تثبیت کننده عطر

سال‌های زیادی است که عطرها نقش بسیار مهمی در زندگی انسان بازی می‌‌کنند. در ادامه مقاله به تثبیت کننده عطر می‌پردازیم.

مواد تشکیل‌دهنده عطر

تمام عطرها از سه مواد تشکیل‌دهنده عطرها تشکیل شده‌اند که تفاوت در میزان غلظت و حجم مورد استفاده‌ی آن‌ها در یک ترکیب می‌تواند عطرهای مختلفی با درجات گوناگونی از کیفیت و ماندگاری تولید کند.

بخش اول مواد تشکیل‌دهنده عطرها

اولین بخش هر عطر تاپ نوت یا TOP Note نام دارد. تاپ نوت در حقیقت ماده‌ای خوشبو و مؤثر است که اصلی‌ترین بخش رایحه‌ی یک عطر بوده و در اولین برخورد با رایحه‌ی یک اودکلن به مشام می‌رسد. تاپ نوت در حقیقت فرارترین و بارزترین بخش بوی هر عطر یا ادکلن است.

بخش دوم مواد تشکیل‌دهنده عطرها

بخش دوم عطر ها میدل نوت یا Middle Note نام دارد. این بخش از یک رایحه در حقیقت اصلی‌ترین مکمل تاپ نوت است. میدل نوت یا نوت میانی از نظر ماندگاری از تاپ نوت پرقدرت‌تر است و معمولاً از رایحه‌ی گل‌هایی هم چون یاس یا بنفشه برای آن استفاده می‌شود.

بخش سوم مواد تشکیل‌دهنده عطرها

نوت پایانی یا End Note نام این بخش از یک عطر است. نت پایانی رایحه است که برای به مشام رسیدن و حس شدن زمان بیشتری را صرف می‌کند و از نظرماندگاری پر قدرت‌ترین بخش یک رایحه است. در عطرهای مرغوب و با کیفیت که در ابتدای اسپری شدن یک رایحه دارند و بعد از گذشت سه تا پنج ساعت تغییر رایحه می‌دهند، آن چه در پایان این مدت زمان به مشام می‌رسد در حقیقت رایحه‌ی نت پایانی اودکلن است.

تثبیت کننده عطر

اصلی ترین مواد تشکیل‌دهنده عطرها

پیش از این، در حدود صد سال پیش، همه‌ی مواد به کار رفته در عطرها مواد طبیعی بودند. موادی مانند مشک، عنبر، چوب صندل، عصاره گل‌ها و روغن‌های خاص. اما اکنون بخش اعظمی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی عطرها موادی شیمیایی هستند که در شرایط آزمایشگاهی تولید می‌شوند.

اما جالب است بدانید که یکی از مشهورترین و مؤثرترین موادی که در ساخت و تثبیت کننده عطرها به کار می‌‌رود از بدن حیوانی به نام سیویت استخراج می‌شود که به آن سیوتون گفته می‌شود.

این حیوان که از انواع گربه‌سانان است در آفریقای جنوبی و اتیوپی زندگی می‌کند و به دلیل مفید و مؤثربودن ماده‌ای که از تن او استخراج می‌شود حیوان بسیار ارزشمند و حفاظت شده‌ای است.

سیوتون در حقیقت ماده‌ای  است که گربه‌ی سیوتین برای جذب جنس مخالف در فصل جفت‌گیری آن را از تن خود متصاعد می‌کند و تأثیر آن در ساخت عطرها شبیه به موادی همانند مشک و عنبر است. البته این ماده به طرز هنرمندانه‌ای در پوششی از رایحه‌ی گل‌ها پیچیده و محو می‌شود. اما به هر حال اصلی‌ترین بخش ساخت هر نوع عطری همین ماده است.

مواد حلال در عطرها

یکی دیگر از پایه‌های بسیار مهم و اساسی در ساخت عطرها حلال‌ها هستند. حلال‌ها انواع مختلفی دارند و بسته به غلظت و میزانی که با عصاره‌ی عطرها ترکیب می‌شوند آن عطر را ماندگار یا فرار می‌کنند.

آب و الکل دو ماده‌ی حلال مورد استفاده در عطرها هستند و با رقیق کردن آن می‌توانند قدرت پخش‌کنندگی عطر را بهبود بخشند. بدون وجود حلال‌ها غلظت عطرها به قدری خواهد بود که برای استشمام رایحه‌ی آن‌ها باید بینی خود را به محل استعمال عطر بسیار نزدیک کنید.

تثبیت کننده عطر

تثبیت کننده عطر

تثبیت کننده عطر ماده‌ی مهم دیگری هستند که در ساخت عطرها به کار می‌روند. تثبیت کننده عطر می‌‌توانند قدرت ماندگاری یک رایحه را بهبود بخشند و وجود آن‌ها در عطرها بسیار حیاتی و میزان مورد مصرف آن‌ها دقیقاً همان چیزی است که تعیین می‌کند یک عطر تا چه میزان مرغوب و باثبات است.

معمولاً تثبیت کننده عطر، روغن‌های خاصی هستند که از مواد طبیعی مختلفی به دست می‌‌آیند. صمغ بعضی از درختان نیز به عنوان تثبیت کننده عطر مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین گیاهانی که روغن آن به عنوان تثبیت کننده عطر مصرف می‌شود چوب صندل است. صندل نوعی درخت است که از چوب و تنه‌ی آن مصارف مختلفی می‌شود و خاصیت دارویی بسیاری دارد. به جز عطرها روغن صندل در کرم‌های پوستی نیز استفاده می‌شوند و علاوه بر رایحه‌ی خوش خواص درمانی طبیعی نیز دارد.

فرمول خلق یک رایحه در حقیقت جزو با ارزش‌ترین و مهم‌ترین دارایی یک کمپانی عطرسازی است. بنابراین شاید هرگز میزان دقیق موادی که در تولید یک عطر به کار برده می‌شود و ریز جزئیات موادی که در ساخت آن ادکلن استفاده می‌شود فاش نشود.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مینا اشرف
  2021-05-24 09:38

  سلام به همگی

  من دارم سعی می کنم عطر جامد را با فرمول زیر فرموله کنم:
  بیزواکس 25٪
  موم کاندالیلا 10٪
  ستیل پالمیتات
  کره انبه 20٪
  روغن جوجوبا 10٪
  گلیسیرین گیاهی 2٪
  ویتامین E 1٪
  روغن معطر 30٪ (مصنوعی)
  آیا برای ماندگاری بیشتر نیاز به استفاده از فیکساتور در این مورد دارم؟ چه مدت باید عطر به صورت جامد ماندگار شود؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست