خرید کیتوسان

خرید کیتوسان

کیتوسان یک همو پلیمر خطی از واحدهای گلوکزامین و N-استیل گلوکزامین است که توسط پیوند گلیکوزیدی β (1-4) به هم مرتبط شده است. از آنجایی که کیتوسان در طبیعت وجود ندارد و بنابراین نمی‌توان آن را از منابع طبیعی استخراج کرد. در واقع، کیتوزان محصول دی استیله کیتین طبیعی (دومین پلی ساکارید فراوان در طبیعت) است.

جهت استعلام قیمت کیتوسان

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد، مانند غیر سمی، زیست سازگار، ایمن و زیست تخریب پذیر، در سطح جهانی به عنوان یک عامل ضد باکتری، ضد قارچ و چسب یا به صورت ترکیبی با سایر پلیمرها یا به تنهایی استفاده می‌شود. در این محتوا به بررسی کیتوزان و کاربردهای آن در صنایع مختلف می‌پردازیم. تا انتهای محتوا ما را همراهی کنید.

ویژگیهای کیتوسان
⭐نام انگلیسی کیتوسان Chitosan
⭐فرمول شیمیایی کیتوسان (C6H13NO5)n
⭐جرم کیتوسان 161.16  (مونومر)
⭐نقطه ذوب کیتوسان 88ºC
⭐ چگالی 1.75g/cm3

کیتوسان چیست؟

کیـتوسان به دلیل ماهیت همه‌کاره، تجزیه بیولوژیکی عالی، زیست سازگاری، فعالیت ضد میکروبی، غیر سمی و کاربردهای گسترده به عنوان یکی از امیدوار کننده‌ترین مواد زیستی قرن 21 محسوب می‌شود. کیـتوسان از کیتین، دومین پلیمر طبیعی پس از سلولز که بسیار در دسترس است، گرفته شده است. کیتین به طور طبیعی در اسکلت خارجی صدف مانند خرچنگ و میگو و در غشای سلولی قارچ‌ها، مخمرها و سایر میکروارگانیسم‌ها یافت می‌شود. کیتین در اسیدهای رقیق محلول نیست، در حالی که کیـتوسان در اسیدهای رقیق محلول است. وجود آمین‌های اولیه (-NH2) در کیتوسان به آن بار مثبت خالص می‌دهد و از نظر خواص بیولوژیکی مهم است.

 • در حال حاضر، کیتوسان یکی از بیشترین مواد زیستی است که بیشتر مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد.
 • هنگامی که درجه کاهش استیلاسیون (DDA) و مقدار نیتروژن در کیتین به ترتیب 50 و 7 درصد بیشتر شود، آن را کیـتوسان می‌نامند.
 • زباله‌های سخت‌پوستان به عنوان یک منبع اصلی کیـتوسان برای بهره‌برداری تجاری در نظر گرفته می‌شود.

  خرید کیتوسان

خواص کیتوسان

درجه استیل شدن و وزن مولکولی کیـتوسان را می‌توان برای دستیابی به خصوصیات مختلف فیزیکی مکانیکی اصلاح کرد. ترکیب اولیه پلیمر کیـتوسان دارای کربن (11/44 درصد)، هیدروژن (84/6 درصد) و نیتروژن (97/7 درصد) است.

عوامل مؤثر بر ویسکوزیته کیتوسان

 • شاخص چند پراکندگی وزن مولکولی
 • وجود الکترولیت و انواع حلال
 • رطوبت و دما
 • الگو و درجه استحکام‌زدایی
 • منبع و روش تهیه
 • عقیم‌سازی، میزان ویسکوزیته غلظت کیـتوسان

گرانروی ذاتی کیـتوسان 1٪ از 40 تا 5000 CP متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

حلالیت کیتوسان

کیتوزان یا کیتین اصلاح شده به راحتی در محیط اسیدی رقیق زیر pKa آن (pH = 6.5) حل می‌شود در حالی که کیتین در حلال‌های آلی و معمولی نامحلول است. گروه‌های آمینه در ساختار اصلی کیتوزان با تشکیل +chit-NH3 یونیزاسیون را در pH پایین افزایش می‌دهند و حلالیت پلی ساکارید را افزایش می‌دهند در حالی که در pH بالاتر (> pH 6.0)، رسوب می‌کند. بنابراین، کیتوزان در محیط های اسیدی (1%) مانند اسید استیک، اسید فرمیک، اسید ال-گلوتامیک، اسید لاکتیک، اسید سوکسینیک و غیره حلالیت نشان می‌دهد. کیتوزان اصلا در حلال‌های آلی محلول نیست!!. اما می‌توانید از ترکیبی از اسید رقیق شده با آب و حلال‌های آلی مانند متانول و استون استفاده کنید.

تهیه کیتوسان

کیتین اولین پلی‌ساکاریدی بود که حتی قبل از کشف سلولز توسط دانشمندان شناسایی شد. هنری براکانوت برای اولین‌بار کیتین را از قارچ جدا کرد. در سال 1859، پروفسور سی.روژت برای اولین‌بار کیتین را در حضور یک ماده قلیایی گرم کرد و “کیتوسان” را کشف کرد. کلمه ‘Chitosan’ توسط هاپپ-سیلر در سال 1894 ابداع شد.

خرید کیتوزان

تولید کیتوسان با انتخاب منبع مناسب برای استخراج کیتین آغاز می‌شود. کیتین را می‌توان از هر دو منبع حیوانی مانند صدف ماهی یا منابع غیر حیوانی مانند قارچ استخراج کرد. خصوصیات فیزیکی و شیمیایی کیـتوسان بسته به منبع آن می تواند بسیار متفاوت باشد. کیتین از طریق فرایند معدنی‌زدایی و پروتئین‌زدایی از منابع طبیعی استخراج می‌شود. سپس کیتین خالص‌شده با ترکیبات قلیایی غلیظ (به عنوان مثال هیدروکسید سدیم) تیمار می‌شود تا کیـتوسان بدست آید. این فرآیند به عنوان استیله‌زدایی شناخته می‌شود و بر خصوصیات نهایی کیـتوسان مانند میزان بار مثبت (نسبت گروه‌های آمین در پلیمر کیتوسان) و وزن مولکولی تأثیر می‌گذارد.فروش کیتوسان

کیتین و کیتوسان در طبیعت

کیتین به طور طبیعی در اسکلت اندام سفالوپودا، اسکلت بیرونی بندپایان و غشای سلولی قارچ‌ها و گیاهان توزیع می‌شود.هر ساله 6-8 میلیون تن زباله سخت پوستان در سطح جهان از پوسته میگو، خرچنگ، خرچنگ دریایی و ماهی مرکب تولید می‌شود .تولید کیتین از منابع دریایی در کشورهایی مانند هند، چین، ژاپن، لهستان، استرالیا، ایالات متحده و نروژ شناسایی می‌شود.

انواع کیتوسان

کیتوزان یک ماده بیولوژیک کاملاً همه‌کاره است. می‌توان کیتوسان را به اشکال مختلف مانند میکرو یا نانو الیاف، میکرو یا نانو ژل کیتوسان، فیلم یا کپسول، اسفنجی، میکرو یا نانوذرات، هیدروژل کیتوسان و گاز پردازش کرد.

قیمت کیتوسان

از نظر شیمیایی، کیـتوسان یکی از مشتقات کیتین است که از زنجیره‌های گلوکوزامین و N-استیل گلوکوزامین تشکیل شده و عمدتا از اسکلت اندام سفالوپودها، اسکلت بیرونی بندپایان و غشای سلولی قارچ‌ها و گیاهان گرفته می‌شود. حذف گروه‌های استیل از کیتین به عنوان فرآیند استیلاسیون توصیف می‌شود. درجه استیلاسیون محتوای گروه‌های آمینه آزاد را در ساختار مولکولی کیـتوسان ارزیابی می‌کند. وقتی تعداد گروه‌های استامید یا درجه استیلاسیون دی بیش از 50٪ باشد (در حالت ایده آل 70-90٪)، پلیمر به عنوان یک مولکول کیـتوسان در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، این نقش مهمی در افتراق بین کیـتوسان و کیتین دارد. براساس درجه استیل‌زدایی DDA کیتوسان دارای انواع موارد زیر می باشد.

کیتوزان موجود در بازار دارای طیف گسترده‌ای از درجه ارزش دی استیلاسیون است. مقدار DDA در کیـتوسان از 56٪ تا 99٪ متغیر است و کیتین با ٪ DDA = 75 یا بالاتر به عنوان کیتوسان شناخته می‌شود.

انواع کیتوسان بر اساس dda

روش‌های اندازه‌گیری DDA برای کیتوسان

 • طیف سنجی با تشدید مغناطیسی هسته‌ای
 • طیف سنجی اشعه ماورا بنفش و مادون قرمز
 • تعیین عیار پتانسیومتری و هدایت‌سنجی
 • کالریمتری اسکن دیفرانسیل

تأثیر DDA بر کیتوسان

DDA یک عامل کلیدی برای مولکول کیـتوسان در نظر گرفته می‌شود زیرا به شدت بر خصوصیات بیولوژیکی و فیزیکوشیمیایی تأثیر می‌گذارد. این تأثیرات شامل:

 • حلالیت و تبلور
 • وزن مولکولی و محتوای رطوبت
 • پاسخ‌های سلولی و چسبندگی سلولی
 • تجمع سلول و خواص جذب
 • قابلیت تجزیه و تجزیه زیست

کاربردهای کیتوسان

کیـتوسان بصورت گسترده به عنوان یک ماده بیولوژیکی برای کاربردهای مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است. برخی از خصوصیات اصلی آن در این تصویر ذکر شده است. از کیتوزان به دلیل ماهیت زیست تخریب پذیر و زیست سازگار، در دستگاه‌های پزشکی خارجی استفاده شده است. از آن به عنوان عامل کاهش وزن استفاده می‌شود. خاصیت چسبندگی و تغییر دهنده ویسکوزیته آن را برای تحویل دارو مفید می‌کند. خاصیت هموستاتیک، ضد میکروبی، ضد التهابی و ضد درد آن را به یک ماده عالی برای مدیریت زخم تبدیل کرده است.ئکیـتوسان این امکان را دارد که در زمینه مراقبت از زخم پیشرفته، داروسازی و صنایع آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار بگیرد .

فروش عمده کیتوسان

کاربرد کیتوسان در پزشکی

پودر کیتوزان یک پلیمر است که در زمینه پزشکی، بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. این کیتین به طور نسبی یا کاملا دی استیل است. از آنجا که کیتین به طور طبیعی اتفاق می‌افتد (به عنوان مثال در دیواره سلول‌های قارچی و پوسته‌های سخت‌پوستان)، کیـتوسان کاملاً قابل تجزیه و زیست سازگاری است و می‌تواند به عنوان چسب و به عنوان یک عامل ضد باکتری و ضد قارچ مورد استفاده قرار گیرد.

در نمونه‌های صنعتی، درجه استیل‌زدایی کیـتوسان همیشه زیر %۹۵ می‌باشد، به دلیل اینکه افزایش بیشتر این درصد، باعث افزایش هزینه تولید و در نتیجه افزایش قیمت آن می‌شود. کیتوسان با درجه استیل زدایی (DDA) بالا در صنایع پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کیتوزان به دلیل خاصیت زیست سازگار بودن به عنوان یک ترکیب بالقوه دارویی به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. برخی مطالعات پیشنهاد کرده‌اند که از کیـتوسان برای پوشاندن نانوذرات ساخته شده از مواد دیگر برای کاهش تأثیر آن‌ها بر بدن و افزایش فراهمی زیستی آن‌ها استفاده شود.

مراقبت از زخم

 • عمل هموستاتیک کیـتوسان بر اساس جذب سریع پلاسمای خون است که منجر به غلظت گلبول‌های قرمز و پلاکت در محل آسیب دیده می‌شود و به دنبال آن فعال‌سازی پلاکت‌ها و انعقاد گلبول‌های قرمز
 • کیتوسان با تحریک تکثیر فیبروبلاست پوستی و مهار تکثیر کراتینوسیت‌ها باعث افزایش اپیتلیزاسیون می‌شود.
 • کیتوزان به عنوان یک عامل ضد میکروبی با ایجاد نشت دیواره سلول باکتریایی از طریق تعامل بر اساس بار و مهار mRNA و سنتز پروتئین در هسته‌ی باکتری عمل می‌کند.
 • اثر ضد درد کیتوسان از جذب یون‌های برادی کینین و پروتون در محل التهاب و به دنبال آن مسدود کردن مسیر آراشیدونیک با مهار فسفولیپاز A2 ناشی می‌شود.
 • کیتوسان با ایجاد اثر مهار کننده مهمی علیه واسطه التهاب مانند اینترلوکین (IL) – 2 ،IL-4 ، IL-6 ،IL-10 و IL-13، سیتوکین هایی مانند TNF-α، نقش مهمی در عمل ضد التهابی دارد. بیان NF-kβ و فعال‌سازی AP-1
 • کیتوزان با جلوگیری از بیان متالوپروتئیناز -2 ماتریس، از هضم ماتریکس خارج سلول محافظت می‌کند.

کاربرد کیتوسان در داروسازی

 • از کیتوسان به ویژه به عنوان یک ماده کمک‌کننده در فرمولاسیون دارویی استفاده شده است. به دلیل ماهیت آب دوستانه می‌توان از آن به عنوان ماده تجزیه‌کننده و چسباننده برای فرم دوز قرص استفاده کرد.
 • قابلیت تشکیل ژل ماتریس پلیمری مبتنی بر کیتوزان در کنترل و تحویل مداوم دارو کمک می‌کند.
 • کیتوسان با بار مثبت به راحتی با اسید چرب آزاد پیوند خورده و مانع از جذب لیپید در روده می‌شود. کیـتوسان همچنین چربی را امولسیون کرده و جذب لیپید در روده را مختل می‌کند.
 • وزن مولکولی بالای کیتوزان و وجود گروه آمینه و هیدروکسی آن را برای مواد دارویی به عنوان ماده ضخیم‌کننده، سورفکتانت، امولسیون‌کننده و غیره مناسب می‌کند.
مکانیسم خواص مهم کیتوسان
ویژگی مکانیسم
هموستاز کیتوسان کاتیونی به سلول‌های خونی با بار منفی متصل می‌شود و منجر به فعال شدن پلاکت می‌شود.
ضد میکروبی مولکول‌های کیتوزان با بار مثبت به غشای سلول‌های میکروبی با بار منفی متصل می‌شوند، که منجر به اختلال در غشای میکروبی و در نتیجه نشت مواد تشکیل‌دهنده درون سلولی و پروتئینی می‌شود.
کنترل درد کیـتوسان از طریق اثر ضد درد خود با کاهش غلظت واسطه‌های التهابی در محل آسیب، درد را تسکین می‌دهد. همچنین یون‌های پروتون آزاد شده در محل التهاب را برای کنترل درد جذب می‌کند.
التیام زخم کیتوزان در ترمیم زخم از طریق مسیرهای مختلف از جمله فعال‌سازی سلول‌های چند مورفونوکلئری، فعال‌سازی فیبروبلاست، تولید سیتوکین و تحریک سنتز کلاژن نوع IV کمک می‌کند.

کیتوزان در لاغری

کیـتوسان یک مکمل غذایی است که از پوسته سخت‌پوستان مانند خرچنگ، میگو و خرچنگ دریایی تهیه می‌شود. تولیدکنندگان مکمل‌ها که اغلب به عنوان کمک طبیعی برای کاهش وزن به بازار عرضه می‌شوند، ادعا می‌کنند که کیـتوسان می‌تواند با جذب چربی مقابله کند. با این حال، پشتیبانی علمی کمی از مزایای کاهش وزن کیـتوسان وجود دارد.

شواهد متفاوتی در مورد اثربخشی کیتوزان برای کاهش وزن وجود دارد. یک مطالعه در سال 2008 منتشر شده که در آن محققان دریافتند، آماده سازی کیتوزان در مقایسه با دارونما منجر به کاهش وزن قابل توجهی می‌شود. به علاوه، گروه‌های درمانی کاهش کلسترول تام و فشار خون را تجربه کردند. گفته شده، محققان نشان می‌دهند که به طور کلی، کارآزمایی‌های این بررسی از کیفیت پایینی برخوردار بودند و شواهد بیشتری برای اثبات اینکه کیتوزان به کاهش وزن کمک می‌کند مورد نیاز است.

بررسی دیگری که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، شواهدی را برای کیتوزان، در میان سایر مکمل‌های رایج برای کاهش وزن مانند گارسینیا کامبوجیا و صمغ گوار، آزمایش کرد تا دریافت که هیچ مدرک قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که نشان دهد این مکمل‌ها برای کاهش وزن بدن کار می‌کنند.

کاربرد کیتوسان در لوازم آرایشی

 • کیتوسان از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت می‌کند و به عنوان یک عامل غربالگر آفتاب عمل می‌کند (فاکتور محافظ آفتاب در حدود 89/0).
 • کیتوسان به عنوان یک ماده مرطوب‌کننده کاتیونی عمل می‌کند که می‌تواند به راحتی جذب سطح منفی پوست شود و میزان رطوبت پوست را نگه دارد. ظرفیت جذب رطوبت با افزایش درجه استیلاسیون کیتوزان افزایش می‌یابد.
 • ماهیت پلی کاتیون کیـتوسان به تعامل با کراتین پلی یونیک کمک می‌کند که باعث تشکیل فیلم راحت در اطراف الیاف مو می‌شود. این فیلم باعث بهبود قدرت مو، نرمی مو و جلوگیری از آسیب دیدن مو می‌شود.
 • مقدار pKa بهینه برای جلوگیری از تشکیل پلاک دندانی در حدود 6.3 و این مقدار در محدوده مقدار pKa کیتوسان قرار دارد. (5.1-6.5)
 • کیتوسان توانایی اتصال با مینای دندان را دارد و یک لایه محافظ ایجاد می‌کند که باعث کاهش ساییدگی دندان می‌شود.

کاربرد کیتوسان در کشاورزی

فراوانی، زیست تخریب پذیری، غیرسمی بودن و منشاء طبیعی کیتوزان به آن اجازه می‌دهد تا به طور ایمن در کاربردهای کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد زیرا می‌توان از آن بدون نگرانی از آلودگی، دفع یا آسیب به مصرف کنندگان در صورت بلعیدن استفاده کرد. پوشش بذر، پوشش برگ، کود، و واکنش‌های دارویی یا کود به زمان آزاد شده از جمله کاربردهای کشاورزی است که در آن کیتوزان استفاده می‌شود. نشان داده است که استفاده از کیتوزان، باعث افزایش مقدار محصولات زراعی تولید شده از طریق بهبود جوانه زنی، ریشه زایی، رشد برگ، عملکرد دانه و حفظ رطوبت خاک شده و در عین حال از بروز عفونت‌ها و بیماری‌های قارچی می‌کاهد.

وجود ذرات و ناخالصی های نامحلول

بخش‌های کلیدی برای کاربردهای زیست پزشکی کیتوسان

کنترل خونریزی و التیام زخم

 • بیومتریال هموستاتیک طبیعی
 • در هر مرحله از روند بهبود زخم عمل می‌کند
 • تسریع در ترمیم زخم
 • عمل ضد میکروبی
 • خاصیت ضدالتهاب
 • ایجاد پیشگیری از اسکار
 • اثر ضد درد

تشخیص و کاشت بیماری

 • تصویربرداری زیستی
 • حسگر زیستی
 • ام آر آی
 • کاشت دندان، ارتوپدی و کرانیوفاشیال
 • آماده‌سازی لنزهای تماسی و سیمان استخوانی

مهندسی بافت و فناوری سلول‌های بنیادی

 • برچسب‌گذاری سلول، چسبندگی سلول، کپسوله‌سازی سلول و مرتب‌سازی سلول
 • داربست سه‌بعدی و پیوند پوست
 • تثبیت بافت و بی‌حرکتی آنزیم
 • مهندسی رگ‌های خونی، استخوان، غضروف، قسمت داخلی، دیسک بین مهره‌ای و بافت پوست

تحویل دارو و ژن درمانی

 • تحویل دارویی
 • مواد بردار غیر ویروسی برای انتقال ژن
 • کنترل شده، پایدار و هدفمند
 • حامل نانو برای تحویل DNA و SiRNA

فروش نانو کیتوسان

با آگاهی بیشتر مصرف‌کنندگان و مشاغل از تأثیرات زیست محیطی، محصولات طبیعی همچنان سهم بیشتری از بازار مواد شیمیایی را به خود اختصاص می‌دهند. محلول‌های کیـتوسان ما فرصتی هیجان‌انگیز برای کسب و کار شما فراهم می‌کند. شما مشتریان عزیز می‌توانید با ثبت درخواست محصول، سفارشات خود را با مشخصات مورد نظر ثبت نماید. کارشناسان فروش شرکت ما با بررسی فرم درخواست مشتری، نانو کیتوزان مورد نظر مشتری را تأمین کرده و تمامی مشخصات ماده و آنالیز مورد نظر را به همراه قیمت کیتوزان به مشتری اطلاع رسانی می‌کند.

خرید کیتوسان

شرکت پیشگامان شیمی واردکننده انواع کیتوسان با DDA های متفاوت شاملDDA 98% ،DDA 96% ، DDA 91.5% ،DDA 88.3% و سایر گریدهای مورد نیاز شما از منابع مختلف سخت‌پوستان، قارچ، غیر حیوانی، گیاهی می‌باشد.این محصول در گریدهای دارویی، آرایشی و صنعتی در بسته بندی های مختلف آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید کیتوسان با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست