مواد تشکیل دهنده استابلایزر

استابلایزر به معنای متعادل‌کننده، تثبیت‌کننده و استوارکننده است که در صنایع لبنی، گوشتی، سس و دسرها کاربرد دارد. در ادامه به مواد تشکیل دهنده استابلایزر می‌پردازیم.

استابلایزر

استابلایزرها موادی هستند که با خواص کیفی خود سبب افزایش ارزش بیشتر محصول نهایی می‌شوند و می‌توانند نواقص موجود در محصول را که در حین تولید یا فرآیند حاصل می‌شود را تا مقادیری زیادی جبران نماید.استابلایزر در صنعت غذا ترکیباتی که برای افزایش قوام محصول، پایداری محصول، افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده روی محصول به کار می‌رود و مواد تشکیل دهنده استابلایزر برای صنایع مختلف متفاوت است.استابلایزر مواد غذایی یک ماده تثبیت‌کننده است که برای بهبود ساختار مواد غذایی به آن افزوده می‌شود به نوعی که هر نوع استابلایزر مواد غذایی می‌تواند خواسته نوعی از مشتریان را برطرف کند.

مواد تشکیل دهنده استابلایزر
مواد تشکیل دهنده استابلایزر

مثلاً استابلایزری که به پنیر حالت کشش پذیری بیشتر می‌دهد و یا استابلایرزی که لطافت یا زبری بیشتری به مواد می‌دهد. مثلا در سس سالاد برای جلوگیری از جدا شدن آب از روغن و حفظ ساختار اولیه آن استفاده می‌شود.و یا استابلایزر لبنی برای جلوگیری از تشکیل بلورهای یخ در محصولات منجمد مانند بستنی و جلوگیری از ته نشین شدن میوه در محصولاتی مانند مربا و ماست و ژله.

انواع استابلایزر

نواع استابلایزرها به شرح زیر می‌باشند:

استابلایزر دوغ

استابلایزر دوغ و استابلایزر لبنیات جهت تغلیظ کردن و تک فاز نمودن و بالا بردن شلف لایف محصول طراحی شده است از عملکرد های صحیح و مطلوب استابلایزر دوغ ایجاد دوغی با غلظت و طعم بهتر می‌باشد.

استابلایزر ماست

استابلایزر ماست جهت جلوگیری از آب‌اندازی و ایجاد قوام و حس دهانی مناسب در تولید انواع ماست‌های ست و همزده مورد استفاده قرار می‌گیرد.با توجه به فرمولاسیون شرکت‌های مختلف و همچنین شرایط متفاوت تولید، انتخاب مواد تشکیل دهنده استابلایزر مناسب برای تولید ماست همزده، ماست موسیر و همچنین ماست ست از اهمیت بالایی برخوردار است.

این مواد تشکیل دهنده استابلایزر همچنین دارای قدرت بالای جذب و نگه‌داری آب می‌باشد و ماست تولیدی را در برابر تکان‌ها و ضربه‌های احتمالی هنگام حمل و نقل به مقدار قابل ملاحظه‌ای بالا برده و از آب انداختن آن جلوگیری می‌کند.ضمن اینکه با توجه به همین خاصیت نیاز به ماده خشک کمتری در ماست وجود دارد و می‌توان به طور قابل توجهی از ماده اولیه در ماست است. این استابلایزر طعم بهتری به ماست می‌دهد.

استابلایزر خامه

استابلایزر خامه که یک محصول فوق‌العاده و بی‌نظیر از نظر توانائی در ایجاد بافت و طعم در خامه صبحانه و خامه قنادی می‌باشد.این مواد تشکیل دهنده استابلایزر با توجه به شرایط تولید خامه صبحانه با ایجاد یک بافت نرم و در عین حال منسجم و طبیعی در خامه کمک بسیار می‌نماید.نسبت دقیق مواد تشکیل دهنده استابلایزر به نحوی است که ویسکوزیته خامه در حد طبیعی باقی می‌ماند و از ایجاد حالت خمیری و ژله‌ای جلوگیری می‌نماید.

این استابیلایزر در خامه به گونه‌ای است که خامه تولیدی در حین این که شکل و بافت خود را حفظ نموده و روان نمی‌شود به راحتی بر روی نان و بیسکوئیت پهن شده و بر روی زبان نمی‌ماسد.مواد تشکیل دهنده استابلایزر خامه حالت خامه‌ای محصول را تشدید می‌نماید و از آب انداختن خامه جلوگیری می‌نماید.

استابیلایزر خامه قنادی

استابلایزری که برای خامه قنادی فرموله شده است تمامی انتظارات مصرف‌کننده از یک خامه قنادی مناسب را بر طرف می‌کند.این استابلایزر برای خامه قنادی با بیش از 70 درصد چربی گیاهی توصیه می‌شود استابیلایز خامه قنادی با ایجاد یک شبکه کمپلکس در خامه باعث ایجاد یک امولسیون می‌گردد که در نهایت این امولسیون می‌تواند با به دام‌اندازی و نگه‌داری حباب‌های هوا در بین شبکه کمپلکس ایجاد یک کف با بافت منسجم و مستحکم ایجاد نماید.همچنین به علت انتخاب و بالانس ترکیبات خامه تولید شده ازدوام مناسبی برخوردار است. زمان زدن خامه کاهش می‌یابد و خامه مدت طولانی شکل خود را حفظ می‌نماید و آب نمی‌اندازد.

استابلایزر پنیر خامه‌ای

یک محصول منحصر به فرد برای تولید پنیر خامه‌ای با بافت و طعم عالی و احساس دهانی خوب در ضمن این محصول در پنیر خامه‌ای کم چرب هم مصرف می‌گردد.این مواد تشکیل دهنده استابلایزر برای ایجاد بافت منسجم و خشک در پنیرهای خامه‌ای فرآوری‌شده و سخت فرموله شده است.

استابلایزر شیر کاکائو

این استابلایزر شیر کاکائو در ایران طراحی شده است با اتصال به ذرات کاکائو و تغییر در حجم و بار الکتریکی آن‌ها موجب تعادل سیستم شده و کمک به پایداری کلوئید حاصل از رسوب ذرات جلوگیری می‌کند و با ایجاد شبکه کلوئیدی قوی با بالا بردن قوام و ویسکوزیته شیر کاکائو بافت بسیار مناسبی تولید می کند که در احساس طعم عالی و حس چربی بسیار موفق عمل می‌کند.

استابلایزرهای بستنی

استابلایزر بستنی برای ایجاد قوام و بافت نرم و یک نواخت در بستنی به کار می‌رود. در ضمن استابلایزرهای بستنی در جلوگیری از ایجاد بافت شنی و تشکیل بلورهای یخ در بستنی بسیار مؤثر می‌باشد.

استابلایزر بستنی بعنوان بافت‌دهنده و حجم‌دهنده در تولید انواع  بستنی کاربرد دارد. افزایش حجم تا 20٪ و به تأخیر انداختن ذوب شدن بستنی هنگام مصرف و ایجاد طعم و بافت مطلوب‌تر از جمله مزایای مصرف این استابلایزر است.

تهیه مواد تشکیل دهنده استابلایزر

در این مقاله با مواد تشکیل دهنده استابلایزرها آشنا شدیم. شما می‌توانید برای تهیه مواد تشکیل دهنده استابلایزر به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.شما با شناخت انواع استابلایزرها مي‌توانيد بهترين مواد در هر زمينه‌اي را كه مي‌خواهيد از اين شركت تهيه كنيد. موادي كه توسط اين تيم تأمين مي‌شود در تمامي زمينه‌هاي پزشكي و دارويي و صنعتي و آرایشی و… خریداری می‌شوند 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست