انواع پلي استر و كاربرد آن

پلي استر گونه‌اي از پليمرها مي‌باشند كه داراي گروه‌هاي استر هستند. به عنوان ماده‌اي خاص معمولاً به پلي اتيلن ترفتاليت يا پي اي تي گفته مي‌شود. در ادامه مقاله به انواع پلي استر و كاربرد آن در صنعت‌هاي مختلف مي‌پردازيم.

پلي استر

پلي استرها شامل مواد شيميايي حاصل از واكنش‌هاي طبيعي هستند. پلي استرهاي طبيعي و برخي از پلي استرهاي مصنوعي قابل تجزيه زيستي مي‌باشند، ولي اين خاصيت شامل بيش تر پلي استرهاي حاصل از سنتز نمي‌شود. پلي استرهايي وجود دارند كه قابليت حل شدن در سختي سازها را دارند ولي بيشتر پلي استرها ترموپلاستيك مي‌باشند.

پلي استرها بيشتر در ساختار الياف مصنوعي به كار مي‌روند. الياف مصنوعي حاصل از دي متيل ترفتالات يا اسيد ترفتاليك يا كودل هستند كه به روش ذوب ريسي توليد مي‌شوند. الياف پلي استر چروك، نمدي و همچنين جمع نمي‌شوند، به راحتي شست و شو و به سرعت خشك مي‌شوند. انواع پلي استر و كاربرد آن را در ادامه براي شما شرح مي‌دهيم.

حالت‌هاي قابل عرضه آن: نخ‌هاي فيلامنتي، الياف مقطع قابل اختلاط با پشم، پنبه و نوع قابل استفاده در فرش، دسته الياف، الياف لايي و انواع الياف ميان تهي مي‌باشد.

پلي استر چیست؟

خواص پلي استر

الياف‌هاي پـلي استر مي‌توانند بسيار طويل، پايدار و قوي باشند. الياف اين محصول نسبت به پارچه‌هاي سنتي مانند پنبه مزاياي بسياري دارد. اين مواد جاذب رطوبت نيستند اما روغن را جذب مي‌كنند. اين ويژگي باعث مي‌شود كه پارچه‌هاي پـلي استر براي كاربردهايي كه در تماس با آب و خاك هستند مناسب باشد. علاوه بر اين از اين مواد براي كاربردهاي نسوز نيز استفاده مي‌شود.

اين پارچه‌ها به راحتي قابل رنگ‌رزي هستند. الياف پـلي استر يك عايق مناسب و غير آلرژي‌زا است، بنابراين از اين ماده براي پر كردن بالش، لحاف و كيسه خواب نيز مي‌توان استفاده كرد. اين محصول را مي‌توان در دو دسته ترمو پلاستيك و ترموست تقسيم‌بندي كرد. انواع پـلي استر و كاربرد آن در صنعت‌هاي مختلف را در ادامه توضيح مي‌دهيم.

ساختار پلي استر

اين مواد به دسته‌اي از پليمرها گفته مي‌شود كه در نتيجه پليمريزاسيون دي الكل با دي اسيد توليد مي‌شود. همه اين مواد در ساختار شيميايي خود داراي شاخه استر هستند. واكنش پليمريزاسيوني كه منجر به تشكيل پلي اتيلن ترفتالات مي‌شود به عنوان پركاربردترين پلي استر استفاده مي‌شود.

شما در حال خواندن مقاله انواع پلي استر و کاربرد آن هستید.

انواع پلي استر

اين ماده با استفاده از چندين روش قابل توليد است. روش مورد استفاده به فرم نهايي مورد نظر بستگي دارد. انواع پـلي استر و كاربرد آن را در ادامه به آن مي‌پردازيم. چهار فرم اصلي اين ماده عبارتند از: فيلامنت، استپل، تو و فيبر فيل مي‌باشد. در فرم فيلامنت هر رشته فيبر به صورت مداوم در طول رشد مي‌كند و پارچه‌هايي با سطح صاف توليد مي‌كند.

فرم استپل در واقع همان فرم فيلامنت است كه در اندازه‌هاي از قبل تعيين شده برش داده مي‌شود. اين فرم از پـلي استر به راحتي با الياف ديگر نيز تركيب مي‌شود. تو به فرمي گفته مي‌شود كه در آن رشته‌ها به طور مداوم در هم تنيده مي‌شوند. فيبر فيل شكلي از پـلي استر است كه بسيار حجيم است و به همين خاطر در ساخت لحاف، بالش و لباس بيرون مورد استفاده قرار مي‌گيرد. دو فرم اين ماده كه بيشتر از همه كاربرد دارد استپل و فيلامنت هستند.

كاربردهاي پلي استر

انواع پلي استر و كاربرد آن در صنعت‌هاي مختلف را براي شما شرح مي‌دهيم. اين ماده در ساخت بسياري از محصولات از جمله لباس، مبلمان خانه، الياف‌هاي صنعتي، رزين، كامپيوتر، نوار ضبط و محصولات الكتريكي كاربرد دارد.

اين ماده نسبت به پارچه‌هاي سنتي جذب پاييني دارد و اين باعث مي‌شود كه نسبت به آن در مقابل لكه مقاوم‌تر باشد. از اين محصول به دليل مقاومت بالا در برابر ضربه و دوام زياد در توليد لباس‌هايي كه كاربرد بيروني دارند استفاده مي‌شود. علاوه بر اين به دليل خاصيت آب‌گريزي كه دارند استفاده از آن‌ها در لباس‌ها و كاپشن‌ها مي‌تواند بسيار مفيد باشد.شما در حال خواندن مقاله انواع پلي استر و کاربرد آن هستید.

ويژگي پلي استر

پـلي استر يك تركيب ارزان و همه كاره است به همين دليل مصرف آن فراگير شده است اما بايد توجه داشت كه اين تركيبات اثرات زيست محيطي قابل توجهي دارند. اين منسوجات خواص ضد چروك دارند كه يك مزيت برتر محسوب مي‌شود. زيرا بدون نياز به اتوكشي شكل اصلي خودشان را حفظ مي‌كنند.

نگهداري از آن‌ها ساده است و خيل زود خشك مي‌شوند بنابراين براي مناطق سرد و مرطوب فوق‌العاده است. چون اين تركيبات از يك منبع غير تجديد پذير توليد مي‌شوند و براي ساخت آن‌ها انرژي زيادي مورد نياز است و مدت زمان زيادي در محيط زيست ماندگار هستند از نظر علم اكولوژي محصولات مناسبي نيستند. اگر چه براي توليد پـلي استر انرژي كمتري نسبت به نايلون مصرف مي‌شود اما انرژي مورد نياز توليد اين تركيبات بيش از دو برابر پنبه است.

علاوه بر اين در توليد آن‌ها مواد شيميايي خطرناكي كه سرطان‌زا هستند مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه اگر وارد محيط زيست شود خسارت جبران‌ناپذيري به دنبال خواهد داشت. دانستن انواع پـلي استر و كاربرد آن مي‌تواند به شما در استفاده از آن كمك كند.

خريد پلي استر

با انواع پلي استر و كاربرد آن در صنعت‌هاي مختلف آشنا شديد.شما می‌توانید برای تهیه این نوع از مواد پلی استر به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست