مواد تشکیل دهنده استابلایزر

استابلایزر به معنای متعادل‌کننده، تثبیت‌کننده و استوارکننده است که در صنایع لبنی، گوشتی، سس و دسرها کاربرد دارد. در ادامه به معرفی مواد تشکیل دهنده استابلایزر غذایی می‌پردازیم.

برای استعلام قیمت انواع استابلایزر غذایی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

استابلایزر چیست؟

استابلایزرها موادی هستند که با خواص کیفی خود سبب افزایش ارزش بیشتر محصول نهایی می‌شوند و می‌توانند نواقص موجود در محصول را که در حین تولید یا فرآیند حاصل می‌شود تا مقادیری زیادی جبران نمایند. استابلایزر در صنعت غذا به منظور افزایش قوام محصول، پایداری محصول، افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده روی محصول بکار می‌رود. مواد تشکیل دهنده استابلایزر برای صنایع مختلف متفاوت است.

استابلایزر مواد غذایی یک ماده تثبیت‌کننده است که برای بهبود ساختار مواد غذایی به آن افزوده می‌شود به نوعی که هر نوع استابلایزر غذایی می‌تواند خواسته گروهی از مشتریان را برطرف کند.

مواد تشکیل دهنده استابلایزر
مواد تشکیل دهنده استابلایزر

مثلاً استابلایزری که به پنیر حالت کشش‌پذیری بیشتر می‌دهد و یا استابلایرزی که لطافت یا زبری بیشتری به مواد می‌دهد. مثلا در سس سالاد برای جلوگیری از جدا شدن آب از روغن و حفظ ساختار اولیه آن استفاده می‌شود و یا استابلایزر لبنی برای جلوگیری از تشکیل بلورهای یخ در محصولات منجمد مانند بستنی و جلوگیری از ته نشین شدن میوه در محصولاتی مانند مربا و ماست و ژله.

انواع استابلایزر

انواع استابلایزرها به شرح زیر می‌باشند:

استابلایزر دوغ

استابلایزر دوغ و استابلایزر لبنیات جهت تغلیظ کردن، تک فاز نمودن و بالا بردن شلف لایف محصول طراحی شده است. از عملکردهای صحیح و مطلوب استابلایزر دوغ ایجاد دوغی با غلظت و طعم بهتر می‌باشد. مهمترین تثبیت کننده در دوغ با بهترین عمکلرد گوارگام می باشد.

استابلایزر ماست

استابلایزر ماست جهت جلوگیری از آب‌اندازی و ایجاد قوام و حس دهانی مناسب در تولید انواع ماست‌های ست و همزده مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به فرمولاسیون شرکت‌های مختلف و همچنین شرایط متفاوت تولید، انتخاب مواد تشکیل دهنده استابلایزر مناسب برای تولید ماست همزده، ماست موسیر و همچنین ماست ست از اهمیت بالایی برخوردار است.

این مواد تشکیل دهنده استابلایزر لبنیات همچنین دارای قدرت بالای جذب و نگه‌داری آب می‌باشد و ماست تولیدی را در برابر تکان‌ها و ضربه‌های احتمالی هنگام حمل و نقل به مقدار قابل ملاحظه‌ای بالا برده و از آب انداختن آن جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه با توجه به همین خاصیت نیاز به ماده خشک کمتری در ماست وجود دارد. این استابلایزر طعم بهتری به ماست می‌دهد.

مهمترین استابلایزهایی که در ماست استفاده می شود شامل موارد زیر می‌باشد:

چرا باید تثبیت کننده های ماست را اضافه کنیم؟

اهداف اصلی به شرح زیر است.

1. تقویت و حفظ ویژگی‌های خوب ماست مانند بافت و ساختار، ویسکوزیته و قوام، ظاهر و طعم.
2. استفاده از این گونه افزودنی‌ها در ماست می‌تواند از نظر تغذیه و درمان ارزش افزوده ایجاد کند.
3. بهبود بدن و بافت شیر با افزایش سفتی، جلوگیری از جدا شدن آب پنیر (سینرزیس) و کمک به حفظ ترکیب همگن میوه در ماست.

دوز مصرف در ماست

محصول دوز
آگار 0.05-0.2%
پکتین 0.1-0.2%
ژلاتین 0.2-0.6%
نشاسته 0.5-2.0%
پروتئین آب پنیر 1.0-3.0%
سایر 0.2-0.5%

استابلایزر خامه

استابلایزر خامه یک محصول فوق‌العاده و بی‌نظیر از نظر توانائی در ایجاد بافت و طعم در خامه صبحانه و خامه قنادی می‌باشد. این مواد تشکیل دهنده استابلایزر با توجه به شرایط تولید خامه صبحانه با ایجاد یک بافت نرم و در عین حال منسجم و طبیعی در خامه کمک بسیار می‌نماید. نسبت دقیق مواد تشکیل دهنده استابلایزر به نحوی است که ویسکوزیته خامه در حد طبیعی باقی می‌ماند و از ایجاد حالت خمیری و ژله‌ای جلوگیری می‌نماید.

تثبیت کننده‌های مورد استفاده در خامه از مواد طبیعی مشتق شده شامل : صمغ گوار، صمغ زانتان و کاراگینان و پودر زرده تخم مرغ می‌باشد. این استابیلایزر در خامه به گونه‌ای است که خامه تولیدی در حین این که شکل و بافت خود را حفظ نموده و روان نمی‌شود به راحتی بر روی نان و بیسکوئیت پهن شده و بر روی زبان نمی‌ماسد. مواد تشکیل دهنده استابلایزر خامه حالت خامه‌ای محصول را تشدید می‌نماید و از آب انداختن خامه جلوگیری می‌نماید.

استابیلایزر خامه قنادیب

استابلایزری که برای خامه قنادی فرموله شده است تمامی انتظارات مصرف‌کننده از یک خامه قنادی مناسب را بر طرف می‌کند. این استابلایزر برای خامه قنادی با بیش از 70 درصد چربی گیاهی توصیه می‌شود. استابیلایز خامه قنادی با ایجاد یک شبکه کمپلکس در خامه باعث ایجاد یک امولسیون می‌گردد که در نهایت این امولسیون می‌تواند با به دام‌اندازی و نگهداری حباب‌های هوا در بین شبکه کمپلکس ایجاد یک کف با بافت منسجم و مستحکم ایجاد نماید. همچنین به علت انتخاب و بالانس، ترکیبات خامه تولید شده از دوام مناسبی برخوردار است. زمان زدن خامه کاهش می‌یابد و خامه مدت طولانی شکل خود را حفظ می‌نماید و آب نمی‌اندازد.

استابلایزر پنیر خامه‌ای

یک محصول منحصر به فرد برای تولید پنیر خامه‌ای با بافت و طعم عالی و احساس دهانی خوب است و در پنیر خامه‌ای کم چرب هم مصرف می‌گردد. این مواد تشکیل دهنده استابلایزر برای ایجاد بافت منسجم و خشک در پنیرهای خامه‌ای فرآوری‌شده و سخت فرموله شده است.

استابلایزر شیر کاکائو

این استابلایزر شیر کاکائو در ایران طراحی شده است. استابلایزر با اتصال به ذرات کاکائو و تغییر در حجم و بار الکتریکی آن‌ها موجب تعادل سیستم شده و از پایداری کلوئید حاصل از رسوب ذرات جلوگیری می‌کند و با ایجاد شبکه کلوئیدی قوی با بالا بردن قوام و ویسکوزیته شیر کاکائو بافت بسیار مناسبی تولید می‌کند که موجب احساس طعم عالی و حس چربی بسیار عالی است.

استابلایزرهای بستنی

استابلایزر بستنی برای ایجاد قوام و بافت نرم و یکنواخت در بستنی بکار می‌رود. در ضمن استابلایزرهای بستنی در جلوگیری از ایجاد بافت شنی و تشکیل بلورهای یخ در بستنی بسیار مؤثر می‌باشد. استابلایزر بستنی بعنوان بافت‌دهنده و حجم‌دهنده در تولید انواع  بستنی کاربرد دارد. افزایش حجم تا 20٪ و به تأخیر انداختن ذوب شدن بستنی هنگام مصرف و ایجاد طعم و بافت مطلوب‌تر از جمله مزایای مصرف این استابلایزر است.

تهیه مواد تشکیل دهنده استابلایزر

در این مقاله با مواد تشکیل دهنده استابلایزرها آشنا شدیم. شما می‌توانید برای تهیه مواد تشکیل دهنده استابلایزر و خرید مواد اولیه غذایی با ما در تماس باشید. شما با شناخت انواع استابلایزرها می‌توانید بهترین مواد در هر زمینه‌ای را كه می‌خواهید از ما تهیه كنید. موادی كه توسط این تیم تأمین می‌شود در تمامی زمینه‌های پزشكی و دارویی و صنعتی و آرایشی و… خریداری می‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست