خرید پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن Perchloroethylene (همچنین به عنوان تتراکلرواتیلن نیز شناخته می‌شود) یک کلرو کربن با فرمول مولکولی C2Cl4 است. این یک مایع بی‌رنگ با بوی شیرین است که بیشتر به عنوان یک محصول تمیز کننده پارچه‌ها استفاده می‌شود. این محصول یک مایع غیر قابل اشتعال است و هیچ نقطه اشتعال قابل اندازه‌گیری و محدودیت قابل اشتعال در هوا ندارد که با بیشتر حلال‌های آلی قابل پخش است اما فقط به مقدار کمی در آب مخلوط می‌شود.

خرید پرکلرواتیلن
خرید پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن چگونه تولید می‌شود؟

این ماده اولین‌بار در سال 1821 توسط Michael faraday سنتز شد. وی دریافت که در کلرور ولیز دمای بالا از هیدروکربن‌ها، می‌تواند پرکلرواتیلن تولید کند زیرا هیدروکربن به طور حرارتی تجزیه می‌شود و باعث تولید محصولات جانبی می‌شود. از زمان کشف وی، چند روش دیگر ایجاد شده است. در چنین روشی که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرد، هنگامی است که 1.2-دی کلرواتان بالاتر از 400 درجه سانتی‌گراد با کلر و یک کاتالیزور گرم می‌شود. فرآورده‌های جانبی پس از آن با استفاده از فرآیند تقطیر، به تولید پرکلرواتیلن می‌پردازند.

کاربرد پرکلرواتیلن:

پرکلرواتیلن خصوصیات فیزیکی و شیمیایی بسیاری را ارائه می‌دهد که آن را به یک حلال کلر مناسب برای بسیاری از کاربردها تبدیل می‌کند.نسبتاً بی اثر و ذاتاً پایدارتر از سایر حلال‌های کلر است. پرکلرواتیلن برای جلوگیری از تخریب یا تجزیه حلال و خوردگی قطعات و تجهیزات فلزی تثبیت می‌شود.قدرت حلالیت بالا و تراکم بخار بالای پرکلرو اتیلن، آن را برای استفاده های مختلف نهایی ایده آل می‌کند و در نتیجه، پرکلرواتیلن به بزرگترین حلال تمیز کننده خشک و گزینه ای برای چربی زدایی بخار تبدیل شده است.

پرکلرواتیلن
پرکلرواتیلن

موارد استفاده احتمالی در زیر شرح داده شده است:

تمیز کردن خشک

پرکلرواتیلن حلال ارجح است زیرا علاوه بر غیر قابل اشتعال بودن، یک عمل تمیز کردن سریع، قدرتمند و در عین حال ملایم با حداقل تحریک مکانیکی را ایجاد می‌کند. نتیجه این کار یک محصول تمیزتر با سایش پارچه کمتر است. پرکلرو اتیلن برای تمام الیاف طبیعی و مصنوعی ایده آل است.

چرخه‌های سریعتر: چرخه تمیز کردن و زمان خشک شدن با پرکلرو اتیلن سریع است و به دلیل قدرت حلالیت زیاد، لکه‌های کمتری برای لکه بینی باقی مانده است. از آنجا که قابل بازیابی است، عمر طولانی دارد.

قابل برنامه ریزی: پرکلرواتیلن با هر ماده شوینده خشک شونده کار می‌کند، بنابراین دستگاه تمیز کننده خشک می‌تواند مواد شوینده یا صابون اضافه کند تا یک سیستم شارژ سفارشی ایجاد کند.

چربی زدایی بخار

بسیاری از صنایع، از جمله هوا فضا، خودرو و تولید لوازم خانگی، از پرکلرواتیلن در چربی زدایی بخار برای قطعات فلزی استفاده می‌کنند. پرکلرواتیلن برای شرایطی که به نقطه جوش زیاد (بالاتر از آب) نیاز دارد ایده آل است. بسیاری از ذرات آلوده مانند موم و رزین برای ذوب شدن باید حل شوند و پرکلرو اتیلن را به یک حلال مطلوب تبدیل کنند.

نقطه جوش زیاد: نقطه جوش بالا پرکلرواتیلن آن را قادر می‌سازد بخار روی فلز بیشتر از حلال‌های کلر شده دیگر باشد، بنابراین قطعات به طور موثرتری شسته می‌شود. پرکلرواتیلن مدت زمان طولانی تری تمیز می‌کند و به راحتی ترکیبات با نقطه ذوب بالاتر و موم‌ها را از بین می‌برد. پرکلرواتیلن به ویژه در روزنه‌های ریز و درزهای جوش داده شده با لکه‌های نازک مفید است.

آزوتروپیک با آب: پرکلرواتیلن با آب یک آزوتروپ تشکیل می‌دهد. در نتیجه، پرکلرو اتیلن به یک چربی گیر بخار اجازه می‌دهد تا به عنوان دستگاه خشک کردن قطعات فلزی عمل کند و بدون تخریب حلال، فیلم های آب را از فلزات حذف کند.

فرایند فرآوری شیمیایی

پرکلرواتیلن به عنوان یک حلال حامل برای مرحله پایانی پارچه، لاستیک و سیلیکون‌ها عمل می‌کند. همچنین از آن به عنوان یک حلال استخراج کننده در پاک کننده‌های رنگ و جوهرهای چاپ استفاده می‌شود. در بسیاری از کاربردها به عنوان واسطه شیمیایی عمل می‌کند. مانند همه برنامه‌ها، هنگام استفاده از پرکلرواتیلن برای کاهش اشتعال پذیری مخلوط، تعیین نقطه اشتعال محصول نهایی مهم است زیرا باید قبل از فروش استفاده شود، زیرا مقدار ناکافی پرکلرواتیلن باعث افزایش نقطه اشتعال مخلوط نمی‌شود.

بازسازی کاتالیست – پرکلرواتیلن در صنعت پالایشگاه نفت به عنوان منبع اسید کلریدریک، یک پروموتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، که به بازسازی کاتالیزور در هر دو عملیات اصلاح کننده کاتالیزوری و عملیات ایزومریزاسیون کمک می‌کند. محصول فروخته شده به این عملیات باید از درجه خالص‌تری برخوردار باشد و از ثبات کمتری برخوردار باشد تا از مسمومیت کاتالیست پلاتین جلوگیری کند.

فلوروکربن – پرکلرواتیلن در ساخت مبردها، مخلوط مبرد و سایر ترکیبات فلوئوره دار استفاده می‌شود.

فواید پرکلرواتیلن

 • پرکلرواتیلن یک حلال است که معمولاً در عملیات تمیز کردن خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هنگام استفاده از مواد یا پارچه، این ماده به حل‌شدن روغن‌ها و موم‌ها بدون آسیب‌رساندن به پارچه کمک می‌کند.
 • در ساخت فلز، حلال‌های حاوی این ماده فلز جدید را تمیز کرده و از آن جدا می‌کنند تا از ضعف ناخالصی فلز جلوگیری شود.
 • به دلیل دوام و قابلیت چسبندگی به پلاستیک، فلز، لاستیک و چرم  از پرکلرواتیلن به عنوان یک ماده در انواع محصولات رایج مانند دافع آب استفاده می‌شود.
 • همچنین به عنوان یک مایع عایق و گاز خنک‌کننده در ترانسفورماتورهای برقی، در جوش‌های رنگی، جوهرهای چاپی، چسب‌ها، روکش‌های کاغذی و چرم استفاده می‌شود.

اثرات سلامتی

برای درک و جلوگیری از خطرات مرتبط با پرکلرو اتیلن، تمام دستورالعمل‌های موجود در برچسب محصول را بخوانید و آن‌ها را مرور کنید و برای اطمینان از خطرات مرتبط با آن، از اطلاعات ایمنی (SDS) استفاده کنید.از تجهیزات محافظت شخصی مناسب استفاده کنید و از تماس مستقیم خودداری کنید.

تماس چشمی با پرکلرواتیلن باعث تحریک جدی چشم می‌شود. تماس پوست با پرکلرواتیلن باعث تحریک پوست می‌شود.

بلعیدن پرکلرو اتیلن ممکن است در صورت بلعیدن مضر باشد. پرکلرو اتیلن ممکن است در هنگام بلع و / یا استفراغ بعدی به ریه‌ها آسپیراسیون شود. آسپیراسیون این ماده باعث آسیب شدید ریوی، پنومونیت شیمیایی، ادم ریوی یا مرگ می‌شود.

استنشاق پرکلرواتیلن ممکن است باعث تحریک تنفسی شده و سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار دهد. علائم ممکن است شامل سرگیجه، خواب آلودگی، بی حالی، کما و مرگ باشد. آدرنالین فقط باید پس از بررسی دقیق به دنبال قرار گرفتن در معرض بیش از حد پرکلرواتیلن تجویز شود.

افزایش حساسیت قلب به آدرنالین ممکن است در اثر قرار گرفتن بیش از حد در برابر این محصول ایجاد شود. قرار گرفتن بیش از حد در استنشاق مزمن در برابر پرکلرو اتیلن ممکن است باعث آسیب به کبد و کلیه ها شود.

خرید پرکلرواتیلن
خرید پرکلرواتیلن

آیا پرکلرواتیلن باعث سرطان می‌شود؟

پرکلوراتیلن به طور گسترده‌ای برای سرطان در چندین گونه و سیستم های آزمایش بیولوژیکی مورد مطالعه قرار گرفته است.در حال حاضر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) پرکلرو اتیلن را در گروه 2A ذکر می‌کند، به عنوان ماده ای “احتمالاً برای انسان سرطان زا” است. چندین مطالعه اپیدمیولوژیک میزان مرگ و میر ناشی از سرطان را بررسی کرده است و ارتباط مستقیمی بین قرار گرفتن در معرض پرکلرواتیلن و سرطان نشان نداده است.

با این حال، اکیداً پیشنهاد می‌شود که مشتریان پرکلرواتیلن برنامه های بهداشت صنعتی خود را بررسی کنند و روش‌های عملیاتی خوبی را برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض کارمندان زیر حد مجاز قرار گرفتن در معرض هوا تنظیم کنند.براساس ACS، برخی از مطالعات درمورد افرادی که در محل کار بیشتر در معرض این ترکیب قرار می‌گیرند، مانند کارگران تمیز کردن خشک هستند موارد بیشتری از آنچه انتظار می‌رود برخی از سرطان‌ها از جمله:

 • سرطان‌های مری
 • کلیه
 • گردن
 • رحم
 • مثانه و همچنین لنفوم مشاهده شده است.

با این حال، نتایج این مطالعات همیشه موافق نبوده است، و به طور کلی موارد سرطان کمی وجود دارد که افزایش خطر اغلب ممکن است ناشی از شانس باشد نه قرار گرفتن در معرض خطر.

ATSDR اظهار داشت كه قرار گرفتن در معرض پركلرواتیلن ممكن است منجر به خطر بیشتر:

 • سرطان مثانه
 • میلوما مولتیپل
 • یا لنفوم غیر هوچكین برای برخی افراد شود، اما همچنین اظهار می‌دارد كه شواهد چندان قوی نیستند.

تاثیرات محیطی

پركلرواتیلن باید از دریاچه‌ها، نهرها، حوضچه ها یا سایر منابع آب دور باشد. پرکلوراتیلن پتانسیل تجمع زیستی کمی را نشان می‌دهد.

حمل و نقل و ذخیره سازی ایمن

همانطور که توسط روش‌های استاندارد آزمایش شده است، پرکلرو اتیلن فاقد نقطه اشتعال، نقطه آتش سوزی یا دمای احتراق خودکار است. بسته به شرایط، این ماده یا بخار آن که در تماس با شعله‌های آتش، سطوح داغ یا قوس‌های الکتریکی می‌توانند تجزیه شوند و گاز کلرید هیدروژن و آثار احتمالی فسژن را تشکیل دهند.

خطرات ناشی از آتش سوزی و انفجار را می‌توان با تهویه مناسب، با استفاده از انواع مناسب و چیدمان تجهیزات، و اقدامات احتیاطی و مراقبت‌های منطقی در هنگام استفاده به حداقل رساند.پركلرواتیلن باید دور از تابش مستقیم آفتاب در یك منطقه خشك، خنك و دارای تهویه مناسب و دور از مواد ناسازگار نگهداری شود.

نباید در دمای بیش از 35 درجه سانتیگراد (95 درجه فارنهایت) ذخیره شود. بسته به شرایط، هنگامی که پرکلرواتیلن در معرض درجه حرارت، گرما یا احتراق قرار می‌گیرد، می‌توان گاز کلرید هیدروژن را که برای بینی و گلو تحریک کننده است، و همچنین مقادیر کمی از گاز فسژن، یک گاز بسیار سمی، تولید کرد.در نتیجه، تمام منابع احتراق باید حذف شوند. برای جلوگیری از اشتعال بخارات در اثر تخلیه الکتریسیته ساکن، باید تمام قطعات فلزی تجهیزات اتصال به زمین داشته باشند.

پرکلرواتیلن
پرکلرواتیلن

فروش پرکلرواتیلن:

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول پرکلرواتیلن مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

این مقاله از ۱ رای ۵ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای
فرمولاسیون مایع ظرفشویی
فهرست