حلال های دارویی

معرفی حلال های دارویی

حلال‌ها مواد شیمیایی هستند که معمولاً بدون تغییر شیمیایی حلال‌ها یا سایر مواد می‌توانند مواد دیگر را حل کرده، معلق یا استخراج کنند. حلال‌ها می‌توانند ارگانیک باشند، به این معنی که حلال حاوی کربن به عنوان بخشی از ترکیب خود است، یا معدنی، به این معنی که حلال حاوی کربن نیست.

به عنوان مثال، الکل “مالشی” یک حلال آلی است و آب یک حلال معدنی است. حلال‌های هیدروکربنی و اکسیژن نمونه‌هایی از انواع حلال‌های آلی هستند که می‌توانند بسیاری از مواد را به طور مؤثر حل کنند.

فرمول ایزوپروپیل الکل
ایزوپروپیل الکل

کاربرد حلال های دارویی

یک کابینت پزشکی مجهز با حلال‌ها شروع می‌شود. حلال‌ها در صدها محصول دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بسیاری از آن‌ها در خانه‌های ما یافت می‌شود. در حقیقت، برخی از محصولات موجود در کابینت‌های دارویی ما حلال هستند، مانند الکل مالشی.

حلال‌ها می‌توانند نقش اساسی در رفاه ما داشته باشند و همچنین اغلب در شروع فرآیند تولید دارو نقش دارند.ایزوپروپیل الکل یا الکل مالشی، نمونه‌ای از حلال است که نقش دوگانه ایفا می‌کند. یک حلال همه‌کاره، اغلب در خانه‌های ما به عنوان ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود و همچنین به عنوان یک حلال صنعتی برای حل محصولات مانند روغن‌ها و رزین‌ها در فرآیندهای تولید استفاده می‌شود.

علاوه بر این، می‌توان از آن به عنوان یک بلوک ساختمانی برای ساخت سایر محصولات استفاده کرد.پمادها و سایر محصولات موضعی، مانند کرم‌های ضد باکتری و کورتیکواستروئیدها، اغلب در ابتدای فرآیند از حلال‌ها برای تولید مواد فعال استفاده می‌کنند.

از آنجا که دارو در حال تبدیل شدن به شکل نهایی خود است، اعم از کرم، لوسیون یا مایع، از حلال‌ها به عنوان محیطی برای ترکیب مواد استفاده می‌شود. همچنین از حلال ها برای کمک به محصول نهایی برای رسیدن به قوام مناسب استفاده می‌شود.سایر اقلام دارویی در خانواده‌های ما که از حلال استفاده می‌کنند شامل محصولات مراقبت از حیوانات خانگی است.

حلال ها اغلب در شامپوهای حیوانات خانگی، پمادها، داروهای خوراکی و موضعی یافت می‌شوند. شامپوهای حیوانات خانگی از حلال‌ها برای حل یک دارو برای درمان موضعی یا تامین رطوبت و نرم‌کننده پوست و موهای حیوانات خانگی استفاده می‌کنند.

خرید اتانول
خرید اتانول

کاربرد حلال ها در صنایع داروسازی

حلال‌ها می توانند جامد، مایع یا گاز باشند و اغلب برای حل، پراکندگی، تعلیق یا استخراج سایر مواد در طول تولید دارویی استفاده می‌شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند به عنوان محیطی که واکنش شیمیایی در آن برای ایجاد API انجام می‌شود، استفاده شوند.

برای حفظ محیط استریل و رعایت استانداردهای دقیق کنترل کیفیت، ممکن است از حلال‌هایی مانند ایزوپروپیل الکل برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوح و تجهیزات استفاده شود.

بسته به مرحله ساخت، حلال مورد استفاده می‌تواند ارگانیک (مانند کربن) باشد، مانند ان هگزان، الکل‌ها (از جمله ایزوپروپیل الکل، اتانول و متانولتولوئن و استون و سایر موارد. یا حلال‌های غیر آلی (یعنی بدون کربن)، از جمله آب (ساده‌ترین و فراوان‌ترین)، آمونیاک، هیدروژن فلوراید و دی اکسید گوگرد.

تولید دارو

صنایع دارویی و شیمیایی اکثر محصولات خود را با استفاده از فرآیندهای دسته‌ای تولید می‌کنند که اغلب شامل چندین واکنش و مراحل تصفیه است.بیشتر مواد فعال دارویی (API) با استفاده از واکنش‌های آلی فاز مایع تولید می‌شوند که اغلب به مقدار زیادی حلال مختلف نیاز دارند.

این حلال‌ها برای تسهیل واکنش‌ها و فرآیندهای تصفیه برای اطمینان از یکپارچگی واسطه‌ها یا محصولات نهایی استفاده می‌شوند. بسته به واکنش‌های شیمیایی انجام شده و خواص فیزیکی واکنش دهنده ها و محصولات، نوع حلال‌ها و مقدار مورد نیاز می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

حلال‌ها مواد جانبی هستند که در پمادها و سایر محصولات برای افزایش حلالیت، مزه، اثربخشی یا پایداری ضد میکروبی و کاهش حجم دوز (مانند خوراکی، تزریق) استفاده می شوند. برعکس، از حلال‌ها می‌توان برای بهینه‌سازی عدم حلالیت استفاده کرد (در صورتی که مزه یک ماده فعال دارویی مورد توجه باشد). همچنین از حلال‌ها برای کمک به محصول نهایی برای ایجاد قوام مناسب استفاده می‌شود.

حلال ها در داروها چگونه عمل می کنند؟

حلال‌ها می‌توانند یک یا چند کارکرد را در تولید داروسازی انجام دهند. آن‌ها مولکول‌هایی را برای ساخت برخی داروها ارائه می‌دهند. برای سایر داروها، حلال‌ها برای استخراج و تصفیه استفاده می‌شوند. حلال‌ها همچنین می‌توانند یک محیط برای انجام واکنش ایجاد کنند.

حلال‌ها به روش‌های مختلفی برای کمک به بسیاری از داروهایی که مردم امروزه از آن‌ها استفاده می‌کنند، کار می‌کنند. حلال‌ها به عنوان کمک‌کننده در تهیه بسیاری از محصولات مراقبت‌های بهداشتی مانند پنی سیلین، آسپرین، شربت سرفه و پمادهای موضعی، نقش مهمی در کابینت دارو ایفا می‌کنند.

خرید پنی سیلین
خرید پنی سیلین

تمیز کردن تجهیزات

حلال ها همچنین در صنعت داروسازی برای تمیز کردن تجهیزات فرآیند و تعداد زیادی از ابزارهای تحلیلی مورد استفاده برای کنترل فرایند و تضمین کیفیت استفاده می‌شوند.

برای یک فرآیند شیمیایی دسته ای معمولی در صنعت داروسازی، استفاده از حلال می‌تواند 80 تا 90 درصد (30 درصد آب/60 درصد حلال‌های آلی) از کل جرم در این فرآیند را شامل شود. از آنجا که حلال‌ها بخش بزرگ‌تری از این توده را شامل می‌شوند، آن‌ها همچنین سهم عمده‌ای در پتانسیل کلی سمیت مرتبط با فرآیند دارند و اکثر حلال‌های مصرف شده بازیافت شده یا به عنوان زباله دفع می‌شوند.

خطرات احتمالی ایمنی ناشی از استفاده از حلال

در حالی که حلال ها اجزای ضروری فرمولاسیون دارو هستند، قرار گرفتن در معرض حلال‌ها یکی از شایع ترین خطرات در صنعت تولید دارو است. حلال‌ها می‌توانند چشم‌ها و مجاری تنفسی را تحریک کنند، باعث آسیب به کبد، کلیه‌ها، قلب، عروق خونی، مغز استخوان و سیستم عصبی شوند.

استنشاق برخی از حلال ها ممکن است دارای اثر مخدر بوده و باعث خستگی، سرگیجه، بیهوشی و حتی مرگ شود.علاوه بر این، بسیاری از حلال‌های آلی مورد استفاده در تولید داروسازی، مانند هگزان، استون، متانول، ایزوپروپیل الکل، اتانول و تولوئن، بسیار فرار هستند و همچنین قابل اشتعال یا قابل احتراق هستند.

برای یک فرآیند شیمیایی دسته‌ای معمولی در صنعت داروسازی، استفاده از حلال می‌تواند 80 تا 90 درصد (30 درصد آب / 60 درصد حلال‌های آلی) از کل جرم در این فرآیند را شامل شود. از آنجا که حلال‌ها بخش بزرگتری از این توده را شامل می‌شوند، آن‌ها همچنین سهم عمده‌ای در پتانسیل کلی سمیت مرتبط با فرآیند دارند و اکثر حلال‌های مصرف شده بازیافت شده یا به عنوان زباله دفع می‌شوند.

به طور معمول، مقدار ضایعات تولید شده از حلال‌ها در مرحله پردازش مصنوعی شیمیایی دارویی از 25 تا مقدار قابل ملاحظه ای بیش از 100 کیلوگرم حلال در هر کیلوگرم API تولید شده متغیر است. از نظر تاریخی، تولید زباله‌های حلال معمولاً به دلیل ضعف انتخاب و حلال ناکارآمدی حلال بوده است.

زباله‌های تولید شده توسط شرکت‌های دارویی نگرانی‌ها در مورد ایمنی محیط زیست و انسان را افزایش داده است. انتشار مستقیم ضایعات حلال تصفیه شده، شرایط کار خطرناک و انتشار اتفاقی مواد شیمیایی سمی در محیط زیست منجر به اجرای بسیاری از قوانین و مقررات از جمله قانون هوای پاک، قانون آب پاک و قانون شغل، ایمنی و بهداشت شده است.

جهت خرید انواع حلال های دارویی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست