انواع پلي استر و كاربرد آن

پلی استر گونه‌ای از پلیمرها می‌باشد كه دارای گروه‌های استر است. به عنوان ماده‌ای خاص معمولاً به پلی اتیلن ترفتالیت یا پی ای تی گفته می‌شود. در ادامه مقاله به انواع پلی استر و كاربرد آن در صنایع مختلف می‌پردازیم.

پلی استرچیست؟

پلی استرها شامل مواد شیمیایی حاصل از واكنش‌های طبیعی هستند. پلی استرهای طبیعی و برخی از پلی استرهای مصنوعی قابل تجزیه زیستی می‌باشند، ولی این خاصیت شامل بیشتر پلی استرهای حاصل از سنتز نمی‌شود. پلی استرهایی وجود دارند كه قابلیت حل شدن در سختی سازها را دارند ولی بیشتر پلی استرها ترموپلاستیك می‌باشند.

پلی استر (پلی اتیلن ترفتالات) از یک واکنش شیمیایی شامل نفت، هوا و آب بدست می‌آید. این فیبر مصنوعی از اسید ترفتالیک خالص (PTA) و مونو اتیلن گلیکول (MEG) تشکیل شده است. پلی استر، ترموپلاستیک است، یعنی می توان آن را ذوب و اصلاح کرد. 

پلی استرها بیشتر در ساختار الیاف مصنوعی بكار می‌روند. الیاف مصنوعی حاصل از دی متیل ترفتالات یا اسید ترفتالیك یا كودل هستند كه به روش ذوب ریسی تولید می‌شوند. الیاف پلی استر چروك، نمدی و همچنین جمع نمی‌شوند، به راحتی شست و شو و به سرعت خشك می‌شوند.

حالت‌های قابل عرضه آن: نخ‌های فیلامنتی، الیاف مقطع قابل اختلاط با پشم، پنبه و نوع قابل استفاده در فرش، دسته الیاف، الیاف لایی و انواع الیاف میان تهی می‌باشد.

پلي استر چیست؟

خواص پلی استر

الیاف‌ پـلی استر می‌تواند بسیار طویل، پایدار و قوی باشد. الیاف این محصول نسبت به پارچه‌های سنتی مانند پنبه مزایای بسیاری دارد. این مواد جاذب رطوبت نیستند اما روغن را جذب می‌كنند. این ویژگی باعث می‌شود كه پارچه‌های پـلی استر برای كاربردهایی كه در تماس با آب و خاك هستند مناسب باشد. از این مواد برای كاربردهای نسوز نیز استفاده می‌شود.

این پارچه‌ها به راحتی قابل رنگ‌رزی هستند. الیاف پـلی استر یك عایق مناسب و غیر آلرژی‌زا است. بنابراین از این ماده برای پر كردن بالش، لحاف و كیسه خواب نیز می‌توان استفاده كرد. این محصول را می‌توان در دو دسته ترمو پلاستیك و ترموست تقسیم‌بندی كرد. انواع پـلی استر و كاربرد آن در صنایع مختلف را در ادامه توضیح می‌دهیم.

ساختار پلی استر

این مواد به دسته‌ای از پلیمرها گفته می‌شود كه در نتیجه پلیمریزاسیون دی الكل با دی اسید تولید می‌شود. همه این مواد در ساختار شیمیایی خود دارای شاخه استر هستند. واكنش پلیمریزاسیونی كه منجر به تشكیل پلی اتیلن ترفتالات می‌شود به عنوان پركاربردترین پلی استر استفاده می‌شود.

انواع پلی استر

این ماده با استفاده از چندین روش قابل تولید است. روش مورد استفاده به فرم نهایی مورد نظر بستگی دارد. در ادامه به انواع پـلی استر و كاربرد آن می‌پردازیم. چهار فرم اصلی این ماده عبارتند از: فیلامنت، استپل، تو و فیبر فیل. در فرم فیلامنت هر رشته فیبر به صورت مداوم در طول رشد می‌كند و پارچه‌هایی با سطح صاف تولید می‌كند.

فرم استپل در واقع همان فرم فیلامنت است كه در اندازه‌های از قبل تعیین شده برش داده می‌شود. این فرم از پـلی استر به راحتی با الیاف دیگر نیز تركیب می‌شود. تو به فرمی گفته می‌شود كه در آن رشته‌ها به طور مداوم در هم تنیده می‌شوند. فیبر فیل شكلی از پـلی استر است كه بسیار حجیم است و به همین خاطر در ساخت لحاف، بالش و لباس بیرون مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو فرم این ماده كه بیشتر از همه كاربرد دارد استپل و فیلامنت هستند.

كاربردهای پلی استر

انواع پلی استر و كاربرد آن در صنایع مختلف را برای شما شرح می‌دهیم. این ماده در ساخت بسیاری از محصولات از جمله لباس، مبلمان خانه، الیاف‌های صنعتی، رزین، كامپیوتر، نوار ضبط و محصولات الكتریكی كاربرد دارد.

این ماده نسبت به پارچه‌های سنتی جذب پایینی دارد و این باعث می‌شود كه نسبت به آن در مقابل لكه مقاوم‌تر باشد. از این محصول به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه و دوام زیاد در تولید لباس‌هایی كه كاربرد بیرونی دارند استفاده می‌شود. علاوه بر این به دلیل خاصیت آب‌گریزی كه دارند استفاده از آن‌ها در لباس‌ها و كاپشن‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد. شما در حال خواندن مقاله انواع پلی استر و کاربرد آن هستید.

ویژگی پلی استر

پـلی استر یك تركیب ارزان و همه كاره است به همین دلیل مصرف آن فراگیر شده است اما باید توجه داشت كه این تركیبات اثرات زیست محیطی قابل توجهی دارند. این منسوجات خواص ضد چروك دارند كه یك مزیت برتر محسوب می‌شود. زیرا بدون نیاز به اتوكشی شكل اصلی خودشان را حفظ می‌كنند.

نگهداری از آن‌ها ساده است و خیل زود خشك می‌شوند. بنابراین برای مناطق سرد و مرطوب فوق‌العاده اند. چون این تركیبات از یك منبع غیر تجدید پذیر تولید می‌شوند و برای ساخت آن‌ها انرژی زیادی مورد نیاز است و مدت زمان زیادی در محیط زیست ماندگار هستند از نظر علم اكولوژی محصولات مناسبی نیستند. اگر چه برای تولید پـلی استر انرژی كمتری نسبت به نایلون مصرف می‌شود اما انرژی مورد نیاز تولید این تركیبات بیش از دو برابر پنبه است.

علاوه بر این در تولید آن‌ها مواد شیمیایی خطرناكی كه سرطان‌زا هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد كه اگر وارد محیط زیست شود خسارت جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت. دانستن انواع پـلی استر و كاربرد آن می‌تواند به شما در استفاده از آن كمك كند.

خرید پلی استر

با انواع پلی استر و كاربرد آن در صنایع مختلف آشنا شدید. شما می‌توانید برای تهیه این نوع از مواد پلی استر با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه شیمیایی در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، مواد اولیه را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید.

این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست