فروش هیپوکلریت سدیم

سدیم هیپوکلریت چیست؟

هیپوکلریت سدیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaClO است. این ترکیب شامل یک کاتیون سدیم (+Na ) و یک آنیون هیپوکلریت (ClO-) است. همچنین ممکن است به عنوان نمک سدیم اسید هیپوکلروئید مشاهده شود. هنگامی که در آب حل شده است، معمولاً به عنوان سفید کننده یا مایع سفید شناخته می‌شود و عملاً یک ترکیب شیمیایی متمایز از کلر است. در حالی که ترکیب غیر سمی است، خواص خوردگی آن، در دسترس بودن عمومی و محصولات واکنش آن را خطرناک است.

هیپوکلریت سدیم قیمت

جهت  استعلام قیمت سدیم هیپوکلریت

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

خرید سدیم هیپوکلریت
خرید سدیم هیپوکلریت

 

سدیم هیپوکلریت (NaOCl) به عنوان یک محلول آبی با ترکیب گاز کلر (Cl2) و سود سوزآور (NaOH) تولید می‌شود که هر دو حاصل از الکترولیز نمک هستند. سدیم هیپوکلریت معمولا به عنوان سفید کننده شناخته می‌شود.

فرآیند تولید:

این ماده از طریق فرآیند هوکر به صورت صنعتی تهیه می‌شود که در آن هیدروکسید سدیم رقیق با گاز کلر واکنش داده می‌شود تا NaClO همراه با کلرید سدیم و آب تولید کند.

 2NaOH + Cl2 → NaClO + NaCl + H2O

خرید سدیم هیپوکلریت
خرید سدیم هیپوکلریت

خواص فیزیکی:

در حالت خالص، سدیم هیپوکلریت به عنوان جامد سبز ناپایدار با چگالی 1.11 گرم در میلی‌لیتر، نقطه ذوب 18 درجه سانتی‌گراد و نقطه جوش 101 درجه سانتی‌گراد وجود دارد. محلول‌های آبی NaClO در غلظت‌های مختلف یا قدرت (از 1 تا 25 درصد) در بسته‌های مختلف استفاده می‌شود.

با افزودن هیپوکلریت سدیم به آب، pH چه تغییری می‌کند؟

به دلیل وجود سود سوز آور در هیپوکلریت سدیم، PH آب افزایش می‌یابد. وقتی هیپو کلریت سدیم در آب حل می‌شود، دو ماده تشکیل می‌شود که در اکسیداسیون و گندزدایی نقش دارند. اینها اسید هیپوکلروس (HOCl) و یون هیپوکلریت کمتر فعال (OCl) هستند.

PH آب میزان اسید هیپوکلروس را تعیین می‌کند. در حالی که از سدیم هیپوکلریت استفاده می‌شود، از اسید کلریدریک (HCl) برای کاهش pH استفاده می‌شود. از اسید سولفوریک (H2SO4) می‌توان به عنوان جایگزینی برای اسید استیک استفاده کرد. در صورت استفاده از اسید سولفوریک گازهای مضر کمتری تولید می‌شوند. اسید سولفوریک یک اسید قوی است که به شدت با بازها واکنش می‌دهد و بسیار خورنده است.

کاربرد های هیپوکلریت سدیم:

سدیم هیپوکلریت (NaOCl) هنگامی تشکیل شده است که سود سوز (NaOH) و کلر (Cl2) با هم واکنش نشان می‌دهند. این ترکیب به طور گسترده‌ای برای خواص ضد عفونی و اکسیداسیون آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک ترکیب شیمیایی است. این یک ماده‌ی زرد و کمی روشن با بوی مشخص است و با واکنش کلر با محلول هیدروکسید سدیم و با استفاده از الکترولیز سدیم کلرید (نمک) ایجاد می‌شود.

همچنین کلر، یک واکنش‌پذیری بسیار بالا و قدرت اکسیداسیون را نشان می‌دهد، اما به عنوان یک راه حل بسیار آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر از کلر است. این ماده در بسیاری از کاربردها استفاده می‌شود که اکثر آن‌ها شامل ضدعفونی و اکسیداسیون هستند. سدیم هیپوکلریت نوریون به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سدیم هیپوکلریت به طور کلی به عنوان ضد عفونی‌کننده کارآمد و مقرون به صرفه شناخته‌شده است. در استخر شنا برای ضد عفونی‌شدن آب و اکسیداسیون آلودگی‌های آب استفاده می‌شود.  تمیز کردن خانگی و صنعتی این ماده در بسیاری از محصولات تمیزکننده خانگی یافت می‌شود و برای تمیز کردن سطوح سخت به طور خاص استفاده می‌شود. یکی از مؤثرترین راه‌های اصلاح نشاسته، اکسیداسیون هیپوکلریت است که تعداد بیشتری از کربنیل و کربوکسیل‌ها را به مولکول‌های نشاسته اضافه می‌کند.

استفاده اصلی آن به عنوان یک ماده سفید کننده و ضد عفونی‌کننده برای اهداف خانگی و صنعتی است. همچنین در گیاهان تصفیه آب، استخرهای شنا، در برخی از درمان‌های پزشکی و دندانپزشکی، در صنایع غذایی، در خانه‌ها به عنوان عامل ضدعفونی‌کننده و تمیز کننده و در مواد شوینده شست‌وشو به عنوان یک پاک‌کننده لکه و سفید کننده استفاده می‌شود.

ضد عفونی سدیم هیپوکلریت چگونه کار می‌کند؟

با افزودن هیپوکلریت به آب، اسید هیپوکلروس (HOCl) تشکیل می‌شود:

NaOCl + H2O → HOCl + NaOH

اسید هیپوکلروس به اسید کلریدریک (HCl) و اکسیژن (O) تقسیم می‌شود. اتم اکسیژن یک اکسید کننده بسیار قوی است.سدیم هیپوکلریت در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها موثر است. هیپوکلریت سدیم به همان روش کلر ضد عفونی می‌کند.

چگونه هیپوکلریت سدیم در استخرها استفاده می‌شود؟

هیپوکلریت سدیم در استخرها برای ضد عفونی و اکسیداسیون آب استفاده می‌شود. این مزیت را دارد که میکروارگانیسم‌ها نمی‌توانند در برابر آن مقاومت کنند. هیپوکلریت سدیم در برابر باکتری‌های لژیونلا و فیلم زیستی موثر است که در آن باکتری‌های لژیونلا می‌توانند تکثیر شوند.

اسید هیپوکلروس در اثر واکنش هیدروکسید سدیم با گاز کلر تولید می‌شود. در آب، به اصطلاح “کلر فعال” تشکیل می‌شود. روش‌های مختلفی برای استفاده از هیپوکلریت سدیم وجود دارد. برای الکترولیز نمک در محلول، محلول نمک (NaCl) در آب استفاده می‌شود. یونهای سدیم (+Na) و کلرید (Cl) تولید می‌شوند.

4NaCl → 4Na+ + 4Cl

با هدایت محلول نمک به سلول الکترولیز، واکنش‌های زیر در الکترودها اتفاق می‌افتد:

2Cl → Cl2 + 2e- 2H2O + 2e- → H2 + 20H
-2H20 → O2 + 4H++ 4e

متعاقباً، کلر و هیدروکسید واکنش داده و هیپوکلریت ایجاد می‌کنند:

OH + Cl2 → HOCl + Cl

مزیت سیستم الکترولیز نمک این است که نیازی به انتقال یا ذخیره هیپوکلریت سدیم نیست. وقتی هیپوکلریت سدیم به مدت طولانی ذخیره شود، غیرفعال می‌شود. یکی دیگر از مزایای فرآیند در محل این است که کلر pH را کاهش می‌دهد و برای کاهش pH نیازی به اسید دیگری نیست.

گاز هیدروژنی که تولید می‌شود انفجاری است و در نتیجه برای جلوگیری از انفجار، تهویه لازم است. این سیستم کند است و باید از یک بافر اسید هیپوکلروس اضافی استفاده شود. نگهداری و خرید سیستم الکترولیز بسیار گرانتر از هیپوکلریت سدیم است. هنگامی که از هیپوکلریت سدیم استفاده می‌شود، اسید استیک یا اسید سولفوریک به آب اضافه می‌شود. مصرف بیش از حد آن می‌تواند گازهای سمی ایجاد کند. اگر مقدار مصرف خیلی کم باشد، PH بالا می‌رود و می‌تواند چشم را تحریک کند.

از آنجا که از هیپوکلریت سدیم هم برای اکسیداسیون آلودگی‌ها (ادرار، عرق، مواد آرایشی) و هم برای از بین بردن میکروارگانیس‌ های بیماریزا استفاده می‌شود، غلظت مورد نیاز هیپوکلریت سدیم به غلظت این آلودگی‌ها بستگی دارد. به خصوص میزان آلودگی آلی غلظت مورد نیاز را تعیین می‌کند. اگر آب قبل از استفاده از هیپوکلریت سدیم فیلتر شود، به هیپوکلریت سدیم کمتری نیاز است.

خرید سدیم هیپوکلریت
هیپوکلریت سدیم خرید

اثرات هیپوکلریت سدیم بر سلامتی چیست؟

قرار گرفتن در معرض بیماری

هیچ آستانه‌ای برای قرار گرفتن در معرض هیپوکلریت سدیم وجود ندارد. اثرات مختلف سلامتی پس از قرار گرفتن در معرض هیپوکلریت سدیم رخ می‌دهد. افراد با استنشاق آئروسل‌ها در معرض هیپوکلریت سدیم قرار می‌گیرند. این باعث سرفه و گلودرد می‌شود. بعد از بلع هیپوکلریت سدیم،  درد معده، احساس سوزش، سرفه، اسهال، گلودرد و استفراغ ایجاد می‌شود.

تماس هیپوکلریت سدیم روی پوست یا چشم‌ها باعث قرمزی و درد می‌شود. پس از مواجهه طولانی مدت، پوست می‌تواند حساس شود. هیپوکلریت سدیم برای موجودات آب سمی است. هنگام تماس با نمک‌های آمونیوم جهش‌زا و بسیار سمی است.

هیپوکلریت سدیم برای ضد عفونی

غلظت هیپوکلریت سدیم که در استخرها وجود دارد به طور کلی برای افراد مضر نیست. وقتی کلر در آب زیاد باشد، این باعث سوزاندن بافت‌های بدن می‌شود که به مجاری هوا، معده و روده، چشم و پوست آسیب می‌رساند. هنگامی که از هیپوکلریت سدیم در استخرها استفاده می‌شود، گاهی اوقات باعث قرمزی چشم می‌شود.

وقتی مقدار زیادی اوره (مخلوطی از ادرار و عرق) وجود دارد، اسید هیپوکلروس و اوره واکنش داده و کلرآمین تشکیل می‌دهند. این کلرامین‌ها غشای مخاطی را تحریک می‌کنند و به اصطلاح “بوی کلر” ایجاد می‌کنند. در بیشتر استخرها با تصفیه آب و تهویه از بروز این مشکلات جلوگیری می‌شود. تحریک چشم بعد از مدتی از بین می‌رود.

مزایا و معایب استفاده از سدیم هیپوکلریت چیست؟

 • مزایای استفاده از سدیم هیپوکلریت

سدیم هیپوکلریت به عنوان ضد عفونی کننده دارای مزایای زیر است:

در صورت تولید در سایت، به راحتی قابل ذخیره و حمل و نقل است. مقدار مصرف آن ساده است. حمل و نگهداری سدیم هیپوکلریت بی‌خطر است. سدیم هیپوکلریت به اندازه گاز کلر برای ضد عفونی موثر است. 

 • معایب استفاده از سدیم هیپوکلریت

سدیم هیپوکلریت ماده‌ای خطرناک و خورنده است. هنگام کار با سدیم هیپوکلریت، اقدامات ایمنی برای محافظت از کارگران و محیط زیست باید انجام شود. سدیم هیپوکلریت نباید با هوا تماس داشته باشد، زیرا این امر باعث تجزیه آن می‌شود. هر دو ترکیب هیپوکلریت سدیم و کلر، ژیاردیا و انگل کریپتوسپوریدیوم را غیر فعال می‌کنند.

تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم

محلول های هیپوکلریت سدیم مایعات شفاف، سبز متمایل به زرد با بوی کلر هستند. هیپوکلریت کلسیم یک جامد سفید رنگ است که به راحتی در آب تجزیه می شود و اکسیژن و کلر آزاد می کند. همچنین بوی کلر قوی دارد. هیچ یک از این دو ترکیب به طور طبیعی در محیط وجود ندارند.

فروش هیپوکلریت سدیم

فروش هیپوکلریت سدیم به صورت بشکه‌های 250 کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد. شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول هیپوکلریت سدیم مورد نیاز را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مینا اشرف

  سلام
  خسته نباشید
  من از ٪10 تگزاپن و ٪1 CAPB در شامپو استفاده می کنم. برای افزودن 0.8٪ گلیکول دی استئارات ، من به ویسکوزیته بالاتری نیاز دارم که می توانم با افزایش NACL به ٪3-4 به دست آورم. من نمی خواهم مقدار CAPB را افزایش دهم یا ماده ضخیم اضافی را که هزینه و زمان کار را افزایش می دهد اضافه کنم.

  آیا 3 تا 4 درصد NACL در مقایسه با1.5 تا 2 درصد تأثیر منفی در شامپو دارد؟

  پاسخ
  • دکتر الهام استخری

   سلام
   انجام این کار باعث سوزش چشم ها و خشک شدن پوست سر می شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست