خرید اسید صنعتی

نام اسید صنعتی تا کنون به گوش همه‌ی ما خورده است. ممکن است خیلی از ما اطلاع نداشته باشیم که این ماده چه نقش پر رنگی در زندگی روزمره‌ی ما دارد. این ماده شیمیایی در بسیاری از مواد غذایی و میوه‌هایی که مصرف می‌کنیم وجود دارد به عنوان مثال می‌توان به آب پرتقال و گریپ‌فروت که حاوی اسید سیتریک است، اشاره کرد.

جهت دریافت آنالیز

و استعلام قیمت انوع اسیدهای صنعتی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

اسیدها انواع مختلف خوراکی و صنعتی دارند. شرکت پیشگامان شیمی با بیش از 20 سال سابقه‌ی فعالیت در زمینه‌ی خرید و فروش مواد شیمیایی، توانسته بخش مهمی از نیاز بازار به انواع اسیدها را تامین کند. در این مقاله تصمیم داریم درباره‌ی اینکه اسید صنعتی چیست ، چه کاربردهایی دارد و انواع آن چیست با شما صحبت کنیم؛ علاوه بر این موارد با انواع اسید‌هایی که شرکت پیشگامان شیمی به بازار عرضه می‌کند، نیز آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

اسید صنعتی چیست؟

اسید چیست سوالی است که در این بخش به آن پاسخ خواهیم داد. در واقع می‌توان گفت اسید (Acid) مولکولی دارای یون مثبت هیدروژن است، این مولکول قادر است یک پروتون یا +H را از دست بدهد و با یک جفت الکترون تشکیل پیوند کووالانسی دهد. هر چه میزان یون‌های مثبت هیدروژن بیشتر باشد به معنای این است که این اسید غلظت بالاتری دارد. اسید با غلظت بالا دارای خاصیت خورندگی است.

تعداد پروتون‌های اسید را می‌توان از طریق تعداد هیدروژن‌ها موجود در آن اسید شناسایی کرد؛ در صورتیکه اسید بیش از یک هیدروژن داشته باشد که به طور متوالی تفکیک شوند، آن اسید چند پروتونی نامیده می‌شود و در صورتیکه دارای یک هیدروژن اسیدی باشد، آن اسید را تک پروتونی می‌نامند. در واقع نامگذاری اسیدها براساس آنیون یا نافلزهایشان صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که اسیدها در محدوده خطی دارای PH کمتر از 7 هستند.

اسیدها کاربردها و انواع مختلفی دارند. از جمله کاربردهای آن می‌توان به استفاده از آن‌ها برای تغییر رنگ شناساگرها و خنثی کردن بازها اشاره کرد. در ادامه برای شما تشریح خواهیم کرد که انواع اسید چیست، چه کاربردهایی دارند و چگونه می‌توان نسبت به خرید انواع مختلف اسید اقدام کرد؟

انواع اسید صنعتی بر اساس قدرت

همانطور که پیشتر اشاره شد اسیدها انواع مختلفی دارند؛ پیش از آنکه با انواع مختلف اسید آشنا شوید بهتر است با یک نوع دسته‌بندی اسیدها، که براساس میزان قدرت آن‌ها است، آشنا شوید. در این دسته بندی اسیدها به دو دسته‌ی اسیدهای قوی و اسید‌های ضعیف تقسیم می‌شوند. تعریف این دو دسته به شرح زیر است:

اسید‌های قوی

اسید قوی به اسیدی گفته می‌شود که هنگامی که در حلالی حل شود، یه طور کامل پروتون‌های خود را به حلال بدهد و در اصطلاح کاملا تفکیک شود. در یک واکنش تعادلی، اسید قوی تعادل را به سمت راست پیش می‌برد. اسیدهای قوی به طور کامل در آب یونش پیدا می‌کنند و یون هیدرونیوم (+H30) تولید می‌کنند. از انواع اسیدهای قوی می‌توان به اسید کلریک، هیدروکلریک اسید، نیتریک اسید، سولفوریک اسید، پرکلریک اسید، هیدرویدیک اسید، هیدروبرمیک اسید و … اشاره کرد.

قویترین اسید کدام است؟

در قسمت قبل تعدادی از اسیدهای قوی معرفی شد؛ اما نام قوی‌ترین اسید چیست ؟ اسید کلریک با فرمول HClO3 قوی‌ترین اسید دنیا است و PH بین 0 تا 2 دارد.

اسیدهای ضعیف

اسید ضعیف به اسیدی گفته می‌شود که زمانیکه در حلال حل می‌شود تمام پروتون‌های خود را به حلال ندهد و به طور کامل تفکیک نشود؛ در واقع می‌توان گفت که واکنش جزئی صورت می‌گیرد. از انواع اسیدهای ضعیف می‌توان به همه اسیدهای آلی اشاره کرد.

کاربرد اسیدهای صنعتی

از اسیدها در زندگی روزمره ما استفاده‌های زیادی می‌شود، برخی از کاربردهای آن‌ها عبارتند از:

 • انواع گوناگون اسید در صورتیکه با بازها واکنش دهند برای تهیه‌ی نمک مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • در سلول‌های باتری از برخی اسیدها مانند سولفوریک اسید یا جوهر گوگرد به عنوان الکترولیت استفاده می‌شود.
 • از اسیدهایی مانند سیتریک اسید و اسید استیک به عنوان افزودنی‌های غذایی برای ایجاد طعم ترش استفاده می‌شود.
 • از برخی اسیدها نظیر اسید سولفوریک و اسید فسفریک به عنوان کود استفاده می‌شود تا ضمن کاهش PH خاک، عناصر ضروری مورد نیاز گیاهان را تامین می‌کند.
 • از برخی از اسیدها برای رسوب‌زدایی و جرم‌گیری سطوح گوناگون استفاده می‌شود.
 • از اسیدها به عنوان کاتالیزور در صنعت و آزمایشگاه‌های شیمی استفاده می‌شود.
 • در صنایع غذایی به عنوان مکمل برای نوشیدنی‌ها و غذاها استفاده می‌شود.
 • از برخی از اسیدها به عنوان نگهدارنده در محصولات غذایی و آرایشی استفاده می‌شود.
 • از بعضی اسیدها برای واکنش خنثی‌سازی در صنایع شیمیایی استفاده می‌شود.

ویژگی اسیدهای صنعتی

انواع اسید صنعتی می‌توانند ویژگی‌های مختلفی داشته باشند؛ اما سه ویژگی زیر در این اسیدها مشترک است:

 • این اسیدها سمی هستند.
 • اسید صنعتی غیر قابل لمس است.
 • این اسید قابل خوردن نیست.

انواع اسید صنعتی

اسید صنعتی انواع مختلفی دارند که در این به معرفی برخی از اسیدهای صنعتی که می‌توانید از شرکت پیشگامان شیمی تهیه کنید، آشنا خواهید شد.

سولفوریک اسید (جوهر گوگرد)

اسید سولفوریک که در گذشته آن را با نام جوهر گوگرد می‌شناختند، توسط جابر بن حیان کشف شد. جابر بن حیان این اسید را از تقطیر کانی‌های سولفات آهن و مس (II) سولفات به دست آورد. فرمول شیمیایی این اسید H2SO4 است. اسید سولفوریک یک مایع بی‌رنگ، بی‌بو و با گرانروی بالا است. این ماده قابلیت حل شدن در آب را دارد. مصرف این اسید در جهان بسیار بالا است و از آن به عنوان سلطان مواد شیمیایی یاد می‌شود. در واقع می‌توانیم بگوییم که این اسید آنچنان با اهمیت است که سرانه مصرف آن به ازای هر فرد، یکی از شاخص‌های تعیین پیشرفت فنی کشور به شمار می‌رود.

کربنیک اسید

کربنیک اسید که آن را با فرمول شیمیایی H2CO3 می‌شناسند، یک اسید ضعیف است. این اسید جرم مولی 024/62 گرم در هر مول دارد. چگالی آن در حالت استاندارد 668/1 گرم در سانتی متر مکعب است. از این اسید استفاده‌های زیادی می‌شود از جمله کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از کربنیک اسید برای تهیه آب گاز دار، شراب گازدار و سایر نوشیدنی‌های گازدار استفاده می‌شود.
 • از این اسید در رسوب بسیاری از نمک‌های آمونیوم مانند پرسولفات آمونیوم استفاده می‌شود.
 • این اسید به انتقال دی اکسید کربن به خارج از بدن کمک می‌کند.

نیتریک اسید

اسید نیتریک که آن را با نام تیزاب یا جوهر شوره نیز می‌شناسند یکی از اسیدهای قوی به شمار می‌رود. ترکیب خالص این اسید بی‌رنگ است اما با گذشت زمان به اکسیدهای نیتروژن و آب تجزیه می‌شود و رنگ آن تغییر می‌کند و به مرور زرد رنگ می‌شود. فرمول شیمیایی این اسید HNO3 است. اسید نیتریک یک ماده اکسید کننده قوی و بسیار خورنده و سمی است.این اسید نقطه‌ی انجماد 42- درجه سانتی‌گراد و نقطه ی جوش 83 درجه سانتی‌گراد دارد.

هیدروکلریک اسید (جوهر نمک)

هیدروکلریک اسید که یک محلول بی رنگ و شفاف است. این ماده بوی بسیار تندی دارد. فرمول شیمیایی آن HCl است. این اسید را با نام‌های اسید کلریدریک، اسید موریاتیک، جوهر نمک و کلرید هیدرونیوم نیز می‌شناسند. این اسید کاربردهای فراوانی دارد که در ادامه به برخی از کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد:

 • این اسید در تصفیه نمک کاربرد دارد.
 • از آن برای کنترل PH محصولات دارویی، آب و غذاها استفاده می‌شود
 • برای از بیت بردن لکه و زنگ‌زدگی فلزاتی مثل مس و آهن استفاده می‌شود.

مقایسه اسید های خوراکی و صنعتی

دو نوع اساسی اسید وجود دارد، اسیدهای آلی و غیر آلی. اسیدهای معدنی گاهی اوقات به عنوان اسیدهای معدنی نامیده می شوند. به عنوان یک گروه، اسیدهای آلی معمولاً به اندازه اسیدهای معدنی قوی نیستند. تفاوت اصلی بین این دو وجود کربن در ترکیب است. اسیدهای معدنی حاوی کربن نیستند. اسیدهای غذایی اسیدهای خوراکی هستند که به غذاها اضافه می شوند تا به عنوان نگهدارنده و آنتی اکسیدان عمل کنند. آنها به شکل پودر هستند و طعم غذا را تندتر می کنند. رایج ترین اسیدهای غذایی عبارتند از اسید سیتریک، اسید تارتاریک، اسید مالیک، اسید فسفریک، اسید فولیک، سرکه، اسید فوماریک و اسید لاکتیک.

اسید صنعتی را از کجا بخریم؟

شرکت پیشگامان شیمی با تجربه‌ی بیش از 20 سال فعالیت در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی توانسته با تهیه از داخل و همچنین واردات محصولات شیمیایی از کشورهایی مانند چین، آلمان، هند و ترکیه، نیازهای بازار در این زمینه را رفع کند. برای خرید اسید صنعتی می‌توانید از طریق وب سایت این شرکت یا تماس با واحد فروش، اقدام نمایید.

قیمت اسید صنعتی

قیمت اسیدهای صنعتی به نوع اسید و گرید آن بستگی دارد. جهت استعلام قیمت انواع اسیدهای خوراکی ، صنعتی و آزمایشگاهی با تلفن های موجود در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره اسید صنعتی

اسید صنعتی چیست؟

اسیدهای صنعتی را می توان برای تمیز کردن، پردازش و تکمیل مواد در ساخت استفاده کرد. این اسیدها بیشتر در صنایع غذایی و آشامیدنی و سایر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، اسید کلریدریک یک عنصر کلیدی در تولید فلز آلومینیوم است.

پرمصرف ترین اسید در صنعت چیست

اسید سولفوریک، یک اسید دی پروتیک، پرمصرف ترین اسید در صنعت است و همچنین پرمصرف ترین ماده شیمیایی صنعتی در جهان است.

اسید صنعتی چه ویژگی دارد

ویژگی های اصلی اسیدها چیست؟
این خواص عبارتند از:
محلول های آبی اسیدها الکترولیت هستند، به این معنی که آنها جریان الکتریکی را هدایت می کنند. ...
اسیدها طعم ترش دارند. ...
اسیدها تغییر رنگ اسید و باز خاصی را نشان می دهد. ...
اسیدها با فلزات فعال واکنش داده و گاز هیدروژن تولید می کنند. ...
اسیدها با بازها واکنش داده و ترکیب نمک و آب تولید می کنند.

بهترین راه شناسایی اسید صنعتی چیست

دو نوع کاغذ تورنسل وجود دارد که می توان از آنها برای شناسایی اسیدها و بازها استفاده کرد - کاغذ تورنسل قرمز و کاغذ تورنسل آبی. کاغذ تورنسل آبی در شرایط اسیدی قرمز و کاغذ تورنسل قرمز در شرایط بازی یا قلیایی آبی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست