طرز تهیه اسانس توت فرنگی

شرح کامل طرز تهیه اسانس توت فرنگی

اسانس‌ها انواع مختلفی دارند. اما طرز تهیهٔ آن‌های نیز مشکل است. اسانس توت فرنگی محبوبیت و ماندگاری بالایی دارد. به همین دلیل در این مقاله طرز تهیه اسانس توت فرنگی را آموزش خواهیم داد.

اگر شماهم علاقه‌‌ای به پخت کیک‌ها داشته باشید با اسانس آشنایی دارید. اسانس‌ها ترکیباتی به دست آمده از گیاهان هستند. عصارهٔ گیاهانی که خوش بو و خوش عطر هستند را استخراج می‌کنند. سپس ترکیبات شیمیایی به آن‌ها اضافه می‌کنند. تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

شرکت پیشگامان شیمی ۱۵ سال سابقهٔ درخشان در عرصهٔ مواد شیمیایی دارد. این شرکت تولیدات خود را تنها به صورت عمده به فروش می‌رساند.  شما عزیزان به راحتی می‌توانید محصولات مورد نیاز خود را از شرکت پیشگامان شیمی خریداری کنید.

در این مقاله کارشناسان این شرکت قصد دارند تا شما را با طرز تهیه اسانس توت فرنگی آشنا کنند. اگر شما نیز به دنبال دانستن روش ساخت این اسانس خوشمزه هستید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

طرز تهیه اسانس توت فرنگی چگونه است؟

در ابتدا باید به شما بگوییم طعم‌دهنده خوراکی و اسانس‌ها کاملا طبیعی نیستند. زیرا عصارهٔ گیاهان و میوه‌ها به تنهایی ماندگاری زیادی ندارند .درنتیجه به کمک فرآیندهایی به این عصاره‌ها ترکیبات شیمیایی دیگری اضافه می‌شود. این کار برای افزایش ماندگاری و بهتر کردن رایحهٔ آن‌ها انجام خواهد گرفت.

اسانس توت فرنگی نیز پس از تولید رایحه‌‌ای نشاط آور، قوی و ماندگار دارد. به همین دلیل از محبوبیت بالایی برخوردار است. این طعم دهنده در بسیاری از مواد غذایی کارخانه­ای نیز استفاده می‌شود. باید بگوییم که اسانس گیاهان را می‌توان از جاهای مختلف آن‌ها تهیه کرد. مانند ریشه، برگ‌ها، ساقه، پوست و حتی دانه‌ها. اما این مسئله در مورد میوه‌ها کمی پیچیده‌تر است.

خرید اسانس توت فرنگی
فروش اسانس توت فرنگی

درمورد برخی میوه‌ها ممکن است از آب آن‌ها استفاده شود. سپس به عنوان ماده‌‌ای برای تزریق روغن به کار برده شوند. برخی دیگر را می‌توان به کمک بخار تقطیر کرد. میوه‌ها سرشار از آب، مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند. همچنین فیبر و کالری نیز در آن‌ها فراوان است. اما این فراوانی درمورد مولکول‌های اسانس صدق نمی‌کند.

درمورد طرز تهیه اسانس توت فرنگی باید بگوییم که توت فرنگی نمی‌توان به صورت خشک شده استفاده کرد .در نتیجه استفاده از فرایند تقطیر برای ایجاد اسانس نیز بی‌فایده است. پوست میوه جایی است که معمولا در آن می‌توان مولکول‌های فرار و معطر را پیدا کرد. برای مثال می‌توان بوی خوشی را از پوست مرکبات استشمام کرد.

وقتی به رایحه توت فرنگی فکر می‌کنیم، آن رایحه تازه، شیرین و ترش را می‌خواهیم. عصاره‌های معطر طبیعی زیادی وجود دارد. آن‌ها موفق می‌شوند آن بویی را که بدنبال آن هستید حفظ کنند.

چگونه بفهمیم اسانس طبیعی است یا خیر؟

در بحث طرز تهیه اسانس توت فرنگی برای تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن راه مشخصی وجود ندارد. این کار را باید توسط شاخصی که برای ما معیاری را در نظر دارد انجام دهیم.

اما باید بگوییم که شاخص‌ها و معیار‌های متفاوتی وجود دارد. مثلاً در آمریکا روش استخراج، طبیعی و مصنوعی بودن را مشخص می‌کند. اما در اروپا منبع مواد مهم است. به این صورت که در دستور ساخت یک ماده اگر هیچ‌کدام از موارد طبیعی نباشند، آن ماده مصنوعی تلقی می­شود.

اسانس توت فرنگی چگونه تهیه می‌شود؟ طرز تهیه اسانس توت فرنگی چیست؟

برای شناخت طرز تهیه توت فرنگی باید بدانیم در کل سه نوع عصارهٔ توت فرنگی وجود دارد. در ادامه آن‌ها را معرفی کرده ایم:

  • عصارهٔ معطر
  • اسانس روغن توت فرنگی
  • اسانس توت فرنگی

عصاره معطر

تنها عطری است که بوی توت فرنگی تازه می‌دهد و شما آن را به خوبی می‌شناسید.

Blackberry Seed Oil
روغن دانه توت سیاه از بهترین روغن های درمانی طبیعی

میوه توت فرنگی حدود ۹۲ درصد آب است. عصاره معطر طبیعی توت فرنگی را می‌توان از آب میوه به دست آورد. همچنین می‌توان آن را از طریق جوشاندن از خود میوه استخراج کرد. این روش‌ها روش­‌های استخراج بیولوژیکی نامیده می‌شوند.

تولیدکنندگان همچنین می‌توانند از روش‌های فیزیکی، به نام تقطیر یا استخراج حلال استفاده کنند. محبوب‌ترین حلال الکل است. پس از اتمام فرآیند تقطیر، به آرامی تبخیر می‌شود.

سایر ترکیبات طبیعی را نیز می‌توان به عصاره اضافه کرد تا عطر آن افزایش یابد. به همین دلیل، برخی از عصاره‌های معطر می‌توانند به راحتی تقلب شوند. آن‌ها مولکول‌های معطر مصنوعی را اضافه می‌کنند و محصول را ارزان‌تر می‌فروشند. عصاره‌های طبیعی اصل حاوی هیچ مولکول معطر مصنوعی نیستند.

اسانس توت فرنگی

طرز تهیه اسانس توت فرنگی چگونه است؟ آیا اسانس توت فرنگی وجود دارد؟ به طور خلاصه، بله. وجود دارد.

اما اسانس توت فرنگی چگونه ساخته می‌شود؟ اگر می‌خواهید خودتان آن را بسازید، باید بگوییم که کاری پیچیده در انتظار شماست. اما غیر ممکن نیست. از تقطیر معمول بخار برای استخراج روغن­‌های فرار از برگ‌ها، گل‌ها و ساقه‌های گیاه استفاده می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که دو نوع مختلف اسانس توت فرنگی وجود دارد. آن‌ها از توت فرنگی وحشی (Fragaria vesca) استخراج شده اند. همهٔ گونه‌های دیگر کشت شدهٔ توت فرنگی (Fragaria x ananassa) از توت فرنگی وحشی به دست آمده‌اند.

  •  اسانس برگ توت فرنگی وحشی (Fragariae folium)

در طرز تهیه اسانس توت فرنگی وحشی نانانال و میرتنول ترکیبات اصلی این اسانس هستند. نانانال رایحه‌‌ای شبیه مرکبات و آهک می‌دهد. مریتنول دارای رایحه پیچیده‌‌ای است. رایحه‌‌ای متشکل از نعناع، علفی، خنک‌کننده و کمی دارویی.

همچنین حاوی کومن، لینالول، سیترونلول، ژرانیول، کارواکرول و دی بوتیل فتالات است. این ترکیبات رایحه‌‌ای کمی گلدار، تازه و شیرین به روغن می‌دهند.

این اسانس توت فرنگی ضد باکتری و ضد ویروس است. همچنین می‌تواند بر سیستم عصبی تأثیر گذاشته باعث ایجاد روحیه خوب شود. همچنین دارای اثرات ضد اسپاسم و آرامش‌بخش است و می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

  •  اسانس گل آذین توت فرنگی وحشی (Fragaria vesca)

گل آذین به شاخه‌ها، گل‌ها و ساقه‌های گیاه اشاره دارد. جزء اصلی در اینجا مریتنول است. این روغن بوی کلی دارویی و علفی-نعناع می‌دهد.

همچنین حاوی کومن، لینالول، نانانال، ترانس پینوکارول، سیترونلول، ژرانیول، کارواکرول، ترپینن-۴-ال است. این ترکیبات رایحه‌های ظریف گل، ادویه و شیرین را اضافه می‌کنند.

روغن گل و ساقه توت فرنگی از نظر میزان بالای میرتنول، ضد اضطراب خوبی است. این بدان معناست که می‌تواند اضطراب را آرام کند.

سایر ترکیبات به روغن خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی خوبی می‌دهند. این اسانس توت فرنگی می‌تواند حشرات را دفع کند.

اسانس‌های توت فرنگی به راحتی در دسترس نیستند. بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند، روغن معطر یا عصاره معطر را به دلیل رایحه دلپذیر خود بفروشند. با این حال، یافتن یک اسانس خوب ارگانیک و خالص توت فرنگی غیرممکن نیست.

به یاد داشته باشید، اسانس توت فرنگی بوی میوه تازه نمی‌دهد. آن‌ها بیشتر برای اهداف دارویی هستند.

روغن توت فرنگی

دانه‌ها منبع خوبی از روغن گیاهی هستند. مگر اینکه بخار تقطیر شده باشد. دانه‌های توت فرنگی نوجوان و ریز منبع خوبی از روغن گیاهی هستند. یک گرم از آن‌ها حاوی یک یا دو هزار دانه توت فرنگی است.

روش استخراج روغن توت فرنگی، پرس سرد نامیده می‌شود. میلیون‌ها دانه توت فرنگی به صورت مکانیکی تحت فشار قرار می‌گیرند تا روغن آن‌ها خارج شود. پرس سرد خواص آن‌ها را دست نخورده حفظ می‌کند. این باعث می‌شود که روغن در مراقبت از پوست ارزشمند باشد.

موارد مصرف اسانس توت فرنگی

پس از دانستن طرز تهیه اسانس توت فرنگی موارد مصرف این اسانس را به شما می‌گوییم. اگر شما عزیزان بوی این اسانس را دوست دارید، هر دو اسانس توت فرنگی می‌توانند رایحه‌ای دلپذیر ایجاد کنند. کارشناسان ما توصیه می‌کنند آن‌ها را با سایر اسانس‌های سبک‌تر ترکیب کنید.

همچنین این روغن‌های آروماتراپی را می‌توان در مخلوط ماساژ، همراه با روغن‌های حامل توت فرنگی استفاده کرد. شما همچنین می‌توانید دستورات زیبایی را با چند قطره در هر ۳۰ گرم روغن تهیه کنید.

در این مقاله طرز تهیه اسانس توت فرنگی و نکات مربوط به آن شرح داده شد. جهت مشاوره برای طرز تهیه اسانس توت فرنگی و خرید مواد اولیه آن با کارشناسان فروش در تماس باشید.

پیشگامان شیمی یکی از شرکت­‌های فروشنده اسانس توت فرنگی در ایران است. این شرکت همانطور که در طرز تهیه اسانس توت فرنگی مشاهده کردید، به دنبال ارائه کیفیت به شماست. از این رو می­‌توانید با آسودگی محصولات آن را تهیه کنید. کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منابع:

  • Strawberry Essential Oil, and its Shocking Greenwashing Truth
  • Strawberry Essential Oil vs. Fragrance Oil, Pros, Cons & Beauty Recipes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست