مواد نگهدارنده ضد کپک

مواد نگهدارنده ضد کپک چیست؟

بسیاری از مواد شیمیایی میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌برند و رشد آن‌ها را متوقف می‌کنند اما بیشتر این مواد در محصولات غذایی مجاز نیستند. مواد نگهدارنده ضد کپک همان موادی هستند که در مقادیر بسیار کم (حداکثر 0.2٪) به مواد غذایی افزوده می‌شوند و باعث کاهش خاصیت ارگانولپتیک، فیزیکی و شیمیایی مواد غذایی نمی‌شوند.

جهت مشاوره درباره انواع مواد نگهدارنده ضد کپک

با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

حفظ فرآورده‌های غذایی حاوی مواد نگهدارنده مواد غذایی شیمیایی معمولاً بر اساس فعالیت ترکیبی یا هم‌افزایی چندین ماده افزودنی، پارامترهای محصول ذاتی (به عنوان مثال ترکیب، اسیدیته، فعالیت آب) و عوامل بیرونی (به عنوان مثال دمای پردازش، جو ذخیره و دما) است. این رویکرد تغییرات نامطلوب در خواص محصول را به حداقل می‌رساند و غلظت مواد افزودنی و میزان درمان‌های پردازشی را کاهش می‌دهد.

مواد نگهدارنده غذایی به عنوان مواد افزودنی مستقیم در طی پردازش استفاده می‌شوند یا در طی فرآیندی مانند تخمیر، توسط خودشان توسعه می‌یابند.

برخی از مواد نگهدارنده به طور تصادفی یا عمدی قرن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است و شامل کلرید سدیم (نمک معمولی)، قند، اسیدها، الکل و دود است. این ترکیبات علاوه بر حفظ به کیفیت و هویت محصولات کمک می‌کند و از طریق مراحل پردازش مانند نمک، پخت، تخمیر استفاده می‌شود.

انواع مواد نگهدارنده ضد کپک

 پروپیونات کلسیم:

از مواد نگهدارنده ضد کپک می‌توان به پروپیونات کلسیم اشاره کرد که یک نوع نمک آلی است که از ترکیب هیدروکسید کلسیم با اسید پروپیونیک تشکیل‌شده است (به آن پروپانوئیک نیز گفته می‌شود). این ترکیب به شکل بلور یا پودر می‌باشد و در آب حلالیت بالایی دارد.

پروپیونات کلسیم مانند پروپیونات سدیم یک نگه‌دارنده خوراکی می‌باشد که در نان و محصولاتی که اساس آن‌ها آرد می‌باشد برای مهار رشد کپک‌ها و دیگر میکرو ارگانیسم‌ها بکار می‌روند. در واقع این ارگانیسم‌ها سمی نیستند، اسید پروپیونات در بعضی از غذاها به‌طور طبیعی وجود دارد و به عنوان یک نگه‌دارنده در غذاها عمل می‌کند و یک ماده‌ی امن برای مکمل‌های غذایی می باشد که توسط اداره غذا و داروی ایران تایید شده است.

کاربردهای کلسیم پروپیونات:

همان‌طور که می‌دانید مواد غذایی بطور معمول پتانسیل فاسد شدن را دارند و محیطی برای رشد و تکثیر کپک‌ها هستند. استفاده از کلسیم پروپیونات در محصولات غذایی به عنوان خرید مواد اولیه غذایی مانع از رشد کپک‌ها می‌شود که عمده کاربرد این ماده در محصولات نانوایی یا قنادی مانند:

 • نان
 • کلوچه
 • کیک
 • شیرینی

می‌باشد.

****** مقدار مجاز قابل مصرف این پروپیونات کلسیم ۰.۱ تا ۰.۴ % در آرد می‌باشد. ******

سایر مواد نگهدارنده ضد کپک

استفاده از مواد نگهدارنده ضد کپک به شرح زیراست:

 1. نمک معمولی: سبزیجات آب پز
 2. قندها (ساکارز، گلوکز، فروکتوز و شربت)
 3. غذاهایی که با غلظت قند زیاد حفظ می‌شوند: ژله، مواد نگهدارنده، شربت، کنسانتره آب.
 4. تعامل شکر با سایر مواد یا فرایندهایی مانند خشک کردن و گرم کردن.
 5. حفظ غیرمستقیم مواد غذایی توسط شکر در محصولاتی که تخمیر آنها مهم است (ترش به طور طبیعی اسیدی شده و سوسیس).
 6. اسیدها و سایر مواد نگهدارنده که در محصولات میوه و سبزیجات اضافه شده یا به آنها اضافه شده‌اند به شرح زیر است:

1.6. اسید لاکتیک

این اسید محصول اصلی تخمیر مواد غذایی است. این ماده با تخریب میکروبی قندها در محصولاتی مانند خیار شور و ترشی تشکیل می‌شود. اسید تولید شده در چنین تخمیرها، pH را به سطوح نامطلوب برای رشد موجودات فاسد مانند بی‌هوازی‌های پتروفیکاسیون و باکتری‌های تولید کننده اسید بوتیریک کاهش می‌دهد.

مخمرها و قالب‌هایی که می‌توانند در چنین سطحی از pH رشد کنند، می‌توانند با درج نگهدارنده‌های دیگر مانند سوربات پتاسیم و  بنزوات سدیم کنترل شوند. برای خرید سوربات پتاسیم و همچنین خرید بنزوات سدیم به شرکت پیشگامان شیمی مراجعه نمایید.

کاربرد مواد نگه دارنده ضد کپک

2.6. اسید استیک:

اسید استیک یک ماده نگهدارنده عمومی است که بسیاری از گونه‌های باکتری‌ها، مخمرها و کپک‌ها را مهار می‌کند. همچنین این محصول از تخمیر اسیدهای لاکتیک است و عمل نگهدارنده آن حتی در سطح pH یکسان نیز بیشتر از اسید لاکتیک است. کاربردهای اصلی (اسید استیک) شامل محصولاتی مانند ترشی، سس و سس کچاپ است.

6.3. سایر اسیدها

اسید مالیک و اسید تارتاریک در بعضی از کشورها به طور عمده برای اسیدی‌سازی و حفظ مواد قندی میوه، مربا، ژله و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسید سیتریک اسید اصلی است که به طور طبیعی در مرکبات یافت می‌شود.

از آن به دلیل خاصیت طعم بی‌نظیر آن، به طور گسترده (در نوشیدنی‌های گازدار) و به عنوان یک عامل اسیدی‌کننده مواد غذایی استفاده می‌شود. این میزان مصرف روزانه نامحدود قابل قبول است. این ماده خاصیت ضد میکروبی کمتری نسبت به سایر اسیدها دارد و در آب بسیار محلول است. اسید اسکوربیک یا ویتامین C، ایزومر ایزوسوربیک یا اسید گلبول قرمز و نمک‌های آنها در آب بسیار محلول است و برای استفاده در مواد غذایی بی‌خطر است.

مواد نگهدارنده ضد کپک غذاهای اسیدی

به شکل نمک سدیم، یکی از رایج‌ترین مواد نگهدارنده مواد شیمیایی را تشکیل می‌دهد. بنزوات سدیم یک ماده نگهدارنده رایج در غذاهای اسیدی یا اسیدی شده مانند آب میوه، شربت، مربا و ژله، سوسیس، ترشی، مواد نگهدارنده، کوکتل‌های میوه‌ای و غیره است.

مخمرها تا حد زیادی توسط بنزوات مهار می‌شوند. به طور کلی غیر سمی است و متابولیزه می‌شود. در بین سایر مواد نگهدارنده ضد کپک غذایی معمول، WHO بالاترین میزان مصرف روزانه قابل قبول (25 میلی‌گرم در کیلوگرم وزن بدن) را برای اسید سوربیک تعیین کرده است.

اسید سوربیک و نمک‌های آن در مقادیر معقول (0.3٪ <) در غذاها بی‌مزه و بی‌بو است. سوربات برای مهار قالب و مخمر در انواع غذاها از جمله میوه و سبزیجات، آب میوه، ترشی، شربت، ژله، مربا، مواد نگهدارنده، میوه‌های کم آب رطوبت بالا و غیره استفاده می‌شود.

 • سوربات پتاسیم

یک پودر رشته‌ای سفید و در آب بسیار محلول است (بیش از 50٪) و در صورت افزودن به غذاهای اسیدی، آن را به فرم اسید هیدرولیز می‌کند. سدیم و کلسیم همچنین دارای فعالیت‌های نگهدارنده‌ای هستند اما کاربرد آنها در مقایسه با نمک پتاسیم که به دلیل پایداری، سهولت کلی آماده‌سازی و حلالیت در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد محدود است.

مواد نگهدارنده ضد کپک مواد شیمیایی گازی

 • دی اکسید گوگرد و سولفیت

دی اکسید گوگرد (SO2) قرنهاست که به عنوان ماده بخور دهنده و به ویژه به عنوان نگهدارنده شراب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گاز بی‌رنگ، خفه‌کننده، سوزش‌آور و غیر قابل اشتعال است و در آب سرد بسیار محلول است (85 گرم در 100 میلی‌لیتر در دمای 25 درجه سانتی‌گراد).

دی‌اکسید گوگرد و سولفیت‌های مختلف آن در آب حل می‌شوند و در pH پایین نیز یون‌های اسید سولفور، بی‌سولفیت و سولفیت سدیم تولید می‌کنند. نمک‌های مختلف سولفیت حاوی 50-68٪ دی اکسید گوگرد فعال است.

تعادل وابسته به pH در آب تشکیل می‌شود و نسبت یون‌های SO2 با کاهش مقادیر pH افزایش می‌یابد. در مقادیر pH کمتر از 4.0، فعالیت ضد میکروبی به حداکثر خود می‌رسد. دی اکسید گوگرد به عنوان گاز یا به شکل نمک‌های سولفیت، بی‌سولفیت و متابی سولفیت سدیم که پودر هستند استفاده می‌شود. فرم گازی یا با سوزاندن گوگرد یا آزاد شدن آن از فرم مایع فشرده تولید می‌شود.

متابی سولفیت نسبت به بی سولفیت در مقایسه با اکسیداسیون پایدارتر است و به نوبه خود ثبات بیشتری نسبت به سولفیت‌ها نشان می‌دهد. عمل ضد میکروبی دی اکسید گوگرد در برابر مخمرها، قالب‌ها و باکتری‌ها انتخابی است و برخی از گونه‌ها نسبت به بقیه مقاوم‌تر هستند.

دی اکسید گوگرد و سولفیت در حفظ انواع محصولات غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر شراب‌ها این‌ها شامل میوه‌ها و سبزیجات کم آب،خشک، آب میوه، ترشی‌ها، شربت، محصولات میوه‌ای نیمه‌فرآوری شده و غیره است. علاوه بر اثرات ضد میکروبی آن، دی اکسید گوگرد به دلیل داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی و کاهش‌دهنده آن به مواد غذایی اضافه می شود. برای جلوگیری از واکنش‌های قهوه‌ای آنزیمی و غیر آنزیمی.

 • دی اکسید کربن (CO2)

یک گاز بی‌رنگ، بی‌بو، غیر قابل احتراق، اسیدی در بو و طعم است. در عمل تجاری به عنوان مایع تحت فشار (58 کیلوگرم در سانتی‌متر مربع) فروخته می‌شود و به عنوان یخ خشک جامد می‌شود. دی اکسید کربن در بسیاری از کشورها به عنوان ابزاری برای نگهداری در دمای پایین و حمل و نقل محصولات غذایی به عنوان یک جامد (یخ خشک) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر پایین نگه داشتن درجه حرارت CO2 گازی مانع از رشد میکروارگانیسم‌های روانگردان و جلوگیری از ریزش مواد غذایی (میوه و سبزیجات و غیره) می‌شود. دی اکسید کربن به عنوان یک ماده افزودنی مستقیم در ذخیره میوه‌ها و سبزیجات استفاده می‌شود.

در ذخیره‌سازی محیط کنترل شده و اصلاح شده میوه و سبزیجات، ترکیب صحیح O2 و CO2 باعث به تعویق افتادن تنفس، رسیدن و همچنین عقب ماندن قالب و رشد مخمر می‌شود. مقدار CO2 (5-10٪) با عواملی مانند ماهیت محصول، تنوع، آب و هوا و میزان ذخیره آن تعیین می‌شود.

 • کلر

اشکال مختلف کلر پرکاربردترین ماده ضدعفونی‌کننده شیمیایی در صنایع غذایی را تشکیل می‌دهد. این اشکال کلر شامل کلر (Cl2)، هیپوکلریت سدیم (NaOCl)، هیپوکلریت کلسیم (Ca (OCl) 2) و گاز دی اکسید کلر (ClO2) می‌باشد. این ترکیبات به عنوان ترکیبات آب در فرآیندی مانند شستشوی محصول، حمل و نقل و خنک کردن قوطی‌های استریل شده با حرارت استفاده می‌شوند. این ماده در محلول‌های ضد عفونی سطوح تجهیزات و غیره کاربرد دارد. کاربردهای مهم کلر و ترکیبات آن شامل ضد عفونی آب آشامیدنی و بهداشت تجهیزات پردازش مواد غذایی است.

فروش مواد نگهدارنده ضد کپک

در حال حاضر شرکت پیشگامان شیمی به عنوان یکی از تأمین‌کنندگان محصولات مورد نیاز صنایع غذایی کشور، طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی را از برندهای معتبر در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مواد نگهدارنده ضد کپک می‌توانید با همکاران ما در ارتباط باشید. جهت دریافت اطلاعات در خصوص قیمت مواد نگهدارنده ضد کپک با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: انواع نگهدارنده های مواد غذایی

مواد نگهدارنده از کجا بخرم؟

مواد نگهدارنده را با بهترین قیمت و کیفیت از ما خریداری کنید. مشاورین این شرکت آماده ارائه اطلاعات اولیه در خصوص مواد نگهدارنده مورد نیاز صنعت شما هستند.

سوالات متداول

مواد نگهدارنده چه نقشی دارند

مواد نگهدارنده برای مبارزه با فساد ناشی از باکتری ها، کپک ها، قارچ ها و مخمرها به غذا اضافه می شوند. نگهدارنده ها می توانند مواد غذایی را برای مدت طولانی تری تازه نگه داشته و عمر مفید آن را افزایش دهند. نگهدارنده های مواد غذایی نیز برای کند کردن یا جلوگیری از تغییر رنگ، طعم یا بافت و به تاخیر انداختن ترشی استفاده می شوند.

مواد نگهدارنده ترشیجات چیست

اسید سوربیک و اسید بنزوئیک و بنزوات سدیم سه نگهدارنده هستند که بیشتر در تهیه ترشی استفاده می شوند. اسید سوربیک در به تعویق انداختن رشد بسیاری از ارگانیسم های فاسد کننده مواد غذایی موثر است در حالی که اسید بنزوئیک و بنزوات سدیم به ویژه در جلوگیری از رشد مخمرها و کپک ها موثر است.

مواد نگهدارنده از کجا بخرم

این شرکت وارد کننده مواد نگهدارنده غذایی و آرایشی می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

مواد نگهدارنده از چی درست میشه

مواد نگهدارنده از چه چیزی ساخته شده اند؟ نگهدارنده ها می توانند از مواد شیمیایی طبیعی مانند نمک یا الکل ساخته شوند. آنها همچنین می توانند ساخته دست بشر یا مواد شیمیایی مصنوعی باشند. مواد شیمیایی "طبیعی" یا "ارگانیک" لزوما سالم تر از مواد شیمیایی مصنوعی یا مصنوعی نیستند.

مواد نگهدارنده آبلیمو چیست

آب لیموی بطری شده معمولا حاوی مواد افزودنی و نگهدارنده هایی مانند متابی سولفیت سدیم (E223) یا متابی سولفیت پتاسیم (E224) است. متابی سولفیت ها برای حفظ رنگ طبیعی غذا و محافظت از غذا در برابر باکتری ها استفاده می شوند. آنها معمولا در شراب سازی و آبجو نیز استفاده می شوند.

مواد نگهدارنده اب معدنی چیست

کلر و کلرامین. به طور کلی برای جلوگیری از رشد باکتری ها و ویروس ها به آب آشامیدنی اضافه می شوند. این مواد شیمیایی طعم بدی دارند و ممکن است محصولات جانبی سمی ایجاد کنند و بنابراین باید از آب مورد استفاده برای پخت و پز و بلع حذف شوند.

مواد نگهدارنده آب میوه طبیعی چیست

موادی مانند اسید اسکوربیک (ویتامین C)، اسید سیتریک، اسید مالیک و عسل از قهوه‌ای شدن آن جلوگیری می‌کنند، در حالی که اسانس، آلفا توکوفرول (ویتامین E) یا حتی یک آب میوه تازه از یک دسته دیگر طعم را حفظ می‌کند.

مواد نگهدارنده آب انار و آلوچه چیست

اسید سوربیک و اسید بنزوئیک و بنزوات سدیم سه نگهدارنده هستند که بیشتر در محصولات اسیدی استفاده می شوند

مواد نگهدارنده بیسکویت چیست

نیترات پتاسیم، اسید آسکوربیک، نیتریت پتاسیم، اسکوربات سدیم نام برخی از نگهدارنده های مجاز رایج هستند که تقریباً در تمام بیسکویت ها اضافه می شوند. نگهدارنده ها از فاسد شدن غذا در اثر قارچ ها، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها جلوگیری می کنند یا از آن جلوگیری می کنند.

مواد نگهدارنده به چه غذاهایی اضافه می شود

مواد نگهدارنده به چه غذاهایی اضافه می شود؟ غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده مانند کراکر، غلات، نان، تنقلات، وعده های غذایی آماده، پنیر، ماست، گوشت های اغذیه فروشی، سس ها و سوپ ها ممکن است حاوی نگهدارنده باشند.

مواد نگهدارنده بستنی چیست

از سوربات پتاسیم معمولا به عنوان نگهدارنده بستنی استفاده می شود.

مواد نگهدارنده برای مربا چیست

بنزوات سدیم یک نگهدارنده رایج در غذاهای اسیدی مانند آب میوه ها، شربت ها، مرباها و ژله ها، کلم ترش، ترشیجات، کنسروها، کوکتل های میوه و غیره است. مخمرها به میزان بیشتری نسبت به کپک ها و باکتری ها توسط بنزوات مهار می شوند. 5.3.
بنزوات سدیم: 5
اسید استیک: بدون محدودیت
پروپیونات سدیم: 10
نیتریت سدیم: 0.2

مواد نگهدارنده پفک چیست

معمولا از TBHQ به عنوان ماده نگهدارنده پفک استفاده می شود.

مواد نگهدارنده تنباکو چیست

مواد افزودنی اصلی تنباکو قندها هستند که به طور طبیعی نیز وجود دارند. برخی مواد نگهدارنده و طعم دهنده های متعدد از جمله کاکائو، شیرین بیان، منتول و اسید لاکتیک است.

مواد نگهدارنده ی سوسیس و کالباس چیست

نیتریت سدیم یا نیتریت پتاسیم نقش کلیدی در ایمنی گوشت های فرآوری شده دارد. نیتریت ها، یا در گوشت های آهسته، نیترات های سدیم یا پتاسیم که به تدریج به نیتریت تبدیل می شوند، مواد اصلی در بهبود گوشت هستند. آنها محافظت عالی در برابر بوتولیسم در گوشت های فرآوری شده ایجاد می کنند.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ریحانه علیزاده

  سلام
  معرفی خوبی بود. بعضی از این محصولات رو ندیده بودم، ممنون که باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.
  من هم می خوام چند تا محصول خوب دیگه معرفی کنم:

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست