خرید کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم، به عنوان بلورهای بی‌رنگ یا گرانول سفید، رطوبت‌ساز، محلول در آب، تقریباً در اتانول محلول و به شدت قلیایی است.پیشگامان شیمی یک واردکننده، تأمین‌کننده و عمده فروش کربنات پتاسیم در ایران است.

می‌توانید جهت دریافت قیمت کربنات پتاسیم از طریق تماس با ما یا ارسال ایمیل به info@irchem.ir و یا درج پیام در وب‌سایت irchem اقدام کنید. اطمینان داشته باشید که می‌توانید خرید کربنات پتاسیم گرید خوراکی و صنعتی را با قیمت مناسب و کیفیت عالی از ما انجام دهید.

کربنات پتاسیم چیست؟

کربنات پتاسیم (Potassium carbonate) (K2CO3) یک محلول قلیایی آلی شفاف و بی‌بو یا یک ترکیب شیمیایی جامد سفید می‌باشد، که به شکل گرانول بلور یا پودر موجود است.این ماده نمکی از پتاسیم است که نمک دی‌پتاسیم اسید کربن است. به عنوان یک کاتالیزور نقش دارد. این یک نمک کربنات و یک نمک پتاسیم است.این ماده شیمیایی همچنین توسط چندین نام محاوره‌ای از جمله:

 • خاکستر مروارید
 • نمک تارتار
 • نمک کرم چوب
 • کربنات پتاس
 • پتاس

نامیده می‌شود. اگرچه شایان ذکر است که این ماده تنها شیمیایی نیست که به آن پتاس گفته می‌شود و نباید با دیگران اشتباه گرفته شود. این ماده نمکی معدنی است که در تولید صابون و شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرمول و ساختار

فرمول شیمیایی کربنات پتاسیم K2CO3 و جرم مولی آن 138.205 گرم مول-1 است. ساختار آنیون کربنات مرکزی CO32 است که دو کاتیون پتاسیم به آن متصل است. این ماده می‌تواند در دماهای زیر -47 درجه سانتی‌گراد کریستالی باشد. این ماده در آب محلول و در اتانول نامحلول است.

تولید کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم را می‌توان با سوزاندن مواد آلی و استفاده از خاکستر تولید شده تهیه کرد. زیرا پتاسیم و کربن در بسیاری از موجودات زنده وجود دارد. پتاس در ساخت صابون و شیشه استفاده می‌شود و به طور سنتی از طریق سوزاندن مواد آلی و تبلور کربنات پتاسیـم برای صدها سال تولید می‌شد.روش‌های بسیاری برای تهیه کربنات پتاسیـم وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

از طریق فرآیند انگل تخت که از اکسید منیزیم، کلرید پتاسیم و دی‌اکسید کربن استفاده می‌کند. این فرآیند نمک انگل MgCO 3.KHCO3.4H2O را تشکیل می‌دهد که می‌تواند پس از تجزیه نمک، کربنات پتاسیم خالص تشکیل دهد.

امروزه، کربنات پتاس از طریق الکترولیز پتاسیم کلرید به صورت تجاری تولید می‌شود. سپس هیدروکسید پتاسیم ایجاد شده به‌وسیله دی‌اکسید، کربن کربنات پتاسیم  را تولید می‌کند، که اغلب برای تولید سایر ترکیبات پتاسیم نیز به‌کار برده می‌گردد.

2 KOH + CO2 → K2CO3 + H2O

پس نتیجه می‌گیریم که کربنات پتاسیم از طریق واکنش بین پتاس سوز آور مایع و دی‌اکسید کربن ساخته شده و پس از آن تصفیه و سپس خشک می‌شود.

خصوصیات فیزیکی

کربنات پتاسیم که یک جامد سفید با ظاهری ظریف و طعمی شور است. چگالی آن 2.43 گرم میلی‌لیتر-1 است. درجه ذوب کربنات پتاسیم 891 درجه سانتی‌گراد است. این ماده در آب محلول و در:

 • متانول
 • اتانول
 • و تولوئن نامحلول است.

خواص شیمیایی

کربنات پتاسیم موجود در آب محلول‌های قلیایی قوی است. آنیون کربنات که کربنات پتاسیم را تشکیل می‌دهد، دومین آنیون است که از محرومیت اسید کربن H2CO3 نشأت گرفته است.

کاربرد کربنات پتاسیم

K2CO3 همچنین به عنوان کربنات‌پتاس شناخته می‌شود و در:

 • کودهای شیمیایی
 • آکرو شیمیایی
 • شیشه‌های مقاوم در برابر حرارت
 • صابون‌ها
 • و در ساخت سایر ترکیبات شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ماده در طول تاریخ برای تولید شیشه و صابون مورد استفاده قرار گرفته است. مطالعات چند سال اخیر به ویژگی‌های کلیدی این ترکیب، مانند توانایی آن در انتشار گرما (اگزوترمیک) تکیه می‌کنند، و این باعث می‌شود آن را به عنوان یک آب‌شیرین‌کن مفید باشد. خاصیت جاذب آب آن در صنایع آکرو شیمی و محصولات بهداشتی و زیبایی کاربردهایی پیدا می‌کند.

علاوه بر این، K2CO3 برای کاهش اسیدیته شراب استفاده می‌شود و به عنوان:

 • ماده خشک‌کننده برای میوه
 • فرمولاسیون جوهرها و تونرها
 • ضد عفونی‌کننده‌ها و مواد تمیز کننده عمل می‌کند.

خرید کربنات پتاسیم به عنوان کود به دلیل داشتن محتوای بالای پتاسیم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تغذیه حیوانات استفاده می‌شود. همچنین از آن در تهیه تنظیم‌کننده‌های pH یا تهیه محلول‌های بافر استفاده می‌شود.

خلاصه کاربردهای کربنات پتاسیم

 • (از منظر تاریخی) جهت تولید صابون، شیشه و انواع چینی
 • به‌عنوان یک ماده خشک‌کننده خفیف که با سایر مواد خشک‌کننده مثل کلسیم کلرید و سولفات‌منیزیم ناسازگار باشند. این ماده برای ترکیبات اسیدی مناسب نیست، ولی در صورت داشتن مقدار کمی ناخالصی اسیدی می‌توان برای خشک‌کردن یک فاز آلی مفید باشد. همچنین ممکن است از آن برای خشک‌کردن مقداری کتون، الکل و آمین قبل از تقطیر استفاده شود.
 • در مواد غذایی، دارای کاربردهای سنتی زیادی است. پتاس در تولید ژله چمنی که نوعی غذای چینی می‌باشد و همچنین در آسیای جنوب شرقی و همچنین رشته‌فرنگی دستی چینی استفاده می‌شود. از آن برای تندرست کردن خط استفاده می‌شود. دستورالعمل‌های زنجبیل آلمانی اغلب از کربنات‌پتاسیم به عنوان ماده پخت استفاده می‌کنند، اگرچه در ترکیب با ترشح است. با این وجود مهم است که از مقادیر مناسب برای جلوگیری از آسیب استفاده شود، و آشپزان نباید از آن‌ها بدون راهنمایی استفاده کنند.
 • در قلیایی پودر کاکائو برای تولید شکلات هلندی با متعادل‌کردن pH (یعنی کاهش اسیدیته) دانه‌های کاکائو طبیعی استفاده می‌شود. همچنین عطر را تقویت می‌کند. روند افزودن کربنات پتاسیم به پودر کاکائو معمولاً “Dutching” نامیده می‌شود.
 • به عنوان یک عامل بافر در تولید شراب
 • در اسناد قدیمی، گزارش‌شده که از آن برای نرم‌کردن آب سخت استفاده شده است
 • به عنوان مهار کننده آتش در خاموش‌کردن سرخ‌کن‌های چرب عمیق و سایر آتش‌سوزی‌های مرتبط با کلاس B
 • در سرکوب آتش ذرات معلق در هوا، اگرچه به عنوان محصول جانبی نیترات پتاسیم
 • به عنوان یک عنصر در جوش‌های جوشکاری، و در پوشش شار روی میله‌های جوش قوس الکتریکی
 • به عنوان یک ماده خوراک دام برای برآوردن نیازهای پتاسیم حیوانات مزرعه مانند پرورش‌دهندگان گوشتی
 • به عنوان تنظیم‌کننده اسیدیته در اسنوم سوئدی

صابون و شوینده

ایمنی و MSDS کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم سمی یا قابل اشتعال نیست اما می‌تواند به سلامتی آسیب برساند. در صورت بلعیدن مضر است و می‌تواند باعث جدی شدن سوزش چشم و پوست شود.

طبق FDA، “هیچ مدرکی” وجود ندارد که بتواند خطر استفاده عموم را هنگام استفاده از کربنات پتاسیم در سطح فعلی مواد غذایی به وجود آورد. در واقع، شکلات قلیایی شده با کربنات پتاسیم در غذای ارگانیک مجاز است. شلکه می‌گوید: “من مطمئن نیستم كه چرا كربنات پتاسیم كه برای یك قرن یا بیشتر بدون هیچ مشكلی در مورد كاكائو استفاده می‌شده است باید تغییر یابد.” “این برای نرم کردن آب استفاده می‌شود. در صورت خطرناک بودن این مجاز نیست.”

فروش کربنات پتاسیم آلمانی

فروش کربنات پتاسیم آلمانی ، کره ، تایوانی ، ایتالیایی و ایرانی به صورت کیسه‌های 25 کیلوگرمی محصول یونید کره و ایتالیا در انبار تهران و اصفهان آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول پتاس مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین می‌کند. و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

آنالیز کربنات پتاسیم

آنالیز کربنات پتاسیم
جهت دریافت آنالیز کربنات پتاسیم یا تاریخ جدید با ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول

پتاسیم کربنات را از کجا بخریم؟

شرکت پیشگامان شیمی دارای نمایندگی درتهران و اصفهان می‌باشد. شرکت ما واردکننده مواد شیمیایی حرفه‌ای است، محصولات شامل: کلرید کلسیم خوراکی، کلرید منیزیم، کلرید پتاسیم، کلرید آمونیوم، خاکستر سودا، بی‌کربنات سدیم، تیواوره، مواد شیمیایی و غیره.

شرکت ما در حال حاضر به یک تأمین‌کننده عالی مواد شیمیایی در ایران تبدیل شده است. با رشد تجارت ما، مواد شیمیایی ما به زمینه‌های بیشتری افزایش می‌یابد، از این رو، به ارائه خدمات بهتر برای شما ادامه خواهد داد!

فروش کربنات پتاسیم خوراکی به چه شکل است؟

شرکت پیشگامان شیمی مرجع قیمت انلاین مواد شیمیایی در ایران بوده و واردکننده کربنات پتاسیم خوراکی از کشور آلمان، کره و چین می‌باشد. ما در زمینه مواد شیمیایی خوب در زمینه مواد شیمیایی زراعی، طعم‌دهنده‌ها، رایحه‌ها، داروسازی، مواد واسطه‌ای، رنگ، رزین، پلاستیک، سورفاکتانت، پلیمرها، مواد آرایشی و غیره تخصص داریم.

قیمت کربنات پتاسیم خوراکی ایتالیایی

فروش کربنات پتاسیم گرید غذایی یک نمک پودر شده سفید است. این محصول به راحتی در آب حل می‌شود و در اتانول و اتر نامحلول است. این در انواع برنامه‌های غذایی مانند شراب، ژله چمن، و محصولات نانوایی استفاده می‌شود. این محصول از یک عامل پرورش‌دهنده برای پخت و به عنوان کمک فرآوری دانه‌های کاکائو استفاده می‌شود.

این مقاله از ۲ رای ۵ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست