مقالات آموزشی

کاربرد سیانور در استخراج طلا

کاربرد سیانور در استخراج طلا چیست؟

فرآیند سیانید شدن طلا نوعی تکنیک هیدرومتالوژی برای استخراج طلا از سنگ معدن با خلوص پایین است. این روش با تبدیل طلا به کمپلکس شیمیایی طلا که در آب محلول است صورت می‌پذیرد. در این مقاله به کاربرد سیانور در استخراج طلا می‌پردازیم.

طلا

طلا از چگالی‌ترین عناصر در بین فلزات و هادی خوب گرما و الکتریسیته است که در میان عناصر بالاترین چکش‌خواری را دارد. تنها بیست و هشت گرم از آن می تواند ورقه‌ای در حدود هفده متر مربع ایجاد کند. سادگی استخراج طلا و کار با آن، عدم خوردگی و سیاه نشدن، در کنار شکل زیبای این فلز سبب شد تا از اولین فلزاتی باشد که نظر انسان را به خود جلب کرده است. کیفیت و خواص ویژه این فلز سبب شده تا یکی از اصلی ترین مواد برای مبادله کالا و خدمات تبدیل شود.

این فلز همانند نقره، به صورت شمش یا سکه در جریان‌های پولی دولت‌ها و اقتصاد جهانی معامله می‌شود. این فلز ارزشمند هم چنان در اقتصاد جهانی و در بین دولت‌ها به عنوان روشی برای تبادلات مالی در نظر گرفته می‌شود. در ادامه به کاربرد سیانور در استخراج طلا می‌پردازیم.

فرآوری طلا

به آماده‌سازی سنگ معدن‌های این عنصر برای استفاده در محصولات مختلف، فرآوری طلا می‌گویند. برای مدت‌ها طلا به عنوان عنصری از زیبایی‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در معدن این سنگ‌ها با عملیات آتش‌باری یا انفجار به اجزای کوچک‌تر تبدیل می‌شوند که به صورت تپه‌هایی جمع‌آوری شده و در طی فرآیند سیانوراسیون، طلا از آن‌ها استخراج می‌شود.

در مواردی رسوبات طلا از لایروبی دریاچه‌ها و عمق رودخانه‌ها یا از طریق اعمال فشار هیدرولیکی نیز به دست می‌آیند. این رسوبات بر خلاف روش قبل نیازی به خرد کردن ندارند. کاربرد سیانور در استخراج طلا یکی از مهم‌ترین روش‌ها است.

کاربرد سیانور در استخراج طلا
کاربرد سیانور در استخراج طلا

کاربرد سیانور در استخراج طلا

کاربرد سیانور در استخراج طلا از روش‌های بسیار مؤثر است. سیانوراسیون طلا به عنوان فرآیند مک آرتور فارست هم شناخته می‌شود. این فرآیند یک روش هیدرومتالوژی برای استخراج طلا از سنگ معدن‌های نا مرغوب با تبدیل طلا به یک محلول است. از سه روش معمول برای بازیافت این عنصر از محلول سیانید استفاده می‌شود. این سه روش عبارت است از: کربن خمیر، الکترو وینینگ و فرآیند مریل کرو.

فرآیند کربن در خمیر

ار این روش ارزان برای بازیافت طلا استفاده می‌شود. حضور عناصر نقره یا مس، مانعی برای انجام این روش است. با اضافه کردن کربن فعال به محلول سیانید، این محلول به کربن جذب می‌شود. این فرآیند تا زمان رسیدن تعادل بین کربن و طلا در محلول ادامه پیدا می‌کند.

الکتروینینگ

فروش سیانور سدیم
فروش سیانور سدیم

یک روش آب‌کاری برای جذب طلا است. محلول شامل این عنصر از یک سلول الکتروینینگ عبور می‌کند. این سلول شامل کاتدهای سیمی است که طلا و دیگر فلزات از طریق الکترولیز روی آن جذب شده‌اند. اسید، کاتد و برخی فلزات هم چون مس را در خود حل می‌کند و رسوبی از طلا باقی می‌گذارد.

فرآیند مریل کرو

در این روش گرد ردی به محلول اضافه می‌شود. روی نسبت به طلا تمایل بیشتری برای واکنش با یون سیانید دارد. در نتیجه با اضافه کردن گرد روی به محلول، طلا و دیگر رسوبات فلزی مانند نقره در صورت حضور رسوب می‌کنند.

عوامل مصرف‌کننده سیانور

فرآیند سیانوراسیون در مورد سنگ‌های معدنی طلا دار معمولی به سادگی انجام می‌پذیرد و مصرف سیانور در حد متعارفی است. اما در بعضی از حالات سنگ های معدنی دارای کانی هایی است که سیانور مورد نیاز فرآیند سیانوراسیون طلا را مصرف می‌نمایند، به این کانی ها سیانور کش یا مصرف‌کننده‌های سیانور می‌گویند و اگر کانی‌های مصرفی  کننده  سیانور به مقدار زیادی در کانسنگ موجود باشند و کانسنگ مستقیما سیانوراسیون گردد به علت مصرف بیش از حد سیانور استحصال طلای آن کانسنگ غیر اقتصادی می‌گردد.

هنگامی که طلا همراه با کانی‌های آرسنیک، آنتیموان، تلور، جیوه و بعضی عناصر باشد، اکثرا مقدار کمی از طلا در محلول‌های سیانوری حل می‌شوند. مشکل بیشتر از نوع فیزیکی آن می‌باشد تا یک مشکل شیمیایی، ولی نیاز به اتخاذ روش‌هایی خاص جهت عملیات سیانوراسیون می‌باشد. محلول از قسمت هواگیری به یک مخزن مخروطی شکل انتقال داده می‌شود. در این مخزن پودر روی و نمک‌های سرب، مانند نیترات سرب یا استات سرب اضافه می‌شود.

پس از اضافه شدن روی، طلا رسوب می‌کند. محلول همراه رسوبات به قسمت فیلتره شدن منتقل می‌شود و محلول فیلتر می‌شود.

کاربرد سیانور در استخراج طلا
کاربرد سیانور در استخراج طلا

تهیه سیانور در استخراج طلا

همان‌طور که گفتیم آشنایی با کاربرد سیانور در استخراج طلا بسیار اهمیت دارد زیرا مورد استفاده و کاربرد آن‌ها متفاوت است. شما می‌توانید برای تهیه این نوع از سیانور به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران است.

این شرکت آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، الانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر را با قیمت و کیفیت مناسب عرضه کند.

این شرکت درمواد اولیه دارویی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین می‌کند. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید