خرید مونو اتیلن گلیکول شازند

خرید مونو اتیلن گلیکول

فروش مونو اتیلن گلایکول پتروشیمی شازند که به ضد یخ معروف است. جهت خرید مونو اتیلن گلیکول شازند یا همان MEG در بسته‌بندی بشکه‌های 190 کیلوگرم با درصد خلوص 99.9% گرید صنعتی با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

جهت استعلام قیمت MEG

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

مونو اتیلن گلیکول چیست؟

مونو اتیلن گلیکول صنعتی یک مایع شفاف، شیرین و کمی چسبناک است که در دمای 198 درجه سانتی‌گراد (388.4 درجه فارنهایت) به جوش می‌آید. شایع‌ترین استفاده آن به عنوان یک ضد یخ خودرو است. محلول اتیلن گلیکول و آب‌ دارای دمای جوش 129 درجه سانتی‌گراد (264.2 درجه فارنهایت) و دمای انجماد در 37- درجه سانتی‌گراد (34.6- درجه فارنهایت) است.

این ماده به عنوان یک ضد یخ و خنک‌کننده در مایعات هیدرولیکی و در تولید دینامیت‌ها و رزین‌های کم دمایی استفاده می‌شود. مونو اتیلن گلیکول بسیار سمی است. برای حیوانات یا انسان‌هایی که آن را می‌نوشند، ممکن است کشنده باشد.

خرید مونو اتیلن گلیکول meg
خرید مونو اتیلن گلیکول meg

تاریخچه مونو اتیلن گلیکول

اتیلن گلیکول برای اولین‌بار توسط شیمیدان فرانسوی چارلز-آدولف وورتز از اتیلن گلیکول از طریق صابون‌سازی در سال 1859 تهیه شد. در سال 1917 ایالات متحده تولید نیمه تجاری اتیلن گلیکول را از طریق کلرو هیدریناسیون اتیلن آغاز کرد. اولین کارخانه بزرگ تجاری تولید اتیلن گلیکول در South Charleston توسط Carbide and Carbon Chemicals Co در سال 1925 تأسیس شد. تا سال 1929 این ماده تقریباً توسط تمام سازندگان دینامیت به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفت که منجر به صدور مجوز برای استفاده از این محصول در سال 1953 شد.

مونو اتیلن گلیکول (MEG) چگونه تولید می‌شود؟

MEG از طریق حد واسط اتیلن اکسید از اتیلن تولید می‌شود. در این فرآیند، اتیلن اکسید با آب واکنش داده و طبق معادله شیمیایی مورد نظر، اتیلن گلیکول تولید می‌کند. این فرآیند با استفاده از اسیدها، بازها کاتالیز می‌شود و یا حتی می‌تواند در سطح اسیدی یا pH خنثی در دمای بالا رخ دهد. بیشترین میزان اتیلن گلیکول را می‌توان با pH اسیدی یا خنثی با مقدار بیش از حد آب بدست آورد. تقریباً 90٪ اتیلن گلیکول را می‌توان تحت این شرایط بدست آورد. محصولات جانبی برجسته این فرآیند عبارتند از: تری اتیلن گلیکول، تترامتیلن گلیکول و الیگومرها دی اتیلن گلیکول است.

فرآیند تولید اتیلن گلیکول در مراحل اولیه شامل مراحل زیر است:

تولید اتیلن اکسید

در این مرحله اولیه، اتیلن و اکسیدها با هم به یک راکتور چند لوله‌ای وارد می‌شوند که اکسیدهای اتیلن (EO) را تشکیل می‌دهد. این واکنش گرمازا، که در بسترهای ثابت در لوله‌های راکتور انجام می‌شود، معمولاً در فاز گازی (با استفاده از کاتالیزور نقره روی آلومینا) رخ می‌دهد. طی حرارت واکنش، بخار ایجاد می‌شود.

بازیابی اتیلن اکسید

محصولی که از راکتور بدست می‌آید برای حذف آب به جاذب EO منتقل می‌شود. بخشی از بخار گازی در راکتور بازیافت می‌شود و باقی‌مانده به یک واحد حذف دی اکسید کربن متشکل از یک جاذب و یک سلب‌کننده ارسال می‌شود. در این فاز دی اکسید کربن جدا می‌شود تا بیشتر در تولید کربنات اتیلن استفاده شود.

در مرحله بعدی این فرآیند، بخار اکسید اتیلن رقیق شده از جاذب خارج می‌شود تا در استریپر EO تغذیه شود. در اینجا غلیظ سازی شده و از هزینه‌های اضافی بازیابی می‌شود. فرم خام EO در نهایت متراکم می‌شود که به بخش بعدی فرآیند هدایت می‌شود.

تولید و خالص‌سازی اتیلن گلیکول

در آخر، اتیلن اکسید با دی اکسید کربن واکنش داده و کربنات اتیلن تشکیل می‌دهد. بیشتر هیدرولیز می‌شود تا MEG و دی اکسید کربن تشکیل شود. هر دو فرآیند با استفاده از یک کاتالیزور همگن در فاز مایع انجام می‌شود.

خصوصیات مونو اتیلن گلیکول چیست؟

ضد یخ که معمولاً به آن اتیلن گلیکول گفته می‌شود که یک ترکیب آلی بی‌رنگ، با طعم شیرین و بدون بو است. این ترکیب برای صنایع مختلف و بخش‌های مختلف مانند صنعت نساجی، صنعت بسته بندی و سایر موارد بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص MEG مانند دوام، ویژگی‌های آبگریز و سرسخت بودن آن را به عنوان یک ماده اولیه مهم برای کاربردهای مختلف صنعتی تبدیل می‌کند. این ماده به طور گسترده‌ای برای تولید رزین‌های پلی استر، الیاف و فیلم ها استفاده می‌شود. خصوصیات فیزیکی این ماده باعث می‌شود تا از آن به عنوان مواد خنک کننده، ماده ضد خوردگی، آبگیری و مواد شیمیایی و غیره استفاده شود.

خصوصیات فیزیکی مونو اتیلن گلیکول

فرمول شیمیایی: C2H6O2 

شکل ظاهری: مایع شفاف و بی‌رنگ

جرم مولی: 62.07 g•mol−1

چگالی: 1.1132 g / cm3

نقطه ذوب: 12.9 درجه سانتیگراد (8.8 درجه فارنهایت ؛ 260.2 k)

نقطه جوش: 197.3 درجه سانتی گراد (387.1 درجه فارنهایت ؛ 470.4 k)

فشار بخار: 0.06 میلی متر جیوه (20 درجه سانتیگراد) است.

ویسکوزیته:  – 1.61×10−2 Pa•s

حلالیت: در آب و در بیشتر حلال‌های آلی قابل اختلاط است.

خرید مونو اتیلن گلیکول meg
خرید مونو اتیلن گلیکول meg

کاربرد مونو اتیلن گلیکول

مونو اتیلن گلیکول ضد یخ نوعی ماده شیمیایی است که معمولاً در بسیاری از کاربردهای تجاری و صنعتی از جمله ضد یخ و خنک‌کننده استفاده می‌شود. مونو اتیلن گلیکول کمک می‌کند موتور خود را از یخ‌زدگی در زمستان محافظت کنید. این ماده به عنوان یک خنک‌کننده در تابستان به خودروی شما کمک می‌کند.

دیگر استفاده‌های مهم از مونو اتیلن گلیکول پتروشیمی شامل مایعات انتقال گرما به عنوان خنک‌کننده‌های صنعتی برای کمپرسورهای گاز، گرمایش، تهویه، سیستم‌های تهویه مطبوع و اسکی روی یخ استفاده می‌شود. اتیلن‌گلیکول همچنین به عنوان یک ماده خام در تولید طیف گسترده‌ای از محصولات از جمله الیاف پلی‌استر برای لباس، اثاثه یا لوازم داخلی، فرش و بالش استفاده می‌شود؛ فایبرگلاس مورد استفاده در محصولات مانند اسکی جت، bathtubs و توپ‌های بولینگ؛ و رزین‌پلی‌اتیلن‌ترفتالات که در بسته‌بندی فیلم و بطری استفاده می‌شود. بسیاری از این محصولات صرفه‌جویی در انرژی و هزینه کارآمد و همچنین قابل بازیافت است.

روان‌کننده صنعتی:

به عنوان یک ماده از خازن‌های الکترولیتی، به عنوان یک حلال در رنگ و پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صنایع:

در فرمولاسیون جوهر چاپگر، جوهر پد تمبر، و جوهر برای قلم توپ، به عنوان یک نرم‌کننده به‌کار می‌رود. عامل برای سلفون، و در سنتز مواد منفجره ایمنی، پلاستیسایزر، الیاف مصنوعی (تریلن، داکارون) و واکس مصنوعی. اتیلن گلیکول نیز برای باند فرودگاه‌ها و هواپیماهای فرودگاهی استفاده می‌شود.

کاربردهای ممنوع مونو اتیلن گلیکول

 • برنامه‌های قابل حمل آب.
 • در فرمولاسیون غذا، دارو و لوازم آرایشی.
 • ضد یخ برای سیستم‌های آب قابل حمل در خانه‌های فصلی و سیستم‌های آب تفریحی.
 • سیستم‌های ضد یخ زدگی آب پاش آتش.

مزایا و معایب استفاده از مونو اتیلن گلیکول چیست؟

اتیلن گلیکول دارای خواصی است که آن را به یکی از مهمترین اشکال ماده اولیه برای انواع فرآیندهای صنعتی تبدیل می‌کند. از جمله مزایایی که به تولیدکنندگان ارائه می‌دهد شامل موارد زیر می‌باشد:

 • این ساختار مشابه آب است که باعث می شود با ماده مخلوط شود.
 • این ماده به راحتی در دسترس و کم هزینه است.
 • از آنجا که دارای انجماد کم و نقطه جوش زیاد است، ثابت می‌شود که یک جزء عالی در صنعت تولید است.
 • این ماده قابلیت انتقال حرارت خوبی دارد.
 • MEG نوعی ترکیب با پایداری طولانی مدت است.

اگرچه این ترکیب مزایای زیادی را به همراه دارد اما محدودیت‌های خاصی نیز در استفاده از محصول وجود دارد. این محدودیت ها عبارتند از:

 • بسیار قابل اشتعال است و به سرعت آب را جذب می‌کند. در صورت نشت ضد یخ در اتومبیل احتراق احتمالی وجود دارد.
 • دفع نامناسب MEG به ویژه در باند فرودگاه‌ها ممکن است به محیط زیست آسیب برساند.
 • طعم شیرین آن به راحتی بچه‌ها و حیوانات خانگی را به خود جلب می‌کند که می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.
فروش مونو اتیلن گلیکول
مونو اتیلن گلیکول فروش

تفاوت مونو اتیلن گلیکول و پلی اتیلن گلیکول چیست؟

اتیلن گلیکول (EO) و پلی اتیلن گلیکول (PEG) دو عضو برجسته خانواده گلیکول‌ها هستند. هر دو ترکیب دارای اهمیت کاربرد تجاری هستند. تفاوت هر دو این گلیکول‌ها به ساختار شیمیایی آن‌ها برمی‎‌گردد. اتیلن گلیکول نوعی مولکول خطی ساده است، در حالی که پلی اتیلن گلیکول یک ماده پلیمری است.

خواص

MEG یک ترکیب بی‌بو، بی‌رنگ با طعم شیرین است. این یک ترکیب آلی است که به عنوان ماده اولیه برای تولید الیاف پلی استر و فرمولاسیون ضد یخ استفاده می‌شود. این مواد در صورت بلع ممکن است سمی باشند. PEG یک ترکیب پلیمری است که در کاربردهای شیمیایی، بیولوژیکی، پزشکی، صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ترکیب یک مایع شفاف یا جامد سفید محلول در آب با بوی ملایم است.

تولید

MEG با استفاده از یک ترکیب شیمیایی اتیلن تولید می‌شود. در این فرآیند اتیلن اکسید به عنوان یک واسطه تولید می‌شود و برای تولید EO با آب واکنش می‌دهد. از اسیدها و بازها به عنوان کاتالیزور در این فرآیند استفاده می‌شود. PEG با واکنش بین اکسید اتیلن با آب و الیگومرهای اتیلن گلیکول یا گلیکول تولید می‌شود. در این فرآیند همچنین از اسید و باز برای کاتالیز این فرآیند استفاده می‌شود. فرآیند پلیمریزاسیون بسته به استفاده از کاتالیزور می‌تواند کاتیونی یا آنیونی باشد.

موارد استفاده و کاربرد مونو اتیلن گلیکول

MEG عمدتا به عنوان ضد یخ و همچنین به عنوان مواد اولیه برای تولید پلی استرها مانند پت در صنایع پلاستیک استفاده می‌شود. همچنین در انتقال حرارت در خودرو و برای مایع خنک کننده رایانه‌ مفید است. خواص آن باعث می‌شود تا در سیستم‌های تهویه هوا با آب سرد استفاده شود. PEG در مقایسه با MEG دارای سمیت کمتری است و از آن به عنوان یک پوشش روان کننده برای محیط‌های آبی و غیر آبی استفاده می‌شود. به عنوان پایه بسیاری از کرم‌های پوست و روان کننده‌های محصولات شخصی، به عنوان ماده‌ای در خمیر دندان یا ماده پخش کننده و همچنین به عنوان یک ماده ضد کف در کاربردهای صنعتی مواد غذایی استفاده می‌شود.

سایر محصولات ما: سیکلو هگزانول

خرید مونو اتیلن گلیکول meg
خرید مونو اتیلن گلیکول شازند

فروش مونو اتیلن گلیکول:

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مونو اتیلن گلایکول ضد یخ مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت مونو اتیلن گلیکول صنعتی و بهترین کیفیت تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست