فروش سود پرک

سود پرک چیست؟

سود سوز آور یکی از نام‌های رایج هیدروکسید سدیم (NaOH) است.این ماده به عنوان لیس نیز شناخته می‌شود، اگرچه ممکن است عنوان لیس به هیدروکسید پتاسیم یا هیدروکسید سدیم اشاره داشته باشد. سود سوز آور خالص برای تهیه شمع یا صابون فروخته می‌شود. سود سوز آور ناخالص در پاک‌کننده زه‌کشی وجود دارد. از آنجا که از لیس برای تهیه داروهای غیرقانونی استفاده می‌شود، خرید مقادیر زیاد نسبت به گذشته دشوارتر است.

برای استعلام قیمت و خرید سود پرک

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

در دمای اتاق، هیدروکسید سدیم یا سود پرک یک جامد بی‌بو بلورین سفید است که رطوبت را از هوا جذب می‌کند. این یک ماده مصنوعی است. هنگامی که در آب حل می‌شود یا با اسید خنثی می‌شود مقدار قابل توجهی از گرما آزاد می‌شود که ممکن است برای احتراق مواد قابل احتراق کافی باشد، این محصول بسیار خورنده است.

نام رایج آن از هویت شیمیایی آن به عنوان هیدروکسید سدیم و به دلیل خاصیت سوزاننده یا خورنده بودن آن ناشی می‌شود. در شکل خالص، سود سوزآور یک ماده جامد مومی و سفید است. به راحتی آب را جذب کرده و محلول‌های آبی تشکیل می‌دهد. سود سوز آور یا هیدروکسید سدیم موجود در بازار معمولاً سدیم هیدروکسید مونوهیدرات، NaOH · H2O است.

کاربرد سود پرک

هیدروکسید سدیم برای تولید بسیاری از محصولات روزمره مانند کاغذ، آلومینیوم، تمیز کننده‌های تجاری تخلیه و اجاق گاز و صابون و مواد شوینده استفاده می‌شود.

سود پرک در محصولات تمیز کننده و ضد عفونی‌کننده

از هیدروکسید سدیم برای تولید صابون و انواع شوینده‌های مورد استفاده در منازل و مصارف تجاری استفاده می‌شود. سفید کننده کلر با ترکیب کلر و هیدروکسید سدیم تولید می‌شود. پاک‌کننده‌های تخلیه حاوی هیدروکسید سدیم، چربی‌هایی را که می‌توانند لوله‌ها را مسدود کنند به گونه‌ای تبدیل می‌کنند که در آب حل می‌شوند.

سود پرک در داروها و ترکیبات دارویی

هیدروکسید سدیم برای کمک به تولید انواع داروها و محصولات دارویی از مسکن‌های معمول درد مانند آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون که می‌توانند به جلوگیری از لخته شدن خون کمک کنند، تا داروهای کاهش دهنده کلسترول استفاده می‌شود.

سود پرک سدیم و انرژی

در بخش انرژی، هیدروکسید سدیم در تولید سلول سوختی استفاده می‌شود. پیل‌های سوختی مانند باتری‌ها برای تولید تمیز و کارآمد برق برای طیف وسیعی از برنامه‌ها از جمله حمل و نقل، انتقال مواد، و برنامه‌های قدرت پشتیبان ثابت، قابل حمل و اضطراری کار می‌کنند. از رزین های اپوکسی، ساخته شده با هیدروکسید سدیم، در توربین‌های بادی استفاده می‌شود.

سود پرک سدیم در تصفیه آب

تأسیسات تصفیه آب شهری از هیدروکسید سدیم برای کنترل اسیدیته آب و کمک به حذف فلزات سنگین از آب استفاده می‌کنند. هیدروکسید سدیم همچنین برای تولید هیپوکلریت سدیم، ضد عفونی کننده آب استفاده می‌شود.

سود پرک در تولید مواد غذایی

هیدروکسید سدیم در چندین کاربرد پردازش مواد غذایی مانند پخت و پز غذاهایی مانند زیتون یا کمک به قهوه‌ای شدن قوطی‌های سبک باواریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به آن‌ها انعطلف پذیری و مقاومت مشخص می‌دهد. هیدروکسید سدیم برای از بین بردن پوست گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و سایر میوه‌ها و سبزیجات برای کنسرو و همچنین به عنوان ماده‌ای در مواد نگهدارنده مواد غذایی استفاده می‌شود که از رشد کپک و باکتری در غذا جلوگیری می‌کند.

سود پرک در محصولات چوبی و کاغذی

در بسیاری از مراحل تولید کاغذ، چوب با محلول حاوی سولفید سدیم و هیدروکسید سدیم تصفیه می‌شود. این ترکیب کمک می‌کند تا بیشتر مواد ناخواسته در چوب حل شود و سلولز نسبتاً خالص باقی بماند، که اساس کاغذ را تشکیل می‌دهد. در فرآیند بازیافت کاغذ، از هیدروکسید سدیم برای جدا کردن جوهر از الیاف کاغذ استفاده می‌شود که باعث می‌شود الیاف کاغذ دوباره مورد استفاده قرار گیرند.

هیدروکسید سدیم همچنین برای تصفیه مواد اولیه محصولات چوبی مانند کابینت و مبلمان و سفید سازی و تمیز کردن چوب استفاده می‌شود.

سود پرک در فرآوری سنگ معدن آلومینیوم

از هیدروکسید سدیم برای استخراج آلومینا از مواد معدنی موجود در طبیعت استفاده می‌شود. از آلومینا برای ساخت آلومینیوم و انواع محصولات از جمله فویل، قوطی، وسایل آشپزخانه و قطعات هواپیما استفاده می‌شود. در ساختمان و ساخت و ساز، از آلومینیوم در موادی که نمای ساختمان و قاب پنجره را امکان پذیر می‌کند استفاده می‌شود.

سود پرک در سایر مصارف ساخت صنعتی

هیدروکسید سدیم در بسیاری از فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مورد برای ساخت:

  • روان
  • اسپندکس
  • مواد منفجره
  • رزین‌اپوکسی
  • رنگ
  • شیشه
  • سرامیک

استفاده می‌شود. همچنین در صنایع نساجی برای تولید رنگ، پردازش پارچه پنبه و در شست‌وشو و سفید کردن، و همچنین در تمیز کردن و پردازش فلز، پوشش اکسید، آب‌کاری و استخراج الکترولیتی استفاده می‌شود.

نکات ایمنی

به گفته اداره ثبت و پیشگیری از مراکز کنترل بیماری‌ها و پیشگیری از بیماری‌های سمی، قرار گرفتن در معرض هیدروکسید سدیم به شکل جامد یا محلول باعث تحریک پوست و چشم می‌شود. کارگران در تأسیساتی که هیدروکسید سدیم تولید یا استفاده می‌شود باید از دستورالعمل‌های ایمنی محصول پیروی کنند. اداره ایمنی و بهداشت شغلی ایالات متحده (OSHA) دستورالعمل‌ها و محدودیت‌های مجاز مواجهه را برای کارگران در صنایع و تأسیساتی که از مواد هیدروکسید سدیم استفاده می‌کنند تعیین کرده است که در وب سایت OSHA موجود است.

انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت شغلی اطلاعات ایمنی عمومی در مورد حمل و نقل هیدروکسید سدیم، شامل راهنمایی در مورد بسته‌بندی و ذخیره‌سازی، دور ریختن، دفع و بسته بندی و برچسب گذاری برای کارگران را ارائه می‌دهد. سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از هیدروکسید سدیم به عنوان یک ماده افزودنی غذایی در سطوح کمتر از 1 درصد اجازه می‌دهد.

روش‌های حل شدن سود پرک

・ هنگامی که سود پرک جامد در حال حل شدن است، مقدار زیادی گرما تولید می‌کند. اگر مقدار زیادی سود سود پرک به یکباره حل شود خطرناک است زیرا جوش می‌آید و اگر در یک فضای محدود باشد ممکن است مایع منفجر شود.

・ به طور خاص، از آنجا که سود پرک به سرعت در آب گرم حل می‌شود، هنگامی که بدون تکان دادن در آب حل شود، منجر به پاشیدن محلول به بیرون ظرف می‌شود، بنابراین باید در حالی که دائما محلول را به هم می‌زنید، به آرامی حل شود.

خرید سود پرک
خرید سود پرک

هیدروکسید سدیم چه کاربردهایی دارد؟

هیدروکسید سدیم ماده‌ای کاملاً متنوع است که برای تولید انواع محصولات روزمره از جمله کاغذ، آلومینیوم، پاک‌کننده‌های تجاری تخلیه و اجاق گاز و صابون و مواد شوینده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هدف هیدروکسید سدیم چیست؟

هیدروکسید سدیم، همچنین به عنوان سود سوز آور یا لیس شناخته می‌شود، ماده‌ای کاملاً متنوع است که به عنوان مثال در تولید فرآورده‌های دیگر مانند کاغذ یا آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اثرات سود سوز آور بر بدن انسان

・ قلیاها بر روی پروتئین‌ها اثر تجزیه‌ای دارند که ممکن است به تدریج به بافت‌های عمیق نفوذ کند. به طور خاص، اگر چشم‌ها در معرض سود سوزآور قرار بگیرند، از آنجا که بافت چشم به سرعت تحت تأثیر قرار می‌گیرد و باعث کاهش بینایی می‌شود، باید بسیار مراقبت شود.

・ حتی در صورت تماس مکرر با پوست، یک محلول رقیق می‌تواند بر روی بافت پوست تأثیر بگذارد که ممکن است باعث درماتیت یا اگزمای مزمن شود.

・ اگر غلظت محلول زیاد باشد، بافت آسیب دیده به سرعت تجزیه می‌شود.

・ اگر محلول به اشتباه بلعیده شود، باعث التهاب در دهان، گلو، مری یا معده می‌شود.

・ استنشاق گرد و غبار سود سوز آور یا بخارات آن باعث ایجاد درجات مختلف آسیب در مجاری تنفسی می‌شود. بنابراین، غلظت مجاز گرد و غبار سود یا سود مایع در هوا در یک منطقه کاری به عنوان 2 میلی گرم در متر مکعب (حد بالا) مشخص شده است.

اقدامات احتیاطی برای ذخیره سازی سود پرک

・ سود پرک توسط “قانون کنترل مواد سمی و مخرب” به عنوان یک ماده مضر غیر پزشکی مشخص شده است.

・ بعلاوه، محل نگهداری باید تدابیری برای ایمن سازی آن در برابر تلفات یا هدر رفتن (قفل شدن) داشته باشد و اقدامات پیشگیرانه برای کنترل پاشش، نشت، خروج یا نفوذ به محیط خارجی نیز باید انجام شود.

・ در محل ذخیره سازی، سود سوز آور باید جدا از سایر مواد شیمیایی نگهداری شود. در پیش بینی هرگونه خرابی ظروف، سود سوزآور باید از اسیدها، فلزات، مواد منفجره، پراکسیدهای آلی و غیره جدا شود.

・ هنگامی که سود سوز آور در ظرف‌های استیل ذخیره می‌شود، آن را در انبار یا حیاط داخلی که تا حد امکان خشک است نگه دارید تا از خوردگی خارجی ظرف، جذب رطوبت و یخ زدگی جلوگیری کند.

・ اگرچه مخزن محلول سود سوزآور می‌تواند یک مخزن فولادی باشد، اما استفاده از مخازن دیگری که با رزین‌های مصنوعی لاستیکی یا مقاوم در برابر قلیا پوشانده شده ایمن‌تر است.

・ مطلوب است که مخازن درب باز محلول سود سوزآور به سیستم عایق و سیستم گرمایشی مانند کوپل حرارت بخار مجهز شوند.

خرید سود پرک
خرید سود پرک

فروش سود پرک:

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول سود پرک مورد نیاز صنایع بهداشتی را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست