عدم تحمل لاکتوز، آلرژی های غذایی فرصت های جدیدی برای لبنیات گیاهی ایجاد می کنند

 1. صفحه اصلی
 2. اخبار و رویدادها
 3. عدم تحمل لاکتوز، آلرژی های غذایی فرصت های جدیدی برای لبنیات گیاهی ایجاد می کنند

رشد روزافزون محصولات لبنی و تخم‌مرغ گیاهی پیش بینی بازار 4.3 میلیارد دلاری را برای رشد سالانه 6.0٪ تا سال 2024 ایجاد کرده است.

عدم تحمل لاکتوز

تقریباً 65٪ از افراد توانایی هضم لاکتوز، قندی را که در بسیاری از محصولات لبنی یافت می‌شود، را دارند. اگرچه شیر و فرآورده‌های لبنی در بسیاری از جمعیت اصلی هستند، افزایش آگاهی در مورد عدم تحمل لاکتوز باعث شده بسیاری از افراد مصرف لبنیات را کاهش دهند، به طور کلی از مصرف لبنیات اجتناب کنند، گزینه‌های لبنیات گیاهی را مصرف کنند و به دنبال محصولات لبنی بدون لاکتوز باشند.

در دهه گذشته پذیرش قابل توجهی از شیر گیاهی به دلیل عدم تحمل لاکتوز باعث اجتناب از شیر لبنی شده است. محبوبیت روزافزون و استفاده از محصولات لبنی و تخم‌مرغ گیاهی، یک بازار 4.3 میلیارد دلاری ایجاد کرده است که پیش‌بینی می‌شود با نرخ متوسط ​​سالانه 6.0٪ تا سال 2024 رشد کند.

علاوه بر این، آلرژی‌های غذایی تا 10٪ از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیش از 26 میلیون بزرگسال در ایالات متحده آلرژی غذایی دارند، در حالی که 24 میلیون نفر دیگر معتقدند که به دلیل علائم سایر بیماری‌ها، آلرژی غذایی دارند، به این معنی که آلرژی غذایی بر تصمیمات غذایی حدود 50 میلیون بزرگسال آمریکایی تأثیر می‌گذارد.

رایج‌ترین مواد حساسیت زای غذایی عبارتند از:

 • تخم‌مرغ
 • ماهی
 • شیر
 • بادام زمینی
 • صدف
 • دانه‌های سویا
 • آجیل درختی
 • گندم

از آنجا که آلرژی به شیر و تخم مرغ نسبتاً شایع است، بسیاری از مصرف‌کنندگان با آلرژی به این مواد ممکن است به لبنیات گیاهی یا گزینه تخم‌مرغ روی بیاورند تا بتوانند از عملکرد یا طعم محصولاتی که معمولاً نمی‌توانند بخورند لذت ببرند.عدم تحمل و حساسیت به برخی از مواد نیز تعدادی از مصرف‌کنندگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تقریباً 1٪ از مصرف‌کنندگان در ایران (1 میلیون نفر) به بیماری سلیاک مبتلا هستند و حساسیت به گلوتن ممکن است تأثیر بیشتری بگذارد. بسیاری از افراد از گلوتن اجتناب می‌کنند، برخی معتقدند که نسبت به گلوتن حساسیت دارند و برخی دیگر فکر می‌کنند گلوتن ناسالم است.

به همین ترتیب، بسیاری از مردم معتقدند که نسبت به سویا حساسیت دارند یا معتقدند که سویا بدون داشتن حساسیت سویا تشخیص داده شده ناسالم است.با این حال، گزینه‌های گیاهی به ویژه لبنیات اغلب حاوی مواد حساسیت‌زای رایج از جمله سویا و مشتقات آن شامل لسیتین سویا یا آجیل درخت (به عنوان مثال، بادام و بادام هندی) هستند، به این معنی که افراد آلرژیک به این مواد ممکن است قادر به مصرف تعداد زیادی از محصولات لبنی گیاهی نباشند.

به همین ترتیب، محصولاتی مانند شیر نارگیل برای مصرف‌کنندگان حساسیت از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا نارگیل ماده آلرژی‌زای رایجی نیست و به طور معمول در طول تولید در معرض مواد حساسیت‌زا مانند سویا یا گندم نیست.

با این حال، شیر بادام همچنان پرفروش‌ترین گزینه جایگزین لبنی در بازار است و شیر جو دو سر به دومین گروه شیر گیاهی تبدیل شده است (و جو دوسر اغلب برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک، آلرژی به گندم و حساسیت نیست. در هنگام تولید در معرض گندم قرار دارد).

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست