اتیل سلولز

اتیل سلولز به عنوان یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین مشتق اترسلولزی شناخته می‌شود، در نتیجه تولید صنعتی مشتقات سلولزی از جمله اتیل سلولز با در نظر گرفتن صرفه‌ی اقتصادی، اقدامی مهم برای محیط زیست و سلامتی بشر محسوب می‌شود.

کربوکسی متیل سلولزها ترکیباتی (پلیمرهایی) هستند که به راحتی در آب حل و کاملاً در آن دیسپرس می‌شوند. این پلیمرهای پایه آب به عنوان یک افزودنی چند منظوره در صنایع گوناگون کاربرد دارند. زیرا در نگهداری آب، تعلیق کردن و پایدار نگه‌داشتن ذرات معلق و تنظیم رئولوژی موثر هستند. در ادامه به آشنایی با اتیل سلولز و کاربرد آن می‌پردازیم.

جهت استعلام

قیمت اتیل سلولز

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

همه چیز در مورد اتیل سلولز

اتیل سلولز دارای خواص زیست تخریب‌پذیری، غیر سمی است. این ماده در صنایع مختلف از جمله صنایع چوب و کاغذ، صنایع غذایی، نساجی، الکتریکی، دارویی و بهداشتی و… کاربرد دارد.

اتیل سلولز و مشتقات آن در فرمولاسیون داروها، تهیه روکش‌های قرص‌ها و کپسول‌ها، حاملان دارویی هدف‌دار، کنترل رهایش دارو، به عنوان چسب زیستی و اتصال‌دهنده در داروهای مایع به عنوان تثبیت‌کننده و… دارای کاربردهای بسیار وسیعی می‌باشد. این مقاله بر آن است تا اطلاعات جامعی در زمینه تولید و کاربردهای این بیوپلیمر ارایه دهد. در ادامه به آشنایی با اتیل سلولز و کاربرد آن می‌پردازیم.

کاربرد اتیل سلولز

سلولز یک پلیمر خطی با واحد سازنده کلوگوپیرانوز است که دارای خواص زیست تخریب‌پذیری، غیر سمی، قابل بازیافت، آب دوست و ایمن است. سلولز در صنایع مختلف از جمله چوب و کاغذ، صنایع غذایی، نساجی، الکتریکی، دارویی و بهداشتی و… کاربرد دارد.

یکی از کاربردهای وسیع سلولز و مشتقات آن در داروسازی، لوازم آرایشی و بهداشتی است. میکرو کریستال سلولز بیشترین کاربرد در داروسازی را دارد. سلولز اتر و سلولز استر دو مشتق مهم سلولز در صنایع داروسازی هستند که می‌توان به مواردی همچون هیدروکسی پروپیل متیل سلولز، هیدروکسی پروپیل سلولز، سدیم کربوکسی متیل سلولز و… اشاره کرد.

به طور کلی این ماده عامل حجم‌دهنده خوبی برای مواد پرکننده در صنعت رنگ، نگهدارنده و جذب‌کننده آب، تشکیل‌دهنده لایه، تعلیق‌‌ساز ذرات، نگهدارنده رنگ و یکنواخت‌‌کننده مناسبی است که به همین دلایل امروزه در صنعت رنگ و رزین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از کاربردهای مهم سی ام سی پایداری و محافظت از پروتئین‌ها به وی‍ژه پروتئین سبوس است. علاوه بر این‌ها، با توجه به اینکه سی ام سی یک پلی ساکارید کم کالری است، در مواد غذایی رژیمی و کم کالری مانند نان‌های رژیمی، نوشیدنی‌های رژیمی و سس‌های رژیمی کاربرد دارد.

از دیگر کاربردهای این ماده در این صنعت می‌توان به کاربرد آن در شامپوها به دلیل خاصیت پایدار کنندگی کف تولید شده و افزایش قابل توجه میزان آب دوستی ماده شوینده و همچنین کاربرد آن در قرص‌های دارویی به دلیل آب دوستی و عمل متورم کردن اشاره نمود.

تولید اتیل سلولز

آشنایی با اتیل سلولز و کاربرد آن بسیار مهم است. با ایجاد اصلاحاتی در روش سنتز ویلیامز می‌توان تعدادی از اتر سلولزها را تهیه کرد. از این میان ای سی کاربرد محدودی به عنوان ماده قالب‌سازی دارد و بیشتر به عنوان پوشش‌های سطح استفاده می‌شود.

بنزیل سلولز تا قبل از جنگ جهانی دوم به عنوان ماده قالب‌گیر استفاده می‌شد، در حالی که متیل سلولز، هیدروکسی اتیل سلولز و پلیمرهای مفیدتری برای انحلال در آب هستند. برای هر یک از این مواد قدم اول ساخت سلولز قلیایی است.

این ماده با اصلاح سلولز، خمیر کاغذ سفید شده یا الیاف پنبه با محلول غلیظ آبی سدیم هیدروکسید در یک ظرف نیکلی در دمای بالا تولید می‌شود. در نهایت باید محصول در خلا خشک شود تا میزان رطوبت آن در محدوده ده تا بیست و پنج درصد قرار بگیرد. رطوبت و ترکیبات قلیایی دیگر باید به دقت کنترل شود زیرا تغییرات در آن منجر به تغییر در خواص اترهای حاصل می‌شود.

تیل اتر و اتیل الکل که محصولات جانبی هستند با استفاده از تقطیر حذف می‌شوند و اتیل سلولز با استفاده از آب داغ رسوب داده می‌شود. سپس پلیمر به دقت شستشو داده می‌شود تا سدیم هیدروکسید و کلرید سدیم حذف شود و در نهایت خشک می‌شود. خواص این محصول به وزن ملکولی، درجه جانشینی و یکنواختی ملکولی بستگی دارد به همین دلیل آشنایی با اتیل سلولز و کاربرد آن بسیار مهم است.

مزایای اتیل سلولز

غلظت‌دهنده‌های سلولزی دارای گریدهای چهار هزار الی بیست هزار می‌باشند که در ایران عمدتاً به گرید چهار هزار تیلوز گفته می‌شود که در صنعت چسب و رنگ‌سازی استفاده می‌شود. تا گرید به سمت بالاتر می‌رود توانایی حل شدن در آب بیشتر می‌شود اما قدرت نگه‌داری آب در آن به مدت طولانی کمتر می‌شود.

غلظت‌دهنده‌های سلولزی بسته به گرید آن‌ها در صنایع مختلف کاربرد دارند. به عنوان مثال هیدروکسی پروپیل متیل سلولز یا همان hpmc که جز مشتقات اصلاح شده سلولز محسوب می‌شود. در مقایسه با هیدروکسی اتیل سلولز یا همان اچ ای سی که برای حل شدن نیاز به آب گرم و یا مقداری قلیا دارد به راحتی در آب سرد حل می شود.

خرید اتیل سلولز

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست