شوینده های اسیدی

انواع شوینده های اسیدی

بسته به موردی که باید تمیز شود، روش تمیز کردن و نوع کثیفی موجود بر روی مورد از مواد تمیز کننده مختلف استفاده می‌شود. چهار نوع اصلی از مواد تمیز کننده که در آشپزخانه‌های تجاری استفاده می‌شوند وجود دارد:

  • مواد شوینده
  • چربی‌زدایی‌ها
  • مواد ساینده
  • اسیدها

مواد شوینده

شوینده ها رایج ترین نوع پاک‌کننده‌ها هستند و در آشپزخانه‌های خانگی و تجاری استفاده می‌شوند. آن‌ها با تجزیه خاک یا  آلودگی کار می‌کنند و شستن آن را آسان می‌کنند.

خرید مواد اولیه شوینده

مواد شوینده مورد استفاده در آشپزخانه‌های تجاری معمولاً مواد شوینده مصنوعی هستند که از فرآورده‌های نفتی تهیه شده‌اند و ممکن است به شکل پودر، مایع، ژل یا کریستال باشند.

چربی‌گیرها

چربی‌گیرها گاهی اوقات به عنوان پاک‌کننده حلال شناخته می‌شوند و برای از بین بردن چربی از سطوحی مانند بالای فر، پیشخوان و پشت کوره گریل استفاده می‌شوند.

در گذشته معمولاً از ارواح متیله شده یا روح سفید به عنوان چربی‌گیر استفاده می شد. در حال حاضر اکثر مشاغل غذایی سعی می‌کنند از چربی‌گیرهای غیر سمی برای جلوگیری از آلودگی شیمیایی استفاده کنند.

مواد ساینده

مواد ساینده ترکیبات یا مواد شیمیایی هستند که برای تمیز کردن آلودگی از سطوح سخت به عمل مالش یا مالش بستگی دارند. در آشپزخانه‌های تجاری معمولاً از مواد ساینده برای تمیز کردن کف، قابلمه‌ها و تابه‌ها استفاده می‌شود.

ساینده‌ها باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند زیرا ممکن است برخی از مواد مورد استفاده در تجهیزات آشپزخانه مانند پلاستیک یا فولاد ضد زنگ را خراش دهند.

شوینده های اسیدی
شوینده های اسیدی

شوینده های اسیدی

پاک‌کننده‌های اسیدی قوی‌ترین نوع پاک‌کننده‌ها هستند و باید با احتیاط استفاده شوند. اگر به درستی رقیق نشوند، شوینده های اسیدی می‌توانند بسیار سمی و خورنده باشند.

به طور کلی از شوینده های اسیدی یا همان اسید صنعتی برای از بین بردن رسوبات معدنی استفاده می‌شود و برای رسوب‌زدایی از ماشین‌های ظرفشویی یا زنگ‌زدگی از سرویس‌های بهداشتی مفید است.

مواد افزودنی موجود در مواد شوینده

مواد شوینده به طور کلی حاوی تعدادی افزودنی هستند. مواد افزودنی به یک شوینده اضافه می‌شود تا کارایی تمیز کردن آن را برطرف کرده و نیازهای مصرف‌کنندگان را برآورده کند. مواد افزودنی در شوینده‌ها و عملکردهای مربوطه آن‌ها در جدول زیر نشان داده شده است.

عملکرد مثال افزودنی
برای از بین بردن لکه‌های پروتئینی مانند خون. آمیلاز، پروتئاز، سلولاز و لیپاز آنزیم بیولوژیکی
برای تبدیل لکه‌ها به مواد بی‌رنگ. پربورات سدیم عامل سفید کننده
برای افزودن روشنایی و سفیدی به پارچه‌های سفید. رنگ های فلورسنت سفید کننده نوری
برای افزایش کارایی تمیز کردن مواد شوینده با نرم کردن آب. سدیم تری پلی فسفات  سازنده
برای جلوگیری از تجمع مجدد ذرات خاک بر روی پارچه‌های تمیز شده. کربوکسی متیل سلولز عامل تعلیق
برای افزودن به قسمت عمده مواد شوینده و امکان ریختن آن به راحتی. سولفات سدیم، سیلیکات سدیم پرکننده
برای کنترل کف در مواد شوینده. سیلیکون‌ها عامل کنترل کف
برای افزودن عطر به مواد شوینده و پارچه‌ها. مواد معطر

پاکسازی اسیدی به چه معناست؟

تمیز کردن اسید به فرآیند تمیز کردن محصولات خوردگی با محلول‌های اسیدی اشاره دارد. مواد پاک‌کننده، معمولاً محلول‌های آب، می‌توانند ماهیت خنثی، قلیایی یا اسیدی داشته باشند.

شوینده های اسیدی برای از بین بردن پوسته پوسته شدن و سایر رسوبات معدنی استفاده می‌شود. به طور معمول، مواد فعال در چنین محلول‌هایی شامل چلانت‌ها و اسیدهای معدنی به همراه مهار کننده‌های خوردگی و سورفکتانت ها هستند.

تمیز کردن اسید همچنین ممکن است به عنوان حمام اسید یا اسید اچینگ شناخته شود.

خوردگی، تمیز کردن اسیدی را توضیح می‌دهد

تمیز کردن اسید یک روش مفید برای تمیز کردن مواد و شستشوی قطعات خورده است. از جمله مواد پاک‌کننده رایج اسید کلریدریک است که به اسید موریاتیک نیز معروف است. این ماده معمولاً برای تمیز کردن بتن و استخرها استفاده می‌شود.

سایر مواد قابل استفاده شامل سرکه، مخصوصاً برای سطوح سخت است. این می‌تواند تا حد زیادی به از بین بردن رسوبات کلسیم کمک کند. یکی دیگر از شوینده های اسیدی شامل اسید سولفوریک است که می‌تواند به پاک‌کننده‌های تخلیه اضافه شود تا با حل پروتئین‌ها، چربی‌ها و سایر عناصری که باعث انسداد می‌شوند، گرفتگی لوله‌ها را از بین ببرد.

علاوه بر این، پاک‌کننده‌های اسیدی می‌توانند در تمیز کردن باتری‌های خورده شده بسیار مفید باشند. هنگامی که باتری های خورده شروع به قسمت بیرونی تراوش می‌کند، باتری قادر به برقراری تماس نمی‌شود و بر توانایی باتری برای تغذیه دستگاه تأثیر می‌گذارد.

با این حال، باید توجه داشت که شوینده های اسیدی می‌توانند باعث آسیب به پوست شوند. بنابراین، از تجهیزات حفاظتی مناسب مانند دستکش در طول فرآیند استفاده می‌شود تا از سوختگی و سایر آسیب‌ها جلوگیری شود.

ایمنی شوینده های اسیدی

شوینده های اسیدی نیاز به اقدامات ایمنی دقیق دارد، زیرا محافظت از بدن در برابر تماس با محلول اسید بسیار مهم است. استفاده از دستکش محافظ و استفاده از عینک محافظ روی چشم توصیه می‌شود. از آنجا که برخی از محصولات می‌توانند پارچه‌ها را سفید کنند، به طور کلی ایده خوبی است که هنگام انجام وظیفه نظافت لباس‌های قدیمی بپوشید.

در صورت کار با اسید در محوطه‌ای بسته، از ماسک محافظ صورت نیز استفاده کنید تا از استنشاق دود جلوگیری شود. در حالی که استفاده از اکثر اسیدها با احتیاط‌های مناسب ایمن است، عدم استفاده از محافظ کافی می‌تواند به چشم و پوست آسیب برساند.

فروش سدیم بی سولفات

نمونه اسیدهای موجود در پاک‌کننده‌های خانگی

مواد تشکیل‌دهنده اسید تولید – محصول
بی سولفات سدیم، اسید اگزالیک، اسید کلریدریک رقیق یا اسید سولفوریک رقیق پاک‌کننده کاسه توالت
استیک اسید، سیتریک اسید، گلوکونیک اسید، لوولنیک اسید، هیدروفلوریک اسید، هیدروکسی استیک اسید (گلیکولیک اسید) یا اگزالیک اسیدها

پاک‌کننده‌های زنگ‌زدگی

 

سیتریک اسید یا استیک اسید پاک‌کننده‌های فلزی
لوولنیک اسید، استیک اسید، هیدروکسی استیک اسید (گلیکولیک اسید)، سیتریک اسید یا گلوکونیک اسید

حذف‌کننده‌های آب سخت

 

اسیدهای لوولنیک، استیک، هیدروکسی استیک (گلیکولیک)، سیتریک یا گلوکونیک

پاک‌کننده‌های لایه کدر حاصل از خوردگی رو فلزات

 

کاربرد شوینده های اسیدی

اسیدهای بسیار ملایم

از پاک‌کننده‌های ملایم اسیدی برای حل شدن رسوبات آب سخت، از بین بردن لکه‌های خفیف زنگ‌زدگی و از بین بردن لایه صابون از اطراف سینک ظرفشویی و درهای دوش استفاده می‌شود. آن‌ها برای از بین بردن لکه‌ها از برنج و مس مفید هستند.

محصولات تمیز کننده ملایم اسیدی شامل سرکه (اسید استیک) و آب لیمو (اسید سیتریک) است. پاک‌کننده‌های ملایم ساخته شده از این اسیدها برای استفاده در کودکان و حیوانات خانگی بی‌خطر هستند. اسیدهای دیگر اغلب در محصولات تمیز کننده خانگی یافت می‌شوند.

  • گلوکونیک اسید – ترکیب آلی با سمیت بسیار کم
  • هیدروکسی استیک (یا گلیکولیک) اسید – یک اسید آلی ملایم (قوی‌تر از سرکه)
  • لوولنیک اسید – یک ماده شیمیایی غیر سمی مشتق شده از قند که به عنوان یک ماده شیمیایی پلتفرم در تولید تعدادی از محصولات استفاده می‌شود.

اسید استیک

اسید موجود در سرکه سفید شفاف است و یک ماده پاک‌کننده طبیعی همه‌کاره است. برای نظافت عمومی خانگی روی سطوحی که می‌توانند یک محصول اسیدی و قوی را تحمل کنند، بهتر است. سرکه رسوبات آب سخت را از ظروف شیشه‌ای، لکه‌های زنگ‌زدگی را از سینک‌ها و لکه‌ها را از برنج و مس حذف می‌کند. پس از استفاده از پاک‌کننده‌های قلیایی، اسید استیک می‌تواند به عنوان یک عامل شستشوی ملایم استفاده شود. اگرچه سرکه به طور گسترده به عنوان ضدعفونی‌کننده در نظافت منزل استفاده می‌شود، اما بسته‌بندی نمی‌تواند محصول را به عنوان ضدعفونی‌کننده عنوان کند زیرا در EPA ثبت نشده است.

خرید اسید استیک
شوینده های اسیدی

اسید سیتریک

یک ماده طبیعی است که در لیمو، لیمو ترش، پرتقال و گریپ فروت یافت می‌شود. غیر سمی، ضد باکتری و ضد عفونی کننده است. تقریباً مانند سرکه استفاده می‌شود.

در محصولات تجاری، اسید سیتریک برای حذف تجمع آب سخت روی سینک و ظروف شیشه‌ای استفاده می‌شود. همچنین به عنوان یک لکه بر اسیدی برای از بین بردن لکه‌های قهوه و چای، تغییر رنگ زرد شدن/قهوه‌ای شدن، لکه‌های آب و لکه‌های ادرار یا مدفوع استفاده می‌شود. برخی از محصولات تجاری حاوی اسید سیتریک بر پایه آب هستند و ممکن است باعث خوردگی یا زنگ‌زدگی فلزات شوند. فلز را بعد از تمیز کردن بشویید و خشک کنید تا از زنگ‌زدگی جلوگیری شود.

کرم تارتار

یک نمک اسیدی بسیار ملایم است. به صورت خمیر با محلول آبی ساخته می‌شود و می‌تواند برای تمیز کردن برنج و مس، روشن کردن آلومینیوم، از بین بردن زنگ‌زدگی و تازه کردن قهوه‌سازها استفاده شود. مقدار کمی را با سرکه مخلوط کنید تا یک پاک‌کننده غیر ساینده برای استفاده در دوغاب، روی فر و ظروف آشپزی ایجاد شود.

اسید فسفریک

مایعی شفاف، بی‌رنگ و بی‌بو است. بسیار ملایم و در عین حال اسیدی تر از سرکه یا آب لیمو است. معمولاً برای از بین بردن زنگ‌زدگی استفاده می‌شود، اما روی اکثر لکه‌های حمام بسیار خوب عمل می‌کند. در محصولات تجاری، اسید فسفریک در پاک‌کننده‌های وان، کاشی، سینک و کاسه توالت یافت می‌شود.

اسیدهای بسیار قوی

پاک‌کننده‌های بسیار اسیدی بسیار سمی هستند. آن‌ها ممکن است خورنده باشند، به این معنی که می‌توانند سطوح فلزی یا بافت انسان را از بین ببرند. از قرار دادن آن‌ها روی پوست یا چشم خودداری کنید. از خوردن آن‌ها بر روی سایر مواد خودداری کنید زیرا اسیدها ممکن است اثرات سفید کننده داشته باشند، از طریق فلزات بخورید، یا سطوح و مینای چینی را بکشید (خراش دهید). همیشه برچسب محصولات خریداری شده را بخوانید و برای اطمینان از ایمنی خود، دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.

هیدروکلریک اسید

از مخلوط نمک معمولی و اسید سولفوریک به دست می‌آید. محلول‌های غلیظ هیدروکلریک اسید بسیار خورنده هستند. محلول‌های رقیق معمولاً در محصولات تمیز کننده خانگی یافت می‌شوند. محلول‌های بسیار رقیق فقط کمی خورنده هستند. هنگام استفاده از اسید کلریدریک، مراقب باشید که پاک‌کننده با چشم و پوست تماس نگیرد.

هیدروکلریک اسید در پاک‌کننده‌های کاسه توالت برای از بین بردن آلودگی استفاده می‌شود. از این ماده برای تمیز کردن نشتی ملات از روی آجرهای جدید، از بین بردن زنگ‌زدگی فلزات و سطوح دیگر و حکاکی کف قبل از آب‌بندی استفاده می‌شود. این محصول پنبه، ابریشم مصنوعی و ملات می‌خورد و برای فلزات بسیار خورنده است. در محصولات تجاری، هیدروکلریک اسید نیز اسید موریاتیک نامیده می‌شود و برای تمیز کردن بتن استفاده می‌شود. اسید بتن را با کندن لایه‌رویی پاک می‌کند.

هیدروفلوئوریک اسید

یک زدوده‌کننده تجاری زنگ است که پوست را می‌سوزاند. این را از پنجره‌های شیشه‌ای یا محصولات شیشه‌ای دور نگه دارید.

اگزالیک اسید

یک ماده سفید کننده است که برای زدودن زنگ‌زدگی بسیار مؤثر است. سمی و خورنده است. هنگام استفاده از این محصول حتماً کودکان و حیوانات خانگی را دور نگه دارید. پارچه‌ها و برس‌هایی که برای استفاده از اسید اگزالیک استفاده می‌شود را دور بریزید. در غیر این صورت، اسید را می‌توان به ظروف و ظروف آشپزخانه منتقل کرد، که از طریق آن می‌توان این ماده سمی را بلعید.

فروش اسید اگزالیک

بی سولفات سدیم

(همچنین به نام سولفات سدیم اسید) در پاک‌کننده‌های کاسه توالت یافت می‌شود. این ترکیب از ترکیب یون‌های سدیم، هیدروژن، گوگرد و اکسیژن ساخته شده است. این ماده سمی است و باید با احتیاط زیاد استفاده شود.

هیپوکلریت سدیم

یک ماده شیمیایی است که در محلول‌های سفید کننده، ضدعفونی‌کننده‌ها، دستگاه‌های تصفیه آب و محصولات تمیز کننده استفاده می‌شود. به عنوان یک ضدعفونی‌کننده، باکتری‌ها، ویروس‌ها و کپک را مورد حمله قرار می‌دهد و از بین می‌برد. این ماده را می‌توان در پاک‌کننده‌های کاسه توالت و پاک‌کننده‌های کاشی و دوغاب و سایر محصولات یافت کرد. بلع هیپوکلریت سدیم می‌تواند منجر به مسمومیت شود. تنفس بخارات نیز ممکن است باعث مسمومیت شود، به ویژه اگر محصول با آمونیاک مخلوط شود.

سولفوریک اسید

یک پاک‌کننده قوی تخلیه است و در برخی از پاک‌کننده‌های کاسه توالت یافت می‌شود. همچنین یک اکسید کننده قوی است. با این حال، نایلون، وینیل و اکثر مواد آلی را مورد حمله قرار می‌دهد. پوست را می‌سوزاند و دودهای خطرناکی از خود ساطع می‌کند. حتماً با احتیاط از آن استفاده کنید. در مکانی امن و دور از سایر مواد شیمیایی یا گرما نگهداری شود و حتماً آن را از کودکان یا حیوانات خانگی دور نگه دارید.

تفاوت بین مواد شوینده اسیدی و شوینده های قلیایی 

برخی از تفاوت‌های کلیدی در انتخاب مواد شوینده مناسب برای نیازهای نظافت شما وجود دارد. pH یک شوینده یک خط تقسیم است. پاک‌کننده‌های اسیدی معمولاً برای براق شدن یا حکاکی فلزات استفاده می‌شوند و در از بین بردن رسوبات معدنی یا اکسیداسیون روی سطوح مؤثر هستند. به طور کلی، شوینده های اسیدی نیز برای از بین بردن هرگونه ماده قابل تغییر در اسید ایده‌آل هستند. مانند: نشاسته، کربنات و هیدروکسیدهای نامحلول.

از آنجا که اکثر آلودگی‌ها اسیدی هستند، پاک‌کننده‌های قلیایی بسیار مؤثر هستند. پاک‌کننده‌های قلیایی بقایای آلی را حذف می‌کنند. این‌ها عبارتند از: روغن، چربی، گریس، پروتئین و مجموعه‌ای از آلودگی‌های دیگر. بیشتر برنامه‌های تمیز کردن شامل پاک‌کننده قلیایی یا ترکیبی از پاک‌کننده قلیایی و پاک‌کننده‌های اسیدی است.

منابع:

  • Acid Cleaning
  • Types of Cleaning Agent
  •  Acids in Household Cleaners

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست