سوربیک اسید

خرید سوربیک اسید

شرکت پیشگامان شیمی این محصول را از کشورهای چین و آلمان در بسته‌بندی‌های 25 کیلویی وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید اسید سوربیک دارویی و غذایی با ما تماس بگیرید.

مواد افزودنی غذایی و سوربیک اسید

تقریباً در همه غذاهای بسته‌بندی‌شده یا فرآوری شده می‌توانید مواد افزودنی غذایی پیدا کنید. آنها در خدمت پنج عملکرد اصلی: بهبود یا حفظ مواد مغذی، افزایش عطر و طعم و رنگ، ایجاد بافت صاف و سازگار به غذا، کنترل تعادل اسید و حفظ سلامت کامل هستند. به عنوان یک ماده ضد میکروبی، سوربیک اسید در گروه مواد افزودنی قرار می‌گیرد که به حفظ سلامت کامل مواد غذایی کمک می‌کند. طبق گفته‌ محققان میکروب های اصلی که از آن محافظت می‌کند مخمر و کپک است.

سوربیک اسید چیست

سوربیک اسید یک ماده نگهدارنده غذائی است که از توت‌های درخت گشنیز حاصل می‌شود.اسید سوربیک پودری سفید رنگ یا بلوری است. نقطه ذوب این محصول 134.5 درجه سانتی‌گراد بوده و دارای طعم و بوی ضعیف اسید می‌باشد.

بازده نگه‌دارنده اسید سوربیک 5-10 برابر بنزوات سدیم است.سوربیک اسید یکی از انواع ترکیبات اسید چرب ناسازگار است. این اسید می‌تواند به سرعت توسط بدن انسان جذب شود، سپس به CO2 و H2O تجزیه می‌شود، علاوه بر این در  بدن باقی نمی‌ماند.

اسید سوربیک اولین‌بار در سال 1859 از توت‌های نابالغ درخت کوهی (Sorbus aucuparia) کشف شد، که این نام از آنجا آغاز می‌شود. با این حال، تا اواخر دهه 1930 خواص ضد میکروبی آن مشخص نشد. ابتدا در آلمان توسط E. Muller و سپس چند ماه بعد توسط C. S. Gooding در ایالات متحده کشف شد.

در دهه 1950، اسد سوربیک به صورت صنعتی تولید شد. استفاده‌های اولیه از نمک‌های اسید اسکوربیک برای دفاع از گوشت در برابر باکتری‌های بوتولیسم Clostridium botulinum بود. محبوبیت آن به خاطر بی‌طرفی ارگانولپتیک آن افزایش یافته و در طول 30 سال گذشته یکی از محبوب‌ترین نگه‌دارنده‌ها بوده است.

به طور کلی می‌توان گفت اسید سوربیک یک ترکیب طبیعی است که به صورت مصنوعی ساخته شده است. برای اولین‌بار در سال 1800 از توت‌ها جدا شده و از سال 1940 و 1950 به عنوان یک نگه‌دارنده غذا در دسترس قرار گرفت. با توجه به خواص ضد میکروبی آن به انواع غذاها برای حفظ طراوت اضافه شده است.

سوربیک اسید یک کربوکسیلیک اسید است که تقریباً بدون بو و بی‌مزه هست در هنگام استفاده از مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده به صورت پودر در دسترس است و می‌توان آن را بسته‌بندی کرد.اسیدسوربیک در وضعیت مهر و موم پایدار است، تا 270 درجه سانتی‌گراد تجزیه نخواهد شد.

سوربیک اسید
خرید عمده سوربیک اسید

کاربردهای سوربیـک اسید

اسید سوربیک یک پودر کریستالی سفید و جریان آزاد است. سوربات پتاسیم، نمک پتاسیم اسید سوربیک، به صورت یک پودر کریستالی سفید، گرانول سفید یا گلوله ظاهر می‌شود.

سوربیک اسید یک ترکیب طبیعی است که جزء بیشترین مواد نگه‌دارنده غذا در جهان است و باعث می‌شود زنجیره غذایی جهانی امکان‌پذیر باشد. به عنوان مثال، زمانی که اسید سوربیک در خارج از کشور به یک ژامبون اسپری می‌شود، میکروب تا 30 روز در این محصول رشد نخواهد داشت. این ترکیب اجازه حمل و ذخیره غذا را در سراسر جهان فراهم می‌کند.

در محصولات آرایشی و مراقبت های شخصی، اسید سوربیک و سوربات پتاسیم در درجه اول در محصولات آرایش صورت و چشم و محصولات مراقبت از پوست و مو استفاده می‌شود.سوربیک اسید بیشتر در غذاها، خوراک حیوانات، داروها و لوازم آرایشی یافت می‌شود. هنگامی که به غذاهای انسانی می‌رسیم، سوربیک اسید بیشترین کاربرد را دارد:

 • شراب
 • پنیر
 • محصولات پخته‌شده
 • گوشت سرد
 • صدف

سوربیک اسید برای حفظ گوشت به دلیل قابلیت‌های طبیعی آنتی‌بیوتیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، اولین کاربرد آن در برابر یکی از کشنده‌ترین سموم شناخته شده به انسان، به نام باکتری Clostridium botulinum بود که می‌تواند باعث بوتولیسم شود.

اسیدسوربیک یک نگه‌دارنده غذا است که از بسیاری از انواع مواد غذایی محافظت می‌کند. این یک ترکیب ارگانیک است که دارای قابلیت ضد میکروبی طبیعی است. این افزودنی یکی از محبوب‌ترین مواد نگه‌دارنده مواد غذایی است. با توجه به اثربخشی آن، اسیدسوربیک نیز برای لوازم آرایشی استفاده می‌شود.چند نمونه از غذاهایی که ممکن است حاوی اسید سوربیک باشند، غذاهای لبنی مانند:

 • پنیر و ماست
 • میوه خشک
 • ماهی
 • گوشت
 • ترشی
 • زیتون
 • سوپ
 • سالاد آماده
 • ژله
 • شراب
 • آبجو
 • نوشیدنی‌ها
 • محصولات پخته‌شده مانند نان و شیرینی‌ها.

اسید سوربیک در غذا

از آنجا که اسید سوربیک رشد مخمر و کپک را کنترل می‌کند، تولید کنندگان آن را به انواع غذاهای مستعد این میکروب‌های خاص اضافه می کنند تا باعث فاسد شدن آن‌ها در قفسه‌های فروشگاه نشود. چند نمونه از غذاهایی که ممکن است حاوی اسید سوربیک باشند، غذاهای لبنی مانند پنیر و ماست، میوه خشک، ماهی، گوشت، خیار شور، زیتون، سوپ، سالاد آماده، ژله، شربت، شراب، آبجو، نوشابه و کالاهای پخته شده مانند نان و شیرینی است.

ایمنی سوربیک اسید

به گفته محققان، سوربیک اسید تولید شده به صورت مصنوعی ساخته می‌شود و بنابراین یک ماده نگهدارنده مصنوعی است. اسید سوربیک در لیست مواد “به طور کلی به عنوان بی‌خطر شناخته شده” یا GRAS اداره غذا و داروی ایالات متحده قرار دارد. طبق نظر FDA، کمیته انتخاب مواد GRAS در سال 1975 ادعا کرد که سوربیک اسید در صورت مصرف در سطوح معمول موجود در غذا، هیچ خطری برای سلامتی ندارد.

بررسی ایمنی CIR: اسید سوربیک و سوربات پتاسیم در مطالعات سمیت حاد دهانی عملا غیر سمی بودند. در مطالعات مزمن، وقتی 10٪ اسید سوربیک در رژیم غذایی وجود داشت، هیچ عوارض جانبی قابل توجهی مشاهده نشد. اسید سوربیک و سوربات پتاسیم، با غلظت های 10٪، عملاً چشم را تحریک نمی‌کند. هر دو ماده با غلظت حداکثر 10 ٪  فقط پوست را تحریک می‌کردند.

اسید سوربیک و سوربات پتاسیم با استفاده از آزمایشات باکتریایی، آزمایشات نوترکیبی ژنتیکی، روش‌های برگشت، آزمایش انحراف کروموزومی، تبادلات کروماتید خواهر و جهش های ژنی برای اثرات جهش زایی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. شواهد این آزمایشات نشان می‌دهد که این مواد جهش زا نبوده‌اند. سوربات پتاسیم با میزان 0.1٪ در رژیم غذایی یا 0.3٪ آب آشامیدنی تا 100 هفته سرطان‌زا نبود.

در سایر مطالعات مزمن، هیچ اثر سرطان‌زایی توسط سوربیک اسید در رژیم های غذایی حاوی اسید سوربیک 10٪ اثبات نشده است. هیچ اثر تکاملی با سوربات پتاسیم مشاهده نشده است. فرمولاسیون حاوی 0.5٪ سوربیک اسید و یا سوربات پتاسیم به طور قابل توجهی تحریک کننده‌های اولیه نبودند و اثر تجمعی داشته و حساسیت‌زا نبودند.

گروه تخصصی CIR داده های علمی را ارزیابی کرد و نتیجه گرفت که اسید سوربیک و سوربات پتاسیم برای استفاده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی بی‌خطر است. در سال 2006، به عنوان بخشی از ارزیابی مجدد برنامه‌ریزی شده مواد تشکیل‌دهنده، هیئت متخصص CIR اطلاعات جدید موجود را در مورد این مواد در نظر گرفت و نتیجه‌گیری مجدد را تأیید کرد.

عدم تمایل گروهی از افراد به مصرف سوربیک اسید

برای جلب رضایت تعداد فزاینده افرادی که مواد افزودنی کمتری می‌خواهند، برخی از تولیدکنندگان مواد غذایی داوطلبانه سوربیک اسید را به عنوان ماده نگهدارنده حذف کردند. شیکاگو تریبون در مقاله ای در فوریه سال 2014 گزارش داد که کرافت فودز قصد دارد داوطلبانه اسید سوربیک را از انواع پنیرهای تکه‌ای جداگانه بسته بندی شده سفید حذف کند. هیچ گزارش مبنی بر عوارض جانبی وجود ندارد. طبق مقاله منتشر شده، کرافت این تصمیم را براساس برای جلوگیری از تمایل روزافزون برای استفاده از مواد نگهدارنده مصنوعی اتخاذ کرد.

سوربیک اسید از کجا تهیه کنیم؟

سوربیک اسید در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول سوربیک اسید مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

wikipedia

این مقاله از ۲ رای ۵ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فرمولاسیون مایع ظرفشویی
فهرست