فروش پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها باکتری‌ها و مخمرهای زنده هستند که به دلیل داشتن سیستم هضم از میکروارگانیسم‌های “خوب” نامیده می‌شوند. آن‌ها همچنین ممکن است به درمان سایر بیماری‌ها از جمله عفونت‌های پوستی و آلرژی کمک کنند. پروبیوتیک‌ها، باکتری‌ها و مخمرهای زنده هستند که به عنوان میکروارگانیسم‌های “خوب” شناخته می‌شوند زیرا به نفع بدن، به ویژه دستگاه گوارش، با کمک به هضم غذا، از بین‌بردن میکروارگانیسم‌های ایجاد کننده بیماری و تولید ویتامین‌ها از بدن مفید هستند. پروبیوتیک‌های موجود در برخی از مواد غذایی و مکمل‌های غذایی مشابه پروبیوتیک‌هایی هستند که به طور طبیعی در روده شما وجود دارد.

پروبیوتیک ها چه می‌کنند؟

بدن برای سلامتی نیازی به افزودن مواد غذایی و مکمل‌های حاوی پروبیوتیک ندارد. با این حال‌، مواد غذایی و مکمل‌های حاوی پروبیوتیک به کار باکتری‌های “خوب” موجود در روده شما کمک می‌کند. پروبیوتیک‌ها ممکن است به شما در حفظ سلامتی کمک کنند:

کاهش تعداد باکتری‌های “بد” در روده شما که می‌تواند باعث عفونت یا التهاب (تورم) شود. تثبیت موانع دستگاه گوارش در برابر باکتری‌های “بد” یا تولید موادی که مانع رشد آن‌ها می‌شود. به عنوان مثال، هنگامی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنید، جایگزین باکتری‌های “خوب” بدن که از بین رفته‌اند. ترمیم “خوب” بدن در مقابل تعادل باکتریایی “بد”، که در نتیجه به عملکرد صحیح بدن شما کمک می‌کند.

پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که برای بدن سلامتی دارند. آن‌ها را می‌توان در ماست و سایر غذاهای تخمیر شده، مکمل‌های غذایی و محصولات زیبایی یافت. اگرچه مردم اغلب باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های دیگر را “میکروب‌های مضر” می‌دانند، اما در واقع بسیاری از آن‌ها مفید هستند.

بعضی از باکتری‌ها به هضم غذا، از بین‌بردن سلول‌های ایجاد کننده بیماری یا تولید ویتامین کمک می‌کنند. بسیاری از میکروارگانیسم‌های موجود در محصولات پروبیوتیک همان یا مشابه میکروارگانیسم‌هایی هستند که به طور طبیعی در بدن ما زندگی می‌کنند.پروبیوتیک‌ها ممکن است حاوی انواع میکروارگانیسم‌ها باشند. شایع‌ترین آن‌ها باکتری‌هایی است که به گروه‌هایی بنام Lactobacillus و Bifidobacterium تعلق دارند.

باکتری‌های دیگر ممکن است به عنوان پروبیوتیک نیز مورد استفاده قرار گیرند، بنابراین ممکن است مخمرهایی مانند ساکارومایسس بولاردی نیز وجود داشته باشند. انواع مختلف پروبیوتیک‌ها ممکن است اثرات متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال، اگر یک نوع خاص از لاکتوباسیلوس به جلوگیری از بیماری کمک کند، این لزوماً به معنای این نیست که نوع دیگری از لاکتوباسیلوس یا هر یک از پروبیوتیک‌های Bifidobacterium همین کار را انجام دهند.

تعدادی از مواد غذایی شامل پروبیوتیک:

کیمچی:

کیمچی یک غذای تند کره‌ای تخمیر شده است. کلم معمولاً ماده اصلی است، اما از سایر سبزیجات نیز می‌توان تهیه کرد. کیمچی با ترکیبی از چاشنی‌ها مانند تکه‌های فلفل  قرمز، سیر، زنجبیل، پیازچه و نمک طعم‌دار می‌شود. کیمچی حاوی باکتری‌های اسید لاکتیک Lactobacillus kimchii و سایر باکتری‌های اسید لاکتیک است که ممکن است از سلامتی گوارشی بهره‌مند شوند.

کیمچی که از کلم ساخته شده است در بعضی از ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله:

میزو:

یک چاشنی ژاپنی است. به طور سنتی با تخمیر سویا با نمک و نوعی قارچ به نام کوجی ساخته می‌شود. میسو را می‌توان با مخلوط سویا با مواد دیگر مانند جو، برنج و چاودار نیز تهیه کرد. این خمیر بیشتر در سوپ میزو، یک غذای محبوب صبحانه در ژاپن استفاده می‌شود. میسو معمولاً شور است. می‌توانید آن را در انواع مختلفی مانند سفید، زرد، قرمز و قهوه‌ای خریداری کنید. میسو منبع خوبی از پروتئین و فیبر است. همچنین از نظر ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی از جمله ویتامین K، منگنز و مس بسیار زیاد است. Miso با برخی از مزایای سلامتی مرتبط شده است.

کمبوچا:

کامبوچا نوشیدنی چای سیاه یا سبز تخمیر شده است. این چای محبوب توسط یک کلونی دوستانه باکتری و مخمر تخمیر می‌شود. در بسیاری از مناطق جهان به ویژه آسیا مصرف می‌شود.

کفیر:

کفیر نوشیدنی شیر پروبیوتیکی تخمیر شده است. این ماده با اضافه‌کردن دانه‌های کفیر به شیر گاو یا بز ساخته می‌شود. دانه‌های کفیر دانه غلات نیستند بلکه  باکتری‌های اسید لاکتیک و مخمرهایی هستند که کمی شبیه گل کلم هستند. گفته می‌شود کلمه کفیر از کلمه ترکی keyif آمده است که به معنی “احساس خوب” پس از خوردن غذا است.

چند نمونه از پروبیوتیک ها:

پروبیوتیک‌هایی که به طور طبیعی در روده شما وجود دارد عبارت‌اند از:

 • ساکارومایسس بولاردی (مخمر)
 • باکتری‌های موجود در خانواده‌های لاکتوباسیلوس و بیفوباکتریوم میکروارگانیسم‌ها. (خارج از بدن، Lactobacillus acidophilus پروبیوتیکی است که در بعضی از ماست‌ها یافت می‌شود.)

مواد غذایی حاوی پروبیوتیک ها شامل:

 • برخی از آب میوه‌ها و نوشیدنی‌های سویا
 • شیر تخمیر شده
 • دوغ
 • برخی پنیرهای نرم
 • میسو
 • تمپه
 • کفیر
 • کیمچی
 • کلم ترش
 • ترشی
 • ماست (احتمالاً شناخته‌شده‌ترین محصول غذایی حاوی پروبیوتیک).

مکمل‌ها:

مکمل‌های غذایی پروبیوتیک – که در کپسول‌ها، قرص‌ها، پودرها و عصاره‌های مایع موجود است – هر یک حاوی نوع خاصی از پروبیوتیک است. این محصولات در فروشگاه‌های مواد غذایی سالم و فروشگاه‌های مواد غذایی طبیعی، فروشگاه‌های ویتامین و سایر فروشگاه‌ها در دسترس هستند. به عنوان نمونه، یکی از مکمل‌های متداول Acidophilus است که از چندین تولید کننده مکمل موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست