تثبیت کننده کف

فرمولاسیون‌های شامپو با چالش بزرگی نسبت به سایرین مواجه شده است. علاوه بر پاک‌کنندگی، کاراکترهای کف کردن از نقطه نظر فروش موفق یک شامپو بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به تثبیت کننده کف می‌پردازیم.

کف

کف کردن زمانی اتفاق می‌افتد که مولکول‌ها اطراف هوا جمع شود و ویژگی‌های کف نیز بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان متفاوت است.اگرچه ترجیح بر این است که کف ضخیم ودرخشان باشد از طرفی میزان کف تولید شده توسط یک شامپو دلیل بر توانایی بالای شستشوی مو نیست بلکه باید پس از یک بار شستشوی معمولی بتواند مو را کامل بشوید.

سدیم لوریل اتر سولفات (تگراپون) یکی از موادی است که برای تولید کف مورد استفاده قرار می‌گیرد. عوامل تثبیت کننده کف جزء کلیدی در مواد آرایشی و بهداشتی مثل شامپوها، افتر شیوها و پاک‌کننده‌های صورت هستند که موجب افزایش کیفیت کف تولیدی در این مواد از نظر حجم، بافت یا میزان پایداریشان می‌گردند به این طریق که دافعه الکترواستاتیک بین مولکول‌های کف را کاهش می‌دهند.

در مواد آرایشی و بهداشتی pH تقریباً خنثی است و اکسیدهای آمین به عنوان سورفاکتانت‌های غیر یونی می‌توانند به خوبی کیفیت کف را در این مواد افزایش دهند. کوکوآمین اکسیدها و بتائین و سدیم آلکیل بنزن سولفونات نیز از این گروه سورفاکتانت‌ها هستند که موجب تثبیت کننده کف می‌گردند.

در فرمولاسیون‌های مایع ظرف‌شویی مونواتانول آمید نیز قابلیت ثبیت کننده کف را دارد. به این صورت که این ماده به تنهایی در دمای اتاق پایداری کمی دارد اما وقتی در مقادیر کم با سورفاکتانت‌های یونی مخلوط شود موجب افزایش کیفیت کف می‌گردد.

تثبیت کننده کف

فرمولاسیون شامپوها

وظیفه‌ی اصلی شامپوها تمیزسازی مو و پوست سر می‌باشد در نتیجه در بسیاری از فرمول‌های موجود بعضی مواد به دلخواه و بعضی دیگر به اجبار اضافه می‌شوند. ماده‌ی اصلی که برای تمیزسازی به کار برده می‌شود سورفکتانت می‌باشد.

سورفکتانت‌ها به طور مستقیم به آب اضافه می‌گردند و موجب ساخت محلول شوینده می‌گردند اما برای ساخت محصول قابل عرضه به بازار افزودنی‌های دیگری مانند مواد ضخیم‌کننده، تقویت‌کننده کف، تثبیت کننده کف ها و… نیز به محصول اضافه می‌شود. تقویت‌کننده کف و تثبیت کننده کف ها با افزایش مقدار کف و اندازه حباب‌ها باعث افزایش تجربه چرمی می‌شوند. آن‌ها همچنین سبب جلوگیری از، از بین رفتن سریع کف می‌شوند.

فرمولاسیون مایع شوینده

در فرمولاسیون مایع‌های ظرفشویی یک ماده فعال به نام‌های آلکیل بنزن و سولفونیک اسید در سطح وجود دارد. مواد پایه مانند آلکین بنزن و سولفونیک اسید در وظیفه اصلی مایع ظرف‌شویی که پاک‌کنندگی است، نقش مهمی دارند. این مواد به عنوان عامل پاک‌کنندگی حدود ۱۰ تا ۴۰ درصد از فرمول مایع ظرف‌شویی را تشکیل می‌دهند.

برای اینکه مایع ظرف‌شویی تثبیت کننده کف داشته باشد از یک گروه مایع غیرفعال یونی که معمولاً آلکانول آمید است، استفاده می‌شود. فرمول مایع ظرف‌‌شویی به گونه‌ای طراحی شده است که با ایجاد کف بتواند چربی‌ها و کثیفی‌های موجود بر روی ظرف‌ها را پاک کند.

در بسیاری از مواد پاک‌کننده و شوینده از فرمالین برای خنثی کردن اسید سولفونیک استفاده می‌شود. فرمالین از مخلوط ۴۸% آب، ۳۷% آلدئید فرمیک و ۱۵% فرمالین به وجود آمده است.

استفاده از فرمالین در فرمول مایع ظرف‌شویی دشواری‌هایی نیز برای مصرف‌کننده به همراه دارد. این ماده به دلیل این که با سرما واکنش نشان می‌دهد و به سرعت شروع به پلیمریزه شدن می‌‌کند، موجب می‌شود تا به صورت تکه‌هایی جامد در مایع درآید و دیگر خاصیت خود را از دست می‌دهد و نمی‌توان از آن استفاده کرد. برای همین باید در هنگام استفاده از آن به درجه حرارت مایع ظرف‌‌شویی و محیط اطراف آن نیز توجه داشت.

تثبیت کننده کف

تهیه تثبیت کننده کف

بیشتر مواد کف‌کننده و تثبیت کننده کف کنونی دارای مواد شیمیایی هستند که امروزه به دلیل نبود مواد جایگزین طبیعی استفاده می‌شود. مصرف‌کننده این مواد که شامل اکثر مردم جهان است، اکثراً مجبورند از این مواد با وجود عوارض شان به دلیل نبود جایگزین طبیعی برای آن‌ها استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: مواد طبیعی کف زا

از جمله این مواد می‌توان به سدیم لوریل اتر سولفات و مشتقات آن اشاره کرد. این ماده شیمیایی را در اکثر مواد شوینده‌ای که در صورت ترکیب با آب کف می‌کنند و تثبیت کننده کف هستند می‌توان پیدا کرد.

این تثبیت کننده کف در اکثر مواد شوینده تجاری مانند مایع ظرف‌شویی و پاک‌کننده‌های صنعتی و در بیشتر مواد شوینده سر و بدن (خمیر دندان، شامپو بدن و سر) به عنوان ماده کف کننده در انواع حالات ماده استفاده می‌شود.

شما می‌توانید برای تهیه مواد تثبیت کننده کف به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شما می‌توانید بهترين مواد در هر زمينه‌اي را كه مي‌خواهيد از اين شركت تهيه كنيد. موادي كه توسط اين تيم تأمين مي‌شود در تمامي زمينه‌هاي پزشكي و دارويي، صنعتي و… است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست