمان تاثیر متفاوتی دارند.

این مدت زمان می تواند از چند ثانیه تا چند سال متغیر باشند. اما به طور کلی تاثیر شگفت خود را برای روی ماده مدنظر نشان می دهند. بدون توجه به اینکه بافت مدنظر شما زنده است یا مرده. از این رو بهتر است هنگام استفاده از این مواد تمام نکات ایمنی رعایت شود.

تفاوت ماده سوزش آور و ماده خورنده

زمانی که به بسیاری از متون قدیمی تر علم شیمی نگاه می کنید؛ کلمه سوزش آور و ماده خورنده را به جای یکدیگر آورده اند. این در حالی است که این دو یکی هستند اما به دلیل تفاوت های بنیادی بهتر است جداگانه درباره آن ها صحبت شود.

درباره ماده سوزش آور باید گفت به موادی می گویند که غلظت کمی دارند؛ اما ماده خورنده در آن ها دیده می شود. این مواد بسته به میزان غلظت خود تاثیر متفاوتی دارند. به طوری که در غلظت های پایین کنترل شده و در غلظت های بالاتر حتی مرگ آور خواهند بود.

چرا استفاده از مواد شیمیایی خورنده

با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا اجازه دهید یک مثال ساده درباره این ویروس بزنم. به نظر شما چگونه یک محصول شیمیایی می تواند یک موجود زنده از بین ببرد؟ آن هم موجودی که دارای بافت پروتئینی است؟

خورنده ها به طور کلی در صورتی که درست و به اندازه به کار گرفته شوند؛ می توانند به عنوان شوینده یا پاک کننده استفاده شوند. البته این کار آن ها می تواند برای انسان ها مضر هم باشد. چرا که در صنایع نظامی نیز می توانند به کار گرفته شوند.

به طور کلی صنایع بسیاری هستند که از مواد شیمیایی خورنده در انواع و اقسام آن استفاده می کنند. از جمله این صنایع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاغذسازی
  • رنگ رزی
  • نساجی
  • صنایع آلومینوم
  • صنایع لبنیاتی
  • صنایع گوشت و مرغ
  • نفت و گاز
  • و…

یکی از مهم ترین نکاتی که هر تولید کننده باید درباره آن بداند؛ مسائل زیست محیطی هر ماده است. به طور کلی زمانی که از این مواد در تولیدات خود استفاده کنید؛ باید پساب آن را تصفیه یا بازیافت نمایید. تنها در این صورت است که اجازه خارج کردن پساب از کارخانه را خواهید داشت.

حفاظت در برابر انواع مواد شیمیایی خورنده

افرادی که با مواد شیمیایی خطرناک و خورنده سروکار دارند باید نکات ایمنی بسیاری مدنظر قرار دهند. برای مثال پوشش آن ها بسته به نوع ماده ای که استفاده می کنند متفاوت است. برای مثال در برخی مواد تنها نیاز به دستکش است. اما در برخی دیگر نیاز به ماسک های خاص احساس می شود.

حتی برخی از این مواد بهتر است تنها با استفاده از ماشین ها حمل شوند. چرا که کوچکترین نشتی در آن ها می تواند زیان بار باشد. اما اینجاست که اهمیت بسته بندی مواد شیمیایی بیشتر نمود پیدا می کند.

به منظور حفاظت در برابر انواع مواد شیمیایی خورنده لازم است بسته بندی های این مواد را نیز مورد ارزیابی قرار دهید. بسیاری از مواد خورنده هستند که پلاستیک را سوراخ می کنند. حتی ممکن است موجب انفجار بسته های شیشه ای شوند.

مواد شیمیایی خورنده
مواد شیمیایی خورنده

در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات درباره نحوه حفاظت در برابر مواد خورنده دارید؛ می توانید این اطلاعات را به سادگی از کارشناسان ما دریافت کنید. این کارشناسان تنها با یک تماس تمام آنچه نیاز دارید را در اختیار شما می گذارند.

مواد شیمیایی خورنده همانطور که اشاره کردیم مواد خطرناکی هستند که باید در بسته بندی مناسب در اختیار شما قرار گیرند. از این رو می توانید این مواد شیمیایی را با بهترین بسته بندی و علائم در کمترین زمان ممکن و با بهترین لیست قیمت مواد شیمیایی را از ما تهیه کنید. ما آماده ارائه بهترین ها به بهترین ها هستیم.

منابع:

 https://fa.wikipedia.org/

سوالات متداول

کدام مواد، مواد شیمیایی خورنده هستند؟

در یک تعریف کلی مواد شیمیایی خورنده موادی هستند که تاثیر جبران ناپذیری روی ماده دیگر هنگام واکنش می گذارند. این تاثیر از فرسایش گرفته تا سوختگی متفاوت است.

مواد شیمیایی خورنده گازی چیستند؟

در صورتی که مواد شیمیایی خورنده شما در حالت گاز قرار داشته باشد بسیار خطرناک تر می شود. از این رو پروتکل های خاصی برای مواد شیمیایی خورنده در حالت گازی مصوب شده است.

کدام تجهیزات در برابر مواد شیمیایی خورنده بهترین عملکر را دارند؟

این سوال بسته به اینکه منظورتان کدام ماده شیمیایی باشد پاسخ متفاوتی دارد. از این رو بهتر است برای رسیدن به این پاسخ، با کارشناسان پیشگامان شیمی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست