خرید کـربنات پـتاسیم

خرید کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم یک جامد سفید رنگ در دمای اتاق است و از هیدروکسید پتاسیم در اثر واکنش با دی اکسید کربن تولید می شود. این ماده دارای سابقه طولانی است و جزء اصلی پتاس است که از قدیم الایام در سفید کردن منسوجات، تولید شیشه و تولید صابون استفاده می شده است. در آب حل می‌شود و یک محلول قلیایی (بازی) می‌دهد. به مقدار زیاد در صنایع مختلف استفاده می‌شود. برای آشنای بیشتر با پتاسیم کربنات و رسیدن به جواب سوالاتی از قبیل کربنات پتاسیم از کجا بخریم؟ کاربرد پتاسیم کربنات؟ قیمت کربنات پتاسیم؟ تا انتهای محتوا ما را همراهی کنید.

نام انگلیسی Potassium carbonate
K2CO3 فرمول مولکولی
 وزن مولکولی K2CO3 138.205 g/mol
چگالی 2.43 g/cm3
نقطه جوش قبل از جوش آمدن تجزیه می‌شود
نقطه ذوب 891 °C

کربنات پتاسیم چیست؟

کربنات پتاسیم (K2CO3) یک محلول قلیایی آلی شفاف و بی‌بو یا یک ترکیب شیمیایی جامد سفید می‌باشد، که به شکل گرانول متبلور یا پودر موجود است. این ماده نمکی از پتاسیم است که نمک دی‌پتاسیم اسید کربن است. به عنوان یک کاتالیزور نقش دارد. این یک نمک کربنات و یک نمک پتاسیم است. این ماده شیمیایی همچنین توسط چندین نام محاوره‌ای از جمله:

 • خاکستر مروارید
 • نمک تارتار
 • نمک کرم چوب
 • کربنات پتاس
 • پتاس

نامیده می‌شود.  اگرچه شایان ذکر است که این ماده تنها ترکیب شیمیایی نیست که به آن پتاس گفته می‌شود و نباید با سایر ترکیبات اشتباه گرفته شود. این ماده نمکی معدنی است که در تولید صابون و شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرمول و ساختار کربنات پتاسیم

فرمول شیمیایی کربنات پتاسیم K2CO3  و جرم مولی آن 138.205 گرم مول1- است. ساختار آنیون کربنات مرکزی CO32 است که دو کاتیون پتاسیم به آن متصل است. این ماده می‌تواند در دماهای زیر -47 درجه سانتی‌گراد کریستالی باشد. این ترکیب شیمیایی در آب محلول و در اتانول نامحلول است.

خرید کربنات پتاسیم

خصوصیات فیزیکی کربنات پتاسیم

پتاسیم کربنات که یک جامد سفید با ظاهری ظریف و طعمی شور است. چگالی آن 2.43 گرم میلی‌لیتر-1 است. نقطه ذوب این ترکیب 891 درجه سانتی‌گراد است. این ماده در آب محلول و در:

 • متانول
 • اتانول
 • و تولوئن نامحلول است.
 • خواص شیمیایی کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم موجود در آب محلول‌های قلیایی قوی است. آنیون کربنات که پتاسیم کربنات را تشکیل می‌دهد، دومین آنیون است که از محرومیت اسید کربن H2CO3 نشأت گرفته است.

تولید کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم را می‌توان با سوزاندن مواد آلی و استفاده از خاکستر تهیه کرد. زیرا پتاسیم و کربن در بسیاری از موجودات زنده وجود دارد. پتاس در ساخت صابون و شیشه استفاده می‌شود و صابون به طور سنتی از طریق سوزاندن مواد آلی و تبلور پتاسیم کربنات برای صدها سال تولید می‌شد. روش‌های بسیاری برای تهیه پتاسیم کربنات وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

از طریق فرایند Engel-Precht  که در آن از اکسید منیزیم، کلرید پتاسیم و دی‌اکسید کربن استفاده می‌شود. این فرآیند MgCO 3.KHCO3.4H2O  را تشکیل می‌دهد که می‌تواند پس از تجزیه نمک، کربنات پتاسیم خالص تشکیل دهد. امروزه، کربنات پتاس از طریق الکترولیز پتاسیم کلرید به صورت تجاری تولید می‌شود. سپس هیدروکسید پتاسیم ایجاد شده به‌وسیله دی‌اکسید، کربن کربنات پتاسیم  را تولید می‌کند، که اغلب برای تولید سایر ترکیبات پتاسیم نیز به‌کار برده می‌شود.

2 KOH + CO2 → K2CO3 + H2O

پس نتیجه می‌گیریم که پتاسیم کربنات از طریق واکنش بین پتاس سوز آور مایع و دی‌اکسید کربن ساخته شده و پس از آن تصفیه و سپس خشک می‌شود.

مصارف کربنات پتاسیم

 • K2CO3  همچنین به عنوان کربنات‌پتاس شناخته می‌شود و در:
 • کودهای شیمیایی
 • شیشه‌های مقاوم در برابر حرارت
 • صابون‌ها
 • و در ساخت سایر ترکیبات شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ماده در طول تاریخ برای تولید شیشه و صابون مورد استفاده قرار گرفته است. مطالعات چند سال اخیر به ویژگی‌های کلیدی این ترکیب، مانند توانایی آن در انتشار گرما (اگزوترمیک) تکیه می‌کنند، و این باعث می‌شود از آن به عنوان یک آب‌شیرین‌کن استفاده شود. خاصیت جاذب آب آن نیز در صنایع شیمیایی و محصولات بهداشتی و زیبایی کاربردهایی پیدا می‌کند. علاوه بر این،K2CO3  در موارد زیر کاربرد دارد:

 • ماده خشک‌ کننده برای میوه
 • فرمولاسیون جوهرها و تونرها
 • ضد عفونی‌ کننده‌ها و مواد تمیز کننده
 • در تهیه تنظیم‌کننده‌های pH یا تهیه محلول‌های بافر (کاهش اسیدیته شراب)
 • (از منظر تاریخی) جهت تولید صابون، شیشه و انواع چینی

به‌عنوان یک ماده خشک‌کننده خفیف ترکیبات آلیکه با سایر مواد خشک‌کننده مثل کلسیم کلرید و سولفات‌منیزیم ناسازگار باشند. این ماده برای ترکیبات اسیدی مناسب نیست، ولی در صورت داشتن مقدار کمی ناخالصی اسیدی می‌توان برای خشک‌کردن یک فاز آلی مفید باشد. همچنین ممکن است از آن برای خشک‌کردن مقداری کتون، الکل و آمین قبل از تقطیر استفاده شود.

 • در اسناد قدیمی، گزارش‌ شده که از آن برای نرم‌ کردن آب سخت استفاده شده است.
 • به عنوان مهار کننده آتش در خاموش‌ کردن سرخ‌ کن‌ های چرب عمیق و سایر آتش‌سوزی‌های مرتبط با کلاس B
 • در سرکوب آتش ذرات معلق در هوا، اگرچه به عنوان محصول جانبی نیترات پتاسیم می‌باشد.
 • به عنوان یک عنصر در جوش‌های جوشکاری، و در پوشش شار روی میله‌های جوش قوس الکتریکی
 • به عنوان یک ماده خوراک دام برای برآوردن نیازهای پتاسیم حیوانات مزرعه مانند پرورش‌دهندگان گوشتی
 • کربنات پتاسیم در کشاورزی به عنوان کود محلول پاشی و جزء کود مرکب ، به دلیل داشتن محتوای بالای پتاسیم کاربرد دارد.

کاربرد کربنات پتاسیم در صنایع غذایی

پودر کربنات پتاسیم خوراکی، دارای کاربردهای سنتی زیادی است. پتاس در تولید غذای چینی (ژله چمنی و همچنین رشته‌فرنگی دستی چینی) استفاده می‌شود. در دستورالعمل‌های بعضی از غذاهای آلمانی اغلب از کربنات‌پتاسیم به عنوان ماده پخت استفاده می‌کنند. با این وجود مهم است که از مقادیر مناسب برای جلوگیری از آسیب استفاده شود، و آشپزان نباید از آن‌ها بدون راهنمایی استفاده کنند.

در قلیایی کردن پودر کاکائو برای تولید شکلات هلندی با متعادل‌کردن pH (یعنی کاهش اسیدیته) دانه‌های کاکائو طبیعی استفاده می‌شود. همچنین عطر کاکائو را تقویت می‌کند. روند افزودن تاسیم کربنات به پودر کاکائو معمولاً “Dutching” نامیده می‌شود. علاوه بر این موارد، این ترکیب به عنوان یک عامل بافر در تولید شراب کاربرد دارد.

قیمت کربنات پتاسیم صنعتی

مضرات کربنات پتاسیم

پتاسیم کربنات سمی یا قابل اشتعال نیست اما می‌تواند به سلامتی آسیب برساند. در صورت بلعیدن مضر است و می‌تواند باعث جدی شدن سوزش چشم و پوست شود. طبق FDA، “هیچ مدرکی” وجود ندارد که بتواند خطر استفاده عموم را هنگام کاربرد پتاسیم کربنات در سطح فعلی مواد غذایی نشان دهد. در واقع، شکلات قلیایی شده با کربنات پتاسیم در غذای ارگانیک مجاز است.

فروش کربنات پتاسیم آلمانی

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول پتاس مورد نیاز را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کند و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید. فروش کربنات پتاسیم آلمانی، کره، تایوانی، ایتالیایی و ایرانی به صورت کیسه‌های 25 کیلوگرمی محصول یونید کره و ایتالیا در انبار تهران و اصفهان آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

آنالیز کربنات پتاسیم

آنالیز کربنات پتاسیم

جهت دریافت آنالیز کربنات پتاسیم یا تاریخ جدید با ما تماس بگیرید.

خرید کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم، به عنوان بلورهای بی‌رنگ یا گرانول سفید، جاذب رطوبت، محلول در آب، تقریباً در اتانول محلول و به شدت قلیایی است. پشگامان شیمی یک واردکننده، تأمین‌کننده و عمده فروش کربنات پتاسیم در ایران است.شما مشتریان عزیز می‌توانید جهت دریافت قیمت کربنات پتاسیم از طریق تماس با ما یا ارسال ایمیل به [email protected] و یا ثبت سفارش در وب‌سایت irchem اقدام کنید. اطمینان داشته باشید که می‌توانید خرید کربنات پتاسیم گرید خوراکی و صنعتی را با قیمت مناسب و کیفیت عالی از ما انجام دهید.

سؤالات متداول مربوط به کربنات پتاسیم

پتاسیم کربنات را از کجا بخریم؟

شرکت پیشگامان شیمی دارای نمایندگی در تهران و اصفهان می‌باشد. شرکت ما واردکننده مواد شیمیایی حرفه‌ای است، محصولات شامل کلیه مواد اولیه شیمیایی: کلرید کلسیم خوراکی، کلرید منیزیم، کلرید پتاسیم، کلرید آمونیوم، خاکستر سودا، بی‌کربنات سدیم، تیواوره و غیره. شرکت ما در حال حاضر به یک تأمین‌کننده عالی مواد شیمیایی در ایران تبدیل شده است. با رشد تجارت ما، مواد شیمیایی ما به زمینه‌های بیشتری افزایش می‌یابد، از این رو، به ارائه خدمات بهتر برای شما ادامه خواهد داد!

فروش کربنات پتاسیم خوراکی به چه شکل است؟

شرکت پیشگامان شیمی مرجع قیمت آنلاین مواد شیمیایی در ایران بوده و واردکننده کربنات پتاسیم خوراکی از کشور آلمان، کره و چین می‌باشد. ما در زمینه مواد شیمیایی خوب در زمینه مواد شیمیایی زراعی، طعم‌دهنده‌ها، رایحه‌ها، داروسازی، مواد واسطه‌ای، رنگ، رزین، پلاستیک، سورفاکتانت، پلیمرها، مواد آرایشی و غیره تخصص داریم.

قیمت کربنات پتاسیم خوراکی ایتالیایی

فروش کربنات پتاسیم گرید غذایی یک نمک پودر شده سفید است. این محصول به راحتی در آب حل می‌شود و در اتانول و اتر نامحلول است. کربنات پتاسیم خوراکی در انواع برنامه‌های غذایی مانند شراب، ژله چمن، و محصولات نانوایی استفاده می‌شود. این محصول از یک عامل پرورش‌دهنده برای پخت و به عنوان ماده کمکی برای فرآوری دانه‌های کاکائو استفاده می‌شود.

برچسب:

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست