مواد شیمیایی برای استخراج طلا

از آنجایی که جهان گرسنگی سیری ناپذیر طلا دارد. در طی فرایندهای مختلف فرآوری طلا، از تعداد زیادی مواد شیمیایی برای استخراج طلا استفاده می‌شود. در واقعا ستخراج طلا فقط به حذف سنگ حاوی طلا از زمین نیست. این تنها اولین گام در فرآیند استخراج طلا است. فرآیندهای پیچیده استخراج در جداسازی طلای خالص از سنگ نقش دارند. در پیشگامان شیمی ما به شرکت‌های استخراج طلا کمک می‌کنیم تا نوع و درجه مناسب مواد شیمیایی را برای فرآیند استخراج طلای خود تهیه کنند. در این محتوا به منظور کمک به شما در تهیه مناسب‌ترین مواد شیمیایی برای استخراج طلا، مروری بر مواد شیمیایی مورد نیاز برای استخراج و فرآوری طلا ارائه می‌کنیم.

نقش مواد شیمیایی برای استخراج طلا، پردازش و بازیابی طلا

برای استخراج طلا از معادن، ابتدا تکه‌های بزرگ سنگ شکسته می‌شوند. با کمک سنگ شکن‌ها، سنگ معدن به قطعات ریز تبدیل می‌شود. به مواد شن مانند تبدیل می‌شود و سپس وارد درام‌های چرخشی پر از توپ‌های فولادی می‌شود. سنگ معدن در این بشکه‌ها به پودر تبدیل می‌شود. سپس از یک سری فرآیندهای هیدرومتالورژیکی یا پیرومتالورژیکی می‌گذرد. فرآیندهای هیدرومتالورژی شامل استفاده از شیمی آبی برای استخراج طلا است. در حالی که فرآیندهای پیرومتالورژی شامل استفاده از گرما برای استخراج و خالص سازی فلزات گرانبها مانند طلا است.

در فرآیند بازیابی طلا، بسیاری از مواد شیمیایی دخیل هستند. زانتات‌ها ناامن هستند، دی فسفات‌ها سمی هستند و همچنین مواد شیمیایی شسته شونده هستند. تنها ماده شیمیایی که ممکن است برای انسان سمی نباشد روغن کاج است که به عنوان کف کننده استفاده می‌شود.

مواد شیمیایی برای استخراج طلا
مواد شیمیایی برای استخراج طلا

انواع مواد شیمیایی برای استخراج طلا در معدن

مواد شیمیایی به طور گسترده‌ای در فرآیندهای استخراج طلا استفاده می‌شود.

هر مرحله از استخراج به مواد شیمیایی خاصی برای اهداف خاص نیاز دارد. فرآیندهای معمول استخراج طلا یا هیدرومتالورژیکی یا پیرومتالورژیکی هستند. فرآیندهای هیدرومتالورژیکی شامل فرآیند فلوتاسیون و لیچینگ است، در حالی که فرآیندهای پیرومتالورژیکی شامل فرآیند ذوب و پالایش است. مواد شیمیایی مورد استفاده در این فرآیندها به عنوان معرف‌های شناورسازی، مواد شیمیایی شستشو، مواد شیمیایی ذوب و مواد شیمیایی تصفیه طبقه‌بندی می‌شوند.

معرف‌های فلوتاسیون در استخراج طلا

فرآیند فلوتاسیون یک روش هیدرومتالورژیکی پرکاربرد برای جداسازی طلا از سنگ معدنی حاوی طلا است. معرف‌های فلوتاسیون مواد شیمیایی هستند که به چسبیدن حباب‌های هوا به مواد معدنی و بالا آوردن آن‌ها در سطح کمک می‌کنند. هنگامی که این معرف‌ها روی سطح هستند، بیشتر به تشکیل یک لایه کف کمک می کنند که حذف مواد معدنی را آسان‌تر می کند. معرف‌های فلوتاسیون را می توان به سه دسته اصلی یعنی جمع کننده‌ها، کف کننده‌ها و اصلاح کننده‌ها طبقه بندی کرد.

1.مواد شیمیایی گردآورنده‌

گردآورنده‌ها مواد شیمیایی هستند که به طور انتخابی به سطح کانی (طلا) می‌چسبند و باعث آبگریز شدن کانی می‌شوند. آبگریزی برای اتصال حباب هوا ضروری است. از گردآورنده‌ها برای اصلاح خواص سطحی طلا در فرآیند فلوتاسیون استفاده می‌شود. آنها یا بر روی سطح معدنی پیوند می‌خورند یا با جذب روی آن نگه داشته می‌شوند. این امر به چسبیدن حباب‌های هوا به ماده معدنی کمک می‌کند.

محبوب ترین گردآورنده‌ها عبارتند از:

زانتات‌ها

زانتات‌ها نمک‌های محلول در آب هستند که در استخراج معادن برای استخراج سنگ معدن بسیار مهم هستند. این نمک‌ها در فرآیندهای فرآوری مواد معدنی به عنوان معرف فلوتاسیون استفاده می‌شوند. این نمک‌ها از نظر گزینش‌پذیری و قدرت در بازیابی ماده معدنی متفاوت هستند.

زانتات‌ها عبارتند از:

 • پتاسیم آمیل زانتات (PAX): PAX یک جمع کننده قوی و غیر انتخابی است.
 • سدیم اتیل زانتات (SEX): SEX یک جمع کننده ضعیف بسیار انتخابی است.
 • سدیم ایزوبوتیل زانتات (SIBX): SIBX یک جمع کننده خوب است.
 • ایزوپروپیل زانتات سدیم (SIPX): SIPX یک جمع کننده انتخابی است که نرخ بازیابی بالاتری نسبت به SEX دارد.

دی تیوفسفات‌ها

دی تیوفسفات‌ها اکسوآنیون‌های فسفر هستند. آن‌ها نمک‌های محلول در آب هستند که دارای خواصی هستند که بر گزینش پذیری و خاصیت کف تأثیر می‌گذارد. آن‌ها در فرآیندهای فلوتاسیون قلیایی موثرتر هستند. دی تیوفسفات‌ها انتخابی‌تر از نمک‌های زانتات هستند.

دی تیوفسفات‌ها عبارتند از:

 • آمونیوم دی بوتیل دی تیوفسفات: آمونیوم دی بوتیل دی تیوفسفات در فلوتاسیون سولفید مس-سرب استفاده می‌شود زیرا پتانسیل بهبود گزینش پذیری را دارد.
 • دی‌تیوفسفات سدیم دی‌بوتیل: دی‌تیوفسفات سدیم دی‌بوتیل در فلوتاسیون سولفیدهای نیکل و مس استفاده می‌شود.
 • سدیم دی ایزو بوتیل دی تیوفسفات: سدیم دی ایزو بوتیل دی تیوفسفات در فلوتاسیون مس، نیکل و روی استفاده می‌شود و بازده بالایی از فلزات گرانبها را می‌دهد.

سایر گردآورنده‌ها عبارتند از دی تیوفسفات  25، دی تیوفسفات 25S 95% ، آمینو- دی تیوفسفات، اتیل تیوکاربامات، ایزوپروپیل اتیل تیونوکاربامات، گردآورنده BLK-301 و گردآورنده T-610.

2.مواد شیمیایی کف کننده

کف کننده‌ها مواد شیمیایی هستند که عملکردهای کلیدی را در فرآیند فلوتاسیون انجام می‌دهند. آن‌ها مسئول کاهش کشش سطحی برای تشکیل کف هستند. آن‌ها به تثبیت اندازه حباب و اتصال ذرات آبگریز به حباب‌های هوا کمک می‌کنند. این ترکیبات همچنین به تثبیت کف‌ها کمک می‌کنند. این کف‌کننده‌ها عبارتند از:

روغن کاج: روغن کاج یک کف کننده طبیعی روغن است و در سراسر جهان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متیل ایزوبوتیل کاربینول: متیل ایزوبوتیل کاربینول یک کف کننده ضعیف است که به طور گسترده شناخته شده است. این ترکیب کف شکننده تولید می‌کند.

3.مواد شیمیایی اصلاح کننده

اصلاح کننده‌ها ترکیباتی هستند که برای بهینه سازی فرآیند جداسازی اضافه می‌شوند. افزودن این معرف‌ها منجر به فرآیند فلوتاسیون اصلاح شده و کنترل شده می‌شود.

اصلاح کننده‌ها عبارتند از:

 • سیانید سدیم: سیانید سدیم را می‌توان هم به عنوان یک فعال کننده و هم به عنوان یک مهارکننده استفاده کرد. این ماده به عنوان یک کاهش دهنده سولفیدهای آهن و روی بسیار قوی است. به عنوان یک فعال کننده، شناورسازی را بهبود می‌بخشد.
 • سود سوزآور: سود سوزآور یک اصلاح کننده PH است که برای افزایش pH استفاده می‌شود.
 • خاکستر سودا: خاکستر سودا نیز یک اصلاح کننده pH است که برای افزایش pH استفاده می‌شود.
 • پنتا هیدرات سولفات مس: پنتا هیدرات سولفات مس به عنوان یک فعال کننده در مواد معدنی سولفید روی و سولفید آهن استفاده می‌شود.
 • متابی سولفیت سدیم: SMBS به عنوان یک ماده مضعف در مواد معدنی سولفید روی و سولفید آهن استفاده می‌شود.
 • آهک هیدراته: آهک هیدراته به عنوان یک ماده ضد پیریت استفاده می‌شود.
 • نیترات سرب: نیترات سرب به عنوان فعال کننده سولفید آنتیموان و فعال کننده مجدد سولفید مس استفاده می‌شود.
 • سایر اصلاح کننده‌ها عبارتند از ایزوپروپیل الکل و اسید اگزالیک.

جهت خرید مواد شیمیایی اصلاح کننده مورد استفاده در استخراج طلا به لینک خرید آن‌ها در زیر مراجعه کنید:

مواد شیمیایی لازم برای استخراج طلا
مواد شیمیایی برای استخراج طلا

مواد شیمیایی شستشو (لیچینگ) در استخراج طلا

لیچینگ یک فرآیند در استخراج طلا است که در آن سنگ معدن با مواد شیمیایی خاصی تصفیه می‌شود که به تبدیل فلزات گرانبها به نمک‌های محلول کمک می‌کند در حالی که ناخالصی‌ها نامحلول باقی می‌مانند. این روش استخراج طلا از سنگ معدن کم عیار با تبدیل طلا به کمپلکس محلول در آب است.

مواد شیمیایی شستشو عبارتند از:

 • سیانید سدیم: به طور گسترده در شستشوی سیانید برای استخراج طلا استفاده می‌شود.
 • کربن فعال: کربن فعال به جذب محلول طلا-سیانید کمک می‌کند.
 • سود سوزآور: این ماده مسئول جداسازی طلای جذب شده روی کربن فعال است.
 • نیترات سرب: به عنوان یک تسریع کننده در سیانیداسیون طلا عمل می‌کند.
 • بی سولفیت سدیم: بی سولفیت سدیم سیانید را در استخراج طلا سم زدایی می‌کند.
 • متابی سولفیت سدیم: همچنین سیانید را در استخراج طلا سم زدایی می‌کند.

سپس محلول برای الکترووینینگ آماده می‌شود. در این فرآیند، جریان الکتریکی قوی از محلول از پایانه‌های مثبت و منفی ظرف عبور می‌کند. این باعث می‌شود طلا در سمت منفی جمع شود. به این ترتیب طلا از مواد شیمیایی بازیابی می‌شود.

(کربن فعال: کربن فعال یک ماده شیمیایی حیاتی در طول سیانیداسیون طلا است.)

جهت خرید کربن فعال به عنوان یکی از مواد شیمیایی شستشو مورد استفاده در استخراج طلا به لینک خرید آن‌ مراجعه کنید.

مواد شیمیایی ذوب در استخراج طلا

ذوب فرآیندی است که در آن پایانه‌های منفی سلول‌های الکترووینینگ در یک کوره در دمای بالا ذوب می‌شوند. سپس یک مخلوط شیمیایی به نام فلاکس، که ممکن است حاوی خاکستر سودا متراکم همراه با سایر مواد شیمیایی باشد، به مواد مذاب اضافه می‌شود تا طلا را از فلز نهایی جدا کند. طلای مذاب سپس در قالب ریخته می‌شود تا مایع را به شمش‌های طلای جامد تبدیل کند. این‌ها میله‌هایی با خلوص پایین هستند که برای فرآوری به پالایشگاه‌ها فرستاده می‌شوند. (پیشنهاد می‌شود برای مطالعه بیشتر به مقاله بهترین مواد شیمیایی ذوب طلا مراجعه کنید.)

مواد شیمیایی پالایشی در استخراج طلا

پالایشگاه‌ها ناخالصی‌های باقی مانده پس از ذوب را حذف می‌کنند. فرآیندهای پالایشی مختلفی مانند قالکاری (Cupellation)، کلرزنی، و فرآیند Wohlwill و غیره وجود دارد. پس از پالایش توسط هر یک از این فرآیندها، طلای تصفیه شده برای استفاده در هر راهی که مورد نیاز است ارسال می‌شود. (کسب اطلاعات بیشتر در لینک فوق)

فروش مواد شیمیایی مورد استفاده در استخراج طلا

ما در شرکت پیشگامان شیمی مواد شیمیایی مختلف مورد نیاز صنایع مختلف از جمله فرآوری مواد معدنی مناسب برای بخش معدن به ویژه فرآوری طلا را عرضه می‌کنیم. ما فروش مواد شیمیایی معدنی از جمله معرف‌های شناورسازی، مواد شیمیایی شستشو و سایر مواد شیمیایی را داریم. ما آماده خدمت رسانی و ارائه مواد شیمیایی مناسب فرآوری طلا به شما هستیم. برای مشاوره رایگان و استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

شماره‌های تماس : ۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲ – ۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷

سخن آخر

جهان تشنه طلا است: ما هر سال حدود 2500 تن طلا را برای استفاده در محصولات مختلف از پر کردن دندان گرفته تا ماهواره استخراج می‌کنیم. به استثنای فرآیندهای مکانیکی، ذوب و ادغام، روش‌های استخراج طلا از سنگ معدن آن را می‌توان به راحتی تحت عنوان روش‌های مرطوب یا شیمیایی دسته‌بندی کرد. در این محتوا به معرفی مراحل مختلف استخراج طلا و مواد شیمیایی مورد استفاده در هر مرحله پرداخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست