اطلاعات عمومیمقالات آموزشی

پلی استر

پلی استر گونه‌ای از پلیمرها می‌باشند که دارای گروه‌های استر هستند. به عنوان ماده‌ای خاص معمولاً به پلی اتیلن ترفتالیت یا پی ای تی گفته می‌شود. در ادامه مقاله به انواع پلی استر و کاربرد آن در صنعت‌های مختلف می‌پردازیم.

پلی استر

پلی استرها شامل مواد شیمیایی حاصل از واکنش‌های طبیعی هستند. پلی استرهای طبیعی و برخی از پلی استرهای مصنوعی قابل تجزیه زیستی می‌باشند، ولی این خاصیت شامل بیش تر پلی استرهای حاصل از سنتز نمی‌شود. پلی استرهایی وجود دارند که قابلیت حل شدن در سختی سازها را دارند ولی بیشتر پلی استرها ترموپلاستیک می‌باشند.

پلی استرها بیشتر در ساختار الیاف مصنوعی به کار می‌روند. الیاف مصنوعی حاصل از دی متیل ترفتالات یا اسید ترفتالیک یا کودل هستند که به روش ذوب ریسی تولید می‌شوند. الیاف پلی استر چروک، نمدی و همچنین جمع نمی‌شوند، به راحتی شست و شو و به سرعت خشک می‌شوند. انواع پلی استر و کاربرد آن را در ادامه برای شما شرح می‌دهیم.

حالت‌های قابل عرضه آن: نخ‌های فیلامنتی، الیاف مقطع قابل اختلاط با پشم، پنبه و نوع قابل استفاده در فرش، دسته الیاف، الیاف لایی و انواع الیاف میان تهی می‌باشد.

پلی استر چیست؟

خواص پلی استر

الیاف‌های پـلی استر می‌توانند بسیار طویل، پایدار و قوی باشند. الیاف این محصول نسبت به پارچه‌های سنتی مانند پنبه مزایای بسیاری دارد. این مواد جاذب رطوبت نیستند اما روغن را جذب می‌کنند. این ویژگی باعث می‌شود که پارچه‌های پـلی استر برای کاربردهایی که در تماس با آب و خاک هستند مناسب باشد. علاوه بر این از این مواد برای کاربردهای نسوز نیز استفاده می‌شود.

این پارچه‌ها به راحتی قابل رنگ‌رزی هستند. الیاف پـلی استر یک عایق مناسب و غیر آلرژی‌زا است، بنابراین از این ماده برای پر کردن بالش، لحاف و کیسه خواب نیز می‌توان استفاده کرد. این محصول را می‌توان در دو دسته ترمو پلاستیک و ترموست تقسیم‌بندی کرد. انواع پـلی استر و کاربرد آن در صنعت‌های مختلف را در ادامه توضیح می‌دهیم.

ساختار پلی استر

این مواد به دسته‌ای از پلیمرها گفته می‌شود که در نتیجه پلیمریزاسیون دی الکل با دی اسید تولید می‌شود. همه این مواد در ساختار شیمیایی خود دارای شاخه استر هستند. واکنش پلیمریزاسیونی که منجر به تشکیل پلی اتیلن ترفتالات می‌شود به عنوان پرکاربردترین پلی استر استفاده می‌شود.

شما در حال خواندن مقاله انواع پلی استر و کاربرد آن هستید.

انواع پلی استر

این ماده با استفاده از چندین روش قابل تولید است. روش مورد استفاده به فرم نهایی مورد نظر بستگی دارد. انواع پـلی استر و کاربرد آن را در ادامه به آن می‌پردازیم. چهار فرم اصلی این ماده عبارتند از: فیلامنت، استپل، تو و فیبر فیل می‌باشد. در فرم فیلامنت هر رشته فیبر به صورت مداوم در طول رشد می‌کند و پارچه‌هایی با سطح صاف تولید می‌کند.

فرم استپل در واقع همان فرم فیلامنت است که در اندازه‌های از قبل تعیین شده برش داده می‌شود. این فرم از پـلی استر به راحتی با الیاف دیگر نیز ترکیب می‌شود. تو به فرمی گفته می‌شود که در آن رشته‌ها به طور مداوم در هم تنیده می‌شوند. فیبر فیل شکلی از پـلی استر است که بسیار حجیم است و به همین خاطر در ساخت لحاف، بالش و لباس بیرون مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو فرم این ماده که بیشتر از همه کاربرد دارد استپل و فیلامنت هستند.

کاربردهای پلی استر

انواع پلی استر و کاربرد آن در صنعت‌های مختلف را برای شما شرح می‌دهیم. این ماده در ساخت بسیاری از محصولات از جمله لباس، مبلمان خانه، الیاف‌های صنعتی، رزین، کامپیوتر، نوار ضبط و محصولات الکتریکی کاربرد دارد.

این ماده نسبت به پارچه‌های سنتی جذب پایینی دارد و این باعث می‌شود که نسبت به آن در مقابل لکه مقاوم‌تر باشد. از این محصول به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه و دوام زیاد در تولید لباس‌هایی که کاربرد بیرونی دارند استفاده می‌شود. علاوه بر این به دلیل خاصیت آب‌گریزی که دارند استفاده از آن‌ها در لباس‌ها و کاپشن‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد.

پلی استر

شما در حال خواندن مقاله انواع پلی استر و کاربرد آن هستید.

ویژگی پلی استر

پـلی استر یک ترکیب ارزان و همه کاره است به همین دلیل مصرف آن فراگیر شده است اما باید توجه داشت که این ترکیبات اثرات زیست محیطی قابل توجهی دارند. این منسوجات خواص ضد چروک دارند که یک مزیت برتر محسوب می‌شود. زیرا بدون نیاز به اتوکشی شکل اصلی خودشان را حفظ می‌کنند.

نگهداری از آن‌ها ساده است و خیل زود خشک می‌شوند بنابراین برای مناطق سرد و مرطوب فوق‌العاده است. چون این ترکیبات از یک منبع غیر تجدید پذیر تولید می‌شوند و برای ساخت آن‌ها انرژی زیادی مورد نیاز است و مدت زمان زیادی در محیط زیست ماندگار هستند از نظر علم اکولوژی محصولات مناسبی نیستند. اگر چه برای تولید پـلی استر انرژی کمتری نسبت به نایلون مصرف می‌شود اما انرژی مورد نیاز تولید این ترکیبات بیش از دو برابر پنبه است.

علاوه بر این در تولید آن‌ها مواد شیمیایی خطرناکی که سرطان‌زا هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد که اگر وارد محیط زیست شود خسارت جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت. دانستن انواع پـلی استر و کاربرد آن می‌تواند به شما در استفاده از آن کمک کند.

خرید پلی استر

با انواع پلی استر و کاربرد آن در صنعت‌های مختلف آشنا شدید.شما می‌توانید برای تهیه این نوع از مواد پلی استر به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم،  الانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید