فرمولاسیون آدامس

فرمولاسیون آدامس + تولید آدامس

جویدن آدامس لذت بخش است. این ماده از زمان‌های بسیار قدیم در سراسر جهان برای تمیز کردن دهان و شادابی نفس مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که آدامس بادکنکی نوعی صمغ الاستیک است که به صورت حباب از دهان خارج می‌شود.

ترکیب آدامس از یک پایه آدامس یا هسته آدامس تشکیل شده است که ممکن است روکش شده باشد یا نباشد. پایه آدامس از یک پایه صمغ نامحلول (رزین‌ها، مرطوب‌کننده‌ها، الاستومرها، امولسیفایرها، مواد پرکننده، موم‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و نرم‌کننده‌ها)، شیرین‌کننده‌ها و مواد طعم‌دهنده تشکیل شده است.این پوشش ممکن است از مواد شیرین‌کننده، طعم‌دهنده، مواد رنگی و اسیدهای میوه تشکیل شده باشد.

فرمولاسیون آدامس
فرمولاسیون آدامس

در ساخت آدامس، پایه آدامس در مخلوط کن با حرارت ذوب می‌شود، و سپس سایر مواد را به آرامی اضافه کرده و ورز می‌دهند. تفاوت آدامس و آدامس بادکنکی در تولید حباب است زیرا آدامس بادکنکی حاوی پایه آدامس بالاتری نسبت به آدامس است. هم آدامس بادکنکی و هم آدامس به طور معمول شیرین می‌شوند و بسیاری از شرکت‌ها نوعی ماده طعم‌دهنده به آدامس خود اضافه می‌کنند.

طعم‌دهنده‌های اصلی آدامس، نعنا و نعناع فلفلی است. با این حال، می‌توان طعم‌های دیگری مانند هندوانه و شیرین بیان را یافت. معمولاً طعم آدامس حباب‌دار بیشتر از آدامس مانند توت‌فرنگی، بلوبری یا انگور است.

فرمولاسیون پایه آدامس

درصد % مواد تشکیل‌دهنده
ترجیحاً 7٪ تا 35٪ وزنی پلی وینیل استات (PVA)
3٪ تا حدود 9٪ گلیسیرین مونو استئارات
1٪ تا حدود 25٪ امولسیفایرها
2.5٪ تا حدود 20٪ مواد مومی
5/1٪ تا حدود 12٪ نرم کننده ها
تا حدود 50٪ وزن پایه آدامس مواد پرکننده

مواد تشکیل دهنده پایه آدامس

پلی وینیل استات (PVA)

پلیمرهای وینیل و به ویژه پلی وینیل استات (PVA) یک ماده اساسی است. PVA ترجیحی حداقل دارای وزن مولکولی 2000 است. این مواد به صورت تجاری در وزن‌های مختلف مولکولی موجود است که می‌تواند با موفقیت مورد استفاده قرار گیرد. این مواد در صورت استفاده زیاد به افزایش مخلوط الاستومر در عین حفظ یکپارچگی محصول کمک می‌کنند. مقادیر زیر حدود 5٪ باعث ناپایداری پایه می‌شود و منجر به آزاد شدن عطر و طعم غیر یکنواخت می‌شود. مقادیر بالاتر از 45٪ باعث ایجاد تفکیک مواد تشکیل‌دهنده آدامس می‌شود.

گلیسیرین مونواستئارات

استفاده از گلیسیرین مونواستئارات به عنوان یک امولسیون‌کننده ضروری است. در صورت عدم وجود فرمول پایداری ضعیف و فاقد بافت قابل پذیرش است. اعتقاد بر این است که گلیسیرین مونو استئارات ترکیبات نرمال غیر قابل اختلاط را به گونه‌ای جمع می‌کند که آن‌ها یک سیستم پایدار ریز و پراکنده تشکیل دهند.این امولسیفایر همچنین ترکیب طعم‌دهنده‌ها را در پایه نهایی ساده می‌کند و به حفظ مواد جامد ریز تقسیم شده در کمپلکس پایه آدامس کمک می‌کند.

امولسیفایرها

امولسیفایرهای اضافی نیز ممکن است شامل لسیتین، اسید چرب و مونو دی گلیسیرید، تری گلیسیرید، پروپیلن گلیکول مونواستئارات و مخلوط آن‌ها باشد.

فروش پارافین جامد

مواد مومی

در فرمولاسیون پایه آدامس باید از مواد مومی استفاده شود. مشخص شده است که این موم‌ها باعث مخلوط شدن الاستومر و بهبود خاصیت خاصیت جویدن می‌شوند. موم‌های به کار رفته ترجیحاً موم ریز بلورین، موم پارافین و مخلوط‌های آن هستند.

نرم‌کننده‌ها

انواع مختلفی از مواد سنتی مانند نرم‌کننده‌ها به صورت اختیاری ممکن است اضافه شوند. اینگونه مواد در فرمولاسیون فعلی اختیاری هستند و ضروری نیستند. این مواد شامل روغن‌های گیاهی هیدروژنه، لانولین، اسید استئاریک، استئارات سدیم، استئارات پتاسیم، گلیسیریل تری استات، گلیسیرین و موارد مشابه و مخلوط آن‌ها است.

این مواد وقتی در پایه آدامس قرار می‌گیرند، انواع مختلفی از بافت مطلوب و خواص قوام را به دست می‌آورند.

مواد پرکننده

به دلیل وزن مولکولی کم این ترکیبات، آن‌ها قادر به نفوذ به ساختار اساسی باز و پلاستیکی و چسبناک نبودن آن هستند. در صورت تمایل، از مواد حجیم‌کننده مانند مواد پرکننده نیز استفاده می‌شود. مواد پرکننده ممکن است شامل کربنات کلسیم، پودر تالک، هیدروکسید آلومینیوم، آلومینا، سیلیکات‌های آلومینیوم، فسفات کلسیم (بی آب و محلول) و ترکیبات آن باشد.

فرآیند تولید پایه آدامس

در یک تجسم معمولی، با نرم کردن یک ترکیب الاستومر که قبلاً مخلوط شده است، با هم زدن آن با یک حلال الاستومر و یا نرم‌کننده‌ها و یا امولسیفایرها برای یک دوره حدود 30 دقیقه تا حدود 120 دقیقه، مخلوط اولیه آماده می شود در حالی که مخلوط حاصل برای مدت معادل دیگری مخلوط می‌شود، می‌توان مواد تشکیل‌دهنده پایه باقیمانده را به صورت فله‌ای، افزایشی یا گام به گام اضافه کرد. پس از کامل شدن ترکیب، ممکن است مواد افزودنی باقی‌مانده آدامس به پایه تهیه شده اضافه شود تا با روش‌های استاندارد ترکیب نهایی آدامس تشکیل شود.

پایه آدامس موجود ممکن است با استفاده از روش‌ها و تجهیزات استاندارد به انواع محصولات آدامس فرموله شود. ممکن است یک ترکیب آدامس با ترکیب مواد معمولی مانند شیرین‌کننده‌ها، طعم‌دهنده‌ها، مواد رنگی و مانند آن تهیه شود.

فرمولاسیون آدامس

درصد % مواد تشکیل‌دهنده
21.00 پایه آدامس
54.40 شکر
17.00 شربت ذرت
6.00 دکستروز
0.10 رنگ
0.80 مواد طعم دهنده
0.45 گلسیرین
0.20 لسیتین
قیمت فروش دکستروز خشک (آنهایدروز)
خرید دکستروز خشک

فرآیند تولید آدامس

 • فرمول‌بندی‌ها با ذوب آدامس پایه در دمای 82 تا 94 درجه سانتی‌گراد و مخلوط کردن پایه آدامس در یک ظرف با شربت ذرت و لسیتین تهیه شده است. برای بدست آوردن مخلوط همگن، تقریباً 6 دقیقه مخلوط کردن ادامه می‌یابد.
 • سپس به این مخلوط 2/3 شکر، دکستروز و رنگ اضافه می‌شود.
 • اختلاط به مدت تقریبی 3 دقیقه ادامه دارد. 1/3 شکر باقی‌مانده اضافه می‌شود و در حالی که مخلوط کردن ادامه می‌یابد، مواد معطر و طعم‌دهنده به آرامی اضافه می‌شود.
 • اختلاط به مدت تقریبی 4 دقیقه حفظ می‌شود و در این زمان گلیسیرین اضافه می‌شود و اختلاط 3 دقیقه بیشتر ادامه می‌یابد.
 • سپس صمغ از ظزف اصلی تخلیه شده و به صورت نوارهایی با ضخامت 18/0 سانتی‌متر تشکیل شده و تا دمای اتاق سرد می‌شود.

منابع:

 • patentimages.storage.googleapis.com
 • sciencedirect.com

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • رفعت

  سلام
  فرمول پاستیل رو هم بذارید لطفا.
  ممنون

  پاسخ
  • دکتر الهام استخری

   سلام
   وقت بخیر
   حتما بزودی فرمولاسیون انواع آدامس درج می شود. سپاسگذاریم از شما بابت پیشنهادتون

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست