فرمول ضد یخ خودرو

از روزهای آغازین استفاده از اتومبیل، رانندگان آب را به رادیاتور اتومبیل خود ریخته‌اند. به منظور جلوگیری از یخ‌زدگی آب ماده‌ای به نام اتیلن گلیکول به آب اضافه شد.مخلوط حاصل برای موتور و رادیاتور اتومبیل ایمن بود زیرا به ماده دوغاب چسبناک با ذرات ریز یخ تبدیل شده بود که قادر به آسیب رساندن به موتور و سیستم خنک‌کننده خودرو نبودند.

به نظر می‌رسد ماده حاصل از آب و اتیلن گلیکول برای اتومبیل‌های از نوع قدیمی که موتور چدنی و رادیاتور برنجی دارند ایده‌آل است.اولین مشکلات همراه با توسعه ساخت اتومبیل مدرن‌تر شکل گرفت.ضد یخ گرم شده هنگام گردش در سیستم‌های خنک‌کننده اتومبیل‌های جدید، فلز موتور را به آرامی از بین می‌برد.

به همین دلیل پروانه پمپ آب و مرز کانال سیلندر به سادگی از بین می‌رفت.بنابراین استفاده از مواد افزودنی نمک معدنی را برای کاهش فعالیت خوردگی محلول ضد یخ پیشنهاد دادند.این باعث ظهور یک لایه جدید روی سطوح فلزی شده که در برابر اتیلن گلیکول مقاوم است.

فرمولاسیون ضد یخ

نمونه فرمولاسیون ضد یخ‌های مبتنی بر اتیلن گلیکول و پروپیلن گلیکول

درصد مواد تشکیل‌دهنده ضد یخ – اتیلن گلیکول درصد مواد تشکیل‌دهنده ضد یخ – پروپیلن گلیکول
2.20 آب 3.20 آب
96.20 اتیلن گلیکول 94.00 پروپیلن گلیکول
0.22 سدیم هیدروکسید  0.20 هیدروکسید سدیم
0.15 نیترات سدیم 0.30 نیترات سدیم
0.23 سدیم سیلیکات 0.29 سدیم سیلیکات
0.70  تترا بورات سدیم 2.01 سدیم تترا بورات
0.30 سدیم ارتوفسفات

اصطلاح “محصول ضد یخ” به ماده شیمیایی رقیق نشده فوق اشاره دارد.محصولات ضد یخ ، قبل از افزودن به سیستم‌های خنک‌کننده موتورهای احتراق داخلی، به طور معمول در نسبت 50/50 با آب رقیق می‌شوند. اصطلاح “محلول ضد یخ” به مخلوط‌های آبی حاوی 50٪ آب و 50٪ محصول ضد یخ گفته می‌شود.

مراحل تولید ضد یخ خودرو

فرآیندهای تولید هر دو محلول ضد یخ بر پایه اتیلن گلیکول (EG) و پروپیلن گلیکول (PG) در شکل زیر به صورت خلاصه نشان داده شده است.

 1. هر دو EG و PG از تصفیه نفت خام و گاز طبیعی تولید می‌شوند.
 2. آنها در یک کراکر اتیلن به مواد اولیه پروپیلن و اتیلن تبدیل می‌شوند.

بعلاوه، گازهای حاصل از فرآیند تصفیه ممکن است حاوی پروپیلن قابل بازیابی باشند که می‌تواند به تأسیسات تولید PO هدایت شود.

 1. سپس اتیلن و پروپیلن به ترتیب به اکسید اتیلن (EO) و اکسید پروپیلن (PO) تبدیل می‌شوند. برخی از تولید کنندگان اتیلن را از طریق اکسیداسیون کاتالیزوری (نقره) به EO تبدیل می‌کند. فرآیند کلرهیدرین سنتی به دلیل هزینه‌های واکنش نامطلوب و تولید پساب کلر با این فرآیند اکسیداسیون مستقیم جایگزین می‌شود.
 2. به دنبال تولید EO و PO، هر دو واسطه شیمیایی از طریق فرآیندهای هیدراتاسیون مشابه به معادل گلیکول خود تبدیل می‌شوند.
محلول ضد یخ
محلول ضد یخ

هر دو واکنش باعث تولید گلیکول های بالاتر (دی، تری، تترا) می شوند زیرا محصولات مونو-PG / EG به سرعت کافی از راکتور خارج نمی‌شوند.با این حال، این محصولات اضافی گلیکول از طریق یک سری فرآیندهای تقطیر و تصفیه از نمونه مونو گلیکول مورد نظر جدا می‌شوند.پس از این مراحل، PG و EG به مراکز فرمولاسیون و بسته‌بندی ارسال می‌شوند.

فرآیند فرمولاسیون در یک کار دسته‌ای با استفاده از مخازن مجهز به همزن و سیم پیچ‌های گرمایشی برای تسهیل انحلال مواد افزودنی (نمک‌ها) اتفاق می‌افتد.

سپس محصول نهایی ضد یخ مبتنی بر EG / PG بسته بندی و به مکان‌های خرده‌فروشی و تجاری ارسال می‌شود. در حال حاضر هیچ ماده اولیه جایگزینی مناسب، به جز نفت خام و گاز طبیعی وجود ندارد که بتواند در تولید ضد یخ EG یا PGbase استفاده شود.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • امین مرادی
  2022-01-11 01:58

  با عرض سلام ، اول تشکر میکنم بابت اطلاعات خوبتون دوم اینکه ایا میشه بجای pg یا eg از گلیسیرین در این فرمولاسیون ها استفاده کرد !

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست