خرید پربورات سدیم

خرید پربورات سدیم

پربورات سدیم خالص (NaBO3) در شرایط استاندارد یک ماده جامد سفید و بدون بو است. با این حال، یک مولکول سدیم پربورات به طور معمول با 1، 2 یا 4 مولکول آب متبلور می‌شود. مونوهیدرات سدیم پربورات (NaBO3.H2O) و تتراهیدرات پربورات سدیم (NaBO3.4H2O) کاربردهای تجاری دارند، به ویژه به عنوان شوینده‌ها و سفید کننده‌ها.

پربورات سدیم (SPB-Sodium perborate) در صنایع شوینده به عنوان ماده سفید‌کننده استفاده می‌شود. هر دو فرم پربورات سدیم نسبت به کار با ترکیباتی با کاربردهای مشابه، مانند پرکربنات سدیم و سدیم پرفسفات پایدارتر و ایمن‌تر هستند.

خرید پربورات سدیم
خرید پربورات سدیم

سدیم پربورات چیست؟

پربورات سدیم یک پودر سفید، بی‌بو و محلول در آب و یک ترکیب بلوری است که به هیدروژن پراکسید و بور هیدرولیز می‌شود. همچنین به آن سدیم پربورات مونوهیدرات، SPB، اسید پربوریک، نمک سدیم مونوهیدرات، سدیم بورات مونوهیدرات و سدیم پربورات نیز گفته می‌شود.

سدیم پربورات یک معرف کریستالی هیدراته مقرون به صرفه و در دسترس، با فرمول کلی (NaBO3.n H2O (N:1-4 است. اشکال مونو و تتراهیدرات بیشترین کاربرد تجاری را دارند. از طرفی فرم مونوهیدرات حلالیت و مقاومت گرمایی بالاتری نسبت به فرم تتراهیدرات دارد. در واقع، این ترکیب یک دیمر (Dimer) است. این ماده سمیت کم و ماندگاری طولانی دارد.

سایر ویژگی‌های SPB:

SPB یک معرف کاربردی در سنتز آلی به عنوان جایگزینی برای محلول‌های پراکسید هیدروژن ناپایدار و بسیار غلیظ است که می‌تواند منجر به انفجار خطرناک شود و حتی از نظر تجاری در دسترس نباشد.

پربورات سدیم در آب محلول است و پراکسید هیدروژن آزاد می‌کند، اما این محلول فقط مخلوطی از پراکسید هیدروژن و سدیم بورات نیست. طیف‌سنجی NMR و رامان نشان می‌دهد که در محلول رقیق، تعادلی وجود دارد که هنوز هم حاوی آنیون‌های پراکسوبورات است. این گونه‌های پراکسوبورات قادر به تولید آنیون هیدروپراکسید در pH پایین‌تر از زمان استفاده از H2O2 هستند.

SPB اکسیداسیون هسته‌ای را فعال می‌کند و محیط واکنش را نیز بافری می‌نماید. مخلوط کردن پربورات سدیم با استیک اسید باعث ایجاد گونه‌های اکسیداسیون حتی قوی‌تر نیز می‌شود.

نحوه تولید:

بوراکس و هیدروکسید سدیم برای تبدیل شدن به متابورات سدیم با هم واکنش می‌دهند. پس از آن با پراکسید هیدروژن واکنش نشان می‌دهد تا به پربورات سدیـم هیدراته تبدیل شود.

ضمناً برای کنترل اندازه کریستال ممکن است یک سورفاکتانت اضافه شود.

کاربردهای پربورات سدیم در صنعت 

پربورات سدیم نوعی اکسیژن فعال است که برای سفید کردن، درخشندگی، تمیز کردن و گندزدایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از پربورات سدیـم ممکن است در تعداد زیادی از مواد تمیز کننده مانند مواد رختشویی، شوینده‌های ماشین ظرفشویی، سفید کننده‌های پودری اکسیژنه، نرم‌کننده‌های پارچه، شوینده‌های ظرفشویی دستی، پاک‌کننده‌های همه منظوره، خوشبو کننده‌های هوا و لکه‌برها استفاده شود.

محصولاتی مانند Oxi-Clean تقریباً به طور کامل از این ماده تشکیل شده‌اند. این ماده سفید کننده خاصیت تهاجمی کمتری نسبت به هیپوکلریت سدیم و سایر سفیدکننده‌های مبتنی بر کلر دارد و باعث تخریب کمتری در رنگ‌ها و پارچه‌ها می‌شود.

پربورات سدیم دندانپزشکی

سدیم پربورات یک ماده فعال رایج در سفید کننده‌های معمولی دندان است و همچنین ممکن است از داخل دندان‌ها را سفید کند. در این حالت، آماده سازی پربورات سدیم در داخل دندان با ریشه غیر حیاتی قرار می‌گیرد. پربورات سدیم به مرور زمان دندان را از داخل سفید می‌کند و همچنین به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل می‌کند.

خرید پربورات سدیم
خرید پربورات سدیم

در مواد شوینده از پربورات سدیم استفاده کنید.

این ترکیب اکسیژن مورد نیاز برای شوینده‌های موثر لباسشویی، سفید کننده‌های لباسشویی و سایر محصولات تمیز کننده را به راحتی تأمین می‌کند. برای کاربردهایی که به جایگزین ملایم‌تری برای سایر سفید کننده‌ها نیاز دارند پربورات سدیم را در نظر بگیرید.

پربورات سدیم به سختی هیپوکلریت سدیم نیست و بنابراین باعث کمرنگ شدن پارچه‌های رنگی نمی‌شود. با این وجود، شوینده‌های پربورات سدیم به یک فعال کننده مانند تترا استیل اتیلن دی آمین (TAED) برای آزادسازی سریع اکسیژن در دمای زیر 60 درجه سانتیگراد نیاز دارند.

فرمول‌های قطره چشمی را که حاوی پربورات سدیم است تهیه کنید.

 این محصولات برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها بدون آسیب رساندن به چشم از پربورات سدیم استفاده می‌کنند.

محصولات آرایشی و مراقبت‌های شخصی

در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت‌های شخصی از سدیم پربورات در فرمولاسیون محصولات بدن و دست، رنگ و رنگ مو و سفید کننده‌های مو استفاده می‌شود.

چرا از آن در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت‌های شخصی استفاده می‌شود؟

سدیم پربورات مو یا پوست را پس از قرار گرفتن در معرض ماده کاهنده در تکان دادن دائمی یا به رنگرزی اکسیداتیو مو کمک می‌کند. سدیم پربورات همچنین برای استفاده در مراقبت از حفره دهان به صورت موضعی استفاده می‌شود.

غلظت مصرفی:

غلظت آن در محصولات متفاوت است. طبق Chem-OnLine.org، مواد شوینده معمولی ممکن است حاوی بین 8 تا 15 درصد از پربورات سدیم از نظر وزنی باشند، در حالی که پودرهای شوینده مترام و غلیظ ممکن است حاوی 10 تا 20 درصد باشد. برخی از پودرهای سفید کننده اکسیژنه ممکن است حاوی 80 درصد از این ماده نیز باشد.

سایر کاربردها:

کاربرد SPB فقط به موارد تمیز کننده محدود نمی‌شود. از این ماده همچنین می‌توان در آماده‌سازی مواد آرایشی و دارویی استفاده کرد.

این ماده در برخی از خمیر دندان‌های سفید کننده، پاک‌کننده‌های دندان مصنوعی، سفید کننده‌های (رنگ‌برها) مو، پاک‌کننده‌های زخم، پاک‌کننده‌ها و محلول‌های لنزهای تماسی، قطره‌های چشم و محصولات اشک‌های مصنوعی استفاده می‌شود.

مقررات و موارد ایمنی

هنگامی که از پربورات سدیم در محصولات آرایشی و دارویی استفاده می‌شود، توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) کنترل می‌شود. برای استفاده‌های تمیزکننده، توسط آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) کنترل می‌شود. پربورات سدیم یک ترکیب اکسید کننده و سمی تشکیل شده از بور است که با هیدرولیز به پراکسید هیدروژن و بور تبدیل می‌شود.

یک سند در مورد بور نشان داده است که بور به شکل اسید بوریک در مطالعات حیوانی اثرات رشد و تولید مثلی ایجاد می‌کند. همچنین ماده‌ای قابل احتراق است که ممکن است باعث آتش سوزی شود. علاوه بر این، در صورت بلعیدن مضر است، در اثر استنشاق سمی است، باعث تحریک سیستم تنفسی می‌شود و ممکن است با توجه به عبارات خطر تعریف شده در دستورالعمل 2001/59 / EC کمیسیون اتحادیه اروپا که توسط سیگما اولدریچ ذکر شده است، به چشم آسیب جدی برساند.

قبل از استفاده از محصولات، به طور جدی اثرات بهداشتی و ایمنی پربورات سدیم را در نظر بگیرید. جالب است بدانید که بر اساس Good Guide، پربورات سدیم برای استفاده در لوازم آرایشی در ژاپن ممنوع است.

تاثیرات محیطی

بانک اطلاعات مواد خطرناک کتابخانه ملی پزشکی خاطرنشان می‌کند که یک مطالعه در سال 1973 نشان داد که پربورات سدیم هنگام ریختن در آب فاضلاب به ارگانیسم‌های آب شیرین و شور آلمان آسیب می‌رساند. اطلاعات دیگری در مورد اثرات زیست محیطی وجود ندارد.

گزینه‌های سبز

محصولات حاوی پراکسید هیدروژن به عنوان یک ماده سفید کننده طبیعی گزینه‌های خوبی هستند. یکی دیگر از راه حل‌های لباسشویی و ضد لک سازگار با محیط زیست، خرید یکی از بسیاری از سفیدکننده‌های غیر کلر بر پایه اکسیژن موجود در بازار است. به یاد داشته باشید، برای هر محصولی که حاوی پربورات سدیم است، یک محصول به همان اندازه موثر نیز وجود دارد، بنابراین همیشه برچسب‌ها را بخوانید و در صورت تردید، محصولات را بررسی کنید.

تفاوت بین سدیم پروبورات و پرکربنات

سدیم پرکربنات چیست؟

پرکربنات سدیم یک ترکیب غیر آلی است که دارای فرمول شیمیایی Na2H3CO6 است. ما می‌توانیم این ترکیب را به عنوان ترکیب اضافی کربنات سدیم و پراکسید هیدروژن مشاهده کنیم که فرمول آن به درستی به صورت 2Na2CO3.3H2O نوشته می‌شود. پرکربنات سدیم یک جامد بی رنگ، بلورین، جاذب رطوبت است که در آب محلول است.

معمولاً این ماده دارای 5/32 درصد وزن پراکسید هیدروژن است. هنگامی که پرکربنات سدیم در آب حل می‌شود، مخلوطی از پراکسید هیدروژن (که در نهایت تجزیه می‌شود و آب و اکسیژن تشکیل می‌شود)، کاتیون‌های سدیم و آنیون‌های کربنات تولید می‌شود.

خرید پربورات سدیم
خرید پربورات سدیم

تفاوت بین پربورات سدیم و پرکربنات

تفاوت کلیدی بین پربورات سدیم و پرکربنات این است که پربورات سدیم حاوی یک آنیون پربرات متشکل از یک هسته -B-O-O- حلقوی با دو گروه هیدروکسیل متصل به هر اتم بور است در حالی که پرکربنات سدیم یک ترکیب اضافی با هیدروژن پراکسید است. پربورات سدیم و پرکربنات سدیم از ترکیبات غیر آلی هستند که سدیم آن‌ها به عنوان کاتیون است.

فروش پربورات سدیم

شما می‌توانید برای استعلام قیمت پربورات سدیم صنعتی با ما تماس بگیرید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست