آشنایی با انواع مشتقات اتانول آمین

انواع مشتقات اتانول آمین

اتانول آمین ها دسته‌ای از ترکیبات آمینی و الکلی هستند که خود و مشتقات آنها در صنایعی مانند شوینده‌ها، محصولات بهداشتی، تصفیه گاز، صنایع دارویی و… به کار گرفته می‌شوند. در ادامه به آشنایی با انواع مشتقات اتانول آمین و کاربردهای آن در داروسازی می‌پردازیم.

 اتانول آمین

تری اتانول آمین یا ترولامین، مایعی ویسکوز و آلی بوده که یک آمین نوع سوم و یک تری‌اُل حساب می‌آید.تری‌اُل به ترکیب شیمیایی گفته می‌شود که در ساختار خود سه گروه الکلی (هیدروکسیل) دارد. مانند آمین‌های دیگر، تری اتانول آمین نیز خاصیت بازی داشته و یک باز قوی محسوب می‌شود.معروف‌ترین ترکیبات اتانول آمینی مونو، دی و تری اتانول آمین هستند.

مشتقات اتانول آمین ها، توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد اتانول آمین و مونو اتانول آمین به جای یک دیگر به کار می‌روند.در اتانول آمین ها، خواص آمین ها و الکل‌ها باهم ترکیب شده است که در واکنش ها قابلیت های خود را نشان می‌دهند.

آمین ها، به میزان کمی، خاصیت قلیایی دارند و برای تشکیل نمک‌ها یا صابون‌ها با اسیدها واکنش می‌دهند. آشنایی با انواع مشتقات اتانول آمین و کاربردهای آن در داروسازی می‌تواند به شما در استفاده از این ماده کمک کند.

کاربردهای اتانول آمین

مهم‌ترین مصارف اتانول آمین‌ها در حال حاضر استفاده از آن‌ها در تولید امولسیفایر، شوینده‌ها، صنعت نساجی، شیرین‌سازی گاز و تولید سیمان است.از اتانول آمین‌ها به شکل رایجی به عنوان ماده‌ی اولیه به جهت تولید سورفاکتانت‌ها استفاده می‌شود.

آن‌ها از لحاظ تجاری به عنوان دترجنت‌، مواد شیمیایی مورد نیاز برای پرداخت چرم و سطوح مختلف و امولسیون‌کننده اهمیت زیادی دارند.کاربرد دی اتانول آمین به عنوان سورفاکتانت بسیار متنوع است و از روغن فلزکاری و برش‌‌کاری گرفته تا تولید لوازم بهداشتی باکیفیت را شامل می‌شود.

آشنایی با انواع مشتقات اتانول آمین و کاربردهای آن در داروسازی بسیار مهم است که باید در مورد آن بیشتر بدانید.صابون‌های اتانول آمینی تولید شده از اسیدهای چرب، از مهم‌‌ترین امولسیون ‌کننده‌های صنعتی به شمار می‌روند.

از آن‌ها در تولید محصولات آرایشی، پولیش‌ها، کِرِم‌های کفش، محصولات مراقبت از خودرو، روغن‌های دریل و برش‌کاری و پمادهای دارویی استفاده می‌شود.ترکیب صابون‌های اتانول آمین با وکس یا رزین به عنوان مواد اشباع‌کننده، پوشش محافظتی و محصولات محافظت‌کننده از سطوح و چرم استفاده می‌شود.

مشتقات اتانول

آشنایی با انواع مشتقات اتانول آمین و کاربردهای آن در داروسازی می‌تواند به شما در استفاده از آن کمک کند.

دوکسیل آمین

یک اتانول آمین است با خواص ضد التهابی، آرام‌بخش و آنتی هیستامینی است.هیستامین یک ترکیب آلی نیتروژنه است که می‌تواند در بدن انسان و سایر پستانداران باعث به وجود آمدن حساسیت شود.

هر چند میزان مرگ و میر در اثر این نوع مسمومیت بسیار نادر است اما میزان شدت علائم به میزان مصرف هیستامین و سایر آمین های بیوژنیک و میزان حساسیت فرد به آمین‌های بیوژنیک خاص متفاوت است.دوکسیل آمین با محدود نمودن برخی مواد خاص در بدن مانند هیستامین و استیل کولین، به تسکین علائم آلرژی، سرماخوردگی و تب یونجه کمک می‌کند.

علائمی مانند آبریزش بینی و عطسه با این آنتی هیستامین بهبود پیدا می‌کنند.این محصول در کاهش طول درمان سرماخوردگی اثر ندارد و در برخی موارد می تواند منجر به مسمومیت نیز شود.

دیفن هیدرامین

از دیگر مشتقات اتانول آمین‌ها دیفن هیدرامین است که در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماده‌ای که در بدن باعث به وجود آمدن نشانه‌های حساسیت و آلرژیک می‌شود هیستامین است.دیفن هیدرامین نیز که یک آنتی‌هیستامین به شمار می‌رود با مسدود و کنترل کردن این ماده به بهبود علائم ناشی از آن مانند آبریزش بینی، خیس شدن چشم، عطسه و… کمک می‌کند.

همچنین برای تسکین سرفه‌های ناشی از تحریک شدن جزئی گلو یا مجاری هوایی استفاده می‌شود.دیفن هیدرامین برای کنترل حرکات غیرارادی و غیرطبیعی افرادی که مبتلا به سندروم پارکینسون هستند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیمن هیدرینات

عضو دیگر مشتقات اتانول آمین که در صنایع دارویی کاربرد دارد دیمن هیدرینات است. این دارو نیز مانند هم‌خانواده‌های قبلی یک آنتی هیستامین است و هیستامین طبیعی موجود در بدن را کنترل کرده و کاهش می‌دهد.این دارو برای درمان و پیشگیری از تهوع، استفراغ و سرگیجه ناشی از بیماری‌های حرکتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از همین رو به قرص ماشین نیز معروف است.شاید دیده باشید افرادی را که به محض سوار شدن به ماشین و حرکت دچار حالاتی مانند سرگیجه و استفراغ می‌شوند، با مصرف دیمن هیدرینات دیگر این حالت ناخوشی به آنها دست نخواهد داد.

دیگر کاربردهای اتانول آمین

در مورد آشنایی با انواع مشتقات اتانول آمین و کاربردهای آن در داروسازی آشنا شدید.

کاربرد در شیرین‌سازی گاز

محلول‌های آبی مونو اتانول آمین و دی اتانول آمین در دمای محیط با کربن دی اکسید و هیدروژن سولفید واکنش می‌دهند تا ترکیبی را تشکیل دهند که هنگام قرار گیری در معرض دماهای بالا، گاز اسیدی منتشر کند و برای استفاده مجدد، آمین تولید کند.

کاربرد در صنعت نساجی

در فرآیند تولید پارچه از اتانول آمین‌ها به عنوان ماده واسطه واکنش برای آماده‌سازی نرم‌کننده‌ها و تکمیل با دوام اتوی پارچه استفاده می‌شود.به خاطر خاصیت پایین قلیایی صابون‌های آمینی، از آنها به عنوان عوامل لکه‌شوئی برای پشم و ابریشم استفاده می‌شود.از اتانول آمین‌ها به عنوان مواد کمکی در رنگ زنی نیز استفاده می‌شود.

تهیه اتانول آمین

این مقاله در مورد آشنایی با انواع مشتقات اتانول آمین بود. شما می‌توانید برای تهیه این ماده باکیفیت با برندی معتبر به ما مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست