فتالات ها

فتالات‌ چیست؟

فتالات‌ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که برای انعطاف‌پذیری پلاستیک و شکستن آن استفاده می‌شود. آن‌ها اغلب نرم‌کننده نامیده می‌شوند. بعضی از فتالات ها به عنوان حلال (مواد حل‌کننده) برای مواد دیگر استفاده می‌شوند. از آن‌ها در صدها محصول مانند کف وینیل، چسب‌ها، مواد شوینده، روغن‌های روان کننده، پلاستیک‌های اتومبیل، لباس‌های پلاستیکی (بارانی) و محصولات مراقبت شخصی (صابون‌ها، شامپوها، اسپری‌های مو و لاک‌های ناخن) استفاده می‌شود.

از فتالات به طور گسترده‌ای در پلاستیک‌های پلی وینیل کلراید استفاده می‌شود، که برای تولید محصولاتی مانند فیلم و ورق بسته‌بندی پلاستیک، شیلنگ‌های باغ، اسباب‌بازی‌های بادی، ظروف ذخیره‌سازی خون، لوله‌های پزشکی و برخی از اسباب‌بازی‌های کودکان استفاده می‌شود.

چگونه افراد در معرض فتالات قرار می‌گیرند؟

بلع، استنشاق، جذب پوست و تزریق وریدی همگی از مسیرهای احتمالی قرار گرفتن در معرض هستند. استفاده همیشگی از فتالات به عنوان یک افزودنی به محصولات پی وی سی (پلی وینیل کلرید) برای انعطاف‌پذیری آن‌ها و همچنین محصولات مراقبت شخصی برای ماندگاری بیشتر عطرها در 50 سال گذشته، منجر به مواجهه عمومی گسترده با جمعیت شده است.

فتالات به راحتی جذب بدن انسان می‌شوند و به سرعت به متابولیت‌های مربوطه تبدیل می‌شوند. برخلاف برخی مواد شیمیایی، آن‌ها تمایل دارند به سرعت با ادرار و مدفوع از بدن خارج شوند. فتالات ها می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته و اثر قرار گرفتن در معرض را افزایش دهند. افراد با خوردن و نوشیدن غذاهایی که با ظروف و محصولات حاوی فتالات در تماس بوده‌اند در معرض فتالات قرار می‌گیرند. در اثر تنفس در هوای حاوی بخارات فتالات یا گرد و غبار آلوده به ذرات فتالات، در معرض این ترکیب قرار می‌گیرد.

کودکان خردسال به دلیل رفتارهای بردن دست در دهان ممکن است در معرض ذرات فتالات و گرد و غبار بیشتری نسبت به بزرگسالان باشند. هنگامی که فتالات‌ها وارد بدن فرد می‌شوند، به محصولات تجزیه (متابولیت‌ها) تبدیل می‌شوند که به سرعت در ادرار از بین می‌روند.

فتالات ها
فتالات ها

چند نمونه از مواجهه‌های معمول روزمره با فتالات‌‌ها

مایکروویو غذا با استفاده از محصولات پلاستیکی.

نکته: هنگام مایکروویو غذا یا نوشیدنی فقط از ظروف “ایمن در مایکروویو” و ظروف بدون فتالات و بسته‌بندی پلاستیکی استفاده کنید. در اثر تماس و گرم شدن، فتالات ها می‌توانند از ظروف نگهداری مواد غذایی و بسته‌بندی مواد غذایی به درون مواد غذایی (مخصوصاً غذاهایی که روغنی هستند یا محتوای چربی زیادی دارند) شسته شوند.

فتالات‌ها چگونه بر سلامت افراد تأثیر می‌گذارند؟

اثرات سلامتی انسان در اثر قرار گرفتن در معرض سطح پایین فتالات ناشناخته است. برخی از انواع فتالات‌ها بر سیستم تولید مثل حیوانات آزمایشگاهی تأثیر گذاشته‌اند. برای ارزیابی اثرات قرار گرفتن در معرض فتالات در سلامت انسان، تحقیقات بیشتری لازم است.

چگونه فتالات‌ها وارد محیط می‌شوند؟

فتالات‌ها با حرارت، تحریک و ذخیره طولانی مدت می‌توانند از محصول آزاد شوند. انتشار می‌تواند در تمام مراحل چرخه عمر محصول یعنی تولید، استفاده و دفع انجام شود.

کدام جمعیت از انسان در معرض خطر بیشتری برای قرار گرفتن در معرض فتالات است؟

کودکان زیر سه سال به دلیل رشد، اندازه کوچکتر بدن و قرار گرفتن همیشه در معرض آن از طریق اسباب بازی‌های ساخته شده با استفاده از انواع مختلفی از ترکیبات فتالات، در معرض خطر بیشتری برای قرار گرفتن در معرض فتالات هستند. کودکان خردسال از دهان خود برای کاوش استفاده می‌کنند و در نتیجه، با مکیدن محصولات ساخته شده از پلاستیک‌های حاوی فتالات، می‌توانند در معرض سطوح بالاتر قرار گیرند.

برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض فتالات چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

برچسب‌ها را بخوانید. از استفاده از محصولاتی که حاوی فتالات هستند خودداری کنید. محصولات خود را از شرکت‌های پشتیبانی کننده متعهد به تولید محصولات عاری از فتالات ‌ها تهیه کنید.

چگونه می‌توان فتالات را در محصولات شناسایی کرد؟

هیچ راه آسانی برای تشخیص اینکه آیا کالایی حاوی فتالات است، وجود ندارد. فتالات‌ها را می‌توان با اختصار سه یا چهار حرفی که ساختار شیمیایی آن‌ها را مشخص می‌کند، روی برچسب‌ها شناسایی کرد. به ندرت برچسب ها حاوی “حاوی فتالات” است.

انبوهی از ترکیبات فتالات وجود دارد. اینکه کدام ترکیب فتالات به یک محصول اضافه می‌شود، تا حدی به وزن مولکولی آن‌ها (MW) بستگی دارد. فتالات‌های با وزن مولکولی بالاتر (HMW) بسیار کمی در آب حل می‌شوند. فتالات‌هایی با وزن مولکولی کمتر (LMW) به طور منطقی در آب حل می‌شوند.

فتالات ها
فتالات‌ها

معرفی گروه فتالات‌ها

8 ترکیب فتالات و متابولیت‌های آن‌ها که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • BBP: بوتیل بنزیل فتالات (LMW)
 • MBzP: مونو بنزیل فتالات
 • DBP: دی n-بوتیل فتالات (LMW)
 • MBP: فتالات مونو-n-بوتیل فتالات
 • MiBP: مونو ایزوبوتیل فتالات

فتالات رایج که به لاک ناخن اضافه می‌شود.

فتالات ها
فتالات ها
 • DEHP: دی- (2-اتیل هگزیل) فتالات (HMW)
 • MEHP: مونو- (2-اتیل هگزیل) فتالات

این فتالات بیشتر به پلی وینیل کلراید (PVC) اضافه می‌شود تا محصولات را انعطاف پذیر کند.

 • DEP: دی اتیل فتالات (LMW)
 • MEP: مونو اتیل فتالات

رایج‌ترین فتالات که به محصولات شخصی اضافه می‌شود. مراقبت به منظور افزایش رایحه و عطر.

 • DiDP: دی ایزودسیل فتالات (HMW)
 • DiNP: دی ایزونونیل فتالات (HMW)

فتالات رایجی که به عنوان نرم کننده در تولید اسباب بازی‌ها و محصولات مراقبت از کودکان مانند اسباب بازی‌های حمام، نی نوشیدن و اردک‌های لاستیکی اضافه می‌شود.

 • DnHP: دی-n- هگزیل فتالات
 • DnOP: دی-n- اکتیل فتالات (LMW)

رایج‌ترین محصولات با استفاده از ترکیبات فتالات عبارتند از:

 • محصولات پی وی سی

فتالات‌ها به طور مکرر به محصولات PVC (وینیل) اضافه می‌شوند تا نرم شوند و انعطاف پذیرتر شوند. اگر یک محصول پلاستیکی انعطاف پذیر باشد، احتمالاً حاوی فتالات است مگر اینکه در برچسب مشخص شده باشد که این ترکیب را ندارد.

 • محصولات مراقبت شخصی

فتالات‌ها اغلب به محصولات مراقبت شخصی مانند لاک ناخن، عطر، خوشبو کننده، ژل مو، شامپو، صابون، اسپری مو و لوسیون‌های بدن اضافه می‌شوند تا به روان شدن سایر مواد موجود در فرمول و حمل مواد معطر کمک کنند. فتالات‌ها باید در میان مواد تشکیل دهنده برچسب محصولات ذکر شوند، مگر اینکه به عنوان بخشی از “عطر” اضافه شوند. طبق قانون فعلی، آن‌ها می‌توانند به سادگی “عطر” برچسب گذاری شوند، حتی اگر 20٪ یا بیشتر محصول را تشکیل دهند.

بسیاری از شرکت‌ها داوطلبانه فتالات را از محصولات خود حذف کرده‌اند. یک شرکت معمولاً برچسب محصول خود را “بدون فتالات” می‌گذارد. در صورت عدم اطمینان با شرکت تماس بگیرید. اگر نمی‌توانید از سازنده اطلاعات دریافت کنید، به دنبال گزینه‌های دیگر باشید.

چگونه می‌توان اسباب‌بازی‌های پلاستیکی و ظروف حاوی فتالات را تشخیص داد؟

همه پلاستیک‌ها یکسان نیستند. یک روش آسان برای شناسایی اسباب بازی‌های پلاستیکی، لباس، بطری، ظروف نگهداری مواد غذایی و نوشیدنی‌ها یا مواد غذایی که ممکن است حاوی ترکیبات فتالات باشد، جستجوی عدد 3 در داخل نماد بازیافت جهانی است که معمولاً در پلاستیک پایین قالب حک می‌شود. از استفاده از محصولی با عدد 3 در فلش‌ها و حروف “V” یا “PVC” در زیر پیکان‌ها خودداری کنید.

فتالات ها
فتالات ها

محصولی را با شماره‌های 1،2، 4 و 5 درون فلش‌ها انتخاب کنید. بسیاری از شرکت‌ها برای تولید محصولات پلاستیکی از مواد بدون فتالات مانند پلی پروپیلن (PP)، کد بازیافت 5 را استفاده می‌کنند.

فتالات ها
فتالات ها

اثرات منفی فتالات بر سلامتی حیوانات آزمایشگاهی نشان داده شده است.

مطالعات بسیار کمی اثرات سلامتی فتالات را بر روی انسان بررسی کرده‌اند. در حیوانات آزمایشگاهی، مشخص شده است که قرار گرفتن در معرض فتالات با سلامت باروری و مشکلات رشد و نمو از جمله:

 • شروع زودرس بلوغ
 • تداخل در دستگاه تولید مثل مردان
 • تداخل در عملکرد طبیعی سیستم هورمون
 • ایجاد نقایص باروری و تناسلی
 • کاهش سطح تستوسترون در مردان نوجوان
 • تعداد اسپرم در مردان بالغ کمتر است.

فتالات مواد مخدر غدد درون ریز ضعیف و مواد شیمیایی مسدود کننده آندروژن هستند. این بدان معنی است که وقتی فتالات‌ها در بدن جذب می‌شوند، می‌توانند هورمون‌های زنانه را تقلید یا مسدود کنند، یا در مردان، هورمون‌های دخیل در رشد جنسی مردان را سرکوب می‌کنند. فتالات‌ها از جفت عبور می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست