مواد شیمیایی ذوب طلا

به منظور ذوب طلا نیاز به لوازم خاصی نیست. البته  انتخاب مواد اولیه کاملاً وابسته به نوع طلا و میزان ناخالصی‌های آن می‌باشد. طبیعی است که در صورتی که خاک طلا خلوص بالایی داشته باشد؛ نیاز کمتری به مواد شیمیایی ذوب طلا وجود دارد. در واقع مواد شیمیایی زیادی هستند که پای ثابت ذوب طلا و دیگر فلزات شناخته می‌شوند. این مواد شیمیایی با میزان خلوص دلخواه را می‌توانید به ساده‌ترین روش ممکن از پیشگامان شیمی سفارش دهید.

همچنین به منظور اطلاع از روش های ذوب طلا در خانه بهتر است یا ذوب طلا با کوره القایی، نحوه ذوب خاک طلا و انواع مواد شیمیایی که در این حوزه به کار گرفته می‌شوند؛ با ما همراه باشید. پیشگامان شیمی در کنار همه این موارد، اطلاعات گسترده، جامع و کاربردی را به شما عزیزان در این حوزه ارائه می‌کند.

ذوب خاک طلا در اصفهان

طبیعی است که مواد شیمیایی که برای اولین استخراج طلا از معدن به کار گرفته می‌شوند با هم متفاوت باشند. اما در این میان یک مورد همیشه به چشم می‌آید. آن هم گرماست. به طور کلی هر فلزی که بخواهیم ذوب کنیم؛ نیاز به گرمای زیادی داریم.

مواد شیمیایی ذوب طلا
مواد شیمیایی ذوب طلا

زمانی که دما به حدود ۱۵K به بالا می‌رسد؛ تحرک میان اتم‌ها به بیش از دو برابر می‌رسد. همین مورد موجب کاهش استحکام میان پیوندهای مولکولی می‌شود. در این حالت است که استفاده به جا از مواد شیمیایی ذوب طلا می‌تواند روند ذوب را بهبود داده سریعتر کند. از سوی دیگر کاهش پیوندهای مولکولی موجب انعطاف پذیری بیشتر در ساختار مولکولی می‌شود. البته دلیل انبساط گرمایی طلا نیز همین کاهش پیوندهای مولکولی می‌باشد. البته توجه داشته باشید که این روند در لحظه اتفاق نمی‌افتد. بلکه پوسته مواد مختلف به خصوص طلا زودتر از هسته گرم می‌شوند. از این رو کاهش پیوندها از پوسته شروع می‌شود و به سمت هسته ادامه می‌یابد.

اگر تا به حال علمیات ذوب طلا در اصفهان میدانید در صورتی که محصول گرانولی و به رنگ طلایی باشد؛ نیاز به مواد شیمیایی زیادی برای ذوب ندارد. با این حال در اکثر مواقع طلا حالت گرانولی نداشته و با مواد دیگر ترکیب شده است. به خصوص اگر طلا را در حالت بازیافت پیدا کنید؛ نیاز به استفاده از مواد شیمیایی برای جداسازی ناخالصی‌ها بیشتر می‌شود. اما به یاد داشته باشید که یک روش استخراج خوب علاوه بر کاهش هزینه‌ها؛ محصول نهایی با کیفیت‌تری در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.

ذوب طلا در منزل یا ذوب طلا با کوره القایی؟

روش‌های مختلفی برای استخراج طلا وجود دارد. این روش‌ها گاه در خانه قابل اجرا هستند اما توصیه شده نیستند. روش‌هایی که در خانه به کار گرفته می‌شوند معمولاً کوچک بوده و دارای میزان زیادی ناخالصی هستند. از سوی دیگر هزینه بر می‌باشند. درباره روش‌های صنعتی نیز می‌توان گفت چندین روش مختلف وجود دارد. در هر کدام از این روش‌ها مواد شیمیایی ذوب طلا با اندازه‌های متفاوت به کار گرفته می‌شوند. از این رو می‌توان گفت انتخاب اینکه از کدام روش استفاده کنید کاملاً وابسته به مهارت زرگر و هزینه‌‌ای است که وی می‌پردازد.

استفاده از مشعل پروپان

بوته‌هایی که در این روش استفاده می‌شوند شامل طیف گسترده‌‌ای از بوته‌ها می‌باشند. از این رو این روش چندان قابل ارزیابی نیست. اما در این روش طلا طی زمان کمی ذوب می‌شود.

در اولین گام لازم است بوته را روی یک سطح نسوز قرار دهید. سپس طلاها را در آن بریزید. حال زمان این است که مشعل را به طلا نزدیک کنید. در این مرحله است که نیاز به چند ماده شیمیایی پدیدار می‌شود. بسته به خواصی که از طلای خود انتظار دارید می‌توانید این مواد را انتخاب کنید. اما توجه داشته باشید که اندازه گیری مقدار این مواد کاملاً باید اصولی انجام گیرد.

سعی کنید به آرامی مشعل را به قطعات زیبای طلا نزدیک کنید. البته این کار یک حرفه‌‌ای می‌طلبد. چرا که اگر سریع انجام گیرد ممکن است بوته ترک بردارد و یا قطعات طلا منفجر شوند. در صورتی هم که به کندی صورت گیرد؛ طلا خنک می‌شود و زحمات شما از بین می‌رود. به یاد داشته باشید که می‌توانید از مشعل‌های مختلفی استفاده کنید. مشعل پروپان شایع‌ترین مشعلی است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در صورتی که نیاز به گرمای بیشتری دارید؛ می‌توانید از مشعل اکسی استیلن استفاده کنید. مهم‌ترین نکته در استفاده از این روش، یکنواخت ذوب کردن طلا می‌باشد. در صورتی که به یک قسمت طلا بیشتر از قسمت‌های دیگر گرما دهید؛ به مشکل برمی خورید.

استفاده از کوره ذوب طلا القایی

این کوره‌ها هم در سطح‌های بالا و هم در سطوح پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند. سازگار با محیط زیست و شرایط زیست کارگران هستند. یعنی محیط را بیش از اندازه گرم نمی‌کنند. از سوی دیگر با استفاده از جریان مغناطیسی متناوب کار می‌کنند که برای طبیعت مضر نیست. از سوی دیگر این روش تنها روشی است که طی آن می‌توان محصول را کنترل کرد.

انواع مواد شیمیایی ذوب طلا

همانطور که اشاره کردیم مواد شیمیایی بسیاری هستند که در ذوب طلا به کار گرفته می‌شوند. این مواد بسته به روش و مهارت شما خریداری می‌شوند. با این حال در این مقاله پیشگامان شیمی به برسی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم. اما به یاد داشته باشید که مواد شیمیایی ذوب طلا در منزل متفاوت هستند. اگر به دنبال انتخاب بهترین ماده هستید؛ کارشناسان پیشگامان شیمی به شما مشاوره رایگان می‌دهند.

خرید اسید نیتریک

این اسید یکی از اصلی‌ترین اسیدهایی است که در استخراج طلا و نقره به کار گرفته می‌شود. خواصیت همه اسید‌ها حل کردن مواد است. در صنایع استخراج طلا نیز از اسید نیتریک به منظور حل کردن نقره و برخی مواد معدنی استفاده می‌شود. همچنین با استفاده از این اسید است که می‌توان تیزاب سلطانی تولید کرد. مس و نیکل از جمله فلزاتی هستند که با استفاده از این اسید از طلا جدا می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام استفاده از این ماده باید به یاد داشته باشید این است که هنگام استفاده نباید نزدیک باشید. چرا که این اسید هنگام واکنش دودی نارنجی رنگ تولید می‌کند. از ویژگی‌های این دود می‌توان به سمی و اسیدی بودن آن اشاره کرد. از آنجا که میزان خورندگی این اسید بسیار بالاست؛ میزان خورندگی دود آن نیز بسیار است.

هیدروکلریک اسید

هیدروکلریک اسید یا همان جوهر نمک یکی از انواع مواد شیمیایی استخراج طلا است که بدون آن نمی‌توان کاری از پیش برد. غلظت این ماده معمولاً بین ۲۵ تا ۳۲ درصد است. آهن و آلومینیوم از جمله فلزاتی هستند که در تماس با این اسید از بین می‌روند. همچنین این اسید در تولید تیزاب سلطانی کاربردی است. اما همه این‌ها در صورتی است که هنگام استفاده از آن نکات ایمنی رعایت شود.

درست است که هیدروکلریک اسید به اندازه اسید نیتریک خورنده نیست؛ اما باز هم در دسته اسیدها جای گرفته است. از این رو بهتر است از تماس آن با پوست اجتناب کنید. از سوی دیگر این اسید نیز به عنوان خورنده به کار گرفته می‌شود. بنابراین بهتر است دود آن نیز استشمام نشود.

سولفوریک اسید

استفاده از این اسید بسیار خطرناک است. بهتر است تنها در مواقع بسیار خاص از آن استفاده کنید. اسید سولفوریک معمولاً در غلظت‌های بالا (حدود ۹۸ درصد) و به منظور کارهای صنعتی به بازار ارائه می‌شود. از این اسید معمولاً برای حل کردن فلزاتی مانند آهن استفاده می‌شود. همچنین در تولید سولفات نقره نقش دارد.

استانوس کلرید

این ماده بهترین گزینه برای استخراج فلزات گران بها به خصوص طلا به شمار می‌رود. این محصول کاربردی معمولاً از ترکیب هیدروکلریک اسید و قلع تولید می‌شود. اما کیفیت آن تاثیر به سزایی روی قدرت تشخیص آن دارد. از استانوس کلرید می‌توان به منظور تشخیص طلا، پالادیم و رودیم استفاده کرد.

بوراکس

بوراکس یکی از اصلی‌ترین موادی است که می‌توان گفت تقریباً همیشه در استخراج طلا حضور دارد. این ماده از نظر ظاهری سفید رنگ و کریستالی می‌باشد. بوراکس به منظور کاهش نقطه ذوب به کار گرفته می‌شود. نقطه ذوب پایین‌تر مزایای بسیاری از جمله کاهش زمان ذوب را برای ما فراهم می‌کند. همچنین انرژی مصرفی را کاهش داده هزینه‌ها را از این طریق کمتر می‌کند. البته باید بدانید که طلا در حالت صد درصد خالص بسیار واکنش پذیر است. از این رو بوراکس به آن اضافه می‌کنند تا توان شکل دهی داشته باشد. همچنین با دیگر مواد موجود در اطراف واکنش ندهد.

سلیس

خواصی که سلیس دارد از بسیاری از جهات شبیه به بوراکس است. معمولاً از این ماده به طور مستقیم استفاده نمی‌شود. بلکه با اضافه کردن خاک دیاتومه سیلیس نیز به محصول افزوده می‌شود. این ماده میزان ویسکوزیته و گرانروی طلا یا فلز گرانبهای شما را بیشتر می‌کند. بنابراین هنگام استفاده از این ماده باید موارد احتیاط بیشتری رعایت کنید.

کربنات پتاسیم

سومین ماده از مواد شیمیایی ذوب طلا، کربنات پتاسیم می‌باشد. این ماده نیز در کاهش نقطه ذوب طلا یا فلز گران بهای مدنظر شما نقش پر رنگی دارد. البته کربنات پتاسیم به طور خالص به محصول اضافه نمی‌شود. بلکه معمولاً آن را با کربنات سدیم ترکیب و سپس به فلز اضافه می‌کنند. در این حالت از خواص هر دو ماده با صرفه اقتصادی بیشتر بهره مند می‌شوند.

مواد شیمیایی ذوب طلا
مواد شیمیایی ذوب طلا

خرید و فروش مواد شیمیایی ذوب طلا و نقره

تولید کنندگان بزرگ یا خرد مواد شیمیایی در ایران و خارج از ایران در یکجا کنار یکدیگر جمع شده‌‌اند تا بهترین‌ها را به شما ارائه کنند. پیشگامان شیمی نماینده ارائه محصولات بهترین شرکت‌های تولید کننده است. از این رو می‌توان به سادگی به این شرکت اعتماد کرد و محصولات و مواد اولیه را از آن تهیه کرد.

فروش مواد شیمیایی

پیشگامان شیمی سال هاست که در زمینه ارائه این مواد فعالت می‌کند. با این حال با ارائه مشاوره رایگان توانسته است گام بزرگی در ارائه خدمات بیشتر بردارد. برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید مواد شیمیایی ذوب طلا و فلزات گرانبها، با کارشناسان این شرکت در تماس باشید.

سوالات متداول

بهترین مواد شیمیایی برای ذوب طلا کدام اند؟

 • اسید نیتریک
 • هیدروکلریک اسید
 • سولفوریک اسید
 • استانوس کلرید
 • سلیس
 • کربنات پتاسیم

آیا از مواد شیمیایی استخراج طلا برای استخراج دیگر فلزات نیز می توان استفاده کرد؟

برای انجام این کار باید محتاط بود. بهتر است پیش از اینکه هر کدام از مواد شیمیایی ذوب طلا را برای استخراج فلزات دیگر استفاده کنید؛ با کارشناسان پیشگامان شیمی تماس بگیرید. چرا که ممکن است خود آن فلز را نیز از بین ببرید.

ذوب طلا در منزل ممکن است؟

اگر بخواهیم براساس آنچه در کاغذها گفته شده نظر بدهیم؛ بله ممکن است. اما در عمل بهتر است از روش های صنعتی استفاده شود.

منابع:

kalantarico، tgju،

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • علی محمد

  خیلی دوست دارم طلارا از خاکوسنگ بدست بیاورم تیزاب کاری را میدانم فقط بازیابی مشکل ارم وذوب یایم کنید خلاصه وموفید تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست