آشنایی با اسید ها و کاربرد آن

اسیدها در طیف وسیعی از محصولات شیمیایی مانند صنایع غذایی و نگه‌دارنده‌ها، محصولات دارویی، بهداشتی، ارایشی و مکمل‌های ورزشی و… کاربرد دارند. زندگی امروز ما با اسیدها پیوند خورده است. در این مقاله به آشنایی با اسیدها و کاربرد آن می‌پردازیم.

اسید چیست؟

اسید یک اصطلاح شیمیایی برای ترکیباتی است که دارای PH زیر هفت می‌باشند. این مواد بسته به مقدار یونیزاسیون در آب به دو دسته ضعیف و قوی تقسیم می‌شوند. از نظر شیمیایی این ترکیبات می‌توانند پروتون را به ترکیبات دیگر اهدا کنند و یا پذیرنده یک جفت الکترون باشند.

PH پایین به معنای اسیدی بودن بیشتر و غلظت بالاتر یون‌های مثبت هیدروژن است. محلول‌ها یا مواد شیمیایی را که ویژگی‌های اسید مانند داشته باشند اسیدی می نامند در ادامه به آشنایی با اسیدها و کاربرد آن می‌پردازیم.

آشنایی با اسیدها و کاربرد آن

مهم‌ترین اسیدها

آشنایی با اسیدها و کاربرد آن بسیار مهم است برخی از اسیدهای مهم عبارت است از:

آشنایی با اسید جوهر گوگرد

یکی از اسیدهای بسیار قوی که از گوگرد ساخته می‌شود، سولفوریک اسید است. کاربرد این اسید بسیار گسترده است، از باتری اتومبیل تا صنایع بزرگ مس، انواع کود، فرآورده‌های نفتی، آهن و فولاد، در ساختن رنگ‌ها و…. استفاده می‌شود. این اسید پوست بدن را زخم و پارچه‌ها را سوراخ می‌کند.

آشنایی با اسید جوهر نمک

یک اسید قوی دیگر هیدروکلریک اسید است. از این اسید برای جرم‌گیری از سطوح مختلف استفاده می‌شود. هیدروکلریک اسید در معده نیز وجود دارد و به هضم غذا کمک می‌کند. موقع باز کردن شیشه‌های بعضی اسیدهای غلیظ مانند اسید کلریدریک بخاراتی متصاعد می‌شود که تنفس آن خطرناک است و به دستگاه تنفسی آسیب می‌رساند.

اگر قطره‌ای از یک اسید قوی بر روی پوست بدن بچکد تولید تاول و حتی جراحات عمیق می‌نماید. محلول قلیایی رقیق مانند محلول سودا یا جوش شیرین اثر اسید را خنثی می‌کند.

آشنایی با جوهر شوره

یکی دیگر از اسیدهای بسیار قوی نیتریک اسید می‌باشد این اسید در صنایع بسیاری از جمله مهمات‌سازی کاربرد دارد. مواد منفجره مشهوری مانند نیتروگلیسیرین، تی ان تی به کمک این ماده ساخته می‌شوند. مایعی دود کننده، بی‌رنگ و بسیار خورنده است. با مواد واکنش داده و موجب خوردگی آن‌ها می‌شود. از این اسید برای پاک کردن ظروف فلزی و آلیاژهای آن‌ها استفاده می‌کنند.

فروش سیتریک اسید

این اسید را از پرتقال و لیمو ترش به دست می‌آورند. یکی از عمده‌ترین کشورهای تولید کننده آن کشور چین می‌باشد. اسید سیتریک در صنایع نوشابه، آبمیوه، آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فروش لاکتیک اسید

مایع بی‌رنگ یا زرد رنگ است که معمولاً در شیر ترشیده و سایر محصولات لبنی ترش شده یا بریده بریده دیده می‌شود. در سرکه نیز وجود دارد و حاصل تخمیر قند است. در روش تجاری اسید لاکتیک را از تخمیر به دست می‌آورند و در دباغی و پارچه‌بافی و همچنین در بعضی غذاهای آماده مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسید لاکتیک معمولا در خون انسان و سایر جانوران وجود دارد.

فروش استیک اسید

در قدیم به آن جوهر سرکه می گفتند. ماده مؤثر سرکه است و سرکه معمولی در حدود هفت درصد اسید خالص دارد. این جسم یکی از اسیدهای اولیه است که بشر شناخته است. اسید استیک خالص یا متبلور جسمی بی‌رنگ است. رنگ سرکه مربوط به ناخالصی‌های آن می‌باشد که بوی نافذ و تندی دارد. با آب و الکل و اتر قابل مخلوط شدن است و در صنعت آن را از تقطیر چوب تهیه می‌کنند. نمک‌های این اسید را استات می‌نامند.

فروش اسید اگزالیک

در گذشته ان را جوهر ترشک می‌نامیدند. بلورهای بی‌رنگی است که قابض می‌باشد. جسمی است سمی و در الکل و آب مخصوصا آب گرم حل می‌شود، در نساجی و صنایع فلزی مورد استفاده می‌باشد. در کارگاه‌های هنری معمولا محلول پنج درصد آن را برای از بین بردن لکه‌های مرکب و جوهر به کار می‌برند.

آشنایی با اسید فلوزیدریک

گازی است که در آب حل می‌شود و در تجارت، محلول از آن به فروش می‌رسد که هفتاد درصد اسید خالص دارد. محلول تجارتی مایعی است بی‌رنگ که گازهای خطرناک و تحریک‌کننده از آن متصاعد می‌شود چون اشیای شیشه‌ای و چینی را می‌خورد آن را در ظروفی که از مواد پلاستیک ساخته می‌شود نگه‌داری می‌نمایند. هنرمندان این اسید را برای حکاکی و کنده‌کاری روی شیشه به کار می‌برند.

فروش اسید فرمیک

در قدیم آن را جوهر مورچه می‌نامیدند زیرا در ترشحات دهان این حشره وجود دارد. جسمی است ضدعفونی کننده و در موزه‌ها و صنایع دستی آن را برای پاک کردن اشیا نقره‌ای به کار می‌برند. پوست را تحریک می‌کند لذا در هنگام کار کردن با آن باید احتیاط‌های لازم مراعات شود.

شنایی با انواع اسید

تهیه اسیدها

جهت استعلام

قیمت انواع اسیدهای خوراکی و صنعتی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

آشنایی با اسیدها و کاربرد آن بسیار مهم و ضروری است. شما می‌توانید برای تهیه این نوع از اسیدها به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست