کاربرد سیانور در استخراج طلا

کاربرد سیانور در استخراج طلا چیست؟

فرآیند سیانید شدن طلا نوعی تکنیک هیدرومتالوژی برای استخراج طلا از سنگ معدن با خلوص پایین است. این روش با تبدیل طلا به کمپلکس شیمیایی طلا که در آب محلول است صورت می‌پذیرد. در این مقاله به کاربرد سیانور در استخراج طلا می‌پردازیم.

طلا

طلا از چگالی‌ترین عناصر در بین فلزات و هادی خوب گرما و الکتریسیته است که در میان عناصر بالاترین چکش‌خواری را دارد. تنها بیست و هشت گرم از آن می تواند ورقه‌ای حدود هفده متر مربع ایجاد کند. سادگی استخراج طلا و کار با آن، عدم خوردگی و سیاه نشدن در کنار شکل زیبای این فلز سبب شد تا از اولین فلزاتی باشد که نظر انسان را به خود جلب کرده است.

کیفیت و خواص ویژه این فلز سبب شده تا به یکی از اصلی‌ترین مواد برای مبادله کالا و خدمات تبدیل شود. این فلز همانند نقره به صورت شمش یا سکه در جریان‌های پولی دولت‌ها و اقتصاد جهانی معامله می‌شود. این فلز ارزشمند در اقتصاد جهانی و در بین دولت‌ها به عنوان روشی برای تبادلات مالی در نظر گرفته می‌شود. در ادامه به کاربرد سیانور در استخراج طلا می‌پردازیم.

فرآوری طلا

به آماده‌سازی سنگ معدن‌های این عنصر برای استفاده در محصولات مختلف، فرآوری طلا می‌گویند. برای مدت‌ها طلا به عنوان عنصری از زیبایی‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در معدن این سنگ‌ها با عملیات آتش‌بازی یا انفجار به اجزای کوچک‌تر تبدیل می‌شوند که به صورت تپه‌هایی جمع‌آوری شده و طی فرآیند سیانوراسیون، طلا از آن‌ها استخراج می‌شود.

در مواردی رسوبات طلا از لایروبی دریاچه‌ها و عمق رودخانه‌ها یا از طریق اعمال فشار هیدرولیکی نیز به دست می‌آیند. این رسوبات بر خلاف روش قبل نیازی به خرد کردن ندارند. کاربرد سیانور در استخراج طلا یکی از مهم‌ترین روش‌ها است.

کاربرد سیانور در استخراج طلا
کاربرد سیانور در استخراج طلا

کاربرد سیانور در استخراج طلا

کاربرد سیانور در استخراج طلا از روش‌های بسیار مؤثر است. سیانوراسیون طلا به عنوان فرآیند مک آرتور فارست هم شناخته می‌شود. این فرآیند یک روش هیدرومتالوژی برای استخراج طلا از سنگ معدن‌های نامرغوب با تبدیل طلا به یک محلول است. از سه روش معمول برای بازیافت این عنصر از محلول سیانید استفاده می‌شود. این سه روش عبارت است از: کربن خمیر، الکترو وینینگ و فرآیند مریل کرو.

فرآیند کربن در خمیر

ار این روش ارزان برای بازیافت طلا استفاده می‌شود. حضور عناصر نقره یا مس، مانعی برای انجام این روش است. با اضافه کردن کربن فعال به محلول سیانید، این محلول به کربن جذب می‌شود. این فرآیند تا زمان رسیدن تعادل بین کربن و طلا در محلول ادامه پیدا می‌کند.

الکتروینینگ

یک روش آب‌کاری برای جذب طلا است. محلول شامل این عنصر از یک سلول الکتروینینگ عبور می‌کند. این سلول شامل کاتدهای سیمی است که طلا و دیگر فلزات از طریق الکترولیز روی آن جذب شده‌اند. اسید، کاتد و برخی فلزات هم چون مس را در خود حل می‌کند و رسوبی از طلا باقی می‌گذارد.

فرآیند مریل کرو

در این روش گرد روی به محلول اضافه می‌شود. روی نسبت به طلا تمایل بیشتری برای واکنش با یون سیانید دارد. در نتیجه با اضافه کردن گرد روی به محلول، طلا و دیگر رسوبات فلزی مانند نقره در صورت حضور رسوب می‌کنند.

عوامل مصرف‌کننده سیانور

فرآیند سیانوراسیون در مورد سنگ‌های معدنی طلا دار معمولی به سادگی انجام می‌پذیرد. مصرف سیانور در حد متعارفی است. اما در بعضی حالات، سنگ‌های معدنی دارای کانی هایی است که سیانور مورد نیاز فرآیند سیانوراسیون طلا را مصرف می‌نمایند. به این کانی‌ها سیانور کش یا مصرف‌کننده‌های سیانور می‌گویند.

اگر کانی‌های مصرف‌کننده سیانور به مقدار زیادی در کانسنگ موجود باشند و کانسنگ مستقیما سیانوراسیون گردد به علت مصرف بیش از حد سیانور استحصال طلای آن کانسنگ غیر اقتصادی می‌گردد.

هنگامی که طلا همراه با کانی‌های آرسنیک، آنتیموان، تلور، جیوه و بعضی عناصر باشد، اکثرا مقدار کمی از طلا در محلول‌های سیانوری حل می‌شوند. مشکل بیشتر از نوع فیزیکی آن می‌باشد تا یک مشکل شیمیایی، ولی نیاز به اتخاذ روش‌هایی خاص جهت عملیات سیانوراسیون می‌باشد.

محلول از قسمت هواگیری به یک مخزن مخروطی شکل انتقال داده می‌شود. در این مخزن پودر روی و نمک‌های سرب، مانند نیترات سرب یا استات سرب اضافه می‌شود. پس از اضافه شدن روی، طلا رسوب می‌کند. محلول همراه رسوبات به قسمت فیلتره شدن منتقل می‌شود و محلول فیلتر می‌شود.

کاربرد سیانور در استخراج طلا
کاربرد سیانور در استخراج طلا

تهیه سیانور در استخراج طلا

همان‌طور كه گفتيم آشنايي با کاربرد سیانور سدیم در استخراج طلا بسيار اهميت دارد زيرا موارد استفاده و كاربرد آن‌ها متفاوت است. شما می‌توانید برای تهیه این نوع از سیانور به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.

خرید سیانور

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست