رتین آلدهید

رتین آلدهید جایگزین رتینول برای پوست حساس

مبارزه با علائم پیری با محصولات رتینول بدون عوارض جانبی آن‌ها دشوار است. عوارض جانبی شایع استفاده از رتینول شامل حساسیت به آفتاب، سوزش، پوسته پوسته شدن و لایه‌برداری است. با این حال، جایگزین‌هایی برای استفاده از رتینول وجود دارد، مانند پیش ساز آن، رتین آلدهید.

رتین آلدهید یک شکل طبیعی ویتامین A مانند رتینول و رتینیل پالمیتات است که قبل از تبدیل به رتینول توسط بدن ایجاد می‌شود. با این حال، مشخص شده است که رتین آلدهید نسبت به سایر اشکال رتینول بر روی پوست ملایم‌تر است، که ممکن است به افرادی که دارای پوست حساس هستند این امکان را بدهد که از یک محصول مبتنی بر رتینول بدون عوارض جانبی ناشی از آن استفاده کنند.

رتین آلدهید ممکن است دارای مزایای متعددی برای افرادی باشد که می‌خواهند از رتینول برای کاهش چین و چروک، حتی رنگ پوست و حتی برای درمان آکنه استفاده کنند.

رتین آلدهید برای استفاده توسط FDA تأیید شده است و محصولات حاوی آن معمولاً نیازی به نسخه ندارند. از آنجا که رتین آلدهید پیش‌ساز ویتامین A است، جذب پوست می‌شود و به شکل فعال آن، رتینوئیک اسید تبدیل می‌شود. سلول‌های پوستی ما دارای گیرنده‌های رتینوئیک اسید هستند که می‌تواند مزایایی مانند گردش سریعتر سلول‌های پوستی، کاهش ظاهر هایپرپیگمانتاسیون و حمایت از تولید کلاژن را بدست آورد.

رتینوئیک اسید متابولیت ویتامین A است که وظیفه عملکردهای مرتبط با ویتامین مانند فواید آن برای پوست را بر عهده دارد. سایر رتینوئیدها شامل رتینیل پالمیتات، شبکیه و ترتینوئین می‌باشد.ویتامین A یا رتینوئیک اسید برای بهبود ظاهر پوست استفاده می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین A ممکن است به کاهش خطوط ریز، رنگدانه‌ها، لکه‌ها و بهبود گردش سلول‌های پوستی کمک کند. به همین دلیل است که محصولات رتینوئید، مانند رتینول، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خرید رتینول

رتین آلدهید شامل چه محصولاتی است؟

در حالی که رتین آلدهید به عنوان سایر ترکیبات رتینول رایج نیست، محصولات متعددی در بازار وجود دارد که حاوی آن هستند. رتین آلدهید بیشتر در سرم‌های ضد پیری رایج است، اما می‌توان آن را در محصولاتی مانند کرم‌های دور چشم و محصولاتی که برای جوان‌سازی پوست یک شبه مانند ماسک‌ها تهیه شده‌اند نیز یافت.

در بیشتر موارد، غلظت رتین آلدهید در این محصولات بین 0.1% – 0.05% است، زیرا غلظت بیشتر ممکن است باعث تحریک در افرادی که پوست حساس دارند شود. در حالی که رتین آلدهید به طور بالقوه به اندازه سایر انواع رتینول تحریک‌کننده نیست، مهم است که بفهمید که چگونه می‌تواند در دراز مدت بر پوست شما تأثیر بگذارد، و چه کسی از استفاده از آن بهترین استفاده را خواهد برد.

فواید رتین آلدهید چیست؟

به عنوان یک کلاس، رتینوئیدها به عنوان یکی از قوی‌ترین ترکیبات موضعی برای رفع علائم پیری و بهبود علائم آکنه شناخته شده‌اند.

کلاژن

رتین آلدهید با مکانیسم های مختلف ظاهر پوست شما را بهبود می بخشد. یکی از طریق مهار کلاژناز، که آنزیمی است که کلاژن را تجزیه می‌کند. با جلوگیری از تخریب کلاژن، پوست سفت‌تر به نظر می‌رسد و خطوط چین و چروک‌ها کاهش می یابد. با افزایش سن، توانایی تولید کلاژن کاهش می‌یابد. کلاژن یکی از مولکول‌هایی است که مسئول استحکام و ساختار پوست است.

رتینوئیدها، از جمله رتین آلدهید روی درم پاپیلاری فوقانی کار می‌کنند که در آن می‌توان با مهار تخریب کلاژن، محتوای کلاژن را افزایش داد. اسید رتینوئیک موضعی یا ترتینوئین، قوی‌ترین رتینوئیدها، کلاژن نوع یک را تا 80 درصد در پوست‌های پیری افزایش می‌دهد. ضخیم شدن پوست نیز مشاهده شد که به کاهش خطوط و چین و چروک کمک می‌کند.

فروش کلاژن
فروش کلاژن، خرید کلاژن

گردش سلول های پوستی

رتینول همچنین به دلیل توانایی خود در شروع افزایش تکثیر اپیدرم مورد مطالعه قرار گرفته است، به این معنی که ممکن است به رشد پوست کمک کند. پوست به طور معمول حدود 28 روز از اولین تشکیل سلول تا زمانی که آن سلول به طور طبیعی از بین می‌رود، طول می‌کشد. این روند با افزایش سن کند می‌شود، که می‌تواند منجر به خشکی، کدر شدن پوست و همچنین مسدود شدن منافذ پوست شود – که همه می‌توانند ظاهر خطوط ریز را تشدید کنند.

پیشنهاد شده است که رتینول این روند را تا 14 تا 16 روز تسریع کند. این اثر با ضخیم شدن پوست و بهبود ظاهر سیری در پوست ارتباط دارد.

لایه برداری

علاوه بر این، رتینوئیدها با حمایت از ریزش طبیعی پوست، لایه‌برداری از آن انجام می‌دهند. بالاترین لایه‌های پوست معمولاً از 14 لایه سلول‌های مرده متراکم تشکیل شده است. این سلول‌های مرده پوست از سد محافظتی که مانع از دست رفتن رطوبت، رشد بیش از حد باکتری‌ها و آسیب می‌شود.

با این حال، در برخی از افراد، ریختن این لایه ممکن است به بهبود رنگدانه و کاهش دفعات لکه کمک کند. استفاده از رتینول موضعی به حذف برخی از این لایه‌های سطحی کمک می‌کند. ترکیب بازسازی سریع سلول‌ها ممکن است به بهبود ظاهر پیری پوست و کاهش لکه‌های تیره و لکه‌ها کمک کند. با گذشت زمان این اقدامات ممکن است ظاهر آکنه را بهبود بخشد، پوست را نرم کند، لکه‌های تیره را برطرف کرده و دید چین و چروک‌ها را کاهش دهد.

آنتی اکسیدان

رتین آلدهید به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند تا آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد را محدود کند. آنتی‌اکسیدان‌ها از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند. رادیکال‌های آزاد با فرآیندی طبیعی در بدن به نام استرس اکسیداتیو تولید می‌شوند، اما عوامل محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش، سیگار کشیدن، رژیم غذایی و آلودگی می‌تواند تعداد رادیکال‌های آزاد را در بدن افزایش دهد.

این افزایش می‌تواند مضر باشد، زیرا رادیکال‌های آزاد با آسیب به سلول‌های بدن مرتبط هستند و مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است با افزایش سن ارتباط داشته باشد. توانایی رتینول به عنوان یک آنتی‌اکسیدان ممکن است کمی محافظت بیشتری از پوست ایجاد کند.

هیپرپیگمانتاسیون

رتینوئیدها اغلب برای کاهش ظاهر رنگدانه‌ها استفاده می‌شوند. رتین آلدهید به دو روش روی هیپرپیگمانتاسیون کار می‌کند. اولین مورد این است که ممکن است روند ریزش طبیعی پوست را تسریع کرده و رنگدانه‌های پوست را از سطح خارج کند. همچنین ممکن است بر مولکول‌های مسئول رنگدانه در پوست، ملانوسیت‌ها تأثیر بگذارد و به ترتیب منظم و یکنواخت رنگدانه را در پوست ایجاد کند.

نکته اصلی که هنگام استفاده از هر محصول رتینوئیدی باید به خاطر داشته باشید این است که باید از آن در کنار کرم ضد آفتاب استفاده کنید. این امر هنگام استفاده از رتینوئیدها برای هایپرپیگمانتاسیون بسیار مهم است، زیرا نور خورشید به ایجاد هایپرپیگمانتاسیون کمک می‌کند.

آکنه

در پوست مستعد آکنه، رتینوئیدها اغلب برای درمان آکنه استفاده می‌شوند. تصور می‌شود که رتینول به کاهش چربی اضافی ناشی از هورمون کمک می‌کند. همچنین ممکن است به کاهش انسداد منافذ و کاهش پاسخ التهابی کمک کند.

پیری

رتینوئیدها به طور گسترده‌ای برای کاهش علائم پیری روی پوست استفاده می‌شوند. در حالی که فرآیند پیری پوست بسیار پیچیده است و به عوامل ژنتیکی و محیطی بستگی دارد، نشان داده شده است که رتینول و ترکیبات رتینوئیدی آن به کاهش خطوط و چین و چروک‌ها و همچنین بهبود بافت و سستی پوست کمک می‌کند.

مطالعات زیادی روی رتینول به طور خاص برای مزایای آن برای پیری پوست انجام شده است. اکثر این مطالعات کاهش چشمگیری در ظاهر خطوط و چین و چروک‌ها نشان می‌دهند. برخی از مطالعات همچنین نشان داده‌اند که رتینول ممکن است شکنندگی پوست را کاهش داده و به بهبود زخم در پوست پیر کمک کند.

رتینوئیدها

به عنوان یک دسته از ترکیبات، رتینوئیدها ممکن است کاربردهای دیگری مانند کمک به درمان پسوریازیس، کراتوز پیلاریس، علائم کشش، زخم و بهبود زخم داشته باشند. با این حال، تحقیقات در مورد این مزایای بالقوه با رتینول انجام نشده است و در عوض با یکی از دیگر رتینوئیدها انجام شده است.

قیمت رتینول
قیمت رتینول را از طریق تماس با کارشناسان فروش ما دریافت کنید.

رتین آلدهید چگونه کار می کند؟

بدن نمی تواند ویتامین A را تولید کند بنابراین این ویتامین از رژیم غذایی ما جذب می‌شود. رتینول و رتینوئیدها برای چندین فرآیند در بدن از جمله جنین‌زایی، تولید مثل، بینایی، رشد، التهاب و تنظیم سلولی مورد نیاز است. بنابراین، رتینول یک مولکول مهم در بدن است و در بسیاری از فرآیندهای دیگر به جز پوست نقش دارد.رتین آلدهید در بدن به اسید رتینوئیک تبدیل می‌شود، این شکل ویتامین A است که بدن از آن استفاده می‌کند.

نحوه استفاده از رتین آلدهید

اگر در نظر دارید که یک محصول مبتنی بر رتینول را در روال مراقبت از پوست خود قرار دهید، قاعده کلی این است که به آرامی شروع کنید زیرا ممکن است باعث قرمزی، پوسته پوسته شدن یا سوزش شود. با پوست تمیز و خشک شروع کنید و یک یا دو بار در هفته از محصول به اندازه نخود استفاده کنید و ببینید چگونه پوست شما آن را تحمل می‌کند. از آنجا، به تدریج می‌توانید به طور مکرر از آن استفاده کنید.

و صبور باشید. سه تا شش ماه استفاده منظم طول می‌کشد تا بهبودی در پوست ظاهر شود. بهترین نتایج اغلب شش تا 12 ماه طول می‌کشد. رتین آلدهید باید در شب استفاده شود زیرا با قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند تجزیه شود. آن‌ها همچنین باید همراه با کرم‌های ضد آفتاب استفاده شوند زیرا می‌توانند حساسیت پوست شما را در برابر اشعه UV افزایش دهند.

هنگام پیدا کردن یک محصول مبتنی بر رتینول، به خاطر داشته باشید که ویتامین A پایدار نیست – به این معنی که در معرض نور خورشید و هوا تجزیه می‌شود. این اغلب به این معنی است که محصولات برای افزایش پایداری محصول فرموله شده‌اند بنابراین قیمتها بسته به غلظت رتینول، ثبات، بسته‌بندی و سایر مواد تشکیل‌دهنده ممکن است متفاوت باشد.

رتینوئیدهای دیگر

رتینوئیدهای دیگر شامل رتینیل پالمیتات، رتینول، ترتینوئین، تازاروتن، آداپالن و ایزوترتینوئین است.

چه کسانی باید از محصولات رتین آلدهید استفاده کنند؟

کسانی که بیشترین استفاده را از محصولات حاوی رتین آلدئید می‌برند کسانی هستند که با محصولات حاوی ویتامین A خالص (رتینول) عوارض جانبی متوسط ​​تا شدید را تجربه کرده‌اند یا دارای پوست نازک یا حساس هستند. افرادی که به آفتاب حساس هستند نیز ممکن است از محصولات مبتنی بر رتین آلدهید استفاده کنند، زیرا این شکل از رتینول باعث ایجاد حساسیتی نمی‌شود که سایر اشکال رتینول به آن تمایل دارند.

رتین آلدهید نیز در محصولات آکنه رایج می‌شود، زیرا ثابت شده است که رتینول در افزایش گردش سلول‌ها مؤثر است و به سلول‌های مرده و مرده پوست اجازه می‌دهد با سرعت بیشتری از بین بروند، که این امر سلول‌های جدید و سالم پوست را نشان می‌دهد. برخی از محصولات آکنه که در حال حاضر حاوی رتین آلدئید هستند شامل فرمولاسیون‌هایی برای مبارزه با جوش‌های سرسیاه، آکنه کیستیک و اسکار آکنه هستند.

اگر تا به حال از محصولی استفاده نکرده‌اید که حاوی این ماده باشد، ممکن است بخواهید نوع پوست خود و نوع مشکل مراقبت از پوست را در نظر بگیرید، زیرا در حالی که رتین آلدهید نوعی رتینول است، مطالعات به طور قطعی اثبات نکرده‌اند که به همان اندازه موثر است مانند سایر اشکال.

رتینول چیست

نحوه انتخاب محصول رتین آلدهید

اگر در حال تلاش برای درمان پوست مستعد آکنه هستید و می‌خواهید محصولی با رتین آلدهید را امتحان کنید زیرا پوست شما نمی‌تواند رتینول خالص را تحمل کند، باید از محصولی استفاده کنید که حاوی غلظت کمی است تا زمانی که متوجه شوید چگونه ممکن است بر آن تأثیر بگذارد.

در حالی که ثابت شده است که رتین آلدهید روی پوست ملایم تر از ویتامین A است، اما هنوز هم می‌تواند پوست را تحریک کند، بنابراین شروع رژیم با محصولی که حاوی کمترین غلظت باشد، همیشه ایده خوبی است.

هنگام خرید، به خاطر داشته باشید که بزرگترین عیب محصولات رتین آلدهید هزینه آن‌ها است. بیشتر محصولات حاوی این ماده گران‌تر از اکثر محصولات رتینوئید هستند که گران نیز هستند، بنابراین این نکته‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد، به ویژه اگر بودجه محدودی برای مراقبت از پوست دارید.

آیا می توانید از رتین آلدهید در بارداری استفاده کنید؟

آکادمی پوست آمریکا توصیه می‌کند که افراد باردار و شیرده باید از همه محصولات حاوی رتینول، از جمله رتین آلدهید اجتناب کنند. همیشه بهتر است این موضوع را با پزشک یا متخصص خود در میان بگذارید تا مشخص شود آیا انتخاب مراقبت از پوست با وضعیت یا سابقه پزشکی شما مطابقت دارد یا خیر.

چه کسانی می توانند از استفاده از رتین آلدهید سود ببرند؟

اگر به خوبی تحمل شود، رتین آلدهید می‌تواند برای هر کسی که به دنبال بهبود ظاهر پوست خود است، به ویژه افرادی که دارای پوست حساس هستند، مفید باشد. بسیاری از افراد از محصولات رتینول در اواسط بیست سالگی استفاده می‌کنند اما هیچ وقت برای استفاده از آن‌ها دیر نیست. به طور کلی، محصولات رتین آلدهید برای انواع پوست مناسب است، اما از آنجا که می تواند باعث تحریک شود، هر فردی که دارای پوست خشک، آسیب دیده یا حساس است باید به آرامی اقدام کند.

اگر حساسیت را تجربه می‌کنید، بهتر است دفعات استفاده یا حتی زمانی که آن را روی پوست خود دارید کاهش دهید. به عنوان مثال، می‌توانید محصول رتینول خود را به مدت 10 دقیقه بمالید و سپس آن را بشویید. در صورت سوزش یا حساسیت به پوست خود گوش دهید و یا آن را قطع کرده و با پزشک یا متخصص پوست خود صحبت کنید.

رتینول گیاهی چیست؟

ممکن است برخی از محصولات مراقبت از پوست را دیده باشید که “رتینول وگان” یا “رتینول طبیعی” را به عنوان یک ترکیب ذکر کرده‌اند. از بین رتینول‌های گیاهی، یکی از رایج‌ترین آن‌ها باکوچیول است که در دانه‌ها و برگ‌های گیاه آسیایی psoralea corylifolia یافت می‌شود.

در حالی که باکوچیول رتینول نیست، تصور می‌شود که با افزایش گردش سلول‌های پوستی، مشابه رتینول عمل می‌کند. باکوچیول به اندازه رتینول برای پوست تحریک‌کننده نیست. خود رتین آلدهید می‌تواند گیاه‌خوار باشد زیرا می‌تواند از منابع گیاهی و حیوانی گرفته شود. اگر به دنبال یک محصول گیاهی هستید، همیشه اطلاعات نام تجاری را بررسی کنید.

آیا رتین آلدهید عوارض جانبی دارد؟

در حالی که رتین آلدهید برای انواع پوست‌های حساس بهتر است، اما همچنان می‌تواند عوارض جانبی مشابه رتینول را داشته باشد. بنابراین در اینجا نکاتی برای جلوگیری و مدیریت عوارض جانبی هنگام استفاده از یک محصول رتین آلدهید وجود دارد.

برخی از افرادی که از رتینول استفاده می‌کنند دچار پوسته پوسته شدن، قرمزی و تحریک پوست می‌شوند بنابراین استفاده از یک مرطوب‌کننده خوب برای کمک به آرامش پوست ضروری است.

برای برخی از مصرف‌کنندگان رتینول، صورت می‌تواند قبل از شروع به بهبودی بدتر به نظر برسد، در فرآیندی که “شبکیه‌سازی” نامیده می‌شود. صبر کلید است. اگر پوست شما به طور خاص خشک و پوسته پوسته به نظر می‌رسد، در برابر تمایل به لایه‌برداری آن نقاط خشک مقاومت کنید. همچنین ایده خوبی است که از محصولات مراقبت از پوست حاوی الکل مانند تونرهای سخت استفاده نکنید، زیرا ممکن است خیلی خشک شوند.

برخی از کاربران رتینول یک روش چرخشی را انتخاب می کنند که بین یک شب “کار” تغییر می‌کند، به این معنی که در روزهای خاصی از رتینول استفاده می‌کنند و در یک شب “تغذیه” استراحت می‌کنند که تمرکز بر آرامش پوست با آب‌رسانی بیشتر از طریق ماسک یا ماسک است. یک سرم بر پایه روغن.

References:

  • https://thedermreview.com/retinaldehyde/
  • Zasada M, Budzisz E. Retinoids: active molecules influencing skin structure formation in cosmetic and dermatological treatments. Postepy Dermatol Alergol. 2019;36(4):392-397.
  • Shao Y, He T, Fisher GJ, Voorhees JJ, Quan T. Molecular basis of retinol anti-ageing properties in naturally aged human skin in vivo. Int J Cosmet Sci. 2017;39(1):56-65.
  • Buchanan PJ, Gilman RH. Retinoids: Literature Review and Suggested Algorithm for Use Prior to Facial Resurfacing Procedures. J Cutan Aesthet Surg. 2016;9(3):139-144.
  • Mukherjee S, Date A, Patravale V, Korting HC, Roeder A, Weindl G. Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety. Clin Interv Aging. 2006;1(4):327-348.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست