ریبوفلاوین در چه موادی است
 • ریبوفلاوین یا ویتامین B2 چیست و چه اثری در بدن دارد؟

  انواع و اقسام مختلفی از ویتامین در بدن وجود دارد که هریک کارکرد مشخص و منحصربه‌ فرد خود را دارند. ویتامین‌ها به صورت کلی به دو دسته ویتامین‌های محلول در آب و محلول در چربی تقسیم بندی می‌شوند. در این بین، ویتامین‌های مختلف در این دسته بندی‌ها جای می‌گیرند. یکی از انواع ویتامین‌های موجود در آب، ویتامین B است. این ویتامین خود زیرمجموعه‌های مختلفی داشته که هریک کارکرد مشخص و متفاوتی را در بدن ایجاد می‌کند. ویتامین B2 که با نام ریبوفلاوین نیز در دنیای داروسازی شهرت دارد، یکی از این انواع ویتامین است و زیرمجموعه‌ای از ویتامین B و ویتامین‌های محلول در آب محسوب می‌شود.

  ریبوفلاوین چیست

  ریبوفلاوین برای چیست؟

  در این مقاله و در ادامه ماجرا قرار است تا درباره این ویتامین نکاتی را بیان کنیم. نکاتی از تاریخچه این ویتامین تا چگونگی کارکرد آن و مواد غذایی حاوی آن گرفته تا فواید استفاده از ان و عوارض مصرف بیش از حد آن!با استفاده از این نکات و اطلاعات بیان شده، می‌توانید از ویتامین B2 اطلاعات بسیاری به دست آورید و درباره آن نکات بسیاری را فراگیرید. نکاتی که به شما کمک کند تا سلامت بیشتری را برای خود به ارمغان آورده و نتایج مطلوبی را برای بهبود سلامتی خود رقم بزنید.

  تاریخچه ریبوفلاوین ، ویتامین ب2

  برای اینکه با این ویتامین محلول در آب بیشتر آشنا شوید، لازم است تا نکاتی را در ارتباط با کشف آن بدانید. تاریخچه کشف ویتامین B2 به یک قرن قبل و سال 1920 برمی‌گردد. زمانی که دانشمندان در حال بررسی و کار کردن بر روی ویتامین B1 بودند، متوجه وجود جز دیگری نیز در بین ویتامین‌های B کشف شده در آن زمان شدند. جزئی که نسبت به ویتامین B1 مقاومت بیشتری به گرما داشت و دیرتر نسبت به آن واکنش نشان می‌داد.

  این ویتامین زمانی که در حال استخراج ویتامین B از شیر بودند، به رنگ زرد مشاهده شد و از همین رو با نام ریبوفلاوین نیز شناخته شد. رنگ زرد این ویتامین ناشی از وجود حلقه‌های فلاوینی در آن بود هک در نهایت بر روی اسم این ویتامین نیز تاثیر گذاشت و نام آن را به ریبوفلاوین تغییر داد.به این ترتیب در سال 1920 ویتامین B2 کشف شد و در طی سال‌های بعد از آن، مراحل استخراج آن از مواد دارای ویتامین B2 صورت گرفت. در طی سال‌های بعدی، پیشرفت‌های دیگری نیز در ارتباط با این ویتامین شکل گرفت و در نهایت نیز اولین بار و در سال 1935 ویتامین ب2 مورد سنتز نیز قرار گرفت.

  ریبوفلاوین در چه موادی است

  چگونگی عملکرد و مکانیسم اثر ریبوفلاوین در بدن انسان

  هریک از ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن کارکردی متفاوت با یکدیگر دارند. در این بین ویتامین B2 یا همان ریبوفلاوین نیز برای خود کارکرد و مکانیسم متفاوتی را دارد. این مکانیسم با حضور مولکول فسفر در بدن شروع می‌شود و مراحل خود را طی می‌کند. با پیوند ویتامین B2 و فسفر با یکدیگر، این مولکول می‌تواند تاثیرات بعدی خود را ایجاد کند.

  به این ترتیب ویتامین B2 محلول در آب، می‌تواند با مخلوط شدن با آب به اعضای و اندام‌های مختلف بدن رسیده و تاثیرات خود را بر روی این اعضا داشته باشد. به این ترتیب ویتامین B2 کارکرد خود را بر روی اندام‌های مختلف بدن پیاده کرده و با رساندن خود به دیگر اندام‌ها می‌تواند تغذیه مناسبی را برای هریک از اندام‌ها به وجود آورده و کمبود ویتامین B2 را در بدن برطرف نماید.

  فواید و ضرورت استفاده از ویتامین ب2 یا ریبوفلاوین

  هریک از ویتامین‌های موجود در بدن، فواید و مزایای خاص خود را دارند. فوایدی که سبب و دلیلی برای استفاده از ریبوفلاوین هستند. در این بین ویتامین B2 نیز از این دلایل استفاده برخوردار است. در ادامه به ده دلیل و فایده برای استفاده از ویتامین B2 اشاره خواهیم کرد که می‌تواند برای شما موثر واقع شود.

  1. تولید انرژی در بدن: از ویتامین B2 به عنوان یکی از منابع تولید انرژی در بدن یاد می‌شود. این منبع ویتامینی با کمک به سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها در بدن، شرایطی را فراهم می‌آورد تا انرژی مورد نیاز بدن به خوبی تولید شود.
  2. بهبود گردش خون: دومین فایده ویتامین B2، بهبود گردش خون است. ویتامین B2 یکی از منابع ضروری برای تولید سلول‌های خونبی و آنتی بادی در بدن بوده که با کمک به اکسیژن رسانی به اندام‌های مختلف بدن، می‌تواند گردش خون را در اندام‌های مختلف، افزایش دهد.
  3. افزایش ایمنی بدن: از دیگر ویژگی‌های ویتامین B2 و مزایای استفاده از آن، می‌توان به بالا بردن میزان ایمنی در بدن اشاره کرد. با استفاده از این ویتامین، پادتن‌ها و آنتی بادی‌های موجود در بدن تقویت شده و سیستم ایمنی بدن در برابر ایجاد عفونت مقاوم می‌شود.
  4. محافظت از پوست بدن: از دیگر فواید استفاده از ریبوفلاوین می‌توان به ترشح مخاط پوستی اشاره کرد. ویتامین ب2 با ترشح کردن مخاط پوستی می‌تواند جوش‌های چرکی و آکنه‌های موجود در سطح پوست را از بین برده و به ترمیم بافت پوستی بدن کمک بسیاری کند.
  5. تنظیم فعالیت هورمون تیروئید: در پنجمین مزیت و فایده استفاده از ویتامین B2 می‌توان به تنظیم کننده هورمونی بودن آن اشاره کرد. با استفاده از این ویتامین هورمون‌های مختلف بدن از جمله هورمون تیروئید به شکلی قابل تنظیم درآمده و کاملا نرمال عمل خواهد کرد.

  ریبوفلاوین و چربی سوزی

  استفاده از ریبوفلاوین برای بهبود و تنظیم هورمون تیروئید

  1. محافظت از سیستم عصبی و مغز: از دیگر تاثیرات ریبوفلاوین می‌توان به محافظت ز سیستم عصبی اشاره کرد. این ویتامین در درمان بسیاری از بیماری‌های عصبی و مغزی کاربرد داشته و می‌تواند از به وجود آمدن شرایط وخیم در این بیماری‌ها جلوگیری کند. بیماری‌هایی مانند صرع، ام اس، آلزایمر و اضطراب برخی از این موارد هستند.
  2. ارتقای توانایی رشد و تولید مثل: ویتامین B2 در بدن می‌تواند بر روی دستگاه تولید مثل نیز تاثیرگذار باشد. این ویتامین می‌تواند میزان توانایی جنسی را برای تولید مثل افزایش داده و بر روی کیفیت اسپرم و تخمک نیز تاثیر داشته باشد.
  3. کمک به افزایش دید بینایی در چشم: به عنوان هشتمین خاصیت و فایده ویتامین B2 می‌توان به افزایش دید بینایی اشاره کرد. با استفاده از این ویتامین می‌توان قرنیه‌ای سالم را تجربه کرد و دید بینایی بهتری را برای خود به وجود آورد.
  4. بهبود کارکرد سیستم هضم کننده غذایی: ویتامین B2 علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، بر روی سیستم گوارشی بدن نیز تاثیر دارد. از مری و معده گرفته تا روده‌های کوچک و بزرگ با استفاده از ریبوفلاوین هضم و جذب بهتری را خواهند داشت. این موضوع با استفاده از حفاظت ویتامین B2 از غضای مخاطی صورت می‌گیرد.
  5. افزایش جذب مواد معدنی در بدن فرد: در آخرین مورد از مزایا و فواید استفاده از ویتامین B2 می‌توان افزایش جذب مواد معدنی را نام برد. استفاده از ویتامین B2 برای جذب بسیاری از مواد معدنی و ویتامین‌ها لازم است. ویتامین‌هایی مانند B1، B3 و B6 و همچنین برخی از مواد معدنی مانند اسید فولیک و آهن برای جذب خود نیاز به استفاده ریبوفلاوین دارند.

  علائم کمبود ریبوفلاوین در بدن انسان

  همان‌طور که گفته شد، استفاده از ویتامین B2 مزایای خاص خود را دارد. مزایایی که سبب شده است تا این ویتامین به عنوان یک عضو مهم در بین ویتامین‌های مختلف باشد. عدم استفاده از این ویتامین یا کمبود این ویتامین در بدن می‌تواند موجب از دست دادن تمامی مزایای ریبوفلاوین شده و در ادامه مشکلاتی را نیز به وجود آورد. مشکلاتی که خود علائم خاصی دارند. در این بخش از مقاله قرار است تا با بخشی از علائم کمبود ویتامین آشنا شوید و در این باره نکاتی را بخوانید.

  همان‌طور که خواندید، حضور ویتامین B2 در بدن موجب هضم و جذب بسیاری از مواد معدنی می‌شود. همین موضوع دلیلی است بر اینکه در صورت عدم وجود میزان کافی از این ویتامین و کمبود آن در بدن، بدن با کمبود دیگر منابع غذایی و ویتامینی نیز روبه‌رو شود. یکی از اصلی‌ترین علائم کمبود ویتامین B2 در این بین، کمبود آهن و نشانگان این موضوع است. در واقع زمانی که فردی دچار کمبود آهن می‌شود، یکی از گزینه‌های اصلی برای چک کردن آن، ویتامین B2 است.

  علائم کمبود ریبوفلاوین

  زخم لب؛ یکی از نشانه‌های کمبود فلاوین در بدن

  سرخ شدن چشم‌ها، ایجاد حساسیت نسبت به نور، خشک شدن لب‌ها، زخم شدن پوست و زبان و التهاب در دهان برخشی از علائم کمبود ویتامین B2 یا ریبوفلاوین در بدن هستند. علائمی که در صورت ادامه یافتن، می‌تواند مشکلات بیشتری را نیز ایجاد کند. مشکلاتی چون بروز بیماری‌هایی چون سلیاک و کرون، می‌تواند در اثر بروز این کمبود در بدن رخ دهد.

  مواد غذایی حاوی ریبوفلاوین یا ویتامین B2

  برای اینکه بتوانید از مزایا و فواید ویتامین B2 استفاده کنید و با کمبود این ویتامین در بدن خود روبه‌رو نشوید، لازم است تا به منابع غذایی این ویتامین آگاهی کافی را داشته باشید. مواد غذایی بسیاری هستند که می‌توانند نیاز به ویتامین B2 را در بدن فراهم کنند. مواد غذایی که در ادامه قرار است برخی از آن‌ها را به اشتراک بگذاریم.

  1. برخی از انواع گوشت حاوی ویتامین B2: گوشت قرمز، ماهی سالمون، شاه ماهی، ماهی خال‌مخالی، گوشت تیره، ماهی تن، جگر گوسفند.
  2. پروتئین‌هایی مانند زرده تخم مرغ، سویا، قارچ.
  3. میوه‌ها و سبزیجاتی مثل آووکادو، کلم بروکلی، اسفناج، مارچوبه، هویج، سیب، انجیر، کلم.
  4. غلات و دانه‌هایی مانند غلات کامل، گندم، بادام، تخمه آفتاب‌گردان، ارزن، لوبیا.
  5. انواع مختلف لبنیات مانند شیر، ماست، کشک، خامه.

  مواد غذایی حاوی ویتامین B2

  عوارض جانبی ریبوفلاوین

  با همه مزایا و فوایدی که برای استفاده از این ویتامین ذکر کردیم و در ادامه نکاتی که درباره کمبود آن بیان کردیم، استفاده بیش از حد از این ویتامین نیز می‌تواند موجب دردسرهایی برای بدن هر فرد شود. با اینکه ویتامین‌های محلول در آب معمولا در صورت بیش از اندازه بودن از بدن خارج شده و به همراه مواد خروجی بدن هستند، اما به هرحال مصرف بی‌رویه هر ماده‌ای می‌تواند عوارض خاص خود را داشته باشد.

  از همین رو لازم است در حین این ماده معدنی نیز دقت کنید تا گرفتار عوارض حاشیه‌ای آن نشوید. برای اینکه بتوانید به خوبی در این باره اطلاعاتی را داشته باشید، در ادامه برخی از عوارض جانبی برای استفاده بیش از اندازه ریبوفلاوین را بیان خواهیم کرد. این عوارض عبارت است از:

  • آسیب رسیدن به کبد برای هضم و جذب ویتامین B2 اضافی
  • مسمومیت در اثر مصرف اضافی ویتامین B2 در بدن
  • به وجود آمدن تداخل در بین داروها و مواد غذایی و مشکلاتی از این قبیل

  خاصیت چربی‌سوزی در ریبوفلاوین استفاده شده

  یکی از خواصی که ریبوفلاوین با آن شناخته می‌شود، چربی‌سوزی آن است. چربی‌سوزی از خواصی است که افراد بسیاری به دنبال آن هستند تا بتوانند کاهش وزن را با استفاده از آن، برای خود به وجود آورند. چربی‌سوزی ویتامین B2 سبب می‌شود تا این ماده غذایی بتواند در تولید انرژی بدن نیز تاثیرگذار باشد.

  در واقع این ماده غذایی برای سوختن خود و تبدیل شدن به انرژی، میزان زیادی از چربی‌ها را از بین می‌برد که به این ترتیب سبب کاهش وزن و میزان چربی در بدن افراد می‌شود. در کنار هم قرار گرفتن این نکات در کنار یکدیگر سبب شده است تا ویتامین B2، ماده غذایی مناسبی برای داشتن وزن ایده‌آل و افزایش سوخت و ساز در بدن باشد. به این ترتیب این ماده غذایی با افزایش متابولیسم در بدن سبب بهبود واکنش‌های تمامی اندام‌ها در بدن می‌شود.

  ایا ریبوفلاوین خاصیت چربی سوزی دارد؟

  جمع بندی پایانی مقاله درباره ریبوفلاوین

  اگر مقاله را تا به اینجا همراه ما بوده باشید و نکات بیان شده را خوانده باشید، اکنون نسبت به ریبوفلاوین یا همان ویتامین B2 اطلاعات کامل و جامعی را دارید. اطلاعاتی که به شما کمک کند تا بتوانید با استفاده درست از این ویتامین، سلامتی خوبی را برای خود به وجود آورید. ابتدا با بیان تاریخچه ویتامین B2 شروع کردیم و در ادامه به بیان نکاتی از چگونگی عملکرد و مکانیسم کاری این ویتامین پرداختیم.

  پس از آن لازم دیدیم تا از فواید این ویتامین، به ده مورد اشاره کنیم و در ادامه علائم کمبود ویتامین را نیز مشخص ساختیم. با شناخت این موارد، نیاز به اطلاع یافتن از منابع غذایی حاوی ویتامین B2 نیز اهمیت یافت و در بخش بعدی به سراغ این مواد غذایی رفتیم. در نهایت نیز به مواردی چون عوارض مصرف بیش از حد و خاصیت چربی سوزی آن پرداختیم.حال امید است با استفاده از تمامی اطلاعات بیان شده و نکات گفته شده، بتوانید اطلاعات مفیدی را از این محصول داشته و نتایج خوبی را از استفاده آن به دست آورید. نتایجی که به سلامت نهایی جسمی شما کمک کند و وضعیت مطلوبی را برای شما رقم بزند.

  wikipedia

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست