مواد شیمیایی برای تصفیه آب

از چه موادی برای تصفیه آب استفاده میشود

تصفیه آب فرآیندی است که کیفیت آب را بهبود می‌بخشد تا آن را برای مصارف خاص مناسب کند. مواد شیمیایی تصفیه آب آن دسته از ترکیبات شیمیایی هستند که در فرآیند تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرآیندهای تصفیه آب برای حذف و کاهش غلظت آلاینده‌ها و ذرات اضافی از آب به منظور تصفیه آب، ایمن و مناسب ساختن آن برای مصارف مورد نظر استفاده می‌شود. این درمان برای سلامت انسان بسیار مهم است و به انسان اجازه می‌دهد که از آن هم برای نوشیدن و هم برای آبیاری سود ببرد.

آیا می‌خواهید بدانید چگونه آب تصفیه می‌شود؟ مواد شیمیایی تصفیه آب چیست؟ یا سوالات مشابهی دارید؟ تا انتهای این محتوا با پیشگامن شیمی همراه باشید تا به جواب سوالات خود برسید.

چگونه آب تصفیه می‌شود

آب یک کالای گرانبها است. بنابراین برای حفاظت از آب‌های طبیعی و حمایت از تولید آب آشامیدنی، تمام فاضلاب‌ها ابتدا از محفظه‌ها و آلاینده‌ها پاکسازی می‌شوند و سپس به چرخه آب بازگردانده می‌شوند. برای تصفیه آب و دستیابی به بهترین کیفیت ممکن و طبیعی از فرآیندهای مختلفی استفاده می‌شود. به طور کلی تصفیه فاضلاب را می‌توان به دو نوع اساسی تقسیم کرد. ابتدا مواد مشکل ساز از آب خارج می‌شوند. این کار با تمیز کردن، حذف آهن، حذف منگنز، استریل کردن، نمک زدایی یا نرم کردن انجام می‌شود. ثانیاً، مواد به طور خاص برای بهبود کیفیت و تأثیر بر پارامترهایی مانند مقدار pH یا رسانایی تکمیل می‌شوند.

انواع روش‌های تصفیه آب

چندین فرآیند برای اجرای مراحل مختلف آماده سازی تصفیه آب در اختیار شما قرار دارد:

 • فرآیندهای فیزیکی برای آماده سازی مکانیکی مانند هوادهی، ته نشینی یا تأثیر حرارتی. این شامل استفاده از صفحه نمایش، فیلتر و غربال نیز می‌شود.
 • فرآیندهای بیولوژیکی مانند تصفیه بی هوازی فاضلاب، اکسیداسیون بیوشیمیایی یا هضم لجن
 • فرآیندهای شیمیایی مانند خنثی سازی، گندزدایی، لخته سازی و رسوب
 • فرآیندهای غشایی مانند فیلتراسیون، اسمز و نانوفیلتراسیون

بیشترین حجم فاضلاب برای تصفیه در تصفیه خانه‌های فاضلاب شهری است، به همین دلیل است که ترکیب متنوع تر و روش موثرتری در اینجا ضروری است. روش‌های مورد استفاده به نوع تصفیه خانه فاضلاب بستگی دارد. در ادامه به معرفی مواد شیمیایی تصفیه آب می‌پردازیم که در مراحل مختلف این فرایندها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع مواد شیمیایی تصفیه آب؟

چهار نوع اصلی از مواد شیمیایی تصفیه آب عبارتند از: خنثی کننده‌های pH، عوامل ضد کف، منعقد کننده‌ها و لخته سازها و مواد شیمیایی کنترل کننده بوی فاضلاب است.

خنثی کننده‌های pH

ساده‌ترین دسته از مواد شیمیایی تصفیه آب، خنثی‌کننده‌های pH هستند، اگرچه دلیل و نحوه استفاده از آنها بسته به فرآیند تولید فاضلاب متفاوت است. اساساً، پساب فاضلابی که به سیستم فاضلاب می‌ریزد نباید خیلی اسیدی باشد و نه خیلی بازی (به طور ایده آل در pH 7 کاملاً خنثی باشد)، زیرا این امر به جلوگیری از واکنش‌های شیمیایی نامطلوب هنگام مخلوط شدن فاضلاب با پساب‌های دیگر کمک می‌کند.

اگر فاضلاب مستقیماً به دریاچه یا رودخانه برود، خنثی کردن pH از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا تغییر pH محلی می‌تواند به حیات وحش آسیب برساند و باعث ایجاد مشکلاتی برای اکوسیستم محلی شود. متأسفانه، بسیاری از فرآیندهای صنعتی و تولیدی به مواد شیمیایی اسیدی یا بازی متکی هستند – از اسید اچ قطعات فلزی گرفته تا استفاده از سفید کننده برای شستشوی تاسیسات تولید مواد غذایی – که سپس به زهکش ریخته می‌شوند.

علاوه بر این، مواد شیمیایی تصفیه آب که به عنوان تنظیم کننده تنظیم pH (معمولاً از اسیدی به بازی) خوانده می‌شوند، می‌تواند در تصفیه آب پس از فرآیند به عنوان راهی برای رسوب آلاینده‌های محلول مانند فلزات سنگین و فلزات سمی مورد استفاده قرار گیرد، که پس از آن باید قبل از خروج خنثی شوند. افزودن دوزهای کوچک و با دقت کنترل شده از ترکیبات شدیدا اسیدی یا معمولاً بازی (مانند هیدروکسید سدیم (NaOH)) در طول فرآوری فاضلاب یک راه ساده برای اطمینان از این است که PH خروجی پساب به فاضلاب در حد اعلام شده است.

مواد شیمیایی تصفیه آب صنعتی
مواد تصفیه آب به عنوان تنظیم کننده pH

نمونه‌های از مواد تصفیه آب به عنوان تنظیم کننده pH

اصلاح بار یونی فاضلاب حلالیت برخی جامدات را تغییر می دهد و همچنین اجازه می‌دهد تا جامدات فیزیکی به یکدیگر جذب شوند. انتخاب مواد شیمیایی برای تنظیم pH فاضلاب مستلزم در نظر گرفتن ترکیب شیمیایی فاضلاب است.

برخی از مواد شیمیایی بازی یا قلیایی که برای افزایش pH فاضلاب استفاده می‌شوند به شرح زیر هستند:

CaO (اکسید کلسیم یا آهک)، MgO (اکسید منیزیم)، Ca (OH) (هیدروکسید کلسیم، شکل هیدراته آهک) یا Mg (OH) (هیدروکسید منیزیم) به دلیل در دسترس بودن، قیمت پایین، رایج ترین مواد شیمیایی مورد استفاده هستند. که ظرفیت بالا توده (حجم) لجن یک مشکل عمده آن‌ها است، اما بازیابی امکان پذیر است. آهک معمولاً کلسیم بالایی دارد و به صورت آهک بدون آب یا هیدراته عرضه می‌شود. به صورت خشک می‌آید و قبل از استفاده با آب مخلوط می‌شود تا به صورت دوغاب درآید.

هیدروکسید سدیم (NaOH) یک ماده شیمیایی ساده، قابل کنترل و معمولاً در دسترس است، اما گران است. معمولاً برای کاربردهای کوچک یا گاه به گاه یا در جاهایی که به دنبال محدودیت رسوب لجن است، استفاده می‌شود. سود سوزآور به شکل مایع در دو غلظت، 50 درصد NaOH که در دمای 54 فارنهایت (12 درجه سانتیگراد) شروع به متبلور شدن می‌کند. بنابراین، قبل از استفاده باید به درستی ذخیره یا رقیق شود.

همچنین 25 درصد NaOH در دسترس است و در زیر دمای انجماد شروع به کریستال شدن می‌کند. سود سوزآور به صورت بی آب یا خشک (جامد، پوسته پوسته، آسیاب شده یا پودری) با غلظت 100 درصد نیز موجود است. در فرآیند رقیق سازی، گرمای قابل توجهی تولید می‌شود. بنابراین سرعت رقیق شدن و روش سرد شدن باید به دقت کنترل شود تا نجوشد و پاشیده نشود.

برخی از مواد شیمیایی اسیدی مورد استفاده برای کاهش pH فاضلاب عبارتند از:

اسید سولفوریک (H2S04) ارزان ترین و در دسترس ترین است. به شدت خورنده، متراکم، روغنی و شفاف یا قهوه ای تیره (بسته به خلوص) است. اسید سولفوریک باید از درجه USP (United States Pharmaceutical) عاری از فلزات سنگین باشد. این در تعدادی از گریدهای حاوی 60 تا 94 درصد H2SO4 موجود است. در عیار 93 درصد، نسبت به بشکه‌های فولادی خورنده نیست. با این حال، پس از رقیق شدن، بسیار خورنده است.

اسید کلریدریک (HCl) یا اسید موریاتیک مایعی شفاف یا زرد کم رنگ، گازدار و تند است. سمی است و ممکن است حاوی آهن یا آرسنیک باشد. اسید کلریدریک باید به شکل خالص شده (USP) به دست آید و در بطری‌های شیشه ای، درام‌های فولادی با روکش لاستیکی، خودروهای تانک یا کامیون حمل شود. حاوی تقریباً 35 درصد کلرید هیدروژن موجود است. بخارات آن را می‌توان با رقیق سازی تا 20 درصد HCL کاهش داد.

در صورت وجود، دی اکسید کربن (C02) یا دی اکسید گوگرد (SO) ممکن است به صورت گازی اعمال شود. این گازهای برای خنثی سازی آب‌های قلیایی در صنایع خاص در دسترس و مقرون به صرفه هستند. همچنین، جریان‌های زباله با pH متمرکز بالا یا پایین ممکن است برای تنظیم pH سایر فاضلاب‌ها به جای استفاده از مواد شیمیایی برای تنظیم pH استفاده شود.

جهت خرید مواد شیمیایی تصفیه آب که به عنوان تنظیم کننده pH مورد استفاده قرار می‌گیرند به لینک خرید آن‌ها در زیر مراجعه کنید:

مواد شیمیایی برای تصفیه آب
مواد شیمیایی تصفیه آب

محلول‌های کنترل کف

فاضلاب صنعتی و شرایط کف کردن فرآیند ممکن است باعث ایجاد مشکلات ایمنی و بهداشتی برای کارکنان و سایر افرادی شود که الزامات شغلی آن‌ها شامل قرار گرفتن در اطراف مخازن، مخازن، ترانشه‌های باز، حوضچه‌های هوادهی، و مناطق مشابه یا تجهیزاتی است که ممکن است در آن‌ها کف ایجاد شود. محلول‌های ضد کف فوم از محصولات شیمیایی ضد کف هستند که هم در کاربردهای ضد کف (جلوگیری از کف) و هم در کاربردهای حذف کف (کاهش فوم) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محصولات ضد کف بر خواص سطحی حباب ایجاد شده تأثیر می‌گذارد. با عملکرد خود ویسکوزیته لایه سطحی حباب را کاهش می‌دهد و منجر به بی‌ثباتی می‌شود. این امر به حباب‌ها اجازه می‌دهد تا به هم بپیوندند و از نظر اندازه بزرگ‌تر شوند و حباب را بیشتر در معرض پارگی و فروپاشی قرار دهد. برخی از مواد تصفیه آب، تخلیه آب از حباب را افزایش می‌دهند و فروپاشی حباب را تسهیل می‌کنند.

محلول‌های کنترل کف = جلوگیری و کنترل شرایط کف در سیستم‌های آب صنعتی و فرآیندی

پیشگیری از کف از طریق تزریق بالادستی ضد کف‌ها به ناحیه‌ای با اختلاط خوب معمولاً انجام می‌شود و اغلب رویکرد مقرون به صرفه‌تر است. این امر پتانسیل محصول ضد کف را برای انتقال به کل رابط هوا/حباب قبل از تشکیل کامل فوم به حداکثر می‌رساند. در این حالت کار، محلول‌های کنترل فوم اغلب به عنوان “ضد کف” توصیف می‌شوند.

انواع کنترل کننده‌های کف در تصفیه آب

علل ایجاد کف در تصفیه خانه فاضلاب متفاوت است و می‌تواند ناشی از فرآیندهای شیمیایی، بیولوژیکی یا مکانیکی باشد. در سیستم‌های تصفیه ثانویه، کف معمولاً در اثر فعالیت بیولوژیکی ایجاد می‌شود. همچنین می‌تواند ناشی از عمل مکانیکی، آلودگی شیمیایی، سورفکتانت‌های موجود در ورودی یا برخی از تیمارهای پلیمری باشد. جدا از علت، ایجاد کف در مناطق تصفیه ثانویه و پساب نهایی می‌تواند منجر به مسائل زیست محیطی، بهداشتی و ایمنی شود.

طیف گسترده‌ای از کف‌زداها – پلی‌ال‌های استری شده، امولسیون‌های آبی الکل‌های چرب و محصولات مبتنی بر سیلیکون – برای درمان کف‌زدایی در حوضه اکسیژن‌سازی وجود دارد. نمونه های از مواد شیمیایی کف زدا که در پیشگامان شیمی توزیع می‌شود در زیر آورده شده است. که جهت خرید هر کدام می‌توانید به صفحه خرید هر کدام از این محصولات مراجعه کنید.

مزایای استفاده از مواد تصفیه آب شامل ضد کف و کف زداها

کف کردن بیش از حد کنترل نشده می‌تواند منجر به ریختن کف روی گذرگاه‌ها و توری شود و خطر سر خوردن را ایجاد کند. کف‌های پخش شونده در هوا ممکن است یک مشکل سلامت تنفسی باشد که می‌تواند منجر به رسوبات نامرتب و خطرناک فوم در سازه‌ها و تجهیزات مجاور شود که به نیروی کار و زمان برای تمیز کردن نیاز دارد. کف کردن بیش از حد ممکن است باعث ایجاد کاویتاسیون پمپ در هنگام پمپاژ فاضلاب یا آب فرآیند در لوله‌ها و مخازن شود.

این کاویتاسیون ممکن است منجر به خرابی زودرس پمپ، از دست دادن کنترل فرآیند و سایر مسائل مرتبط شود. هنگامی که ضد کف‌ها به درستی مهندسی، اعمال و نگهداری شود، برنامه‌های درمان ضد کف و کف زدایی می‌توانند:

بهبود بهره وری عملیاتی

 • از تجهیزات فرآیند گران قیمت در جایی که فوم می‌تواند منجر به تولید و مشکلات تهدیدکننده دارایی شود (به عنوان مثال، کاویتاسیون پمپ) محافظت کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که زمان توقف تولید به دلیل شرایط کف کردن به حداقل می‌رسد یا حذف می‌شود
 • به حداقل رساندن مشکلات عملیاتی در تجهیزات تصفیه فاضلاب

الزامات نظارتی را برآورده کنید

 • در مواردی که عدم وجود کف در پساب لازم است، رعایت مقررات را حفظ کنید
 • از بین بردن شرایط مزاحم کف در مناطق مختلف کاربرد

بهبود محیط زیست، بهداشت و ایمنی

 • بهبود روابط عمومی با جامعه اطراف
 • با از بین بردن سرریز کف در مناطق کار، ایمنی کارگران را بهبود بخشید

جهت خرید مواد شیمیایی کنترل کننده کف در تصفیه آب به لینک خرید آن‌ها در زیر مراجعه کنید:

 

فروش مواد تصفیه آب
لخته ساز به عنوان مواد تصفیه آب

فلوکولانت‌ها و لخته سازها برای تصفیه آب

مواد معلق موجود در منابع آب خام با روش‌های مختلف حذف می‌شود تا آب مناسب برای مصارف خانگی و اکثر نیازهای صنعتی تامین شود. ماده معلق می‌تواند شامل جامدات بزرگی باشد که به تنهایی توسط گرانش و بدون هیچ کمک خارجی قابل ته نشین شدن هستند و مواد غیر قابل ته نشینی که اغلب ماهیت کلوئیدی دارند. حذف عموماً با انعقاد، لخته سازی و ته نشینی انجام می‌شود. از ترکیب این سه فرآیند به عنوان شفاف سازی متعارف یاد می‌شود.

عملکرد فلوکولانت = عملیات منعقد کننده و لخته ساز برای مواد جامد معلق، حذف مواد آلی و روغن، آبگیری لجن و نرم شدن آهک

از جمله مواد شیمیایی تصفیه آب در ورودی و فاضلاب پساب، ترکیبات کمکی شفاف سازی مانند منعقد کننده‌ها و لخته سازها هستند که به حذف جامدات معلق از جمله روغن، مواد آلی (TOC و رنگ) و سختی کمک می‌کنند. به نوبه خود، این مواد شیمیایی تصفیه آب به کاربر اجازه می‌دهد تا آب خام ورودی خود را برای استفاده کارآمد به عنوان آب فرآیندی آماده کنند، مقررات تخلیه فاضلاب را به طور قابل اعتماد رعایت کنند، در حالی که امکان استفاده مجدد مقرون به صرفه از آب را فراهم می‌کند.

انواع مختلفی از منعقد کننده‌ها یا لخته کننده‌ها به صورت مایع، امولسیون یا پودر، محصولات کاتیونی یا آنیونی وجود دارند. (برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.)

نمونه‌های از مواد تصفیه آب به عنوان منعقد کننده

مواد شیمیایی منعقد کننده در تصفیه فاضلاب برای تنظیم pH و شروع انعقاد جامدات در فاضلاب استفاده می‌شود. انتخاب مواد شیمیایی تصفیه آب به عنوان منعقد کننده، مستلزم در نظر گرفتن ترکیب شیمیایی فاضلاب است. برخی از مواد شیمیایی برای مواد جامد منعقد کننده در فاضلاب به شرح زیر است:

کلرید آهن، کلرید آلومینیوم (AlCl3)، سولفات آلومینیوم [Al2(SO4)3] و کلرید آهن (FeCl3).

زاج سفید در تصفیه آب

فرمول شیمیایی سولفات آلومینیوم Al2(SO4)3 است. اغلب به عنوان زاج سفید شناخته می‌شود. در تصفیه آب، مخلوطی از آلوم صافی 48 درصدی در محلول آبی با آب خام ورودی به میزان 24-18 میلی گرم در لیتر ترکیب می‌شود.

آلوم در بسیاری از محصولات خانگی مانند دئودورانت و بیکینگ پودر یافت می‌شود. اما در فرآیندهای تصفیه آب به عنوان منعقد کننده است. یک منعقد کننده ذرات بسیار ریز معلق در آب خام را به ذرات بزرگتر متصل می‌کند که می‌توانند با فیلتر کردن و ته نشین شدن حذف شوند. این اجازه می‌دهد تا رنگ ناخواسته و کدر شدن (کدورت) از بین برود. علاوه بر این، این فرآیند خود آلومینیوم را حذف می‌کند.

ساده ترین روش تصفیه آب
مواد تصفیه آب

ویژگی‌ها و مزایای استفاده از مواد فلوکولانت و لخته سازی

 • عملیات شفاف سازی و شناورسازی مقرون به صرفه
 • عملکرد بهینه واحد و کیفیت پساب (کدورت کمتر پساب)
 • عملیات شفاف سازی نفوذی برای کاهش بارگذاری یونی و رسوب در فرآیندهای تصفیه پایین دست بهینه شده است.
 • عملکرد فیلتر پایین دست را بهبود می‌بخشد.
 • حجم لجن را در دمیدن زلال ساز و شناور DAF کاهش می‌دهد.
 • کاربردهای مقرون به صرفه ضخیم کردن و آبگیری برای افزایش خشکی لجن.
 • کاهش تولید جامدات هنگام تبدیل از مواد معدنی به محصولات آلی.
 • کمترین هزینه کل عملیات.

بییشتر بخوانید: خرید مواد شیمیایی تصفیه آب

جهت خرید مواد فلوکولانت و لخته ساز به لینک خرید آن‌ها در زیر مراجعه کنید:

مواد شیمیایی کنترل کننده بوی فاضلاب

بوهای منتشر شده از تاسیسات صنعتی و تولیدی بر محیط زیست، رفاه جامعه و ایمنی و بهره وری کارگران کارخانه شما تأثیر می‌گذارد.  در بسیاری از فرآیندهای صنعتی و سیستم‌های تصفیه فاضلاب، سولفید هیدروژن، مرکاپتان‌ها، آمین‌ها و مواد آلی فرار برخی از مواد بدبو ساطع می‌شوند که می‌توانند حس بویایی شما را تحریک کنند. رایج ترین، معمولاً شناخته شده و نیاز به توجه فوری، سولفید هیدروژن (H2S) است.

بسیاری از تاسیسات صنعتی در حال حاضر با چالش رعایت و حفظ انطباق با استانداردهای هوای محیطی که توسط آژانس‌های تنظیم کننده آلودگی هوا و سازمان‌های اجرایی بهداشت و ایمنی محیط کار هدایت می‌شود، مواجه هستند.

کنترل بوها برای حفظ ایمنی و رعایت محیط زیست

کلروفریک – استفاده از کلروفریک در تصفیه آب، موجب بهبود راندمان تصفیه اولیه فاضلاب، فسفر زدایی، جداسازی فلزات سنگین، سفید کننده و از بین بردن بوی نامطبوع H2S می‌شود.

هیپوکلریت سدیم که بیشتر به عنوان سفید کننده شناخته می‌شود، این ماده شیمیایی اغلب برای از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌ها در مرحله ضد عفونی استفاده می‌شود.

اسید هیدروکلریک – این اسید بسیار خورنده برای کنترل بو در فاضلاب استفاده می‌شود.

مواد شیمیایی

مزایای استفاده از مواد شیمیایی کنترل کننده بو

 • کنترل سولفیدهای هیدروژن و بوهای مزاحم
 • محیط کار ایمن تر نتایج مقرون به صرفه
 • از بین بردن اثرات منفی زیست محیطی
 • محافظت از یکپارچگی تجهیزات – با حذف بوهایی که ماهیت خورنده دارند، تجهیزات از خوردگی اضافی و مسائل مربوط به خوردگی محافظت می‌شوند.
 • حذف شکایات عمومی – شکایات عمومی در مورد بو می‌تواند بر تصویر صنعت در یک جامعه تأثیر منفی بگذارد. از بین بردن بوها، شکایات را از بین می‌برد، که یک سیاست روابط عمومی موثر با مزایای گسترده است.

فروش مواد شیمیایی تصفیه آب

در فرایند تصفیه آب، مواد شیمیایی تصفیه آب متعددی استفاده می‌شود. منعقد کننده‌ها، لخته سازها، شفاف کننده‌ها و پاک کننده‌های فیلتر نیز بخش مهمی از مواد شیمیایی برای تصفیه آب را تشکیل می‌دهند. مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه آب و فاضلاب بسیار خطرناک و تهاجمی هستند. شرکت پیشگامان شیمی آمادگی ارائه کلیه مواد شیمیایی تصفیه آب را دارد. کافی است در صورت نیاز به خرید مواد اولیه شیمیایی و یا وجود هرگونه سوالی، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شماره‌های تماس : ۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲ – ۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست